Informace k zájezdu
Za krásami Bosny a Hercegoviny

Úvodní stránka zájezdu Za krásami Bosny a Hercegoviny ( Bosna a Hercegovina, Balkán, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Program je určen milovníkům přírody a kultury, fotografům, botanikům-amatérům a všem, kdo rádi objevují překvapivé a zajímavé tváře cizích zemí. Budeme chodit na jednodenní výlety do podhorské a horské přírody a navštívíme některé historické a kulturní zajímavosti Bosny a Hercegoviny. Túry lze absolvovat pouze s malým batůžkem se svačinou, vodou a osobním vybavením. Většina túr je středně náročná, někdy (Maglič, Prenj) ale v obtížném horském terénu. Délka denních túr je asi 4-7 hodin čistého času chůze (bez zastávek a odpočinku) a s průměrným převýšení okolo 900 m. Náročnější bude výstup na Bosenski Maglič, během něhož překonáme přibližně 1200 výškových metrů ve stoupání i klesání. Některé dny je více variant programu a je možné si přidat nebo naopak ubrat. Autobus nám bude k dispozici po celou dobu zájezdu a bude možné si v něm nechávat nepotřebné věci. Není nutné absolvovat celý naplánovaný program s průvodcem. Můžete se kdykoliv rozhodnout pro individuální vycházku či relaxaci.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na: http://www.weather.ba/
http://www.yr.no/place/Bosnia_and_Herzegovina/
Vzhledem ke geografické poloze 42°-43° s. š. zde bývá počasí v létě velmi teplé a suché, takže i v horách může sluníčko pěkně „péct“. V horách bývají teploty obvykle o 5-15°C nižší, než na pobřeží nebo ve velkých městech. Počasí se v horách mění rychle a tak buďte raději připraveni i na opačný extrém s deštivým počasím a teplotami okolo 10°C.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: V Bosně jsou podobné jak v ČR. Na zájezdu jsou poměrně široké možnosti jak utratit peníze. Každý den je možnost nákupu nebo návštěvy restaurace. Celkově záleží na vašich chutích a potřebách a na tom, kolikrát si zajdete do hospody na jídlo a kolik piv tam vypijete - většina lidí utratí cca 100-200 € (bez raftingu a suvenýrů). Doporučujeme si navíc vzít asi 30 € jako krizovou rezervu.
Výměna peněz: Pro balkánské výpravy jsou nejvhodnějším platidlem eura. V Bosně je oficiální měnou bosensko-hercegovská konvertibilní marka - BAM. Celkem běžně všude přijímají i euro v kurzu 1 EUR = 2 BAM.

MAPY A LITERATURA

Mapy nejsou v ČR většinou k dostání.
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Bosna i Hercegovina 1 : 200000 - Freytag a Berndt - pouze pro celkový přehled, nepodrobná.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikdy není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky (je skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy). Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička pojištění léčebných výloh, evropský průkaz zdravotního pojištění.
Doporučené vybavení: Malý batoh (30-40 l), do kterého se vejde vše potřebné ke strávení jednoho dne v přírodě. Teleskopické hole, potřeby osobní hygieny, krém na opalování s UV filtrem, nejlépe s vyšším faktorem. Sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, ostrý nůž (nejlépe zavírací), světlo - "čelovku", láhve na vodu, tužku, zápisník, mapy, karty na slevy (ISIC, ITIC, IYTC).
Oblečení: Oblečení do pohody i nepohody volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo, 2. a 3. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, 4. vrstva svrchní - "šusťák", gore-tex, gelanots, … (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko. Ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů. Plavky, čepice, rukavice, pláštěnku (i na batoh). Kvalitní "rozchozené" boty do hor nebo lehčí pohory (podle náročnosti zájezdu), sandály (aby si nohy po celodenní túře odpočinuly, na cestu do busu).
Strava: Společné snídaně v obou místech ubytování + hospůdky + nákupy na místě. Základní potraviny je většinou možné dokoupit na místě (pečivo, ovoce, zeleninu, apod.). Pro posilnění během túr doporučujeme energetické tyčinky a nápoje, trvanlivé potraviny (salámy, sýry, balený chléb, …) a rozpustné nápoje v prášku.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.