Informace k zájezdu
Azorské ostrovy - horská turistika

Úvodní stránka zájezdu Azorské ostrovy - horská turistika ( Portugalsko, Evropa letecky, Turistika horská, Letecké zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Na jednodenních túrách se budeme pohybovat v horském terénu po kamenitých stezkách, čemuž je nutné přizpůsobit vybavení, zejména trekovou kotníčkovou obuv a oblečení do proměnlivého počasí. Denně strávíme na túrách v průměru 6 hodin a čeká nás převýšení 150-1100 metrů ve výstupu a totéž v sestupu. Denní etapy je možné podle potřeby zkrátit nebo prodloužit. Náročnější jsou: 2. den - podél sopky Mata do Canário (převýšení kolem 1000 m), 6. den - výstup na Ponte do Pico (převýšení 1100 m) je strmý a závěr - výstup na Piquinho - může být „oříšek“. Žádná z túr by však neměla průměrně zdatnému horskému turistovi činit problémy. Vzhledem k rozvinuté turistické infrastruktuře, husté síti turistických stezek a možnému cestování místními autobusy, je na Azorech celá řada alternativních cílů a aktivit pro případný individuální program.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat zde:
https://www.meteoblue.com/cs/po%C4%8Das%C3%AD/t%C3%BDden/ilha-de-s%C3%A3o-miguel_portugalsko_3372598 - Sao Miguel
https://www.meteoblue.com/cs/po%C4%8Das%C3%AD/t%C3%BDden/ilha-do-pico_portugalsko_3372803 - Pico
https://www.meteoblue.com/cs/po%C4%8Das%C3%AD/t%C3%BDden/ilha-do-faial_portugalsko_3373109 - Faial

Průměrná teplota vzduchu na Azorských ostrovech květen/červen se během dne pohybuje kolem 20 °C, v červenci 24 °C, ale s nadmořskou výškou může teplota značně klesat. Dále je nutno počítat s rychlými změnami počasí, které jsou pro tuto oblast typické, zejména odpoledními přeháňkami a bouřkami. Na vrcholu hory Pico může být sněhová pokrývka. A pamatujte i na neustálý čerstvý vítr.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Azorské ostrovy používají jako platidlo EURO a téměř všude se dá platit platební kartou. Vzhledem k tomu, že se na ostrovy většina produktů dováží, je zde zhruba o 10 až 15 % dráž než v kontinentálním Portugalsku. Chleba: 1-1,50 €, sýr v obchodě: 2-4 € za 200 g, víno v obchodě: od 5 €, pizza v restauraci: 8-12 €, hlavní jídlo v restauraci: od 15 €, pivo v restauraci: 3-5 €, káva nebo víno v restauraci: od 1,50 €, zmrzlina: 1,50-2 €. V restauracích jsou obecně ceny cca 2 x vyšší než u nás. Některé potraviny v obchodech jsou cca o 50 % dražší než u nás, ale naopak řada potravin je stejně drahá nebo levnější. Doporučujeme kapesné 200-250 € na osobu. Výlet za velrybami stojí 50 €. Celková výše útraty záleží jen na vašich chutích a představách o dovolené. Doporučujeme si vzít k předpokládané útratě navíc finanční rezervu cca 100-200 € na osobu.
Výměna peněz: Pro cestu na Azorské ostrovy budete potřebovat eura, která je možné nakoupit ve všech směnárnách. Peníze v dostatečné výši doporučujeme vyměnit v ČR, na místě jsou koruny obtížně směnitelné. Peníze lze také vybrat z bankomatu na místě. Bankomat najdete na letišti i ve městečku Vila Franca. Platební karty přijímají větší obchody a lepší restaurace.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy a knižní průvodce:
- Kompass: Azoren - set dvou turistických map 1:50 000, č. 2260
- Bergverlag Rother: Azores, anglicky, vydání 2016
- Bradt Hillary: Azores 7.edice anglicky, vydání 2019

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož není potřeba vaše věci daleko přenášet, je nejlepší sbalit si veškeré věci do cestovní tašky, na tento zájezd je vhodný i kufr na kolečkách, ale klidně si můžete vzít i klasický batoh/krosnu.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, vytištěná letenka, adekvátní množství EUR či platební kartu na výběry z bankomatů, kartičku pojištění léčebných výloh, evropský průkaz zdravotního pojištění, české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, menší batoh - cca 30 l, do letadla na palubu a na jednodenní túry a výlety, do kterého se vám vejdou věci pro strávení jednoho dne na horách (výhodou je nepromokavý obal na batoh).
Doporučené vybavení: Karty na slevy (ISIC, ITIC, IYTC), teleskopické hole, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, hygienické potřeby, ručník, repelent na komáry, zavírací nůž, plavky, pláštěnka či pončo.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), lehčí rukavice, případně návleky, oblečení do „civilizace“, plavky.
Boty: kvalitní trekové (spíše kotníkové), rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv na přezutí po túře.
Strava: Na ubytování je v ceně jednoduchá snídaně. Na oběd si připravíme svačinu z lokálních zdrojů, někde bude možnost posedět v místní hospůdce. Večeřet budeme v místních restauracích. Dokupování zásob na místě není problém, dovoz jídla z ČR je na vašem uvážení - tyčinky, čokolády, tvrdé salámy atd.
Co se pití týče, všude je dostatek pitné vody. S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní žíznivosti. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích či vitamíny do vody.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet předepsanou váhu zavazadla, viz informace k letenkám a váze zavazadel.