Informace k zájezdu
Albánie MTB

Úvodní stránka zájezdu Albánie MTB ( Albánie, Balkán, MTB speciality, Cyklistické zájezdy )

NáročnostPočasíMěnaMapyPřeprava kolVybaveníPojištěníFotogalerie

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Denně ujedeme průměrně 60 km s převýšením cca 1200 m ve stoupání. Denní trasy se nedají krátit, jen prodlužovat. Nejdelší etapy nás čekají 3. a 4. den zájezdu, kdy ujedeme 95 km a 80 km. Za náročnější může být považován i 10. den zájezdu, během něhož nastoupáme 1650 výškových metrů. V případě potřeby lze omezeně etapu vynechat a využít doprovodné auto. Pohybovat se budeme převážně po šotolinových cestách a v blízkosti vesnic i po asfaltu. Výjimečně nás čekají i nezpevněné cesty. Předpokládá se dobrá fyzická kondice a odolnost proti vyšším denním teplotám. Všechny etapy absolvujeme nalehko. Autobus opustíme 2. den u hranice Albánie a opět se k němu vrátíme až 11. den v černohorském Plavu. Můžeme v něm zanechat věci, které budeme potřebovat až na zpáteční cestu. Během cesty po Albánii se s autobusem nepotkáme, vše potřebné na tuto dobu přeložíme do doprovodného auta.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (MTB) doporučujeme mít sjednané dostatečné cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá veškerou sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Vzhledem ke geografické poloze bývá počasí v létě velmi teplé a suché, takže i v horách může sluníčko pěkně připalovat, ale stejně tak může být deštivo a teploty kolem 10 až 15 °C, takže doporučujeme připravit se na oba extrémy.
http://www.turistika.cz/albanie/pocasi

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Pro balkánské výpravy jsou nejvhodnějším platidlem eura. V Albánii je oficiální měnou albánský LEK. Podobně jako v Černé Hoře, jsou ceny v Albánii v obchodech a restauracích srovnatelné s ČR. Na útratu lze doporučit cca 150-200 €. Je dobré si nad rámec očekávaných útrat vzít cca 50 € jako krizovou rezervu.
Výměna peněz: Albánské leki nejsou v ČR volně směnitelnou měnou a proto je nemá smysl shánět. Doporučujeme vézt s sebou adekvátní množství eur v bankovkách nižších nominálních hodnot. Výměnu uskutečníme po překročení hranic Albánie a při výměně nám pomůže rodilý Albánec. Během zájezdu můžeme ještě měnit peníze ve větších městech. Platby kartou nejsou rozšířené.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu
(doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy a publikace:
• Albanien 1 : 220 000 silniční mapa vyd. Reise-Know-How Verlag Bielefeld
• cestopis Albánie kráska se špatnou pověstí M. Náplava, M. Horký, vyd. JOTA/Rough Guide
• cyklomapa Discovering Albania by bike 1 : 225 000.
• Průvodce Albánie 3. edice česky - JOTA/Rough Guide

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou v horizontální poloze uchycena gumicukem za řidítka a stojí v kolejnici, zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řidítkách s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řidítka pootočit. Také překážejí široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Vaše věci nebude potřeba nosit daleko od doprovodného vozidla a tak je dobré sbalit si veškeré věci do větší pevné odolné cestovní tašky (je skladnější namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy).
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, kolo, cyklistická přilba (na tomto zájezdu je povinná), spacák, karimatka, pro dvojici nebo trojici spolehlivý ideálně samonosný stan. Z důvodu předepsaných váhových limitů pro autobus a omezené plochy ke stanování v kempu zvolte adekvátní velikost stanu (pokud cestujete sami či s jedním spolucestujícím, vhodný je stan menší či střední velikosti).
Doporučené vybavení: Malý batoh na kolo (10-15 l), do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole. Vyžadujeme cyklohelmu a doporučujeme cyklorukavice a cyklistické brýle. Potřeby osobní hygieny, ručník, krém na opalování s UV filtrem. Sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovku, tužku, zápisník, mapy, GPS, hudební nástroj (menší než basa), foťák a náhradní baterie, nabíječku na telefon. Ledvinku nebo kapsičku na krk na doklady a peníze. Na vaření lehký vařič, nádobí (ešus), příbor, nůž atd.
Vhodný typ kola: Kvalitní horské kolo ve výborném technickém stavu. Nelze počítat se službami cykloservisů a prodejen kol!
Na kolo: Náhradní duše, případně pláště odpovídající rozměru vašich ráfků (1x duše je minimum, 2x ventilek, …). Skládací kapesní nářadí, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu. Doporučujeme mapník na řídítka pro rychlejší a lepší orientaci v terénu a hlavně na křižovatkách, přední svítilnu, zadní červenou blikačku, zámek na kolo raději s dlouhým lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil) a také kapsičku na rám kola či brašničku pod sedátko. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit klínky mezi brzdové destičky.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. Dále něco nepromokavého (pláštěnku nebo pončo) a větru odolného. Také nezapomeňte na čepici a rukavice pro případ chladného počasí. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička, …), termoprádlo (Moira, Klimatex), plavky.
Strava: Po celou dobu zájezdu z vlastních či dokoupených zásob nebo v restauracích. Základní potraviny je možné dokoupit až na místě (pečivo, ovoce, zeleninu, apod.). Pro posilnění během etap doporučujeme energetické tyčinky a nápoje, trvanlivé potraviny (salámy, sýry, balený chléb, …) a rozpustné nápoje v prášku.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem apod. V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
• Vzhledem k počtu klientů na doprovodné vozidlo je nutné dodržet přijatelnou váhu a rozměr zavazadel, tj. 15-20 kg a snažte se o maximální skladnost. Neberte nic nezbytného, stoličky, stolečky, kartony nápojů, přehnané zásoby konzerv apod. se na doprovodné vozidlo nevejdou! Pokud chcete brát vařič, pak jen malý (Var, Camping Gaz), ale ani to není nutné.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Jiří Jokl - Albánie MTB 2012 i s popisky a mapkami, Albánie MTB, Jan Manek - Albánie MTB 2012, Zdeněk Kolář - Albánie 2012, Karel Matějka - Albánie 2015 - video.