Informace k zájezdu
Švýcarsko - Albulské Alpy

Úvodní stránka zájezdu Švýcarsko - Albulské Alpy ( Švýcarsko, Alpy, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Jedná se o přechod Albulských Alp s noclehy na horských chatách, kde je možné si objednat snídani, večeři či dokonce obědový balíček. Není potřeba si brát vlastní spacák, postačí hygienická vložka do spacáku, na chatách přikrývky jsou. Váhu batohu tak lze zásadně omezit. Autobus opustíme 2. den po příjezdu na místo a setkáme se s ním až 5. den odpoledne, je možné nechat si v něm věci potřebné ke zpáteční cestě. Budeme se pohybovat v horském terénu do nadmořských výšek 3100 m po horských stezkách, čemuž je nutné přizpůsobit veškeré vybavení - zejména obuv a oblečení. Jednotlivé túry nám zaberou asi 6 hod s převýšením do 1000 m, poslední den sestoupáme asi 1500 výškových metrů. Túry nelze zkracovat, pouze poslední den je možné využít vlaku namísto z Bergünu již z Predy. Navzdory nadmořské výšce túry nejsou technicky náročné, jedná se o klasickou alpskou turistiku.

Vzhledem k nadmořské výšce nad 3000 m doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: http://www.davos.ch/en/news/weather.html
https://www.schatzalp.ch/de/services/wetter/
http://www.meteocentrale.ch/en/europe/switzerland/weather-davos/details/S067840/
Během dne mohou v tomto období v údolích teploty dosáhnout i přes 30 °C, ale s nadmořskou výškou může teplota značně klesat. Dále je nutno počítat s rychlými změnami počasí, které jsou pro tuto oblast typické zejména odpoledními bouřkami.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Švýcarsko patří mezi nejdražší evropské země. Většina potravin je zhruba 2-3x dražší než v České republice. Na chatách se očekává, že si hosté zaplatí ubytování s polopenzí. Za ubytování s polopenzí zaplatí členové OEAV mezi 59 - 65 CHF (celkem cca 195 CHF). Pro nečleny OEAV vychází cena ubytování s polopenzí na 71-77 CHF (celkem cca 231 CHF). Doporučujeme si s sebou vzít navíc asi 100 CHF jako krizovou rezervu. Během přechodu nebude možnost výběru z bankomatu ani platba kartou.
Výměna peněz: Pro výpravu do Švýcarska si vyměňte CHF (švýcarské franky). Vzhledem k tranzitu přes Německo doporučujeme vzít si s sebou i menší množství eur na případnou útratu na benzinových pumpách.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Kompass 113 Davos, Arosa, Prättigau, Klosters 1 : 50 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Pro zájezdy do Švýcarska je vhodná aplikace Swiss Map Mobile. Verzi pro Android můžete stáhnout zde: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.garzotto.smma&hl=fr a verzi pro Apple:
https://itunes.apple.com/ch/app/swiss-map-mobile/id311447284?mt=8
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Vše potřebné ke strávení několika dní si poneseme na zádech, proto je žádoucí minimalizovat váhu celého nákladu. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 35-50 l. Je nutné sbalit batoh již doma tak, aby se po příjezdu na místo mohlo okamžitě vyrazit.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství CHF (a případně eura na cestu přes Německo), české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, vložku do spacáku nebo lehký spacák.
Doporučené vybavení: Karty na slevy (ISIC, ITIC, IYTC), kvalitní, vyzkoušený batoh na túry o objemu cca 35-50 l, do kterého se vám vejdou věci pro strávení 4 dnů v horách (výhodou je nepromokavý obal na batoh), teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, hygienické potřeby, ručník, mapa, ...
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), lehčí rukavice, případně návleky. Boty: kvalitní boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Na akci postačí i lehčí trekové boty. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, na přezutí po túře).
Strava: Vzhledem k váze batohů počítejte s využitím nabízeného stravování na chatách (večeře a snídaně), na svačiny volte vámi osvědčené potraviny jako např. tyčinky, čokolády, tvrdé salámy, chleba, ovesné vločky, sušené ovoce, oplatky, tvrdé sýry, paštiky. Pro pitný režim mějte s sebou šumivé tablety do vody. Nezapomeňte na plastovou láhev či hydrovak na vodu!
Poznámky ke stravování: Chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit na stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu. Šetřete na váze obalů (tzv. mrtvá váha)!!! Během dne je několik kratších zastávek, kdy je možné posvačit. Přes den většinou není možné doplnit vodu, je nutné si vodu napustit ráno na chatě.
Pro večeři z naší polní kuchyně (5.den): misku + lžíci či příbor + hrníček na pití + utěrku (je možné nechat v buse).
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.