Albánie MTB

Divokými albánskými horami z Makedonie do Černé Hory

Albánie (Shqipëria) je země turisticky méně známá, zejména v důsledku dlouhé politické izolace za vlády komunistického diktátora Envera Hodži, jehož pomníkem je neuvěřitelných 800 tisíc betonových bunkrů. Albánie ale vyniká i jinými hodnotami! Zejména rozmanitou a nádhernou krajinou s minimem civilizačních zásahů, přírodními zajímavostmi a historickými památkami. Země si již uvědomuje svůj značný potenciál a rozvoj základní infrastruktury (silnice, horské stezky, turistické značení) nabírá na tempu. Chceme-li poznat přátelské a pohostinné obyvatele vnitrozemí a panenskou krásu divokých hor, řek, jezer, miniaturních, v potu tváře obdělávaných polí a rázovitých vesnic a osad, neváhejme dlouho. Cyklistika v odlehlejších oblastech po makadamových silničkách a vozových cestách nepřesně zanesených v mapách má dosud nádech objevitelského dobrodružství. Každým rokem přibývá vyasfaltovaných silniček a rozvíjejí se služby pro turisty a tak dobrodruzi, neváhejte!

Na albánsko-makedonské hranici opustíme autobus, bagáž přeložíme do doprovodného vozidla a nalehko se vydáme okolo řeky Crni Drin k severozápadu, kde se tyčí divoce rozeklané vápencové Albánské Alpy, které na hranicích s Černou Horou přecházejí do známého Prokletije. Úzké a ne vždy kvalitní prašné silničky a cesty šplhají vysoko nad horská údolí a v sedlech překonávají drsná pohoří. Horské osady nám připomenou život v minulém století, nicméně denně najdeme občerstvení v některé svérázné hospůdce či venkovském obchůdku.

Předpokladem pro pohodové absolvování zájezdu je dobrá fyzická i psychická kondice a kvalitní horské kolo ve výborném technickém stavu. Průměrná délka etap je přibližně 60 km. Etapy obvykle nelze zkracovat, pouze prodlužovat. Vzhledem k charakteru terénu, převýšení a stavu cest je většinou pojedeme celý den. Pro výkonné bikery máme některé dny v nabídce i těžší horské trasy. S přepravou osob doprovodným autem počítáme jen v případě vážných fyzických nebo technických problémů. Program můžeme v odůvodněných případech drobně měnit dle počasí, stavu silnic apod. Nocovat budeme ve vlastních stanech, občas i pod střechou nebo přístřeším. Ve skupině bývá obvykle 15-20 osob.

Program zájezdu

 • 1. den: Dopolední odjezd z Brna přes Bratislavu, přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: U Debaru v Makedonii setkání s doprovodným vozidlem. Na kole přes hranici a příjemné albánské město Peshkopi do zapadlé vesničky Arras v údolí řeky Drinit të Zi (Crni Drim). (↔ 40 km, ↑ 450 m, ↓ 500 m)
 • 3. den: Údolím Drinit të Zi jednou z nejkrásnějších horských cest do města Kukës a nad jezerem Liqueni i Fjerzës do Krumë. Cestou několik stoupání vysoko nad řeku s úžasnými výhledy, opevněné domy v malebných vsích. (↔ 95 km, ↑ 1500 m, ↓ 1750 m)
 • 4. den: Vrchovinou nad přehradním jezerem Liqueni i Fjerzës za Bajram Curri: Svéráznými vesnicemi panenskou krajinou do soutěsky Valbonë v kraji Tropojë. Táboření u restaurace u řeky. (↔ 80 km, ↑ 1350 m, ↓ 1450 m)
 • 5. den: Pod nejvyšší vrcholy pohoří Prokletije: Malebnou krajinou proti proudu řeky Valbonë přes ves Dragobi do letoviska Valbonë v klínu hor, případně až do osady Rrogam pod nejvyšší horou Jezercë. Možný výjezd do osady Çeremi v úchvatné krajině. (↔ 20-50 km, ↑ 550-1100 m, ↓ 50-600 m)
 • 6. den: Den plný pohody: Sjezd přes Dragobi do městské civilizace Bajram Curri a kolem řeky do vsi Breglumë k přístavišti trajektů. Odpolední trajekt přes jezero Komani mezi vysokými horami - zážitek srovnatelný s plavbou norskými fjordy (↔ 45 km, ↑ 350 m, ↓ 1450 m). MTB varianta: Trasa vysočinou Z Bajram Curri (↔ 65 km, ↑ 1300 m, ↓ 2100 m).
 • 7. den: Od řeky Drin k řece Kir: Náročná MTB trasa horami přes Benë a Drisht. (↔ 50 km, ↑ 1500 m, ↓ 1750 m). Nebo snazší trasa nad jezerem Vau të Dejës přes Skhodër ke kamennému mostu v Mes, zajímavá zemědělsky využívaná krajina pod vesnicí Prekal (↔ 75 km, ↑ 1050 m, ↓ 1050 m).
 • 8. den: Do NP Theth: Výjezd divokou soutěskou Kirit, ves Kir nad soutěskou, sjezd k řece Shalë, jejím krásným údolím přes rozlehlé vsi Lotaj a Lekaj výstup do centra národního parku, horské vesnice Thethi. Celý den makadamové cesty. (↔ 70 km, ↑ 1500 m, ↓ 1050 m)
 • 9. den: Přes Albánské Alpy: Výjezd do sedla Qafa e Tërthores (1670 m) s omračujícím velehorským panoramatem Albánských Alp, dlouhý sjezd po asfaltu přes Bogë až do vsi Dedaj. (↔ 45 km, ↑ 950 m, ↓ 1200 m)
 • 10. den: Do kraje katolických vesnic Kelmendi: Přes Bratoshi a Rrapshë-Stara sjezd po silnici k řece Cemit, občerstvení a minipivovar v Tamarë. Úchvatnou krajinou přes Selcë výjezd serpentinami do vsi Lepushë. Rozlučkový večírek v hospůdce. (↔ 60 km, ↑ 1650 m, ↓ 950 m)
 • 11. den: Rozloučení s Albánií: Sjezd k řece Vermoshit, přes hranice do černohorského Gusinje a do Plavu k autobusu, koupání a poslední nákupy (↔ 30-40 km, ↑ 150 m, ↓ 550 m). Odpoledne odjezd, noční přejezd Srbska a Maďarska.
 • 12. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna v dopoledních hodinách.

Ubytování a stravování na zájezdu

Nocování: Většinou ve vlastních stanech s využitím zázemí venkovských hospůdek (někdy to po domluvě jde i uvnitř), 2x v kempu. Horalé jsou lidé velmi pohostinní. Umyjeme se v potoce nebo u pramene vody, pitná voda bude k dispozici každý den. Některá místa noclehu nelze zajistit dopředu, ale lokality známe a i díky víceleté spolupráci s osvědčeným albánským organizátorem a anglicky mluvícím řidičem doprovodného vozidla nečekáme žádné problémy.

Stravování: Ve venkovských hospůdkách a obchodech. Najdeme je i v nejodlehlejších místech. Ceny jsou podobné jako u nás. Kvalita jídel mnohé překvapí - určitě ochutnáme pstruhy, různé druhy pečeného masa, šopské saláty, výbornou kávu, dobré albánské pivo a rakiji.


Albánie MTB

Albánie MTB

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Apuseni - MTB v rumunském krasu

Horská cyklistika náročným terénem rumunských Karpat

Rila a Pirin MTB

Bike terény přes hřebeny a úbočí nejvyšších bulharských hor

Černá Hora MTB

Náročnější terény v horách Durmitor, Sinjajevina, Žijovo a Bjelasica

Prokletije MTB

Bikerský ráj v opuštěných pohořích na hranicích Černé Hory s Albánii a Kosovem

Rumunsko - jižní Karpaty MTB

Transylvánské Alpy - MTB trasy přes hřebeny pohoří Șureanu, Lotru, Cindrel a Căpățăni