Za krásami Bosny a Hercegoviny

Pohodová turistika, balkánská atmosféra, Sarajevo a moře

Bosna a Hercegovina, Orient uprostřed Evropy, to nejsou jen města a bazary s exotickým zbožím, ale i opuštěné a divoké hory, do kterých se po válce vrací život. Bosna a Hercegovina je stále místem střetu západu a východu, islámu, pravoslavných a katolíků, domovem pro několik národů, co stále píší dějiny. Zkrátka, místo, jež fascinuje. Poznejte její krásu a přijměte pozvání od pohostinných lidí, které se jen stěží odmítá.

Naše putování zahájíme v pohoří Visočica, kde vystoupáme na nejvyšší vrchol Vito (1960 m) s výhledy na okolní pohoří. Navštívíme pohoří Bukovik (1524 m) s impozantními výhledy na Sarajevo a okolní hory. Na raftech splujeme část řeky Neretvy. Čekají nás túry v pohoří Prenj, přezdívaném „Hercegovský Himaláj“, které je nejatraktivnější a zároveň nejdrsnější bosensko-hercegovské pohoří s ostrými štíty, nekonečnými pláněmi a dolinami. Mostar, hlavní město Hercegoviny, se pyšní především pověstným Starým mostem spojujícím chorvatskou část města s muslimskou. Navštívíme starobylé městečko Počitelj, poutní místo Medjugorje a vykoupeme se ve vodopádech řeky Kravica. Odpočineme si v přímořském letovisku Ploče. Na závěr projdeme pohoří Lebršnik a vystoupáme na nejvyšší vrchol Bosny a Hercegoviny Bosenski Maglić (2386 m).

Čekají nás jednodenní výlety v nejvyšších a nejkrásnějších horách Bosny a Hercegoviny. Délka túr je 6-8 hodin s průměrným převýšením okolo 900 m. Většinu túr je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Ubytovaní budeme v hotelech. V ceně ubytování je zahrnuta i snídaně. Na večeři si zajdeme do tradičních restaurací. Nevynecháme ani příležitost ochutnat domácí výrobky (chléb, sýr, kajmak, mléko, rakiji). Ve skupině bývá obvykle do 20 osob. Dopravu máme společnou s cyklistickým zájezdem Bosna a Hercegovina na kole a dopravu i část programu máme společnou se zájezdem Bosna a Hercegovina.

Aktuálně - vstup do Bosny: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 16 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Chorvatska do Bosny.
 • 2. den: Výstup v krásném zeleném pohoří Visočica na vrchol Vito (1960 m), přechod mírně exponovaného hřebene Drstva (1808 m) s výhledem do hlubokého kaňonu Rakitnice i na okolní pohoří Bjelašnica, Treskavica, Zelengora a Prenj (7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 900 m). Ubytování v Sarajevu.
 • 3. den: Výlet do pohoří Bukovik se stejnojmenným vrcholem (1524 m) s krásným výhledem na Sarajevo, vesničky na náhorní plošině a 98 m vysoký vodopád Skakavac. (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
 • 4. den: Odpočinkový den na raftech na řece Neretva s bohatým obědem. Přejezd do Mostaru.
 • 5. den: Navštívíme perly Hercegoviny: městečko Počitelj, které založil v 15. století první bosenský král Tvrtko I., neopomineme poutní místo Medjugorje a vykoupeme se pod vodopády řeky Kravica.
 • 6. den: Horská túra v „Hercegovském Himaláji", pohoří Prenj: Výstup ze sedla Rujiště (1050 m) na vrchol Prijevorac (1700 m) s nádhernými výhledy na celé pohoří a nejvyšší vrcholy. (7 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
 • 7. den: Autobusový výlet k moři do chorvatského Ploče - svébytná atmosféra přímořského letoviska, koupání a odpočinek. Odpolední návrat do Bosny a Hercegoviny do NP Sutjeska.
 • 8. den: Túra v pohoří Lebršnik s výhledy na údolí s pramenem Sutjesky a pohoří Volujak, vrchol Lebršnik (1859 m), Jagodino jezero, salaše. (↑ 500 m, ↓ 500 m)
 • 9. den: V NP Sutjeska výstup horským terénem na nejvyšší vrchol Bosny Bosenski Maglič (2386 m), sestup kolem krásného Trnovačka jezera (1571 m) ve tvaru srdce (8 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m). Podvečerní koupání a večeře, odjezd do ČR.
 • 10. den: Návrat na stejná místa jako při odjezdu (Brno v dopoledních hodinách).

Ubytování

7x v hotelu - 2x v Sarajevu, 3x v Mostaru, 2x v hotelu Mladost v Tjentišti (u zájezdu č.441 2x v hotelu Metohija v Gacku), ve 3-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Ubytovaní v 2lůžkovém pokoji se samostatnou koupelnou a WC garantujeme za příplatek 600 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce.

Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V ceně ubytování jsou snídaně podávané formou bufetu. Na večeři si zajdeme do osvědčených restaurací nebo si necháme uvařit od ubytovatelů. Ochutnáme burek, domácí sýry, skvělé pstruhy, různá mletá masa na roštu, šopské saláty, rakiji a silnou bosenskou kávu. Vyzkoušíme postupně bosenská, chorvatská a srbská piva, která kopírují etnické zastoupení většinové populace v dané oblasti. Večeřet můžeme vždy v restauraci poblíž místa ubytování, všechna jsou v blízkosti hospody nebo obchodů. Ceny jídel jsou podobné jako u nás, pivo stojí cca 1-1,50 €.

Za krásami Bosny a Hercegoviny

Za krásami Bosny a Hercegoviny

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Rila a Pirin

Perly západního Bulharska: Rila, Pirin, Vitoša, Melnik, monastýry

Krásy Černé Hory

Pohodová turistika na Durmitoru a Bjelasici, národní parky i moře

Albánie - divoká a přátelská

Turistika, hory, města i moře Albánie, Kosova a Černé Hory

Národní parky, hory a moře Chorvatska

Pohodová turistika přes skalní města, vodopády a ostrovy Dalmácie