Beskydy a Javorníky na kole

Cykloturistika Moravskoslezských Beskyd, Javorníků a Vsetínských vrchů

Moravskoslezské Beskydy jsou nejvýchodnějším pohořím České republiky rozprostírajícím se u hranic se Slovenskem. Na cyklisty zde čekají hluboká údolí s průzračnými říčkami nebo naopak vyhlídkové hřebeny nabízející nekonečné kochání nejvyššími partiemi celého pohoří - Lysou horou (1323 m), Smrkem (1276 m), přezdívaným také jako beskydská K2 nebo třeba Travným (1203 m). Zdejší dominantou je i největší vodní plocha kraje - přehradní nádrž Šance. Javorníky s nejvyšší kótou v podobě Velkého Javorníku 1071 m a Vsetínské vrchy s Vysokou 1024 m jsou významným horským celkem navazujícím na Beskydy. V údolí řeky Vsetínské Bečvy jsou do dnešních dnů k vidění architektonické skvosty v podobě valašských dřevěnic a kouzlo této krajiny dotváří scenérie pestrobarevných luk a zachovalých pastvin s menšími stády ovcí. Všechna tato 3 pohoří jsou součástí CHKO Beskydy, největší chráněnou krajinnou oblast u nás. Zažijeme také nezapomenutelnou atmosféru valašského regionu včetně místní kuchyně. Máte jedinečnou příležitost ochutnat místní speciality jako např. kyselici, frgál, halušky či lék na všechny neduhy v podobě slivovice. Poznáme zkrátka vše, co tato výjimečná oblast naší republiky nabízí.

Budeme se pohybovat především po zpevněných převážně asfaltových, částečně šotolinových nebo lesních cestách, délka etap se pohybuje v rozmezí 30-55 km s převýšením 500-850 m. Díky množství tras různých délek a náročností můžeme bez problémů reagovat na případné vrtochy počasí a upravit tak program dle aktuálních podmínek na místě. Všechny etapy jdou zkrátit, prodloužit, nebo úplně vynechat a tak je zde prostor udělat si individuální program dle svých představ. Na trasách jsou chaty a hospůdky s možností občerstvení. První část programu budeme ubytovaní na horské chatě v krásném prostředí obce Ostravice, druhou pak strávíme v penzionu v malebné obci Velké Karlovice. V obou případech s kvalitní místní polopenzí. Ubytování je společné se zájezdem Beskydy a Javorníky.

Program zájezdu

  • 1. den: V dopoledních hodinách příjezd do Ostravice (415 m). Po poledni již na kole výšlap podél úpatí druhé nejvyšší hory Moravskoslezských Beskyd - Smrku (1276 m), následný sjezd do obce Čeladná (430 m) s největším golfovým hřištěm v  ČR a přes Pstruží nacházející se pod masívem Ondřejníku (964 m) do Frýdlantu nad Ostravicí (357 m) a proti proudu řeky Ostravice návrat zpět na ubytování. (↔  30 km, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
  • 2. den: Okruh kolem druhé nejvyšší hory Moravskoslezských Beskyd přezdívané také jako beskydská K2- Smrku (1276 m): Z Ostravice k největší přehradní nádrži Beskyd - Šanci. Přes obec Staré Hamry, kde se nachází pomník Maryčky Magdónovy jakožto připomínka na jednu z literárních postav slezského básníka Petra Bezruče, do údolí říčky Čeladénky. Po úpatí Smrku dokončení okruhu. (↔  40 km, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
  • 3. den: Královská etapa: Kolem řeky Ostravice přes Malenovice a Morávku ke stejnojmenné přehradní nádrži. Pozvolným stoupáním podél říčky Morávky a mohutného masívu hory Travný (1203 m) se napojíme na překrásný panoramatický hřeben Gruně s idylicky posazenou nejstarší chatou Beskyd - Švarnou Hankou a poeticky vyhlížejícím dřevěným kostelíkem Panny Marie. (↔  55 km, ↑ 850 m, ↓ 850 m)
  • 4. den: Od nádrže Šance stoupání podél říčky Řečice na česko-slovenské pohraničí k Bílému Kříži (896 m) s výhledy na pohoří Malá Fatra. Následný sjezd údolím říčky Černé Ostravice, návrat na ubytování. (↔  40 km, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
  • 5. den: Vlakem přes Frýdlant nad Ostravicí do Frenštátu pod Radhoštěm a odtud pozvolným stoupáním do Trojanovic. Sedačkovou lanovkou na Pustevny (1018 m) s dřevěnými stavbami Libušínem a Maměnkou. Možnost jedinečné atrakce Stezky Valaška s jedinou prosklenou vyhlídkou bez ocelového zábradlí v Evropě. Kolem sochy pohanského boha slunce, hojnosti a úrody Radegasta pozvolné stoupání až na bájnou a mýty opředenou horu Radhošť (1129 m) s kaplí svatého Cyrila a Metoděje. Návrat po úbočí hor Tanečnice (1084 m) a Čertova mlýna (1206 m), sjezd do údolí říčky Čeladénky a podél rozložitého Smrku zpět do Ostravice (↔  40 km, ↑ 750 m, ↓ 1050 m). Případně celý okruh na kole bez využití vlaku (↔  +12 km, ↑ +250 m, ↓ +350 m). Přesun do Velkých Karlovic, ubytování.
  • 6. den: Z Velkých Karlovic výjezd na Soláň (nedaleko místní Zvonice možnost zhlédnutí Galerie v přírodě - umělecká řezbářská díla v podobě dřevěných soch) a krásnou hřebenovkou přes Kotlovou (869 m) až pod nejvyšší vrchol Vsetínských vrchů Vysokou (1024 m). Dále k Súkenické rozhledně (953 m) a přes Trojačku (938 m) do Makovského průsmyku (800 m). Odtud podél toku Vsetínské Bečvy zpět do Velkých Karlovic. (↔  35 km, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
  • 7. den: Pozvolným klesáním podél Vsetínské Bečvy do Nového Hrozenkova a přes Vranču na vrchol Kohútka (913 m) na hlavním hřebeni Javorníků. Z Papajského sedla (691 m) sjezd údolím říčky Kychové do obce Huslenky. Následuje zasloužené osvěžení ve valašském Balatonu (přírodní koupaliště). Průjezd obcí Karolinka s možností venkovní prohlídky souboru lidových staveb v Raťkově a nedalekého Karlovského fojtství. (↔  50 km, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
  • 8. den: Ranní stoupání k rozhledně Miloňová a kolem ski areálu Razula do sedla pod Lemešnou na hlavním hřebeni Javorníků. Po krásné hřebenovce s nejvyšším vrcholem Velký Javorník (1071 m). Odtud kolem rozhledny Stratenec do sedel Bukovina (985 m) a Příschlop (850 m), následně přes Javorníček (860 m) s rozlehlými loukami do údolí Pluskovec s možností zhlédnutí jedinečného díla valašských řezbářů v podobě Kaple svatého Huberta a galerie soch. (↔  35 km, ↑ 950 m, ↓ 950 m)

Ubytování

Spát budeme 4x v příjemné horské chatě Liptov v obci Ostravice ve 2-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, k dispozici je společenská místnost s TV, garáž na kola, wifi a venkovní bazén a 3x v penzionu Pepicentrum v obci Velké Karlovice ve 3-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením, wifi a lednicí. Dále je k dispozici kolárna. V Karlovicích je možnost navštívit místní koupaliště nebo třeba muzeum, které přiblíží ve všech aspektech tento rázovitý kraj.

Stravování

Dostaneme místní polopenzi, která začíná 1. den večeří a končí 8. den snídaní. V Ostravici se snídaně podává formou švédských stolů, v Karlovicích je servírovaná rozšířená kontinentální snídaně (např. míchaná vajíčka, obložený talíř nebo vídeňské párky, dále ovoce, jogurt, koláč, musli, pečivo, máslo, džem, med, káva, čaj, ...). Jako zpestření pro vás paní domácí na chatě Liptov připraví jednu z večeří přímo na otevřeném ohni. Stravování přes den je z vlastních zásob, svačiny na výlety si tak vezměte s sebou. Případně lze zakoupit jídlo a nápoje na chatách, či v hospůdkách, které na túře potkáme. V Ostravici i Velkých Karlovicích je hned několik restaurací a obchodů s potravinami. Vyznavače zlatavého moku jistě potěší možnost ochutnávky speciálních druhů v jedinečném Beskydském pivovárku Ostravice.

Beskydy a Javorníky na kole

Beskydy a Javorníky na kole