Informace k zájezdu
Apuseni - rumunský kras

Úvodní stránka zájezdu Apuseni - rumunský kras ( Rumunsko, Balkán, Karpaty, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2 - 3

Čeká nás horská turistika v krasovém pohoří Apuseni - Vlădeasa a Bihor s častou návštěvou jeskyní, kaňonů a propastí. Na túry budeme vyrážet nalehko jen s malým batůžkem (s výjimkou 4. dne, kdy se přesuneme cca 2,5 hod natěžko se všemi potřebnými věcmi na druhé tábořiště a 7. dne s krátkým přesunem natěžko 1 hod k autobusu). Délka túr je cca 6-8 hodin i s přestávkami, průměrné denní převýšení je u túr zaměřených více na chození okolo 700 m nahoru a totéž dolů, u túr zaměřených více na krasové jevy pak 200-400 m nahoru a totéž dolů. Túry jsou středně náročné. Většinu túr je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den v místě stanování nebo vlastní program. Všechny nepotřebné věci budou vždy zůstávat ve stanu na tábořišti. V úvodu nám je vyveze na tábořiště autobus. V autobusu si bude možné ponechat případné věci na zpáteční cestu.

Náročnější terén nás čeká při průzkumech jeskyní a průstupu soutěskami (fakultativní aktivity) - je třeba počítat s lehčím lezením a broděním, mnohdy je cesta zajištěná lany a řetězy. Náročnost jednotlivých soutěsek záleží také zásadně na stavu vody.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.meteoromania.ro
https://www.mountain-forecast.com/peaks/Vladeasa/forecasts/1836 (Vladeasa, 1836 m)
Počasí v horách je proměnlivé. Buďte proto připraveni jak na nádherné, teplé i horké a slunečné počasí, tak i na déšť a bouřky, mlhu a chlad. Teploty v noci mohou v Bihoru klesnout i k 5 °C. Přes den mohou být i vedra k 30 °C. Počítejte s tím, že při dlouho trvajících deštích mohou být některé soutěsky neprůchozí.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 4,98 RON
1 RON (leu) = 5,077 Kč
Rumunská měna je rumunský nový lei (RON), u nás v bankách či směnárnách jej seženete jen obtížně. Proto je třeba vzít do Rumunska nejlépe EUR (pouze papírové bankovky), případně USD (pouze nové bankovky, tedy od roku 2006). Hned na hranicích s Rumunskem bude možnost vyměnit valuty za rumunské lei. Výběr hotovosti z bankomatu nebude možný, jedině až na zpáteční cestě v Oradea. Platba kartou je možná pouze při cestě tam a zpět na benzínkách a příp. na závěr v Oradea. Pokud vám nějaké rumunské lei zbudou, bude možnost je utratit poslední den v Oradei.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy z nakl. Dimap:

  • Bihor - Padis 1 : 30 000 (nejdůležitější, zahrnuje většinu túr)
  • Muntii Vladeasa 1 : 50 000 (2. den)
  • Muntii Bihor 1 : 60 000 (fakultat. 3. den)

Knižní průvodci:

  • Michal Bulička - Rumunské Karpaty (nakl. Mirago, edice v kroužkové vazbě),
  • Rumunské hory (nakl. Sky)

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních GPS map, které fungují i v terénu, kde mobilní data nejsou (tzv. offline mapy). Tyto offline mapy doporučujeme stahovat ještě v ČR, nejlépe přes WiFi. Pro zájezdy v EU je velmi doporučujeme, mimo EU jsou díky extrémním cenám mobilních dat nutností.
Aplikace Mapy.cz má kromě ČR i kvalitní zahraniční mapy, které jdou snadno stáhnout offline. Pro tento zájezd není třeba stahovat mapy celého Rumunska, ale stačí jen župy Bihor, Kluž, Alba.

MOBILY A NABÍJENÍ

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm
Dobíjení baterií není možné.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

4. den půjdete asi 2,5 hodiny natěžko se všemi potřebnými věcmi, 7. den asi hodinu. Proto se sbalte stejně jako na vícedenní přechod hor natěžko. V žádném případě si neberte sportovní ani jiné tašky ani kufry na kolečkách, akci s nimi v žádném případě nelze zvládnout. Všechny věci je nutné sbalit do většího batohu. Snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička. Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (včetně stanu) a snažte se o maximální skladnost.

  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
  • Nocování:
    • kvalitní stan (vodě a větru odolný)
    • karimatka (nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti)
    • spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout i k 5 °C)
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice (pokud chcete důkladně prozkoumávat jeskyně, je dobré mít i oblečení, které vám nebude líto zašpinit).
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“) Je nutné si vzít obuv vhodnou do vody (na brodění potoků v soutěskách).
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu)
  • Strava - pro vlastní vaření doporučujeme:
    • ešus, vařič (+závětří), plynová bomba (min. 425 g do dvojice), lžíce, nůž, otvírák, zapalovač nebo sirky
    • lehké potraviny s kratší dobou vaření: jídlo ze sáčku typu „Travellunch“, „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, polévky ze sáčku, bramborové kaše, sladké kaše, pudink, sušené mléko, ovesné vločky, předvařená čočka, sojové maso, cukr, sůl, koření. NEBRAT sklenice a jiné těžké obaly!
    • studené obědy a svačiny: štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, tvrdý a měkký sýr, paštiky, sušené ovoce, ořechy, müsli, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, hroznový cukr
    • pití: láhve na celodenní túru bez vody (min. 1,5 l), iontové nápoje, šumivé vitamíny, doporučujeme i přípravek na dezinfekci vody nebo filtr
    Tipy a vychytávky: chléb nebalte do igelitu a jiných neprodyšných materiálů, jinak se zapaří a zplesniví, doporučujeme zabalit do plátěné utěrky. Aby štangle salámu nezplesnivěla, je dobré ji předem nechat vysušit ve stinném a větrném místě. Tvrdý sýr je dobré namočit předem na noc do hodně slané vody (nasycený roztok), aby se konzervoval, nechat ho pak vysušit a zabalit do prodyšného materiálu. Při nakupování se dívejte na dobu přípravy - vaření (ať vyjdete s palivem a nevaříte jídlo příliš dlouho). Voda je na tábořištích a budeme ji postupně doplňovat.
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

CELNÍ A DEVIZOVÉ PŘEDPISY

Platí stejné předpisy a nařízení jako pro celou Evropskou unii. Podrobnosti zde:
https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/alcohol-tobacco-cash/index_cs.htm
Jako soukromá osoba nejste s výjimkou několika typů produktů nijak limitováni v tom, co si smíte nebo nesmíte koupit a převážet, když cestujete po zemích EU. Podmínkou ale je, že zakoupené výrobky musí být určeny výhradně pro vaši osobní potřebu, tzn. že je nesmíte dále prodávat.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Rumunsko je od roku 2007 členem EU a v posledních letech ekonomicky roste. Minulostí jsou problémové hranice, zcela rozbité silnice, zanedbaná města. Velké kontrasty mezi městy a venkovem uvidíte v Rumunsku stále, ale jinak se situace výrazně zlepšila. Bezpečnost se začíná blížit běžné středoevropské úrovni.
Je třeba si dát pozor:

  • Na ovčácké psy, kteří při hlídání svého stáda nebo salaše mohou být agresivní. Většinou na slovo poslouchají jen svého pána. Na zastrašení jsou ideální teleskopické hole. Někdy taky velmi dobře pomáhá sehnutí se pro kámen nebo klacek a napřažení k hodu, toho se psi většinou zaleknou.
  • Na krádeže v blízkosti vesnic. Obecně jsou ale rumunští vesničané velmi přátelští a příjemní. Jen je třeba ctít základní bezpečnostní pravidla (nenechávat své věci nehlídané, neukazovat zbytečně na odiv cennosti, ...)

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Rumunsku
Ambasada Republicii Cehe
Str. Ion Ghica 11, 030045 Bucureşti
Tel: +40213039230
Fax: +40213122539
Nouzová linka: +40744564676
Email: bucharest@embassy.mzv.cz
Web: https://www.mzv.cz/bucharest
Provozní hodiny úřadu: po-pá: 08.00-16.30
Úřední hodiny pro veřejnost: po,st,čt: 08.30-11.30

Honorární konzulát ČR v Temešváru
Remus 7A, apt. 2-3, 300 194 Timişoara
Tel: +40356179038, v případě nouze v nočních hodinách:
+40726121219
Fax: +40356179039
Email: timisoara@honorary.mzv.cz
Web: https://www.mzv.cz/bucharest
Provozní hodiny úřadu: úterý a čtvrtek 14:00-16:00

TELEFONY:
Jednotná nouzová linka 112 (policie, hasiči, záchranná
služba)
Informace - 118932

Časový posun v Rumunsku: +1 hod. (jedná se o VEČ)


FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Fotky z minulých zájezdů do pohoří Apuseni (většinou ale z přechodu hor natěžko): Petr Drápal - Apuseni: Bihor a Vladeasa 2002, Veronika Zahradníková - Apuseni Bihor 2007, Klára Vlčková - Apuseni 2008.