Bosna a Hercegovina - přechod na sněžnicích

Sněžnicový přechod se spaním ve stanu v pohoří Bjelašnica nad Sarajevem

Pohoří Bjelašnica v Bosně a Hercegovině je svým charakterem a zaobleným povrchem ideální pro zimní přechod na sněžnicích. Vypravíme se vysoko a daleko do opuštěných hor a zažijeme horské dobrodružství na tom nejryzejším Balkáně. Při průchodu přes lyžařské středisko Bjelašnica na nás dýchne duch Olympiády z roku 1984. Cestou budeme míjet i pozůstatky občanské války v Bosně z let 1992-95. Čeká nás třídenní přechod severní části pohoří Bjelašnica, setkání se skupinou skialpinistů s večírkem v horské vesničce a spaním v teple nebo ve stanu vedle hospody a jednodenní výlet v pohoří Visočica. Závěrečnou tečkou bude krátká prohlídka Sarajeva a vyhlášeného bazaru Baščaršija.

Náročnost přechodu hodně ovlivní teploty a počasí, ale je zde dostatek možností podmínky zohlednit a program jakkoli upravit, vždy budeme jen pár hodin od civilizace. Pohybovat se budeme ve výškách cca 1300-2100 m. Obtížnost přechodu je volena tak, aby ho zvládli i ti, kteří se o nic podobného v zimě ještě nepokoušeli, ale mají zkušenosti z letního táboření a dostatečnou fyzičku. Průvodce vás naučí nejen jak se pohybovat na sněžnicích natěžko v terénu, ale také jak a kde si postavit v zimě stan a uvařit jídlo. Nocovat budeme ve stanech v horách nebo na opuštěných salaších a vařit si budeme sami. Dopravu budeme mít společnou se zájezdem Bosna a Hercegovina na skialpech. Ve skupině bývá obvykle kolem 10 osob.

Aktuálně - vstup do Bosny: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 19 hod přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Chorvatska.
  • 2. den: Příjezd do lyžařského střediska Bjelašnica. Výstup nebo výjezd lanovkou do 1630 m, výstup na vrchol Bjelašnica (2067 m) s vybombardovaným hotelem a na sněžnicích budeme pokračovat po hřebeni směrem na západ. Utáboříme se v horách buď někde na hřebeni v sedle mezi kopci nebo v případě větrného počasí sestoupíme do údolí Dugo polje ve výšce asi 1500 m.
  • 3. den: Budeme pokračovat pohořím Bjelašnica hřebenovkou směrem k jihu. Naším cílem je vesnička Lukomir (1450 m) na hraně kaňonu Rakitnica, která je v zimě opuštěná a sněhem odříznutá od civilizace. Lukomir (UNESCO) je autentické bosenské vesnice s kamennými domy pokrytými strmými šindelovými střechami, mezi kterými se v závětří utáboříme.
  • 4. den: Z Lukomiru přes vrchol Obalj (1896 m) nebo obchvatem kolem vrcholu přes Polje se přesuneme do horské vesničky Umoljani (1300 m). Večírek v hospůdce s možností přespat v teple pod střechou nebo ve stanu nedaleko.
  • 5. den: Dle podmínek: túra přes nižší vrcholy kolem 1600 m zpět do lyžařského centra Bjelašnica nebo túra v pohoří Visočica: přejezd do obce Tušila (1240 m), výstup do oblasti vrcholu Vito (1960 m) ( 6 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m). Přejezd do Sarajeva na krátkou zastávkou na večeři a prohlídku tržiště Baščaršija.
  • 6. den: Dopolední příjezd přes Bratislavu do Brna.

Ubytování

2x v horách ve vlastních stanech a 1x ve stanu v blízkosti hospody v Umoljani s možností přespat i uvnitř v teple.

Stravování

Jídlo si v horách budeme připravovat sami na vařičích, vodu budeme většinou rozpouštět ze sněhu, čas na vaření bude jen večer a ráno. Dehydrovanou stravu na 2 večeře a jídlo (kaše, pečivo, salámy, sýry, paštiky, sladkosti) na snídaně, svačiny a obědy si vezměte z ČR. V Umoljani budeme mít možnost okusit výbornou bosenskou kuchyni. Ceny jídel a pití v restauracích jsou podobné jako u nás. Poslední den před dojezdem domů si zajdeme na jídlo v Sarajevu.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Nutná výbava: Bezpodmínečnou nutností pro tento zájezd je kvalitní zimní vybavení (teplé oblečení do zimních hor, kvalitní obuv, spacák, stan, karimatka, vařič, …), sněžnice se zvedací patou a drapáky, teleskopické hole se zimními talířky a lopata (součást lavinového setu) alespoň do dvojice pro přípravu místa pro nocování. Vezměte si s sebou také vybavení pro přípravu jídla (plynový vařič zamrzá dříve než benzinový). Noční teploty mohou klesnout hodně pod nulu.
Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení doporučujeme i všem účastníkům zájezdu. Sněžnice i lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Náročnost přechodu hodně ovlivní teploty a počasí, ale je zde dostatek možností podmínky zohlednit a program jakkoli upravit, vždy budeme jen pár hodin od civilizace. Pohybovat se budeme ve výškách cca 1300-2100 m. Obtížnost přechodu je volena tak, aby ho zvládli i ti, kteří se o nic podobného v zimě ještě nepokoušeli, ale mají zkušenosti z letního táboření a dostatečnou fyzičku. Denní etapy jsou naplánované v průměru na 6hodin v závislosti na aktuálních podmínkách terénu. Trasa přechodu bude volena tak, abychom se vyhnuli lavinovým svahům. Noční teploty mohou klesnout hodně pod nulu. S naším autobusem se rozloučíme 2. den ráno, a setkáme 5. den večer v Sarajevu před cestou domů.

Bosna a Hercegovina - přechod na sněžnicích

Bosna a Hercegovina - přechod na sněžnicích

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Malá Fatra - přechod na sněžnicích

Zimní přechod hřebene Malé Fatry se spaním na chatách

Bosna a Hercegovina na sněžnicích

Sněžnicové túry v pohoří Bjelašnica a Visočica nedaleko Sarajeva

Ukrajina - přechod Hoverly a Svidovce na sněžnicích

Zimní přechod nejvyšších polonin Zakarpatské Ukrajiny

Jeseníky - kurz pohybu na sněžnicích

Nenáročné sněžnicové výlety v Jeseníkách v oblasti Pradědu

Makedonie - přechod na sněžnicích

Sněžnicový přechod pohoří Šar Planina a Bistra Planina

Dachstein - přechod na sněžnicích

Zimní přechod se spaním na chatách i pro začátečníky