Informace k zájezdu
Zugspitze a Alpspitze

Úvodní stránka zájezdu Zugspitze a Alpspitze ( Rakousko, Německo, Alpy, Ferraty, Přechody hor, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Během zájezdu nás čeká třídenní přechod hor včetně lehčích zajištěných cest (klettersteigů) s nocováním a možností stravování na horských chatách. Dle rakouské klasifikace náročnosti ferrat A-E (A = nejlehčí, E = nejtěžší) jsou naplánované ferraty ohodnoceny stupni A až B, pouze na několika málo místech C, jedná se tedy o technicky a silově nenáročné ferratové lezení v poměrně členitém terénu. Je zapotřebí dobrá fyzická kondice, účastník musí být schopen zvládat pohyb v horském terénu s větším převýšením. Túry 2. a 3. dne nám zaberou okolo 9 hod, nejnáročnější túra nás čeká 3. den při výstupu na Zugspitze, nastoupáme 1600 výškových metrů a 1100 m klesání nás nemine při sestupu s využitím lanovky. Poslední den programu se jedná o 6hodinový pochod se sestupem asi 900 m. 2. 3. a 4. den si vypomůžeme lanovkou. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. K přechodu ledovce je nutné mít mačky, cepín a 2x HMS karabiny. Autobus opustíme 2. den ráno a setkáme se s ním až 4. den po poledni. Po příjezdu na místo je možné si v něm nechat věci potřebné ke zpáteční cestě.

Vzhledem k náročnosti terénu doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ


Aktuální předpověď počasí pro vrchol Zugspitze můžete sledovat na:
http://www.wetter.info/wetter-deutschland/bayern/wetter-zugspitze/17751702
http://www.zugspitze.de/de/aktuell/wetter/
http://www.wetteronline.de/Bayern/Zugspitze.htm
V Alpách je nutné být připraven na jakékoliv počasí - déšť, chladno, silný vítr, ve vrcholové partii může i sněžit, ale může být také příjemné teplo. Rozsah denních teplot v horách 5 až 20 °C, ve vrcholových partiích mohou být teploty i v okolí 0 °C.

MĚNA A KAPESNÉ


Ceny: Cena ubytování ve společné noclehárně na obou chatách je 13 €/noc pro členy OEAV, 27 €/noc pro ostatní, cena polopenze (bez ubytování) je cca 32-36 €. Jinak počítejte s obvyklými cenami nápojů a jídel jako u jiných vysokohorských chat (pivo cca 5 €). Cena lanovky z Garmisch-Partenkirchenu na Osterfelder 17,5 €, z Zugspitze na SonnAlpin 8 € a lanovka Kreuzeckbahn 17,5 €. Doporučujeme si s sebou vzít cca 80-160 € na útratu a dále finanční rezervu cca 20-50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, na chatě kartou platit nelze. Vybírání hotovosti z bankomatů není možné.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy (alternativně):
Alpenverein 4/2 Wetterstein Mitte 1 : 25 000
Kompass WK 25 Zugspitze - Mieminger Kette 1 : 50 000
Kompass WK 5 Wettersteingebirge, Zugspitzgebiet 1 : 50 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve formátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: https://goo.gl/Khx2ne
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po dobu pochodu hor na chatách na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 30-40 l.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobusu, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, vložka do spacáku, malý batoh cca 30-40 l na přechod po chatách, láhev na vodu nebo nejlépe hydrovak
povinné vybavení: mačky, cepín, 2x HMS karabinu a vybavení pro via ferraty viz níže.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole (sníh!), krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, čelovka, zavírací nůž, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, telefon vč. nabíječky,...
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), rukavice, návleky (sníh!), oblečení na chaty a na nocleh na chatách. Boty: Kvalitní rozchozené, nepromokavé boty do hor. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, na chatu, na přezutí po túře).
Strava: Snídaně a večeře si doporučujeme kupovat na chatách. S sebou na túry si vezměte vlastní studené jídlo z ČR. S sebou chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny. Na chatách je pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Zásobu vody do hor na úvodní den přechodu si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
• Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla a snažte se o maximální skladnost.

POVINNÉ VYBAVENÍ NA VIA FERRATY A LEDOVEC:
Záměrně jsou uvedeny normy, kterým následující vybavení podléhá, aby nedošlo k záměně. Těchto čísel se nemusíte obávat. Pokud jste vybavení zakoupili v posledních letech od renomovaných výrobců ve specializovaných prodejnách, s největší pravděpodobností uvedené normy splňuje.
1) Horolezecká helma - chrání hlavu jak před padajícím kamením, tak při případném pádu či "praštění" se do hlavy při výstupu o skalní převisy, žebříky nebo kramle. Helma musí být normována jako helma horolezecká (EN12492 resp. UIAA106). Cyklistické a podobné helmy nelze použít, protože nesplňují příslušné normy.
2) Jistící postroj
a) Sedací úvazek - klasický horolezecký úvazek značený jako typ C splňující normu EN 12277. Existují sedací úvazky speciálně určené na Via Ferrata cesty splňující tutéž normu.
b) Prsní (hrudní) úvazek - splňující stejnou normu EN 12277 jako sedací úvazek.
c) Plochá smyčka - smyčka o nosnosti minimálně 15 kN a délce 160-200 cm slouží k propojení sedacího a bederního úvazku.
Poznámka: namísto kombinace prsního a sedacího úvazku lze použít úvazek celotělový splňující normu EN 12277.
3) Set via ferrata - vybavený pádovou brzdou a dvěma karabinami typu K splňující normu EN 958.
4) Mačky a cepín, 2X HMS karabina.

VYBAVENÍ DOPORUČENÉ NA VIA FERRATY:
Odsedávací smyčka - plochá sešitá smyčka o délce 80 cm a nosnosti 22 kN s karabinou vybavenou pojistkou. Slouží k "odsednutí" v náročných partiích cesty a odpočinku. V případě zapůjčení našeho setu VIA FERRATA KOMPLET je odsedávací smyčka s karabinou jeho součástí.
Rukavice - lze zakoupit rukavice určené přímo na Via Ferrata, alternativou mohou být cyklistické rukavice bez prstů, popřípadě pracovní s ustřiženými prvními články prstů (manipulace s karabinami v takto upravených rukavicích vyžaduje cvik).
Sportovní brýle - sluneční nebo čiré, s kvalitním UV filtrem (kat. 3 nebo 4). Chrání oči před UV zářením a také padajícím kamením a pískem.

Povinné vybavení lze běžně zakoupit v horolezeckých obchodech, anebo zapůjčit u nás či v jiných specializovaných půjčovnách. Povinné vybavení si lze u nás zapůjčit jako VIA FERRATA KOMPLET + mačky a cepín. Nebo si lze zapůjčit pouze jednotlivé součásti, přičemž jistící postroj (plochá smyčka, sedací a prsní úvaz) půjčujeme jako jeden celek. Účastník zájezdu na ferraty, který nebude mít řádné povinné vybavení, podstupuje výstup na vlastní nebezpečí a CK se zříká jakékoliv zodpovědnosti. Doporučujeme vyzkoušet úplnost a funkčnost vašeho ferratového vybavení doma před odjezdem. Ti z Vás, co si objednali půjčení vybavení z naší půjčovny (viz vaše cestovní smlouva), obdrží toto vybavení na místě od průvodce. Doporučujeme podrobné prostudování ferratového vybavení na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ


V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Petra Miškovská - Zugspitze a Alpspitze 2016