Za krásami Bosny a Hercegoviny

Pohodová turistika, balkánská atmosféra, Sarajevo a moře

Bosna a Hercegovina, Orient uprostřed Evropy, to nejsou jen města a bazary s exotickým zbožím, ale i opuštěné a divoké hory, do kterých se po válce vrací život. Bosna a Hercegovina je stále místem střetu západu a východu, islámu, pravoslavných a katolíků, domovem pro několik národů, co stále píší dějiny. Zkrátka místo, jež fascinuje. Poznejte její krásu a přijměte pozvání od pohostinných lidí, které se jen stěží odmítá.

Naše putování zahájíme v pohoří Visočica, kde vystoupáme na nejvyšší vrchol Vito (1960 m) s výhledy na okolní pohoří. Navštívíme pohoří Bukovik (1524 m) s impozantními výhledy na Sarajevo a okolní hory. Na raftech splujeme část řeky Neretvy. Čekají nás túry v pohoří Prenj, přezdívaném „Hercegovský Himaláj“, které je nejatraktivnější a zároveň nejdrsnější bosensko-hercegovské pohoří s ostrými štíty, nekonečnými pláněmi a dolinami. Mostar, hlavní město Hercegoviny, se pyšní především pověstným Starým mostem spojujícím chorvatskou část města s muslimskou. Navštívíme starobylé městečko Počitelj, poutní místo Medjugorje a vykoupeme se ve vodopádech řeky Kravica. Odpočineme si v bosenském přímořském letovisku Neum. Na závěr projdeme pohoří Lebršnik a vystoupáme na nejvyšší vrchol Bosny a Hercegoviny Bosenski Maglić (2386 m).

Čekají nás jednodenní výlety v nejvyšších a nejkrásnějších horách Bosny a Hercegoviny. Délka túr je 6-8 hodin s průměrným převýšením okolo 900 m. Většinu túr je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Ubytováni budeme v hotelech a v NP Sutjeska v nových bungalovech v kempu. V ceně ubytování je zahrnuta i snídaně. Na večeři si zajdeme do tradičních restaurací. Nevynecháme ani příležitost ochutnat domácí výrobky (chléb, sýr, kajmak, mléko, rakiji). Ve skupině bývá obvykle do 20 osob. Dopravu máme společnou s cyklistickým zájezdem Bosna a Hercegovina na kole a dopravu i část programu máme společnou se zájezdem Bosna a Hercegovina.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 16 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Chorvatska do Bosny.
 • 2. den: Výstup v krásném zeleném pohoří Visočica na vrchol Vito (1960 m), přechod mírně exponovaného hřebene Drstva (1808 m) s výhledem do hlubokého kaňonu Rakitnice i na okolní pohoří Bjelašnica, Treskavica, Zelengora a Prenj (7 hod, ↑ 1000 m, ↓ 900 m). Ubytování v Sarajevu.
 • 3. den: Výlet do pohoří Bukovik se stejnojmenným vrcholem (1524 m) s krásným výhledem na Sarajevo, vesničky na náhorní plošině a 98 m vysoký vodopád Skakavac. (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m)
 • 4. den: Odpočinkový den na raftech na řece Neretva s bohatým obědem. Přejezd do Mostaru.
 • 5. den: Navštívíme perly Hercegoviny: městečko Počitelj, které založil v 15. století první bosenský král Tvrtko I., neopomineme poutní místo Medjugorje a vykoupeme se pod vodopády řeky Kravica.
 • 6. den: Horská túra v „Hercegovském Himaláji", pohoří Prenj: Výstup ze sedla Rujiště (1050 m) na vrchol Prijevorac (1700 m) s nádhernými výhledy na celé pohoří a nejvyšší vrcholy. (7 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
 • 7. den: Autobusový výlet k moři do bosenského Neumu - svébytná atmosféra přímořského letoviska, koupání a odpočinek. Autobusem do NP Sutjeska.
 • 8. den: Túra v pohoří Lebršnik s výhledy na údolí s pramenem Sutjesky a pohoří Volujak, vrchol Lebršnik (1859 m), Jagodino jezero, salaše. (↑ 500 m, ↓ 500 m)
 • 9. den: V NP Sutjeska výstup horským terénem na nejvyšší vrchol Bosny Bosenski Maglič (2386 m), sestup kolem krásného Trnovačka jezera (1571 m) ve tvaru srdce (8 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m). Podvečerní koupání a večeře, odjezd do ČR.
 • 10. den: Návrat na stejná místa jako při odjezdu (Brno v dopoledních hodinách).

Ubytování

5x v hotelu (2x v Sarajevu, 3x v Mostaru) a 2x v kempu ve 2-4lůžkových bungalovech v Tjentišti. V Sarajevu a v Mostaru ve 3-4lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. V Tjentišti mají čtyřlůžkové bungalovy vlastní sociální zařízení a pro dvoulůžkové bungalovy jsou k dispozici společné toalety a sprchy v kempu. Povlečení je k dispozici na všech ubytováních během zájezdu. Ubytovaní ve dvoulůžkovém pokoji se samostatnou koupelnou a WC po celou dobu zájezdu garantujeme za příplatek 1000 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

V ceně ubytování jsou snídaně. V Sarajevu a Mostaru jsou snídaně podávané formou bufetu. V Tjentišti dostaneme obložený talíř. Na večeři si zajdeme do osvědčených restaurací nebo si necháme uvařit od ubytovatelů. Ochutnáme burek, domácí sýry, skvělé pstruhy, různá mletá masa na roštu, šopské saláty, rakiji a silnou bosenskou kávu. Vyzkoušíme postupně bosenská, chorvatská a srbská piva, která kopírují etnické zastoupení většinové populace v dané oblasti. Večeřet můžeme vždy v restauraci poblíž místa ubytování, všechna jsou v blízkosti hospody nebo obchodů. Ceny jídel jsou podobné jako u nás, pivo stojí cca 1-1,50 €.

Za krásami Bosny a Hercegoviny

Za krásami Bosny a Hercegoviny

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Rila a Pirin

Perly západního Bulharska: Rila, Pirin, Vitoša, Melnik, monastýry

Krásy Černé Hory

Pohodová turistika na Durmitoru a Bjelasici, národní parky i moře

Albánie - divoká a přátelská

Turistika, hory, města i moře Albánie, Kosova a Černé Hory

Krásy hor a jezer Makedonie

Národní parky Šar Planina, Mavrovo, Galičica, Pelister a jezero Ohrid

Národní parky, hory a moře Chorvatska

Pohodová turistika přes skalní města, vodopády a ostrovy Dalmácie

Prokleté hory

Turistika v opuštěných horách na hranicích Černé Hory a Albánie