Informace k zájezdu
Za krásami Bosny a Hercegoviny

Úvodní stránka zájezdu Za krásami Bosny a Hercegoviny ( Bosna a Hercegovina, Balkán, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2 - 3

Program je určen milovníkům přírody a kultury, fotografům, botanikům-amatérům a všem, kdo rádi objevují překvapivé a zajímavé tváře cizích zemí. Budeme chodit na jednodenní výlety do podhorské a horské přírody a navštívíme některé historické a kulturní zajímavosti Bosny a Hercegoviny. Túry lze absolvovat pouze s malým batůžkem se svačinou, vodou a osobním vybavením. Většina túr je středně náročná, někdy (Maglič, Prenj) ale v obtížném horském terénu. Délka denních túr je asi 4-7 hodin čistého času chůze (bez zastávek a odpočinku) a s průměrným převýšením okolo 900 m. Náročnější bude výstup na Bosenski Maglič, během něhož překonáme přibližně 1200 výškových metrů ve stoupání i klesání. Některé dny je více variant programu a je možné si přidat nebo naopak ubrat. Autobus nám bude k dispozici po celou dobu zájezdu a bude možné si v něm nechávat nepotřebné věci. Není nutné absolvovat celý naplánovaný program s průvodcem. Můžete se kdykoliv rozhodnout pro individuální vycházku či relaxaci.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. na:
https://www.yr.no/en/ (do vyhledávacího okna stačí zadat místo z našeho programu).
Vzhledem ke geografické poloze 42°-43° s. š. zde bývá počasí v létě velmi teplé a suché, takže i v horách může sluníčko pěkně „péct“. V horách bývají teploty obvykle o 5-15 °C nižší, než na pobřeží nebo ve velkých městech. Počasí se v horách mění rychle a tak buďte raději připraveni i na opačný extrém s deštivým počasím a teplotami okolo 10 °C.

MÍSTNÍ MĚNA

1 € = 1,96 BAM; 1 BAM = 12,56 Kč (listopad 2023)
Pro balkánské výpravy jsou nejvhodnějším platidlem eura. V Bosně je oficiální měnou bosensko-hercegovská konvertibilní marka - BAM. Celkem běžně všude přijímají i euro v kurzu 1 EUR = 2 BAM. První možnost výměny eur za marky bude hned na začátku zájezdu v Sarajevu, vezměte si i drobnější papírové eura. Kromě směnáren je v Sarajevu na hlavní třídě několik bankomatů, které berou papírová eura a vydávají marky v dobrém kurzu. Další výměna vždy ve větších městech: Konjic, Mostar. Platba kartou je možná jen omezeně ve větších supermarketech. Bankomaty pro výběr z karty jsou ve větších městech.

MAPY A LITERATURA

Mapy nejsou v ČR většinou k dostání.
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • Bosna i Hercegovina 1 : 200000 - Freytag a Berndt - pouze pro celkový přehled, nepodrobná.

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd doporučujeme stáhnout si offline mapy celé Bosny a Hercegoviny a Černé Hory.

MOBILY

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu)
  • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Je nezbytné se řídit celními předpisy (max. 1 l alkoholu, max. 200 cigaret, žádné střelné či bodné zbraně, drogy a návykové látky, potraviny nepřesahující osobní spotřebu). Na hranicích je třeba se před celníky chovat zcela přirozeně a klidně. Vyhněte se vtipkování, které může na hranicích prodloužit odbavování až na několik hodin.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Bosna a Hercegovina je bezpečnou zemí. Místní lidé jsou přátelští a rádi si s vámi popovídají. Akutní nebezpečí, že Vás někdo přepadne, nehrozí. Je vhodné se nepouštět do politických diskuzí a probírat válku v bývalé Jugoslávii a v Bosně. Není vhodné se stavět na stranu Srbů, ani Chorvatů, ani Bosňáků. Minulost je zatížena mnoha křivdami a každá ze stran má nějaké svoje pravdy.
Je dobré zachovat některé zásady bezpečnosti. Preventivně se krádežím, a to na celém světě, lze vyhnout:
• nošením peněz, dokladů a fotokopie pasu odděleně,
• cenné věci malých rozměrů nosit v taštičce nad pasem přímo na těle nebo na krku pod tričkem,
• rozdělením finanční hotovosti na několik relativně bezpečných míst,
• zbytečně na sebe neupozorňovat ukazováním více peněz na veřejnosti,
• svým zevnějškem a sympatickým nearogantním chováním se snažit zapadnout mezi místní obyvatelstvo,
• při kontaktu s místními se snažit prohodit pár frází, pochválit zemi, stravu, nápoje, pohostinnost obyvatel

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Bosně a Hercegovině
Ambasada Republike Češke
Franjevačka 13, 71 000 Sarajevo
Tel: +38733/587050
Fax: +38733/587060
Nouzová linka: +38766906195
Email: sarajevo@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/sarajevo
Provozní hodiny úřadu: po-čt 08.00-17.00, pá 08.00-14.30
Úřední hodiny pro veřejnost: po-pá 10.00-12.00
Důležitá telefonní čísla: předvolba +387, Policie 122, Hasiči 123, Lékařská záchranná služba 124

Velvyslanectví České republiky v Chorvatsku
Veleposlanstvo Češke Republike
Radnička cesta 47/VI, 10 000 Zagreb
Tel:+38516177246, +38516176894
Fax: +38516176630
Nouzová linka: +385916121533
Email: zagreb@embassy.mzv.cz
Web: https://www.mzv.cz/zagreb

Provozní hodiny úřadu: pondělí-pátek 07.45-16.15
Úřední hodiny pro veřejnost: pondělí-pátek 09.00-12.00

Konzulární jednatelství ČR v Chorvatsku
Trg. 128. brigade Hrvatske vojske 4, 51 000 Rijeka
Tel: + 385 916121560
Nouzová linka: + 385 916121560
Email: consulate.rijeka@mzv.cz
KJ Rijeka je v provozu během letní turistické sezony od 1.7. do 30.8.2022

Telefonní čísla: předvolba +385
Policie: 192
Hasiči: 193
Rychlá zdravotnická pomoc: 194
Nouzová linka: 112 (bez dalších předvoleb)