Zugspitze a Alpspitze

Přechod po lehkých ferratách přes nejvyšší vrchol Německa

Pojeďte s námi do monumentálního vápencového pohoří Wetterstein na pomezí Rakouska a Německa, jehož součástí je i nejvyšší vrchol celého Německa Zugspitze (2962 m) a nedaleká pravidelná pyramida Alpspitze (2620 m). Oba vrcholy zdoláme zajištěnými cestami (klettersteigy) nižší obtížnosti (B a C). Naše putování zahájíme u německého horského městečka Garmisch-Partenkirchen, dějiště zimních olympijských her v roce 1936. Projdeme překrásným údolím Höllental končícím ledovcem Höllentalferner i kamenitým náhorním platem Auf dem Platt pod vrcholem Zugspitze. Po zdolání horských masivů naše putování opět ukončíme nedaleko městečka Garmisch-Partenkirchen.

Náročnost zajištěných cest na této akci je nejčastěji B. Díky tomu je zájezd vhodný i pro vysokohorské turisty, kteří dosud se zajištěnými cestami nemají zkušenosti. Čekají nás náročnější túry kombinující klasickou alpskou turistiku, lehké ferratové lezení i kratší přechod po snadném ledovci. Nejnáročnějším bodem programu bude bezpochyby výstup na vrchol Zugspitze, kdy budeme muset překonat 1600 výškových metrů. Ostatní dny již převýšení nebude tak velké i díky možnosti využít lanovky. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Pro výstup po via ferratách musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Během výstupu na vrchol Zugspitze se budeme z části pohybovat i po ledovci, proto je nutné mít s sebou povinnou výbavu na ledovec (mačky, turistický cepín). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Lana k navázání se na ledovci pro vás zajistí CK. Pro nocování využijeme horské chaty, večery si tak budeme moci vychutnat v jejich pohodlí a u sklenice pravého bavorského piva. Ve skupině bývá do 15 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd ve 21 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa.
  • 2. den: Výjezd lanovkou z obce Garmisch-Partenkirchen (760 m) na stanici Osterfelder (2033 m). Výstup lehkou ferratou Alpspitze (A-B) na stejnojmenný vrchol (2620 m). Sestup přes sedlo Griesskar Scharte (2465 m) nenáročnou ferratou Matheiskarsteig (B) k chatě Hőllentalanger Hűtte (1381 m) v překrásném údolí Hőllental. (8 hod, ↑ 600 m, ↓ 1250 m)
  • 3. den: Z chaty údolím Hőllentalanger ke krátké ferratě Hőllental-Klettersteig (C), stoupání pod hřebenem Riffelkőpfe a Riffelwand Spitze ke zbytku ledovce Hőllentalferner, zajištěná cesta (B-C) vedoucí až k zcela zastavěnému vrcholu Zugspitze (2962 m) s chatou Műnchener Haus. Sestup s využitím lanovky na Sonn Alpin k chatě Reintalangerhűtte (1370 m). (10 hod, ↑ 1600 m, ↓ 1100 m)
  • 4. den: Horským chodníkem kolem masivu Zugspitze a Alpspitze na vyhlídkovou chatu Kreuzeckhaus (1652 m), sjezd lanovkou do obce Garmisch-Partenkirchen k autobusu (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 300 m). Přejezd Německa, návrat přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna v nočních hodinách.

Ubytování

2x na horských chatách (1x Hőllentalanger Hűtte a 1x Reintalangerhűtte). Spí se na matracích ve společných noclehárnách, teplé deky jsou k dispozici. Spacák není potřeba, je nutná vlastní vložka do spacáku. Na chatách je restaurace, pitná voda, WC a sprcha.

Stravování

Doporučujeme kupovat si večeře a snídaně na chatách. Cena polopenze na chatě Hőllentalanger Hűtte se pohybuje kolem 32-36 €. Snídaně na chatě Reintalangerhütte je za cca 12,5 € a zahrnuje pečivo, marmeládu, sýr, salám, čaj, kávu. Večeře stojí cca do 13,5 €. Základní potraviny není během zájezdu možné dokupovat, studenou stravu na den si vezměte určitě s sebou z ČR. Na trase túr jsou další chaty, na kterých je možné zakoupit nápoje i teplé jídlo.

Zugspitze a Alpspitze

Zugspitze a Alpspitze

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Výstup na Triglav

Malebnou dolinou Triglavských jezer na nejvyšší vrchol Julských Alp

Výstup na Dachstein

Výstup po ledovci na vrchol Hoher Dachstein (Rakousko)

Brenta - ferraty

Ferratový přechod skalního ráje a věží Brenty (Dolomity)