Informace k zájezdu
Bosna a Hercegovina na sněžnicích

Úvodní stránka zájezdu Bosna a Hercegovina na sněžnicích ( Bosna a Hercegovina, Balkán, Zimní zájezdy na hory, Sněžnice )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3


Budeme se pohybovat v nadmořské výšce cca 1300-2100 m. Obtížnost výletů bude volena tak, aby je zvládli i ti, kteří se o nic podobného v zimě ještě nepokoušeli, ale mají zkušenosti z letních hor. Náročnost však hodně ovlivní počasí, teploty a aktuální stav sněhové pokrývky. Případným skupinkám s vlastním programem nebudeme bránit. Túry lze absolvovat s malým batohem, do kterého se vejde svačina, termoska s čajem a potřebné zimní vybavení na jeden den. Na túrách strávíme obvykle 7-8 hodin včetně přestávek a odpočinku. Překonávané převýšení nepřesáhne 800 m ve stoupání i klesání.

POČASÍ

Počasí v bosenských pohořích může být nevyzpytatelné. Očekávat můžeme sluníčko, jasnou oblohu s dalekými výhledy, ale i husté sněžení a silný vítr. I přes den se teploty budou nejspíš pohybovat pod bodem mrazu.

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.snow-forecast.com/resorts/Bjelasnica/6day/mid
http://www.snow-forecast.com/resorts/Jahorina/6day/mid

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Bosně jsou podobné jak v ČR. Na zájezdu jsou poměrně široké možnosti, jak utratit peníze. Každý den je možnost nákupu nebo návštěvy restaurace. Kapesné si proto vezměte podle očekávaných útrat. Doporučujeme navíc vzít asi 50 € jako krizovou rezervu.
Výměna peněz: Pro balkánské výpravy jsou nejvhodnějším platidlem eura. V Bosně je oficiální měnou bosensko-hercegovská konvertibilní marka - BAM. Celkem běžně všude přijímají i euro v kurzu 1 EUR = 2 BAM. Je vhodné mít s sebou euro bankovky nižších nominálních hodnot. První možnost výměny eura za marky bude druhý den večer v Sarajevu.

MAPY A LITERATURA

Kvalitní tištěné turistické mapy Bosny a Hercegoviny jsou v našich obchodech stále těžko k sehnání.

Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (bez lyží, snowboardu nebo sněžnic) a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Cestovní doklad, měnu příslušné země (viz Měna a kapesné), kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, cestovní doklad a české koruny na útratu v autobuse.
Nutné vybavení: Sněžnice se zvedací patou a drapáky, turistické teleskopické hole ideálně se sněhovými kotouči. Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení doporučujeme i všem účastníkům zájezdu. Váš zájem o půjčení vybavení (sněžnice se zvedací patou 450 Kč, lavinová výbava 700 Kč) jste uvedli v poznámce přihlášky. K lavinovému vyhledávači si přibalte 4ks alkalických baterií AAA.
Doporučené vybavení: Malý batoh na jednodenní túry s popruhy a možností připnutí sněžnic, karty na slevy (ISIC, ITIC, IYTC), věci osobní hygieny, ručník, krém na opalování s UV filtrem (raději „vícefaktorový“), kapesní nůž, lyžařské či sluneční brýle s UV filtrem, termoska, tužka, zápisník, fotoaparát, náhradní baterie, nabíječka, kvalitní čelovka s náhradními bateriemi...
Oblečení: Zimní vybavení - termoprádlo, kvalitní obuv „v bezproblémovém“ stavu včetně dobrých ponožek, rukavice 2x, návleky, čepice, šátek na obličej, nepromokavé oblečení a oblečení proti zimě (peří, flees, softshell), pláštěnka …. Oblečení je dobré mít typu „cibule“, tj. více vrstev.
Strava: Jídlo není potřeba vézt z ČR, vše lze dokoupit na místě v mnoha místních obchodech za ceny podobné nebo mírně vyšší jako u nás. S sebou vám stačí „svačina na cestu“.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum) ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.