Informace k zájezdu
Švýcarsko - Albulské Alpy

Úvodní stránka zájezdu Švýcarsko - Albulské Alpy ( Švýcarsko, Alpy, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Jedná se o přechod Albulských Alp s noclehy na horských chatách s polopenzí, kde je možné si objednat obědový balíček. Váhu batohu tak lze zásadně omezit. Je ale potřeba si vzít buď jen vložku do spacáku nebo pokud jste zimomřivější, pak vlastní lehký spacák, a povlak na polštář. Autobus opustíme 2. den po příjezdu na místo a setkáme se s ním až 5. den odpoledne, je možné nechat si v něm věci potřebné ke zpáteční cestě. Budeme se pohybovat v horském terénu do nadmořských výšek 3100 m po horských stezkách, čemuž je nutné přizpůsobit veškeré vybavení - zejména obuv a oblečení. Jednotlivé túry nám zaberou asi 6 hod s převýšením do 1000 m, poslední den sestoupáme asi 1500 výškových metrů. Túry nelze zkracovat, pouze poslední den je možné využít vlaku namísto z Bergünu již z Predy. Navzdory nadmořské výšce túry nejsou technicky náročné, jedná se o klasickou alpskou turistiku.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: https://www.schatzalp.ch/de/services/wetter/
http://www.meteocentrale.ch/en/europe/switzerland/weather-davos/details/S067840/
Během dne mohou v tomto období v údolích teploty dosáhnout i přes 30 °C, ale s nadmořskou výškou může teplota značně klesat i na 8°C. Dále je nutno počítat s rychlými změnami počasí, které jsou pro tuto oblast typické a zejména pak s odpoledními bouřkami.

MÍSTNÍ MĚNA

1 CHF (frank) = 25,551 Kč
Budete potřebovat švýcarské franky (CHF), které lze směnit ve vybraných bankách či směnárnách. Peníze v dostatečné výši doporučujeme vyměnit v ČR, na místě se nelze spolehnout na výběr hotovosti z bankomatů ani na platbu kartou. Vzhledem k tranzitu přes Německo doporučujeme vzít si s sebou i menší množství eur na případnou útratu na benzinových pumpách.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

 • Kompass 113 Davos, Arosa, Prättigau, Klosters 1 : 50 000

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. (Švýcarsko)

MOBILY A NABÍJENÍ

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10 - 400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.
S výjimkou Kesch Hütte jsou volně k dispozici zásuvky na dobití telefonů.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Jelikož všechny potřebné věci ponesete po dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 30-40 l. Je nutné sbalit batoh již doma tak, aby se po příjezdu na místo mohlo okamžitě vyrazit. Oblečení na cestu domů bude možné nechat v autobuse.
 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
 • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
 • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu), spacák nebo vložku do spacáku, povlak na polštář
 • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (tyčinky, čokolády, hroznový cukr, tvrdé salámy, paštiky, pečivo, tvrdý sýr, oplatky, sušené ovoce, ořechy, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
  Tipy a vychytávky:
  Chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit ve stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu.

Pro večeři z naší polní kuchyně (5.den): misku + lžíci či příbor + hrníček na pití + utěrku (je možné nechat v buse).

 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Švýcarsko má přísné předpisy pro dovoz a vývoz některých druhů zboží (např. určité druhy potravin, alkohol, tabákové výrobky, pohonné hmoty). Bezcelně je povoleno dovézt předměty osobní potřeby (v přiměřeném množství), např. oblečení, toaletní a sportovní potřeby, foto a videopřístroje apod., potraviny a nealkoholické nápoje v množství, které odpovídá osobní spotřebě. U alkoholických nápojů (platí pouze pro cestující od 17 let) je povoleno dovézt 5 litrů lihovin do 18%, 1 litr lihovin nad 18%, 250 ks/g cigaret či jiných tabákových výrobků. Dále lze dovézt dárky v ceně do 300 CHF (kumulace pro více osob není možná), s výjimkou alkoholických a tabákových výrobků, masa, masných a mléčných výrobků, tuků a olejů nad uvedené množství.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR ve Švýcarsku
Ambassade de la République Tcheque
Muristrasse 53 (vchod z Burgernzielweg), 3000 Bern 31, P.O.Box 1304
Tel.: +41/ 313 504 070
Fax: +41/313 504 098
Nouzová linka: +41/796 413 300
Email: bern@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/bern
Provozní hod. úřadu: po-pá 07.45-16.15
Úřední hod. KO pro veřejnost: po-pá 10.00-12.00

Honorární konzulát ČR ve Švýcarsku:
Honorarkonsulat der Tschechischen Republik
Freigutstrasse 27, 8002 Zürich
Tel: +41 445 152 042
Email: zurich@honorary.mzv.cz
Provozní hodiny úřadu: pondělí 10.00 - 13.00, úterý 12.00 - 15.00

Důležité telefony: Hasiči 118, záchranná služba 144 (sanitka), záchranná služba Rega 1414 (vrtulník), policie 117