Apuseni - rumunský kras

Turistika vápencovým rájem a dobrodružné prohlídky jeskyní (Rumunsko)

Apuseni - tento přírodní ráj se nalézá na náhorní vápencové planině, na jejímž povrchu i v nitru vytvořila voda jednu z nejzajímavějších a nejznámějších krasových lokalit v Rumunsku. Vydáme se do divokých soutěsek a potemnělých kaňonů a staneme tváří v tvář opravdovým přírodním zázrakům. Navštívíme největší trojpropast v Evropě Cetăţile Ponorului, známou pod názvem Ponorné hrady, a 70 m vysokým portálem vstoupíme do jeskynního systému, kterým se s čelovkou můžeme probrodit do dalších propastí. Pokud bude po dešti, vykoupeme se v jezeře v místě propadání potoka uprostřed zelené louky na Poiana Ponor. Přes šťavnaté pastviny, po kterých se prohánějí stáda polodivokých koní, a kolem ledové jeskyně Focul Viu se dostaneme k vývěru Žluté řeky Galbeny. Po průchodu jeskyní Cetăţile Rădesei se můžeme probrodit soutěskou potoka Someşul Cald.

Čeká nás horská turistika s častou návštěvou jeskyní, kaňonů a propastí. Na túry budeme vyrážet jen s malým batůžkem (s výjimkou části 4. a 7. dne, kdy si budete muset přenést všechny své věci na jiné tábořiště), zbytek věcí ponecháme na tábořišti. Délka túr je cca 6-8 hodin i s přestávkami. Průměrné denní převýšení je u túr zaměřených více na chození okolo 700 m nahoru a totéž dolů, u túr zaměřených více na krasové jevy pak 200-400 m nahoru a totéž dolů. Většinu túr je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den v místě stanování nebo vlastní program. Nocovat budeme na dvou tábořištích.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 21 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Z vesničky Stâna de Vale (1050 m) přechod pohoří Vlădeasa na náhorní plošinu Padiş, noc na tábořišti (1300 m), večírek v místní krčmě. (7 hod, ↑ 800 m, ↓ 600 m)
  • 3. den: Po řetězech tunelovou jeskyní Cetăţile Rădesei a okruh soutěskou Someşului Cald - Teplý Someš včetně brodění vodou (7-8 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Individuálně výlet k salaším a dřevorubeckým vesničkám.
  • 4. den: Krátký přechod natěžko přes Poianu Ponor na tábořiště La Grajduri (1100 m) (2-3 hod), odpoledne průzkum okolních jeskyní (Peştera Neagra, P. Barsa) (3-4 hod). (celkem ↑ 150 m, ↓ 350 m)
  • 5. den: Okruh přes vyhlídku Piatra Galbenei, pohled do ledové jeskyně Focul Viu, průchod soutěskou řeky Galbeny s broděním, přes lana a řetězy kolem vodopádu s jeskyní až k jejímu vývěru, zpět přes propast Borţig. (8 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m)
  • 6. den: Výprava k ohromujícím Ponorným hradům - Cetăţile Ponorului, průchod největší jeskynní branou v Evropě, možno i náročněji podzemním tunelem s jeskynní řekou Galbenou (3-4 hod). Odpoledne procházka kolem propastí Av. Acoperit, Av. Gemănata, Av. Pionerilor a Av. Negra (2-3 hod). (celkem ↑ 350 m, ↓ 350 m)
  • 7. den: Poslední výlety: jeskyně, závrty, propasti, salaše. Natěžko krátký přesun k busu na Şaua Scăriţa (1 hod, ↑ 50 m). Odpoledne odjezd autobusem do aquaparku Nymphaea v Oradei se spoustou tobogánů a dalších atrakcí, večerní návštěva města Oradea s možností nákupů či posezením v kavárně s typickou atmosférou multikulturního města, po 22 hod odjezd, noční přejezd Maďarska.
  • 8. den: Návrat přes Bratislavu do Brna kolem 7 hod.

Nocování

2x na tábořišti na Padişi a 3x na tábořišti La Grajduri (Poiana Glavoi) ve vlastních stanech. Obě tábořiště jsou pro nás svou polohou velmi výhodná, protože se nachází v blízkosti krasových jevů. Jsou oblíbená i u dalších návštěvníků hor, proto zde pravděpodobně nebudeme sami. Na obou tábořištích je možné rozdělat oheň.

Stravování

Vlastní z dovezených nebo dokoupených potravin. Zájezd se dá absolvovat bez vlastního vaření. Obě tábořiště jsou v blízkosti hospod, kde je možné si dát snídaně i večeře. Dále je možné dokoupit všechny základní potraviny (chléb, sladkosti, paštiky, zeleninu, čerstvé mléko a sýr - brynzu). Velmi oblíbené, obzvlášť na snídaně nebo svačiny, jsou plněné placky - plačenty (cca 5 RON/kus). Ceny zboží v obchodech i jídel v restauracích jsou podobné jako u nás.

Apuseni - rumunský kras

Apuseni - rumunský kras

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Krásy Černé Hory

Turistika na Durmitoru a Bjelasici, národní parky i moře

Transylvánie

Pohodové túry na Fagaraši a památky v okolí Brašova

Albánie - divoká a přátelská (letecky)

Turistika, hory, města i moře Albánie

Apuseni - rumunská romantika

Turistika přírodou rumunského krasu

Krásy hor a jezer Makedonie

Národní parky Šar Planina, Mavrovo, Galičica, Pelister a jezero Ohrid

Krásy hor severního Rumunska

Turistika a kláštery v Maramureši, Bukovině a rumunské Moldávii