Nový Zéland - země Pána prstenů

Národní parky Tongariro, Abel Tasman, Aspiring, Fiordland a další

Aotearoa. Země dlouhého bílého mraku... Tak poeticky pojmenovali původní obyvatelé Maorové Nový Zéland. Tvůrci filmu Pán prstenů si zemi protinožců nevybrali k filmování náhodou. Nádhernější a čistší přírodu spatříte na Zemi jen stěží. Na ploše 3x větší než ČR nalezneme tak pestrou směsici krajin jako nikde jinde na světě. Překrásné divoké hory, ledovce, temně modrá jezera, průzračné řeky plné pstruhů, vodopády, deštné pralesy se stromovými kapradinami, palmami, pabuky s kmeny obalenými zelenými mechy a s girlandami lišejníků, překrásné přirozené divoké pobřeží, pláže jako v ráji, gejzíry, kužely sopek s barevnými krátery, vroucí bublající jezera a exotická fauna - kolonie lachtanů, tuleňů a lvounů, tučňáci, velryby, delfíni, papoušek kea, vzácný kiwi, ... Chcete aktivně prožít a poznat „Mekku cestovatelů“? Nabízíme vám uskutečnění vašich snů.

Vydejte se s námi do srdce nejkrásnějších novozélandských národních parků a udělejte si léto v zimě! Čeká nás fantastická túra barevnou sopečnou krajinou v NP Tongariro, unikátní trek po písčitých zátokách v NP Abel Tasman nebo plavba v nádherném Fiordlandu. V Rotorua uvidíme stříkající gejzíry, bublající bahno a seznámíme se s kulturou Maorů. Budeme mít jedinečnou příležitost vidět tučňáky, lachtany a lvouny v jejich přirozeném prostředí. Málokoho neokouzlí Jižní Alpy s dominantním Mt. Cookem a se svými hlubokými údolími, jejichž stěny tvoří strmé horské štíty a ledovce. A při výstupu na Mt. Ollivier vzpomeneme na Edmunda Hillaryho, který zde začal svou horozeleckou dráhu.

Jedná se o zájezd se středně náročnou a lehčí horskou turistikou. Čekají nás jednodenní treky a výlety po nejkrásnějších koutech země. Téměř všechny túry lze zkracovat, středně náročné túry lze individuálně nahradit lehčími alternativami. Na horských túrách vám s ohledem na novozélandskou legislativu nemůže poskytovat průvodcovské služby náš český průvodce, který nemá k takovým aktivitám oprávnění. Jedná se však o jednoduché túry, které zvládne průměrný turista sám. Služby novozélandských průvodců vám zajistíme na místě na požádání. Ubytovaní budeme v backpackerech a chatkách po celé zemi. Pojedeme v malé skupině cca 11-16 cestovatelů.

Program zájezdu

 • 1.-2. den: Let k protinožcům z Prahy.
 • 3. den: Přílet do největšího novozélandského města Auckland, prohlídka „města plachet“: downtown s nejvyšší budovou jižní polokoule, 328 m vysokou Skytower (fakultativně) - skvělá vyhlídka na město s úžasnou polohou mezi mořskými zálivy a 60 vulkány. Přístav jachet Waitemata Harbour, panorama Aucklandu od kráterové vyhlídky Mt. Eden.
 • 4. den: Poloostrov Coromandel: Cathedral Cove - kratší trek podél nádherného útesového pobřeží ke slavné skalní bráně (2 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m); Hot Water Beach - relaxace na unikátní pláži, kde přímo z písku vyvěrají horké prameny.
 • 5. den: Odjezd do města termálních pramenů Rotorua, kde je stále cítit síra. Maorská čtvrť Ohinemutu a fakultativně slavná geotermální oblast Whakarewarewa, známá též jako Te Puia, s gejzírem Pohutu, Kiwi House. Nebo alternativně možná prohlídka hobití vesnice Hobbiton z filmu Pán prstenů. Pro zájemce večer jedinečná návštěva maorské kulturní vesnice: pozdrav hongi, válečný tanec haka, maorský koncert a maorské jídlo hangi.
 • 6. den: Fakultativně prohlídka termálního „wonderlandu“ Wai-O-Tapu s čarokrásnými jezírky s neuvěřitelnými barvami a pravidelně stříkajícím gejzírem Lady Knox. Koupání v termálním potoce. Vodopády Huka Falls. Okolo největšího novozélandského jezera Taupo, pozůstatku z obřího sopečného výbuchu. Přejezd do NP Tongariro.
 • 7. den: NP Tongariro a pravděpodobně nejpůsobivější jednodenní trek na světě, vedoucí sopečnou krajinou s neopakovatelnými obrazy v podobě bočních kráterů pokrytých barevnými minerály a vypouštějících páru a dým. Přechod vulkánu Tongariro, okolo tyrkysových jezírek Emerald Lakes, výhledy na okolní sopky Mt. Ngauruhoe a Mt. Ruapehu. (8 hod, ↑ 800 m, ↓  1100 m)
 • 8. den: Nádherná túra k jezerům Tama Lakes (5-6 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). Pozdní večerní příjezd do hlavního města Wellingtonu.
 • 9. den: Ranním trajektem na Jižní ostrov. Krajinou zátok Malborough Sounds přesun do NP Abel Tasman s přírodními plážemi.
 • 10. den: Celodenní Abel Tasman coastal track podél pobřeží lemovaným nádhernými plážemi, skalami a průzračnou vodou. Krajina připomínající ráj. Jedna cesta vodním taxi dle časů přílivů. Šance spatřit v moři delfíny a na skalách lachtany. (5-7 hod, ↑  100-200 m, ↓ 100-200 m)
 • 11. den: Přesun na divoké západní pobřeží Westcoast. Jezero Rotoiti s úhoři pod horami v NP Nelson Lakes. Procházka nad rozbouřeným pobřežím okolo mysu Foulwind s kolonií lachtanů (1,5 hod). Úžasné „palačinkové skály“ Pancake Rocks.
 • 12. den: Výlet k ledovci Franz Josef Glacier, jednomu ze dvou velkých ledovců v NP Westland, stékajícímu ze zaledněného masivu Mt. Cooku do deštného pralesa téměř u hladiny moře a vyznačujícímu se velmi čistým ledem (1,5 hod). Procházka okolo jezera Matheson, v jehož hladině se odrážejí nejvyšší vrcholky Jižních Alp v čele s Mt. Cookem (3754 m) a Mt. Tasmanem (3497 m) (1,5 hod).
 • 13. den: Přejezd podél západního pobřeží do Haast Pass. Odsud strmý výstup na Brewster Hut s výhledy na horské štíty a údolí NP Aspiring (5-6 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m). Přejezd do Wanaky se stejnojmenným jezerem.
 • 14. den: Celodenní túra na překrásnou vyhlídku z Roys Peak (1578 m) - výhled na jezero Wanaka a panorama hor NP Mount Aspiring. Túru možno kdykoliv zkrátit, výhledy jsou i po cestě, zdatní až na vrchol (5-7 hod, ↑ 950-1250 m, ↓ 950-1250 m). Přejezd do Queenstownu.
 • 15. den: Centrum adrenalinových sportů - Queenstown. Fakultativně výjezd lanovkou Skyline gondola nad Queenstown s úžasným výhledem na jezero, Queenstown a hory Fiordlandu. Možná projížďka kolesovým parníkem Earnslaw po jezeře Wakatipu. Zahrady na poloostrově u jezera. Pro zájemce adrenalinový Jet boating ve Skippers kaňonu - jízda na rychlém člunu mezi skalisky kaňonu řeky.
 • 16. den: Výhled do kaňonu řeky Shotover z Arthur´s Point. Bývalá zlatokopecká osada Arrowtown s poklidnou atmosférou, prohlídka starého čínského sídla s miniaturními domky. Na mostě Kawarau u Queenstownu byl před 20 lety vynalezen bungee jumping - kde jinde ho vyzkoušet než právě zde? Přejezd k jezeru Te Anau.
 • 17. den: Opravdu panoramatická cesta srdcem NP Fiordland. Plavba po nejznámějším a nejkrásnějším novozélandském fjordu Milford Sound, třeba i v doprovodu hravých delfínů a tuleňů, kolem dokola strmé břehy fjordu tyčící se až 2000 m nad mořskou hladinou, ledovce a vodopády. Procházka k soutěsce Chasm, tunel Homer a výstup částí slavného Routeburn treku na Key Summit (937 m) s kruhovým výhledem do okolí (2,5 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m). Návrat do Te Anau.
 • 18. den: Odjezd k pobřeží Catlins. Skalní výběžek Nugget Point s majákem a jedinečným výhledem na skály roztroušené v oceánu. Roaring Bay - šance na pozorování žlutookých tučňáků. V podvečer pláž Surat Bay - na písku nebo mezi trsy trávy polehávající až 300 kg těžcí lvouni novozélandští. Nocleh v New Haven.
 • 19. den: Divoce tvarované pobřeží se skalní bránou a pláží Tunnel Beach (1 hod). Prohlídka centra Dunedin. Návštěva Moeraki Boulders, zvláštních kulatých balvanů na pobřeží. Historická čtvrť v Oamaru. Příjezd k modravému jezeru Pukaki, od kterého je jedinečný výhled na nejvyšší vrchol Jižních Alp - Mt. Cook (3754 m).
 • 20. den: Celodenní túra na Mueller Hut (1800 m) s nádhernými výhledy na okolní štíty a na do údolí stékající ledovce. Navíc možný krátký výstup na Mt. Ollivier (1938 m), horu s ještě lepším výhledem na nejvyšší Mt. Cook. Sestup do Mt. Cook Village, návštěva Alpine centra Edmunda Hillaryho. (7-8 hod, ↑ 1000-1150 m, ↓ 1000-1150 m)
 • 21. den: Půldenní túra do údolí Hooker Valley k jezeru stejnojmenného ledovce (4 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). Výhled na koncové jezero pod největším novozélandským ledovcem Tasman Glacier (45 min). Odjezd k jezeru Tekapo, večer fakultativně relax ve venkovním termálním bazénu, s výhledem na hory nasvícené západem slunce.
 • 22.-23. den: Odlet z Christchurch a návrat do Prahy.

Ubytování

Ubytovaní budeme v tzv. backpackerech, což jsou hostely pro nezávislé cestovatele. Pokoje jsou společné, nejčastěji 3-6lůžkové, některé pokoje mají i patrové postele. Sociální zařízení je vždy společné pro více pokojů. Za příplatek na místě je možné získat 2lůžkový pokoj tam, kde je mají k dispozici (většinou je to v případě více jak poloviny noclehů, výše příplatku za celý pobyt pro 2 osoby je okolo 400 NZD). Váš zájem o 2lůžkové pokoje nám prosím sdělte v přihlášce. V kempech, vybavených vždy teplou sprchou a WC, nám budou k noclehu sloužit chatky. Celková úroveň ubytování je velmi solidní a personál přátelský. Na všech ubytování jsou přikrývky a povlečení, vlastní spacák určitě neberte. Většina backpackerů má wifi zdarma, někde je wifi za příplatek.

Stravování

Stravování z vlastních zásob, které budeme nakupovat na místě. Téměř každý den je možno navštívit supermarket, restauraci nebo fast food. První nákup potravin se uskuteční hned po příletu do Aucklandu. Ceny potravin jsou cca 1,5x vyšší než u nás, ale v supermarketech lze narazit na zajímavé slevy - pak jsou ceny podobné cenám u nás. V každém backpackeru i kempu je velká kuchyň se vším potřebným vybavením (trouba, mikrovlnka, rychlovarná konvice), někde ale může chybět nádobí, je tedy potřeba vlastní ešus. Na stravování počítejte s rozpočtem minimálně od 400 NZD/os.
Po většinu dní (ale ne úplně vždy) je možné navštěvovat restaurace či fastfoody, ideálně na večeři.
Snídaně doporučujeme mít vlastní z na místě zakoupených surovin, na obědy v restauracích většinou není vzhledem k programu prostor, obědy se řeší formou studené svačiny ze zakoupených potravin. Při stravování v restauracích v maximální možné míře se útrata za jídlo může vyšplhat i k 1000 NZD za celý zájezd. Hlavní jídla v restauracích stojí cca od 15 NZD, fastfood typu fish and chips či hamburger cca od 8 NZD. Celkově doporučujeme spíše vlastní jednoduché vaření, do restaurace zajít spíše jen příležitostně, ale je to na vás.
Dovoz stravy je velmi omezen, ale většinou bez problému lze vzít např. pár musli tyčinek, práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody.

Další informace k zájezdu

Doprava na místě: Budeme se pohybovat mikrobusem s dostatečným zavazadlovým prostorem. Řidičem mikrobusu je průvodce, který na Zélandu trvale již několik let žije a živí se jako profesionální průvodce. Na Novém Zélandu se jezdí vlevo. Průvodce má samozřejmě novozélandský řidičský průkaz se všemi potřebnými povoleními k řízení auta.

Cestovní doklady a víza: Je potřeba cestovní pas platný ještě min. 3 měsíce po odletu z Nového Zélandu. Na Nový Zéland nepotřebují čeští a slovenští občané víza, před cestou je však třeba provést jednoduchou online registraci ETA - s vyplněním vám poradíme, podrobnější pokyny k vyplnění vám pošleme cca měsíc před odletem. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Očkování: Žádné speciální očkování není třeba. Nový Zéland nepředstavuje žádná specifická zdravotní rizika. Doporučuje se zvýšená ochrana pokožky a očí před intenzivním slunečním zářením.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, doporučené vybavení atd.).

Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

Nový Zéland - země Pána prstenů

Nový Zéland - země Pána prstenů

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Patagonie - až na konec světa

Ikonické horské špice Chile a Argentiny, ledovce a tučňáci

Indonésie - souostroví Malé Sundy

Po exotických ostrovech Bali, Flores a Lombok

Thajsko - pohodová turistika

Horské pralesy, exotika a tropické ostrovy Andamanského moře