Bosna a Hercegovina na sněžnicích

Sněžnicové túry v pohoří Bjelašnica a Jahorina nedaleko Sarajeva

Pohoří Bjelašnica a Jahorina v Bosně a Hercegovině jsou svým charakterem a zaobleným povrchem ideální pro zimní túry na sněžnicích. I když se budeme každý den vracet zpět na ubytování, dostaneme se do opuštěných hor a zažijeme horské dobrodružství na tom nejryzejším Balkáně. Při průchodu přes lyžařská střediska Bjelašnica a Jahorina na nás dýchne duch Olympiády z roku 1984. Cestou budeme míjet i pozůstatky občanské války v Bosně z let 1992-95. Čekají nás nejen jednodenní túry v nádherných a opuštěných horách, ale také posezení v místních rázovitých hospůdkách s neopakovatelnou balkánskou atmosférou a skvělou místní kuchyní.

Náročnost výletů hodně ovlivní počasí a teploty. Pohybovat se budeme ve výškách cca 1300-2100 m. Obtížnost túr bude volena tak, aby ho zvládli i ti, kteří se o nic podobného v zimě ještě nepokoušeli, ale mají základní zkušenosti s pohybem v letních horách, dostatečnou fyzičku a chuť zkusit něco nového. Ubytováni budeme v hostelu v centru Sarajeva a na Bjelašnicu budeme dojíždět cca 40 min autobusem, na Jahorině budeme ubytováni v hotelu přímo u lanovek, které nám ulehčí nástupy na túry. Dopravu budeme mít společnou se zájezdem Bosna a Hercegovina - lyžování a snowboarding. Velikost skupiny bývá obvykle do 15 osob.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 19 hod přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Chorvatska.
 • 2. den: Příjezd do lyžařského střediska Bjelašnica. Celodenní seznamování se sněžnicovými terény: např. výjezd lanovkou do 1630 m, výstup na vrchol Bjelašnica (2067 m) s vybombardovaným hotelem a po hřebeni na vrchol Vlahinja (2050 m). Přejezd do Sarajeva a ubytování v hostelu v centru, procházka, tržiště Baščaršija. Společná večeře v pivovarské restauraci s pivem Sarajevsko točeným přímo z tanku. Volný večer v nejlepším multietnickém balkánském městě, noční kluby.
 • 3. den: Druhý sněžnicový výlet hlouběji do pohoří Bjelašnica směrem na vesničku Lukavac, odpoledne po 16 hod přejezd na Jahorinu a ubytování se v hotelu přímo ve skicentru u lanovek.
 • 4. - 5. den: Dvě sněžnicové túry v pohoří Jahorina. Nástup na hřeben usnadníme výjezdem lanovkou až do výšky 1884 m a poté se budeme pohybovat v nejvyšších partiích pohoří. 5. den po túře odjezd do ČR s krátkou zastávkou v Sarajevu.
 • 6. den: Dopolední příjezd přes Bratislavu do Brna.

Ubytování

1x v hostelu v 4-8lůžkových pokojích v centru Sarajeva a 2x v Jahorině v hotelu v 2-5lůžkových pokojích se sociálním zařízením. V Sarajevu je možnost návštěvy spousty restaurací, obchodů i nočních klubů. Na Jahorině je hotel v centru střediska asi 50 m od první sjezdovky, má vlastní restauraci, půjčovnu a saunu. Obchody, další restaurace a koliby jsou v nejbližším okolí hotelu. Rozdělení do pokojů proběhne až na místě. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji po celou dobu pobytu garantujeme za příplatek 500 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce. V obou ubytováních je wifi, stejně jako ve většině restaurací a skicentrech.

Stravování

V Sarajevu budeme mít připravenou snídani hostelového (nižšího) standardu. Na Jahorině si to další 2 dny vynahradíme snídaněmi z bohatého švédského stolu (vařená i smažená vejce, sýry, salámy, ovoce, sladké pečivo, müsli atd.). Obědy pořešíme v hospůdkách na svahu (vždy k dispozici nějaká hustší polévka - čorba, několik druhů pečených mletých mas - čevapi, pljeskavica, dále grilovaná masa, burek, ryby a další místní speciality). V Sarajevu si na večeři zajdeme do restaurace nebo na burek či kebap. Na Jahorině jsou v dosahu obchody, restaurace a koliby, kde si můžete v místních hospůdkách pořídit jídlo za ceny srovnatelné s našimi horami, pouze pivo je dražší (kolem 60 Kč). V místních obchodech je dostatečný výběr potravin a je zcela zbytečné s sebou běžné potraviny přivážet z ČR, možnost nákupu bude každý den po lyžování.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Nutná výbava: Sněžnice se zvedací patou a drapáky, turistické teleskopické hole ideálně se sněhovými kotouči. Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení doporučujeme i všem účastníkům zájezdu. Sněžnice a lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, měna, mapy, vybavení atd.), Bosna a Hercegovina - informace o zemi

 • 22.02.2022 - 27.02.2022
 • 6 dní
 • Číslo: 134
 • 7 700 Kč
 • Rezervace

Bosna a Hercegovina na sněžnicích

Bosna a Hercegovina na sněžnicích

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Malá Fatra - přechod na sněžnicích

Zimní přechod hřebene Malé Fatry se spaním na chatách

Ukrajina - přechod Boržavy na sněžnicích

Silvestrovský sněžnicový přechod poloniny Boržava do Koločavy

Ukrajina - přechod Hoverly a Svidovce na sněžnicích

Zimní přechod nejvyšších polonin Zakarpatské Ukrajiny

Makedonie - přechod na sněžnicích

Sněžnicový přechod pohoří Šar Planina a Bistra Planina

Nízké Tatry - přechod na sněžnicích

Sněžnicový přechod Ďumbierských Tater se spaním na chatách

Dachstein - přechod na sněžnicích

Zimní přechod se spaním na chatách i pro začátečníky