Informace k zájezdu
Bosna a Hercegovina v zimě

Úvodní stránka zájezdu Bosna a Hercegovina v zimě ( Bosna a Hercegovina, Balkán, Zimní zájezdy na hory, Lyžování & SNB )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1-3

Záleží na každém z vás, zda zájezd pojmete jako pohodový lyžařský pobyt v blízkosti vleků nebo budete vyrážet do okolních kopců za dalšími zimními aktivitami (sněžnice, skialpy, freeride), případně nakolik budete navštěvovat místní restaurace a kavárny. Zimní zájezd do Bosny a Hercegoviny si mohou užít jak ti, kteří tráví čas převážně na sjezdovkách, tak i ti, co rádi vyrazí pěšky někam dál nebo výš. Náročnost zájezdu může zvýšit i prodlužování večírků do ranních hodin. Cestu do okolních kopců si můžete ulehčit využitím místních lanovek, které přístup výrazně zkrátí. Při pobytu v Sarajevu budeme každý den ráno dojíždět cca 20 km do střediska Bjelašnica a vracet se odpoledne po lyžování, na Jahorině autobus využívat nebudeme.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (skialpinismus) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.snow-forecast.com/resorts/Bjelasnica/6day/mid
http://www.snow-forecast.com/resorts/Jahorina/6day/mid

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: V Bosně je o něco málo dráž než v ČR. Kapesné si proto vezměte podle očekávaných útrat. Doporučujeme navíc vzít asi 30 € jako krizovou rezervu.
Výměna peněz: Pro balkánské výpravy jsou nejvhodnějším platidlem eura. V Bosně je oficiální měnou bosensko-hercegovská konvertibilní marka - BAM. Celkem běžně všude přijímají i euro v kurzu 1 EUR = 2 BAM. První možnost výměny eura za marky bude večer v Sarajevu, vezměte si i drobnější papírové eura, v neděli je většina směnáren zavřená.

MAPY A LITERATURA

Kvalitní tištěné turistické mapy Bosny a Hercegoviny jsou v našich obchodech stále těžko k sehnání.

Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (bez lyží, snowboardu nebo sněžnic) a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Cestovní doklad, měnu příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartičku pojištění léčebných výloh, lyžařská helma
Doporučené vybavení: Seřízené lyže, snowboard, sněžnice (pro snowboardisty, co chtějí jezdit mimo sjezdovky i pro výletníky po okolních kopcích), lyžařské brýle, sluneční brýle s UV filtrem, malý batůžek, věci osobní hygieny, krém na opalování s UV filtrem, ručník, fotoaparát, náhradní baterie, nabíječka. Lavinová výbava (vyhledávač, sonda, lopata) pro zájemce o freeride, skialp a nácvik vyhledávání v lavinách.
Oblečení: Boty na lyže/SNB, pohorky (na chození po městě i v hlubokém sněhu po horách), přezůvky, oblečení na lyžování/snowboarding/běžky, rukavice, čepici, šátek, termoprádlo.
Strava: Jídlo není potřeba vézt z ČR, vše lze dokoupit na místě. S sebou vám stačí „svačina na cestu“.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování pojištění léčebných výloh a pojištění storna zájezdu u pojišťovny Generali, a.s. Pojištění léčebných výloh v zahraničí nabízíme ve dvou variantách: základní pojištění (běžná turistika, cyklistika) a připojištění sportovec (via ferraty, MTB, ...). Pojištění storna zájezdu je možné si sjednat pouze spolu s pojištěním léčebných výloh v zahraničí, nejpozději však s plným doplacením zájezdu. Vztahuje se ke zrušení zájezdu ze strany klienta (např. vážné akutní onemocnění pojištěného, smrt manžela, manželky, dětí apod.). Těm, co cestují častěji, doporučujeme členství v Alpenvereinu, toto pojištění pokrývá téměř všechny rizikové aktivity a platí jeden kalendářní rok. Studenti, učitelé a mladí lidé do 26 let si mohou sjednat pojištění k průkazu ISIC, IYTC nebo ITIC. Další možností je sjednat si pojištění k platební kartě, zjistěte si však, zda toto pojištění pokrývá případná rizika pro aktivity, jež se chystáte podnikat.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Fotky k zájezdu Bosna a Hercegovina v zimě: Jan Pala - Bosna a Hercegovina 2013, Freeride na Jahorině 2013, Lyžování a skialp v Bosně a Hercegovině 2012, Sněhový záhrab 2012, Plavkové odreagování v Jahorině 2012

Video ze zájezdu do Bosny a Hercegoviny z roku 2013 (autor: Luděk Šmerda):