Informace k zájezdu
Francouzské přímořské Alpy

Úvodní stránka zájezdu Francouzské přímořské Alpy ( Francie, Turistika nenáročná )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1-3

Náročnost tohoto zájezdu je 1-3. Polovinu času strávíme v horách na túrách dvou variant obtížnosti (A odpovídá náročnosti 1, B odpovídá náročnosti 2-3). Druhou polovinu strávíme poznáváním atraktivní přímořské oblasti, turisticky významných míst Azurového pobřeží. Čeká nás aktivní odpočinek spojený s prohlídkou měst, historických objektů a lokálních zajímavostí. Tento zájezd je vhodný i pro rodiny s dětmi (cca od 8 let), skupinky či partnery s odlišnými požadavky na náročnost nebo rozdílnou fyzickou zdatností. Během jednodenních túr se budeme pohybovat po značených cestách, horských pěšinách, často s kamenitými úseky. Občas a dle výběru varianty nás mohou čekat strmé výstupy. Délka jednotlivých výletů je průměrně 5-8 hodin s převýšením 300-800 m. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, kde bude možné si nechávat nepotřebné věci.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí pro department Alpes Martimes můžete sledovat zde:
http://www.meteofrance.com/previsions-meteo-france/alpes-maritimes/06
Předpověď počasí poskytuje i norský server https://www.yr.no/.
I když nebudeme vystupovat na okolní sněhem pokryté vrcholy, je potřeba v horách počítat s proměnlivým počasím a možností vydatných srážek. Oblačnost bývá horami zadržována a je zde tedy možné zhoršení počasí i na několik dní. Teplota vzduchu je v závislosti na nadmořské výšce značně rozdílná. V údolích se mohou teploty pohybovat v létě mezi 15-25 °C, na pobřeží i přes 30 °C. Ve výškách kolem 2500 m n. m. může být teplota i v létě kolem bodu mrazu. Rukavice a zimní čepice je běžnou potřebou v každých horách i v letním období.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Bageta: 0,8-1,3 €, sýr v obchodě: 2-4 € za 200 g, víno v obchodě: od 2 €, pizza v restauraci: 8-12 €, hlavní, jídlo v restauraci: od 10 €, pivo v restauraci: 3-5 €, káva nebo víno v restauraci: od 1,3 €, zmrzlina: 1,5-2 €. V restauracích jsou obecně ceny cca 2,5x vyšší než u nás. Některé potraviny v obchodech jsou cca o 50 % dražší než u nás, ale naopak řada potravin je stejně drahá nebo levnější. Doporučujeme kapesné 100-250 € na osobu. Celková výše útraty záleží jen na vašich chutích a představách o dovolené. Doporučujeme si vzít k předpokládané útratě navíc finanční rezervu cca 50-100 € na osobu.
Výměna peněz: Pro cestu do Francie budete potřebovat eura, která je možné nakoupit ve všech směnárnách. Peníze v dostatečné výši doporučujeme vyměnit v ČR, na místě jsou koruny obtížně směnitelné. Téměř všude je možno platit kartou a vybírat peníze v bankomatech.

MAPY A LITERATURA

Originální mapy seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
3741 OT IGN, Carte de randonnée Vallé de la Vesubie - Parc national du Mercantour 1 : 25 000
10 IGN, Tourisme et randonnée, Mercantour 1 : 75 000
Marco Polo, Cote d´Azur, Provence 1 : 200 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (vč. stanu) a snažte se o maximální skladnost.
Z důvodu předepsaných váhových limitů pro autobus a omezené plochy ke stanování v kempu zvolte adekvátní velikost stanu (pokud cestujete sami či s jedním spolucestujícím, vhodný je stan menší či střední velikosti).
• Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měna příslušné země (viz. Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, spolehlivý stan (nejlépe samonosný), spacák, karimatka.
• Doporučené vybavení: Teleskopické hole, pláštěnka (i na batoh), batoh (cca 20-30 l), do kterého se vejde vše potřebné ke strávení jednoho dne v přírodě. Potřeby osobní hygieny, ručník, toaletní papír, krém na opalování s UV filtrem, sluneční brýle s UV filtrem. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovka, tužka, zápisník, mapy, GPS, foťák a náhradní baterie, nabíječka na telefon. Ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
• Oblečení: Kvalitní "rozchozené" boty, oblečení do pohody i nepohody. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo, 2. a 3. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, 4. vrstva svrchní - "šusťák", gore-tex, gelanots (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko. Ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů, plavky, čepice, rukavice, sandály (aby si nohy po celodenní túře odpočinuly + na cestu do busu).
• Strava: Miska, lžíce či příbor, hrníček na pití, utěrka, mycí prostředky, energeticky vydatné jídlo (tyčinky, čokolády, tvrdé salámy, paštiky, oplatky, sušené ovoce, šumivé vitamíny atd.), minimálně 1,5 l plastovou láhev na vodu.
• Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.