Informace k zájezdu
Za krásami Bosny a Hercegoviny

Úvodní stránka zájezdu Za krásami Bosny a Hercegoviny ( Bosna a Hercegovina, Balkán, Turistika horská, Rafting )

NáročnostPočasíMěnaMapyVybaveníPojištění

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Program je určen milovníkům přírody a kultury, fotografům, botanikům-amatérům a všem, kdo rádi objevují překvapivé a zajímavé tváře cizích zemí. Budeme chodit na jednodenní výlety do podhorské a horské přírody a navštívíme některé historické a kulturní zajímavosti Bosny a Hercegoviny. Túry lze absolvovat pouze s malým batůžkem se svačinou, vodou a osobním vybavením. Většina túr je středně náročná, někdy (Maglič, Prenj) ale v obtížném horském terénu. Délka denních túr je asi 4-7 hodin čistého času chůze (bez zastávek a odpočinku) a s průměrným převýšení okolo 900 m. Náročnější bude výstup na Bosenski Maglič, během něhož překonáme přibližně 1200 výškových metrů ve stoupání i klesání. Některé dny je více variant programu a je možné si přidat nebo naopak ubrat. Autobus nám bude k dispozici po celou dobu zájezdu a bude možné si v něm nechávat nepotřebné věci. Není nutné absolvovat celý naplánovaný program s průvodcem. Můžete se kdykoliv rozhodnout pro individuální vycházku či relaxaci.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na: http://www.weather.ba/
http://www.yr.no/place/Bosnia_and_Herzegovina/
Vzhledem ke geografické poloze 42°-43° s. š. bývá počasí v srpnu velmi teplé a i v horách může sluníčko pěkně „péct“. Ale jedete do vysokých hor, takže počítejte s teplotami o 5-15 °C nižšími než hlásí předpovědi pro pobřeží (nebo Mostar). Doporučujeme připravit se na oba teplotní extrémy.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny v obchodech i restauracích jsou podobné jako v ČR. Na zájezdu jsou poměrně široké možnosti jak utratit peníze. Každý den je možnost nákupu nebo návštěvy restaurace. Celkově záleží na vašich chutích a potřebách a na tom, kolikrát si zajdete do hospody na jídlo a kolik piv tam vypijete - většina lidí utratí cca 100-200 € (bez raftingu a suvenýrů). Doporučujeme si navíc vzít asi 30 € jako krizovou rezervu.
Výměna peněz: Pro balkánské výpravy jsou nejvhodnějším platidlem eura. V Bosně je oficiální měnou bosensko-hercegovská konvertibilní marka - BAM. Celkem běžně všude přijímají i euro v kurzu 1 EUR = 2 BAM. První možnost výměny eur za marky bude v Sarajevu, vezměte si i drobnější papírová eura, v neděli je většina směnáren zavřená.
Poslední den strávíme v Chorvatsku, kam přijedeme v podvečer a pravděpodobně nebude možnost výměny. V obchodech i restauracích berou eura, ale při vstupu do NP Paklenica loni požadovali platbu v kunách, vezmete-li si chorvatské kuny, neprohloupíte. Platba kartou většinou není možná, výjimkou jsou obchody v Chorvatsku a větší supermarkety v Bosně.

MAPY A LITERATURA

Mapy nejsou v ČR většinou k dostání.
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Bosna i Hercegovina 1 : 200 000 - Freytag a Berndt - pouze pro celkový přehled, nepodrobná.
Do mobilu do aplikace Locus možno stáhnout kvalitní vektorovou mapu Balkan z http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikdy není potřeba nosit zavazadlo dále od autobusu (přes 100 m), je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky, případně kufru (jsou skladnější do busu a věci tam máte přístupnější než v batohu). Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (vč. stanu) a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Malý batoh (30-40 l), spolehlivý stan (nejlépe samonosný), spacák, karimatka, platný cestovní doklad, kartičku pojištěnce (evropský průkaz zdravotního pojištění), kartičku zahraničního cestovního pojištění, dostatečné množství valut. Z důvodu předepsaných váhových limitů pro autobus a omezené plochy ke stanování v kempu zvolte adekvátní velikost stanu (pokud cestujete sami či s jedním spolucestujícím, vhodný je stan menší či střední velikosti).
Doporučené vybavení: Potřeby osobní hygieny, teleskopické hole, krém na opalování s UV filtrem, nejlépe vícefaktorový. Sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, lžíci, ostrý nůž (nejlépe zavírací), světlo - "čelovku", láhve na vodu, tužku, zápisník, buzolu, mapu, karty na slevy (ISIC, ITIC, IYTC), české koruny na útratu v autobuse.
Oblečení: Kvalitní "rozchozené" boty do hor nebo lehčí pohory (podle náročnosti zájezdu), sandály (aby si nohy po celodenní túře odpočinuly, na cestu do busu). Oblečení do pohody i nepohody volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo, 2. a 3. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, 4. vrstva svrchní - "šusťák", gore-tex, gelanots, … (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko. Ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů. Plavky, čepice, rukavice, pláštěnku.
Strava: Stravování bývá převážně po celou dobu zájezdu z vlastních či dokoupených zásob. Zájezd lze absolvovat prakticky bez vlastního vaření (pokud oželíte teplý čaj k snídani) a každý den je možné zajít alespoň 1x na jídlo do restaurace nebo alespoň nakoupit v obchodě. Všechny základní potraviny je možné dokoupit až na místě, určitě není třeba si vézt veškeré jídlo z ČR. Doporučujeme vařit a stravovat se ve 2 až 3 lidech. Pro vlastní vaření nezapomeňte: vařič, dostatek paliva, zápalky (zapalovač), otvírák, nádobí na vaření (ešus, …). NÁVRH JÍDLA (PRO INSPIRACI): štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, ovesné vločky, sušené ovoce, sušené mléko, kondenzované mléko v tubě, čokolády, pudink do vody, čaj, šumivé vitaminy, šumáky do vody, oplatky, džem, med, bramborová kaše, rýže, těstoviny, předvařená čočka, sojové maso, omáčky v prášku, polévky v sáčku, tvrdý sýr, tavené sýry, paštiky, cibule, česnek, cukr, sůl, koření, slivovice, …
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.