Informace k zájezdu
Azorské ostrovy - horská turistika

Úvodní stránka zájezdu Azorské ostrovy - horská turistika ( Portugalsko, Evropa letecky, Letecké zájezdy, Turistika nenáročná, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2 - 3

Jedná se o turisticky středně náročný zájezd. Všechny trasy půjdeme nalehko, jen s malým batůžkem s nezbytnostmi na výlet daného dne. Denně strávíme na túrách v průměru 6 hodin a čeká nás převýšení 150-1100 metrů ve výstupu a totéž v sestupu. Náročnější jsou: 2. den - podél sopky Mata do Canário (převýšení kolem 1000 m), 6. den - výstup na Ponta do Pico (převýšení 1100 m) je strmý a závěr - výstup na Piquinho - může být „oříšek“. Žádná z túr by však neměla průměrně zdatnému horskému turistovi činit problémy. Pohybovat se budeme po stezkách a pěšinách, ale i lehčím horským terénem. Většina horských cest je vedena úbočím strmých hor, často jsou tedy úseky dost exponované, cesty jsou však dosti široké.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat zde:
Sao Miguel: https://www.meteoblue.com/cs/po%C4%8Das%C3%AD/t%C3%BDden/ilha-de-s%C3%A3o-miguel_portugalsko_3372598
Pico:
https://www.meteoblue.com/cs/po%C4%8Das%C3%AD/t%C3%BDden/ilha-do-pico_portugalsko_3372803
Faial:
https://www.meteoblue.com/cs/po%C4%8Das%C3%AD/t%C3%BDden/ilha-do-faial_portugalsko_3373109

Průměrná teplota vzduchu na Azorských ostrovech v červnu se během dne pohybuje kolem 20 °C, v červenci 24 °C, ale s nadmořskou výškou může teplota značně klesat. Dále je nutno počítat s rychlými změnami počasí, které jsou pro tuto oblast typické, zejména odpoledními přeháňkami a bouřkami. Na ostrovech bývá obecně dost větrno. Na vrcholu hory Pico může být i sněhová pokrývka.

MÍSTNÍ MĚNA

Kurz měny: 1 EUR (euro) = 24,350 Kč
Výměna peněz: Budete potřebovat eura, která nakoupíte v každé české směnárně. Na většině míst lze platit kartou. Na některých místech je možné vybírat peníze i v bankomatech. Pozor na výběry z bankomatů sítě Euronet (modrožluté). Poplatek za výběr se u nich pohybuje často mezi 7-13 %.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy a knižní průvodce:

 • Kompass: Azoren - set dvou turistických map 1:50 000, č. 2260
 • Bergverlag Rother: Azores, anglicky, vydání 2016
 • Bradt Hillary: Azores 7.edice anglicky, vydání 2019

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout offline mapu: Portugalsko

MOBILNÍ SÍŤ A NABÍJENÍ

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm
Nabíjení: Elektrické zásuvky jsou zde stejné jako u nás. Jedná se tedy o typ C, kdy má nabíječka zakončení dvěma hroty. Stejné zástrčky do elektrické zásuvky se používají po celé Evropské unii s jedinou výjimkou, a to Irsko. Samozřejmě můžete využít i typ F, který je také se dvěma hroty jen je jeho profil kulatý a nikoliv plochý. Nemusíte tak kupovat žádnou redukci nebo adaptér.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Zavazadla: hlavní zavazadlo - cestovní taška/kufr či batoh/krosna (pouze nedoporučujeme veliký "lodní" kufr s ohledem na velikost kufrů půjčených aut a limity leteckých společností); malý batoh - skladný, lehký o objemu cca 20-30 l na jednodenní túry a výlety, na palubu do letadla. Neberte si žádné zbytečnosti, ať jsou vaše zavazadla co nejlehčí a co nejmobilnější.
 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, adekvátní množství místní měny či platební kartu na výběry z bankomatů, kartičku zahraničního cestovního pojištění, vytištěnou letenku/letový itinerář
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, hygienické potřeby, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka
 • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice i teplejší - na Pico může být ještě sníh a obecně na ostrovech občas dost fouká
 • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

ZAVAZADLA DO LETADLA

 • V podpalubním (odbavovaném) zavazadle nesmíte mít: jakékoliv hořlaviny (včetně zápalek, zapalovačů a plynových kartuší), samostatné (náhradní) lithiové baterie a powerbanky. V odbaveném zavazadle dále nedoporučujeme přepravovat cennosti, hotovost, doklady, elektroniku.
 • Na palubu do příručního zavazadla nesmíte vzít: žádné ostré předměty (nože, nůžky, žiletky, špendlíky či jehly, trekové hole s kovovou špičkou, nic ani náznakem ostrého), plynové kartuše, stanové kolíky, tekutiny (nápoje, krémy, gely či pasty) ve větším balení než 100 ml - všechny případné tekutiny v balení o obsahu do 100 ml musí být umístěny zvlášť v průhledném sáčku o maximálním objemu 1 litr (tedy maximálně celkem 10 ks po 100 ml). Tekutiny zakoupené po průchodu bezpečnostní kontrolou v čekací hale už těmto pravidlům a omezením nepodléhají. U dalších zakázaných předmětů se nepředpokládá, že byste je na cestu vůbec brali.
 • S sebou na palubu se berou: Peníze a doklady, foťáky, notebooky, tablety, mobily a podobná křehká elektronika (elektronické cigarety musí mít cestující vždy přímo u sebe, a pokud je to možné, tak s odstraněnou baterií), powerbanky (lze přepravit pouze v příručním zavazadle), náhradní lithiové baterie a akumulátory, čtivo. Notebooky, tablety a foťáky se dávají při kontrole bezpečnostním rentgenem zvlášť. Ve všech elektronických zařízeních musíte mít nabité baterie a musíte být schopni na případné vyžádání přístroj zapnout - ke kontrole, zda slouží opravdu svému účelu. Během vzletu a přistání nesmíte mít zapnutá elektronická zařízení, většinou je však možné mít zapnutý mobil v režimu „letadlo“.

Přesná pravidla týkající se odbavení na letišti naleznete zde: https://www.prg.aero/bezpecnostni-pravidla
Doporučujeme shlédnout krátká informativní videa:

PŘEKROČENÍ HRANIC

Platí stejné předpisy a nařízení jako pro celou Evropskou unii. Podrobnosti zde:
https://europa.eu/youreurope/citizens/travel/carry/alcohol-tobacco-cash/index_cs.htm
Jako soukromá osoba nejste s výjimkou několika typů produktů nijak limitováni v tom, co si smíte nebo nesmíte koupit a převážet, když cestujete po zemích EU. Podmínkou ale je, že zakoupené výrobky musí být určeny výhradně pro vaši osobní potřebu, tzn. že je nesmíte dále prodávat.

Kompletní informace platné pro Portugalsko naleznete zde:
https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/evropa/portugalsko/cestovani/duty.html

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví České republiky v Lisabonu:
Rua Pêro de Alenquer, 14
1400-294 Lisboa
Tel.: +351 213 010 487
Fax: +351 213 010 629
E-mail: lisbon@embassy.mzv.cz
Konzulární hodiny pro veřejnost: Po - Čt, 9:00 - 12:00
Pro naléhavé případy, mimo pracovní dobu úřadu, je určen pohotovostní mobilní telefon +351 919 319 422.

Honorární konzulát ČR v Ponta Delgada
Consulado Honorário da República Checa em Ponta Delgada
Rua Manuel da Ponte 29, 9500-085 Ponta Delgada, Açores, Portugal
Honorární konzul: p. Ricardo Nascimento Cabral
Tel.: +351-296 201 830, fax: +351-296 201 839
E-mail: geral@lcca.pt
Otevírací doba: středa 9:00 - 12:30 a 14:00 -18:00 (po předchozí domluvě)
Působnost: Azorské ostrovy

Policie, požárníci a zdravotní služba první pomoci: 112

Časový posun oproti ČR: - 2 hod

Videa a fotky ze zájezdů na Azory

Azorské ostrovy 2021 (Petr "Megi" Gregor):

Azorské ostrovy 2022 (Petr "Megi" Gregor):