Zugspitze a Alpspitze

Přechod po lehkých ferratách přes nejvyšší vrchol Německa

Pojeďte s námi do monumentálního vápencového pohoří Wetterstein na pomezí Rakouska a Německa, jehož součástí je i nejvyšší vrchol celého Německa Zugspitze (2962 m) a nedaleká pravidelná pyramida Alpspitze (2620 m). Oba vrcholy zdoláme zajištěnými cestami (klettersteigy) nižší obtížnosti (B a C). Naše putování zahájíme u německého horského městečka Garmisch-Partenkirchen, dějiště zimních olympijských her v roce 1936. Projdeme překrásným údolím Höllental končícím ledovcem Höllentalferner i kamenitým náhorním platem Auf dem Platt pod vrcholem Zugspitze. Po zdolání horských masivů naše putování opět ukončíme nedaleko městečka Garmisch-Partenkirchen.

Náročnost zajištěných cest na této akci je nejčastěji B. Díky tomu je zájezd vhodný i pro vysokohorské turisty, kteří dosud se zajištěnými cestami nemají zkušenosti. Čekají nás náročnější túry kombinující klasickou alpskou turistiku, lehké ferratové lezení i kratší přechod po snadném ledovci. Nejnáročnějším bodem programu bude bezpochyby výstup na vrchol Zugspitze, kdy budeme muset překonat 1600 výškových metrů. Ostatní dny již převýšení nebude tak velké i díky možnosti využít lanovky. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Pro výstup po via ferratách musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Během výstupu na vrchol Zugspitze se budeme z části pohybovat i po ledovci, proto je nutné mít s sebou povinnou výbavu na ledovec (mačky, turistický cepín). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Lana k navázání se na ledovci pro vás zajistí CK. Pro nocování využijeme horské chaty, večery si tak budeme moci vychutnat v jejich pohodlí a u sklenice pravého bavorského piva. Ve skupině bývá do 15 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd ve 21 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa.
  • 2. den: Výjezd lanovkou z obce Garmisch-Partenkirchen (760 m) na stanici Osterfelder (2033 m). Výstup lehkou ferratou Alpspitze (A-B) na stejnojmenný vrchol (2620 m). Sestup přes sedlo Griesskar Scharte (2465 m) nenáročnou ferratou Matheiskarsteig (B) k chatě Hőllentalanger Hűtte (1381 m) v překrásném údolí Hőllental. (8 hod, ↑ 600 m, ↓ 1250 m)
  • 3. den: Z chaty údolím Hőllentalanger ke krátké ferratě Hőllental-Klettersteig (C), stoupání pod hřebenem Riffelkőpfe a Riffelwand Spitze ke zbytku ledovce Hőllentalferner, zajištěná cesta (B-C) vedoucí až k zcela zastavěnému vrcholu Zugspitze (2962 m) s chatou Műnchener Haus. Sestup s využitím lanovky na Sonn Alpin k chatě Reintalangerhűtte (1370 m). (10 hod, ↑ 1600 m, ↓ 1100 m)
  • 4. den: Horským chodníkem kolem masivu Zugspitze a Alpspitze na vyhlídkovou chatu Kreuzeckhaus (1652 m), sjezd lanovkou do obce Garmisch-Partenkirchen k autobusu (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 300 m). Přejezd Německa, návrat přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna v nočních hodinách.

Ubytování

2x na horských chatách (1x Hőllentalanger Hűtte a 1x Reintalangerhűtte). Spí se na matracích ve společných noclehárnách, teplé deky jsou k dispozici. Spacák není potřeba, je nutná vlastní vložka do spacáku. Na chatách je restaurace, pitná voda, WC a sprcha.

Stravování

Doporučujeme kupovat si večeře a snídaně na chatách. Cena polopenze na chatě Hőllentalanger Hűtte se pohybuje kolem 32-36 €. Snídaně na chatě Reintalangerhütte je za cca 12,5 € a zahrnuje pečivo, marmeládu, sýr, salám, čaj, kávu. Večeře stojí cca do 13,5 €. Základní potraviny není během zájezdu možné dokupovat, studenou stravu na den si vezměte určitě s sebou z ČR. Na trase túr jsou další chaty, na kterých je možné zakoupit nápoje i teplé jídlo.

Zugspitze a Alpspitze

Zugspitze a Alpspitze

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Totes Gebirge - ferraty

Výstup nejdelší rakouskou zajištěnou cestou na Grosser Priel (Rakousko)

Výstup na Triglav

Malebnou dolinou Triglavských jezer na nejvyšší vrchol Julských Alp

Výstup na Dachstein

Výstup po ledovci na vrchol Hoher Dachstein (Rakousko)

Brenta - ferraty

Ferratový přechod skalního ráje a věží Brenty (Dolomity)