Informace k zájezdu
Bosna a Hercegovina - přechod na sněžnicích

Úvodní stránka zájezdu Bosna a Hercegovina - přechod na sněžnicích ( Bosna a Hercegovina, Balkán, Zimní zájezdy na hory, Sněžnice )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3 - 4

Náročnost přechodu hodně ovlivní teploty a počasí, ale je zde dostatek možností podmínky zohlednit a program jakkoli upravit, vždy budeme jen pár hodin od civilizace. Pohybovat se budeme ve výškách cca 1300-2100 m. Obtížnost přechodu je volena tak, aby ho zvládli i ti, kteří se o nic podobného v zimě ještě nepokoušeli, ale mají zkušenosti z letního táboření a dostatečnou fyzičku. Denní etapy jsou naplánované v průměru na 6 hodin v závislosti na aktuálních podmínkách terénu. Trasa přechodu bude volena tak, abychom se vyhnuli lavinovým svahům. Noční teploty mohou klesnout hodně pod nulu. S naším autobusem se rozloučíme 2. den ráno a setkáme 5. den večer v Sarajevu před cestou domů.

Průvodce má právo definitivně rozhodnout o organizaci celého zájezdu i o jakýchkoliv změnách programu s ohledem na aktuální situaci (špatné počasí, zranění či jiné neočekávané okolnosti).

POČASÍ

Počasí v bosenských pohořích může být nevyzpytatelné. Očekávat můžeme sluníčko, jasnou oblohu s dalekými výhledy, ale i husté sněžení a silný vítr. I přes den se teploty budou nejspíš pohybovat pod bodem mrazu.

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: Snow-forecast.com - Bjelašnica 2067 m nebo Windy.com - Umoljani atd.

MÍSTNÍ MĚNA

1 € = 1,96 BAM; 1 BAM = 12,56 Kč (listopad 2023)
Pro balkánské výpravy jsou nejvhodnějším platidlem eura. V Bosně je oficiální měnou bosensko-hercegovská konvertibilní marka - BAM. Na místě se setkáte spíše s označením KM (psáno za číselným údajem). Celkem běžně všude přijímají i euro v kurzu 1 EUR = 2 BAM. Možnost výměny eura za marky bude jen po cestě na benzince a poté až poslední odpoledne v Sarajevu.

MAPY A LITERATURA

Kvalitní tištěné turistické mapy Bosny a Hercegoviny prakticky neexistují, existuje stará mapa Bjelašnice, ale u nás není běžně k dostání.

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.

MOBILY

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Své vybavení si sbalte do batohů o objemu 60-70 l. Snažte se o co nejmenší váhu. Vše si celou dobu ponesete na zádech. V autobusu si můžete nechat v tašce věci na cestu z Bosny domů.

 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
 • Nocování:
  • kvalitní stan
  • karimatka (vhodná pro zimní období)
  • spacák přiměřeného tepelného komfortu
 • Nutná výbava: sněžnice se zvedací patou a drapáky, turistické teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata), náhradní baterie do vyhledávače (v případě vyhledávačů z půjčovny CK Alpina 3 ks alkalických AAA baterií, ne nabíjecí!), kvalitní nesmeky nebo mačky
 • Oblečení: kvalitní, pohodlné, praktické a prověřené pro denní pohyb v zimních horách. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit: funkční první vrstvu (termotriko, podvlíkačky), druhou termoizolační vrstvu (fleecová mikina) a větruodolné, nepromokavé a prodyšné svrchní oblečení, kvalitní a teplé ponožky nebo podkolenky, návleky, dvoje rukavice, čepice, šátek na obličej, oblečení na noc a na převlečení po programu.
 • Boty: kvalitní kotníkové, rozchozené, sněhu a vodě odolné, naimpregnované boty do zasněžených a zaledněných hor, boty na přezutí po túře
 • Ostatní: lyžařské brýle, sluneční brýle s UV filtrem, vícefaktorový opalovací krém proti mrazu a slunci, tyčinka na rty, termoska, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil a nabíječka, případně buzola, batoh s možností připnutí sněžnic, kvalitní čelovka s náhradními bateriemi
 • Strava: pro vlastní vaření doporučujeme:
  ešus, vařič (prověřený v zimních podmínkách), závětří, lžíce, nůž, otvírák, zapalovač nebo sirky, dehydrovaná strava typu „Dobrý hostinec“, ovesné kaše, instantní polévky, trvanlivé pečivo, sušené maso, energetické tyčinky, čokoláda, sladkosti, sušené ovoce a obecně potraviny s nízkým obsahem vody, čaje, slivovice. Při balení myslete na to, že přes noc (možná i přes den) vše zmrzne (zelenina a ovoce). Nezapomeňte na kvalitní nemrznoucí ochranné nápoje v dostatečném množství!
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Je nezbytné se řídit celními předpisy (max. 1 l alkoholu, max. 200 cigaret, žádné střelné či bodné zbraně, drogy a návykové látky, potraviny nepřesahující osobní spotřebu). Na hranicích je třeba se před celníky chovat zcela přirozeně a klidně. Vyhněte se vtipkování, které může na hranicích prodloužit odbavování až na několik hodin.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Bosna a Hercegovina je bezpečnou zemí. Místní lidé jsou přátelští a rádi si s Vámi popovídají. Akutní nebezpečí, že Vás někdo přepadne, nehrozí. Je vhodné se nepouštět do politických diskuzí a probírat válku v bývalé Jugoslávii a v Bosně. Není vhodné se stavět na stranu Srbů, ani Chorvatů, ani Bosňáků. Minulost je zatížena mnoha křivdami a každá ze stran má nějaké svoje pravdy.
Je dobré zachovat některé zásady bezpečnosti. Preventivně se krádežím, a to na celém světě, lze vyhnout:
• nošením peněz, dokladů a fotokopie pasu odděleně,
• cenné věci malých rozměrů nosit v taštičce nad pasem přímo na těle nebo na krku pod tričkem,
• rozdělením finanční hotovosti na několik relativně bezpečných míst,
• zbytečně na sebe neupozorňovat ukazováním více peněz na veřejnosti,
• svým zevnějškem a sympatickým nearogantním chováním se snažit zapadnout mezi místní obyvatelstvo,
• při kontaktu s místními se snažit prohodit pár frází, pochválit zemi, stravu, nápoje, pohostinnost obyvatel

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Bosně a Hercegovině
Ambasada Republike Češke
Franjevačka 13, 71 000 Sarajevo
Tel: +38733/587050
Fax: +38733/587060
Nouzová linka: +38766906195
Email: sarajevo@mzv.gov.cz
Web: http://www.mzv.cz/sarajevo
Provozní hodiny úřadu: po-čt 08.00-17.00, pá 08.00-14.30
Důležitá telefonní čísla: předvolba +387, Policie 122, Hasiči 123, Lékařská záchranná služba 124