Informace k zájezdu
Bosna a Hercegovina - lyžování u Sarajeva

Úvodní stránka zájezdu Bosna a Hercegovina - lyžování u Sarajeva ( Bosna a Hercegovina, Balkán, Zimní zájezdy na hory, Lyžování )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1 - 3

Záleží na každém z vás, zda zájezd pojmete jako pohodový lyžařský pobyt v blízkosti vleků, nebo budete vyrážet do okolních kopců za dalšími zimními aktivitami (sněžnice, skialpy, freeride), případně nakolik budete navštěvovat místní restaurace a kavárny. Zimní zájezd do Bosny a Hercegoviny si mohou užít jak ti, kteří tráví čas převážně na sjezdovkách, tak i ti, co rádi vyrazí pěšky někam dál nebo výš. Náročnost zájezdu může zvýšit i prodlužování večírků do ranních hodin.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.snow-forecast.com/resorts/Bjelasnica/6day/mid
http://www.snow-forecast.com/resorts/Jahorina/6day/mid

MÍSTNÍ MĚNA

1 € = 1,96 BAM; 1 BAM = 12,56 Kč (listopad 2023)
Výměna peněz: Pro balkánské výpravy jsou nejvhodnějším platidlem eura. V Bosně je oficiální měnou bosensko-hercegovská konvertibilní marka - BAM. Celkem běžně všude přijímají i euro v kurzu 1 EUR = 2 BAM. První možnost výměny eura za marky bude večer v Sarajevu, vezměte si i drobnější papírové eura, v neděli je většina směnáren zavřená.

MAPY A LITERATURA

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost. (bez lyží, snowboardu nebo sněžnic)
  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
  • Vybavení na sjezdovky: seřízené lyže/snowboard, hůlky, lyžařská helma, boty na lyže nebo na snowboard, sněžnice (pro snowboardisty, co chtějí jezdit mimo sjezdovky i pro výletníky po okolních kopcích), zájemcům o freeride doporučujeme lavinovou výbavu (vyhledávač, sonda, lopata).
  • Oblečení: kvalitní, pohodlné, praktické a prověřené pro denní pohyb v zimních horách. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit: funkční první vrstvu (termotriko, podvlíkačky), druhou termoizolační vrstvu (fleecová mikina) a větruodolné, nepromokavé a prodyšné svrchní oblečení, kvalitní a teplé ponožky nebo podkolenky, návleky, dvoje rukavice, čepice, šátek na obličej, oblečení na noc a na převlečení po programu.
  • Boty: kvalitní zimní obuv do hor, boty na přezutí
  • Ostatní: lyžařské brýle, sluneční brýle s UV filtrem, vícefaktorový opalovací krém proti mrazu a slunci, tyčinka na rty, termoska, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil a nabíječka, batoh na jednodenní túry, kvalitní čelovka s náhradními bateriemi
  • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, sušené maso, sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, atd.), láhev na pití a termoska.
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Je nezbytné se řídit celními předpisy (max. 1 l alkoholu, max. 200 cigaret, žádné střelné či bodné zbraně, drogy a návykové látky, potraviny nepřesahující osobní spotřebu). Na hranicích je třeba se před celníky chovat zcela přirozeně a klidně. Vyhněte se vtipkování, které může na hranicích prodloužit odbavování až na několik hodin.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Bosna a Hercegovina je bezpečnou zemí. Místní lidé jsou přátelští a rádi si s vámi popovídají. Akutní nebezpečí, že Vás někdo přepadne, nehrozí. Je vhodné se nepouštět do politických diskuzí a probírat válku v bývalé Jugoslávii a v Bosně. Není vhodné se stavět na stranu Srbů, ani Chorvatů, ani Bosňáků. Minulost je zatížena mnoha křivdami a každá ze stran má nějaké svoje pravdy.
Je dobré zachovat některé zásady bezpečnosti. Preventivně se krádežím, a to na celém světě, lze vyhnout:
• nošením peněz, dokladů a fotokopie pasu odděleně,
• cenné věci malých rozměrů nosit v taštičce nad pasem přímo na těle nebo na krku pod tričkem,
• rozdělením finanční hotovosti na několik relativně bezpečných míst,
• zbytečně na sebe neupozorňovat ukazováním více peněz na veřejnosti,
• svým zevnějškem a sympatickým nearogantním chováním se snažit zapadnout mezi místní obyvatelstvo,
• při kontaktu s místními se snažit prohodit pár frází, pochválit zemi, stravu, nápoje, pohostinnost obyvatel

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Bosně a Hercegovině
Ambasada Republike Češke
Franjevačka 13, 71 000 Sarajevo
Tel: +38733/587050
Fax: +38733/587060
Nouzová linka: +38766906195
Email: sarajevo@embassy.mzv.cz
Web: http://www.mzv.cz/sarajevo
Provozní hodiny úřadu: po-čt 08.00-17.00, pá 08.00-14.30
Úřední hodiny pro veřejnost: po-pá 10.00-12.00
Důležitá telefonní čísla: předvolba +387, Policie 122, Hasiči 123, Lékařská záchranná služba 124

Video ze zájezdu do Bosny a Hercegoviny z roku 2013 (autor: Luděk Šmerda):

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Fotky k zájezdu Bosna a Hercegovina v zimě: Jan Pala - Bosna a Hercegovina 2013, Freeride na Jahorině 2013, Lyžování a skialp v Bosně a Hercegovině 2012, Sněhový záhrab 2012, Plavkové odreagování v Jahorině 2012