Bosna a Hercegovina - lyžování u Sarajeva

Lyžování na olympijských sjezdovkách pohoří Bjelašnica a Jahorina

Bosna a Hercegovina je tím pravým místem pro všechny, kdo chtějí zažít nefalšovaný zimní Balkán ve všech jeho podobách od lyžování či snowboardingu na perfektně upravených sjezdovkách, freeride ve volných terénech, až po poznání multikulturního Sarajeva, jednoho z nejpůsobivějších měst Evropy. Sarajevo, pro svoji směs mešit, kostelů a synagog, bývá nazýváno evropský Jeruzalém. V nejbližším okolí Sarajeva zavítáme do olympijských středisek Jahorina a Bjelašnica. Obě skicentra jsou výborně vybavena, široké sjezdovky perfektně upravovány a nechybí ani plnohodnotné après-ski. Možností pro freeride v dosahu lanovek (jen s minimem šlapání) je dostatek, od terénů na volných pláních nad hranicí lesa až po sjezdy v lesních porostech i mezi skalami. A kdo by odolal zajezdit si v místech, kde se v roce 1984 rozdávaly olympijské medaile? Odpoledne a večer bude čas nasávat atmosféru a poznávat krásy Sarajeva - orientální tržiště Baščaršija s malými obchůdky se zbožím všeho druhu, mešity, kostely, městské hradby, večerní kluby a diskotéky. Nesmíte vynechat burek v buregdžinici, čevapi v čevabdžinici, bosenské sladkosti v slastičarně, hamám nebo aquapark či malé hospůdky s delikatesami bosenské kuchyně. Můžete vyzkoušet jagnetinu ispod sača, bosanski lonac, pljeskavicu, mešano meso, sarmu, uštipci s kajmakom, husté polévky čorby, nefiltrované pivo v pivovaru a vynikající silnou bosenskou kávu z džezvy.

Ubytováni budeme v hotelu se snídaní nedaleko centra Sarajeva (asi 500 m od centra, tržiště Baščaršije) a na Bjelašnicu i Jahorinu budeme dojíždět cca 40 min autobusem nebo místním skibusem (náročnost podrobněji). Na večeře si můžeme zajít do centra, kde si užijeme ty pravé kulinářské hody vynikající bosenské kuchyně. Průvodce na tomto zájezdu plní převážně funkci delegáta a rádce, přes den bude k zastižení na sjezdovkách, na základě svých zkušeností doporučí vhodné terény pro lyžování, postará se o ubytování a dopravu na svah, odpoledne se s vámi projde po Sarajevu a večer zajde do hospody.

Termín zájezdu stanovujeme vždy do období, kdy v místě konání obvykle panují klasické zimní podmínky. V případě, že by však počasí nebo sněhové podmínky nebyly dobré, bude průvodce na místě organizovat alternativní, turisticko-poznávací program.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 19 hod přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Chorvatska.
 • 2. den: Příjezd do lyžařského střediska Bjelašnica, lyžování nebo snowboarding. Přejezd do Sarajeva a ubytování v hotelu, procházka tržiště Baščaršija. Společná večeře u Sarajevského piva v některé z mnoha hospůdek.
 • 3. - 5. den: Lyžování, snowboarding, freeride v moderních lyžařských střediscích Jahorina (2x) a Bjelašnica (1x). Možnost individuálních výletů na skialpech nebo sněžnicích dále do hor a následné sjezdy do údolí. 5. den po lyžování přejezd do Sarajeva, poslední nákupy a hospůdky (3 hod). Kolem 21 hod odjezd do ČR.
 • 6. den: Dopolední příjezd přes Bratislavu do Brna.

Ubytování

3x v hotelu nedaleko historického centra Sarajeva v převážně 2lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. V Sarajevu je možnost návštěvy spousty restaurací, obchodů i nočních klubů. Na ubytování je wifi, stejně jako ve většině restaurací a skicentrech. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Snídaně formou bufetu (vařená i smažená vejce, sýry, salámy, ovoce, sladké pečivo, müsli, atd.). Obědy pořešíme v hospůdkách na svahu (vždy k dispozici nějaká hustší polévka - čorba, několik druhů pečených mletých mas - čevapi, pljeskavica, dále grilovaná masa, burek, pstruh a další místní speciality). V Sarajevu si na večeři zajdeme do restaurace nebo na burek či kebap. V místních obchodech je dostatečný výběr potravin a je zcela zbytečné s sebou běžné potraviny přivážet z ČR, možnost nákupu bude každý den po lyžování.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Sjezdovky a vleky: Horské středisko Bjelašnica obsluhuje nová šestisedačka (z roku 2017), 5 vleků a 2 starší (pomalejší) sedačkové lanovky. Sjezdovky ve výšce 1270-2060 m jsou široké, denně upravované, s malým množstvím lyžařů, celková délka sjezdovek 15 km, spousta možností pro freeride. Skipas 2024 - 47 BAM 1 den, 20 BAM 1 jízda. Na sjezdových tratích se jely v roce 1984 olympijské disciplíny mužů ve sjezdovém lyžování.
Moderní středisko Jahorina obsluhují 4 moderní šestisedačky, 2 gondoly, 2 dvojsedačky a asi 6 pom a kotev ve výšce 1300-1890 m. Středisko udává 47 km sjezdovek. Skipas 2024 - 79 BAM 1 den, 135 BAM 2 dny. Na sjezdových tratích se jely v roce 1984 olympijské disciplíny žen ve sjezdovém lyžování.
Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, měna, mapy, vybavení atd.)

Zapůjčení lavinového setu není zahrnuto v ceně zájezdu. Z kapacitních důvodů vám toto vybavení nemůžeme půjčit. Doporučujeme využití služeb komerčních půjčoven.

 • 04.03.2025 - 09.03.2025
 • 6 dní
 • Číslo: 137
 • 9 600 Kč
 • Rezervace

Video ze zájezdu do Bosny a Hercegoviny z roku 2013 (autor: Luděk Šmerda):


Bosna a Hercegovina - lyžování u Sarajeva

Bosna a Hercegovina - lyžování u Sarajeva

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Černá Hora - lyžování v Durmitoru a Bjelasici

Pohoří Durmitor a Bjelasica - lyžování v Žabljaku a Kolašinu

Makedonie - lyžování na Popově Šapce a v Mavrovu

Lyže, snowboard a freeride v pohoří Šar Planina a Bistra Planina

Silvestr v Bosně a Hercegovině na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Silvestr v Bosně a Hercegovině na sněžnicích

Sněžnicové túry v pohoří Bjelašnica a Visočica nedaleko Sarajeva

Bosna a Hercegovina na sněžnicích

Sněžnicové túry v pohoří Bjelašnica a Visočica nedaleko Sarajeva