Informace k zájezdu
Apuseni - rumunský kras

Úvodní stránka zájezdu Apuseni - rumunský kras ( Rumunsko, Karpaty, Balkán, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Čeká nás horská turistika v krasovém pohoří Apuseni - Vlădeasa a Bihor s častou návštěvou jeskyní, kaňonů a propastí. Na túry budeme vyrážet nalehko jen s malým batůžkem (s výjimkou 4. dne, kdy se přesuneme cca 2,5 hod natěžko se všemi potřebnými věcmi na druhé tábořiště a 7. dne s krátkým přesunem natěžko 1 hod k autobusu). Délka túr je cca 6-8 hodin i s přestávkami, průměrné denní převýšení je u túr zaměřených více na chození okolo 700 m nahoru a totéž dolů, u túr zaměřených více na krasové jevy pak 200-400 m nahoru a totéž dolů. Túry jsou středně náročné. Většinu túr je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den v místě stanování nebo vlastní program. Všechny nepotřebné věci budou vždy zůstávat ve stanu na tábořišti. V úvodu nám je vyveze na tábořiště autobus. V autobusu si bude možné ponechat případné věci na zpáteční cestu.

Náročnější terén nás čeká při průzkumech jeskyní a průstupu soutěskami (fakultativní aktivity) - je třeba počítat s lehčím lezením a broděním, mnohdy je cesta zajištěná lany a řetězy. Náročnost jednotlivých soutěsek záleží také zásadně na stavu vody.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.meteoromania.ro
https://www.mountain-forecast.com/peaks/Vladeasa/forecasts/1836 (Vladeasa, 1836 m)
https://www.yr.no/place/Romania/Other/St%C3%A2na_de_Vale/ (Apuseni, Stâna de Vale)
Počasí v horách je proměnlivé. Buďte proto připraveni jak na nádherné, teplé i horké a slunečné počasí, tak i na déšť a bouřky, mlhu a chlad. Teploty v noci mohou v Bihoru klesnout i k 5 °C. Přes den mohou být i vedra k 30 °C. Počítejte s tím, že při dlouho trvajících deštích mohou být některé soutěsky neprůchozí.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě budete platit za vstup do termálů (cca 20 RON). Útrata za jídlo a případné suvenýry záleží jen na vašich chutích, potřebách a hlavně na tom, zda si budete sami vařit na tábořišti, nebo se stravovat v hospůdkách, také viz kap. stravování. Na útratu tak lze doporučit širokou částku 30-80 €. Ceny za potraviny a v restauracích jsou v Rumunsku podobné jako v ČR. Pokud vám nějaké rumunské lei zbudou, bude možnost je utratit poslední den v Oradei. Každému doporučujeme si s sebou vzít navíc jako krizovou rezervu cca 30-50 €, dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Rumunská měna je rumunský nový lei (RON), u nás v bankách či směnárnách jej seženete jen obtížně. Proto je třeba vzít do Rumunska nejlépe EUR (pouze papírové bankovky), případně USD (pouze nové bankovky, tedy od roku 2006). Hned na hranicích s Rumunskem bude možnost vyměnit valuty za rumunské lei. Výběr hotovosti z bankomatu nebude možný, jedině až na zpáteční cestě v Oradea. Platba kartou je možná pouze při cestě tam a zpět na benzínkách a příp. na závěr v Oradea.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy z nakl. Dimap:
• Bihor - Padis 1 : 30 000 (nejdůležitější, zahrnuje většinu túr)
• Muntii Vladeasa 1 : 50 000 (2. den)
• Muntii Bihor 1 : 60 000 (fakultat. 3. den)
Knižní průvodci:
Michal Bulička - Rumunské Karpaty (nakl. Mirago, edice v kroužkové vazbě),
Rumunské hory (nakl. Sky)

Kvalitní offline GPS mapy pro mobilní aplikace Locus Maps a Orux si můžete stáhnout zde: http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe. Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

4. den půjdete asi 2,5 hodiny natěžko se všemi potřebnými věcmi, 7. den asi hodinu. Proto se sbalte stejně jako na vícedenní přechod hor natěžko. V žádném případě si neberte sportovní ani jiné tašky ani kufry na kolečkách, akci s nimi v žádném případě nelze zvládnout. Všechny věci je nutné sbalit do většího batohu. Snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička. Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (včetně stanu) a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění. Stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, stabilní i v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký; do hor jsou zcela nevhodné levné nekvalitní stany), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout i k 5 °C), čelovka a náhradní baterie (jeskyně!), sandály vhodné do vody, plavky (termály!), batůžek cca okolo 20 l na všechny jednodenní túry (malý, skladný).
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby v minimalistické verzi, malý ručník, mapy (viz kap. Mapy a literatura), GPS, mobil, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (šátek, kšiltovka, ...), případně návleky, oblečení na noc do stanu. Pokud chcete důkladně prozkoumávat jeskyně, je dobré mít i oblečení, které vám nebude líto zašpinit. Boty: kvalitní trekové boty do hor, do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Na zájezd postačí i lehčí trekové boty. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Je nutné si vzít i sandály - páskáče vhodné do vody (na brodění potoků v soutěskách, ale také na přezutí po túře, do busu).
Strava: Na místě doporučujeme kupovat místní snídaně i večeře. Vlastní vaření není nezbytné. Stravu na den můžete také dokoupit na místě, trochu studené stravy na den si vezměte z ČR. Více také viz kap. stravování. S sebou z ČR např.: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Pití - s sebou vezměte láhve o objemu cca 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby, voda je na tábořištích a budeme ji postupně doplňovat. Vhodné je mít pro případy nouze prostředek na dezinfekci pitné vody - kapky Sanosil (koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech). Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Fotky z minulých zájezdů do pohoří Apuseni (většinou ale z přechodu hor natěžko): Petr Drápal - Apuseni: Bihor a Vladeasa 2002, Veronika Zahradníková - Apuseni Bihor 2007, Klára Vlčková - Apuseni 2008.