Francouzské přímořské Alpy

Turistika v NP Mercantour a pohoda na Azurovém pobřeží

Navštivte s námi jednu z nejkrásnějších oblastí jižní Francie, kde se vrcholky francouzských přímořských Alp Alpes Martimes tyčí nad azurovým pobřežím Cote d´Azur. Budete mít možnost si vychutnat vše, co nabízí tato turisticky velmi oblíbená oblast nádherných skalisek jihozápadního cípu Alp i Francouzské riviéry. Při pobytu v horách si vychutnáme krásu přírody národního parku Mercantour. Budeme se pohybovat kolem malebných horských jezer a vystoupáme do výšin s dechberoucími výhledy, abychom z nich pak mohli sestoupit do překrásných horských údolí, kde i v parném létě lze narazit na pozůstatky sněhu. Cestou navštívíme i poklidné horské vesničky žijící svým ospalým životem a na kopcích nám budou dělat společnost svišti, kamzíci a další horská fauna i flora. Zamíříme také na pobřeží, kde navštívíme to nejkrásnější z Francouzské riviéry, užijeme si historická města i písečné pláže a zažijeme i pohodovou turistiku na kopcích tyčících se nad průzračným mořem.

Při horských túrách se projdeme po známé dálkové turistické trase GR 52, navštívíme oblast tří vrcholů Circuit des Trecoplas a unavené nohy si smočíme ve stejnojmenném ledovcovém jezeru. Kolem dalšího nádherného horského jezera Lac de Fenestre se vyšplháme do průsmyku Pas de Ladres, kde jednou nohou vkročíme i na italskou půdu, v létě často ještě zasněženou. Jezero Lac Negre nás překvapí svou nádherně antracitově černou vodní hladinou a ti nejodvážnější budou mít příležitost vystoupat až nad něj do průsmyku Pas du Prefonse. Čeká nás také „kapesní“ balení Francouzské Riviéry, např. městečko Menton, zvané též „město citronů“ podle každoročně pořádaného festivalu, či světoznámé Nice se svou anglickou promenádou. Zavítáme také do hlavního města Monaca Monte Carla, kde uvidíme asi nejznámější Casino na světe, kolem kterého vede trať Formule 1 a nad zálivem se tyčící Knížecí palác. Milovníci historie a výhledů na moře budou moci obdivovat středověkou kamennou vesničku usazenou na útesu Village d´Eze a další krásné výhledy z přímořských kopců na mořskou hladinu.

Na programu jsou jednodenní horské túry nalehko doplněné méně náročnými výlety a poznáváním regionálních zajímavostí. Pohybovat se budeme po horských stezkách ve zvlněném až kopcovitém, převážně technicky nenáročném terénu. Většinou je možné si zvolit mezi variantami: A pohodovější, kratší a fyzicky méně náročné túry (převýšení do 500 m nahoru a totéž dolů, délka túr 5-6 hodin celkového času vč. přestávek na odpočinek); B náročnější a delší túry (převýšení do 800 m, délka túr 6-8 hodin celkového času). Kteroukoliv túru lze vynechat a zařadit si vlastní program nebo si udělat volný den. Tento zájezd je vhodný i pro rodiny s dětmi, skupinky či partnery s odlišnými požadavky na náročnost nebo rozdílnou fyzickou zdatností. Na zájezd nabízíme speciální slevu pro děti. Nocujeme ve dvou kempech, v horách a u moře ve vlastních stanech a připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 16 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Itálie, příjezd do Francie.
 • 2. den: Příjezd do horského městečka St Martin Vesubie v nadmořské výšce 1500 m A: Prohlídka městečka, možnost individuální návštěvy Vesubia Mountain Park - bazén, indoor canyoning, B: Z vesničky La Colmiane, pěší „zahřívací“ túra po známé dálkové turistické trase GR52A do St Martin Vesubie (2 hod, ↑ 100 m, ↓ 650 m). Ubytování v kempu na 4 noci.
 • 3. den: Horský okruh Circuit des Trecolpas. Horská noclehárna Refuge de Cougourde s místním pivem, ledovcové jezero Tří vrcholů a velmi blízká setkání s místními "starousedlíky" - svišti, kamzíky a kozorožci (6-7 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Odpočinková alternativa: Možnost návštěvy vlčí farmy, umělého kaňonu či prohlídky horského městečka St Martin Vesubie.
 • 4. den: A: Horská túra měsíční krajinou Circuit de Fenestre: prach, kámen a skály, kamzíci, orli a kozorožci. Od jezera Fenestre návrat zpět ke kostelíku Madone de Fenestre (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). B: Pokračování od jezera až k průsmyku Pas de Ladres na hranici s Itálií, návrat přes částečně zasněžené skalní schodiště zpět ke kostelíku (+2 hod, ↑ +200 m, ↓ +200 m).
 • 5. den: A: Horská túra k černočernému jezeru Lac Negre, návrat přes jezírka Lacs de Fremamorte (6 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). B: Od jezera Lac Negre k průsmyku Pas du Prefonse (2700 m), pohled na krajinu z ptačí perspektivy, možno spatřit vlky i orly (+2 hod, ↑ +250 m, ↓ +250 m).
 • 6. den: Rozloučení s NP Mercantour a přesun z hor na pobřeží. Cestou zastávka v Roquebrune-Cap-Martin, prohlídka městečka a středověké pevnosti. A: Přesun busem do kempu v Mentonu, prohlídka města, koupání v moři. B: Z Roquebrune-Cap-Martin pěšky kolem výběžku Cap Martin a podél pobřeží do kempu v Mentonu, cestou možnost koupání v moři (2 hod, ↑ 200 m, ↓ 100 m). Ubytování v kempu v Mentonu na 3 noci.
 • 7. den: A: Celodenní výlet do města Nice, kolébky Azurového pobřeží. Možná prohlídka historického centra, procházka po Anglické promenádě, výstup na Colline du Chateau (↑ 80 m) s úchvatným výhledem na město, či lenošení na kilometrových plážích. B: Okruh po stezce podél rozeklaného pobřeží poloostrova Cap Ferrat. Možnost návštěvy kaple Saint-Hospice se sochou Madony a hřbitova belgických vojáků padlých v 1. světové válce. Výhledy na luxusní vily a divoké moře narážející do skal. Možnost koupání. (4-5 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m)
 • 8. den: Návštěva skalního "orlího hnízda", středověké vesničky Eze usazené ve skále 400 m nad mořem. Možnost návštěvy voňavé parfumerie Fragonard nebo prohlídka vesničky. Traverzem kolem Fort de la Revère přes vesničku La Turbie s římským památníkem Trophée d´Auguste z 1. století před n. l. až nad noblesní ministát Monaco, sestup do města, prohlídka Knížecího paláce, Casina, nejznámější trati F1. (6-7 hod, ↑ 450 m, ↓ 750 m)
 • 9. den: Loučení s Francouzskou Riviérou v "citronovém" Mentonu. Možnost prohlídky města, přilehlých exotických zahrad, návštěva muzea Jeana Cocteau, poslední koupání v moři. Místní tržnice, ochutnávka specialit středozemní francouzské kuchyně. Ve večerních hodinách odjezd do ČR.
 • 10. den: Noční přejezd Itálie a Německa, příjezd přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna v odpoledních hodinách.

Nocování

7x ve vlastních stanech v kempech, vždy s veškerým sociálním zařízením s teplou vodou. 4 noci v horském kempu v St. Martin Vesubie na okraji městečka, kemp je 5 minut chůze od centra s restauracemi, bary a kavárnami. 3 noci v kempu ve městě Menton, kemp je 10 minut chůze od centra města.

Stravování

Dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. Nakupovat potraviny je možné v místních supermarketech, obchůdcích a trzích nedaleko kempů či během našich výletů. Bude i příležitost na návštěvy restaurací s ochutnáním místních specialit.

Francouzské přímořské Alpy

Francouzské přímořské Alpy

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Korsika - pohodová turistika

Perla středomoří - přírodní krásy, hory, moře, kaskády a tůně

Francouzské Alpy - NP Écrins

Turistika v okolí Les Deux Alpes a Briançonu

Provence pěšky i na kole

Nenáročná turistika a cyklistika v kraji vína a levandule