Bosna a Hercegovina - lyžování u Sarajeva

Lyžování na olympijských sjezdovkách pohoří Bjelašnica a Jahorina

Bosna a Hercegovina je tím pravým místem pro všechny, kdo chtějí zažít nefalšovaný zimní Balkán ve všech jeho podobách a aktivitách od lyžování či snowboardingu na sjezdovkách, přes freeride, skialpinismus a sněžnice až po sněhový après-ski. Dalším bonusem je poznání multikulturního Sarajeva, jednoho z nejpůsobivějších měst Evropy. Sarajevo, pro svoji směs mešit, kostelů a synagog, bývá nazýváno evropský Jeruzalém. V nejbližším okolí Sarajeva zavítáme do olympijských středisek Jahorina a Bjelašnica. Obě skicentra jsou výborně vybavena, sjezdovky dobře upravovány a nechybí ani plnohodnotné après-ski od restauračních zařízení s živou hudbou až po bazén a saunu. A kdo by odolal zajezdit si v místech, kde se v roce 1984 rozdávaly olympijské medaile?

Ubytováni budeme v hostelu v centru Sarajeva a na Bjelašnicu budeme dojíždět cca 40 min autobusem, na Jahorině budeme ubytováni v hotelu přímo u sjezdovek. Velikost skupiny bývá obvykle 20-30 osob.

SNOWBOARD A LYŽE - Obě střediska nabízejí upravené svahy, široké sjezdovky a také rozsáhlé možnosti pro freeride. Podrobnější informace o lanovkách, sjezdovkách a cenách skipasů - sjezdovky a vleky.
FREERIDE - Jahorina i Bjelašnica nabízí z hlediska freeridu různorodé terény na volných pláních nad hranicí lesa, v lesních porostech i sjezdy mezi skalami. Freeridů v dosahu vleků (bez šlapání) je opravdu hodně. K nejzajímavějším sjezdům je možné popojít či přetraverzovat na lyžích. Na Jahorině patří k nejdelším volným sjezdům původní olympijský sjezd žen z roku 1984, jehož první část je dnes neupravovaná. Na Bjelašnici je možný sjezd s impozantním převýšením přímo od meteostanice na vrcholu (2067 m) do sedla, za nímž je možné narazit na tabulky Pazi mine (Pozor miny), a následně dojet dolů do lyžařského střediska (1270 m) k dalšímu výjezdu lanovkami.
SKIALPY A SNĚŽNICE - Okolí obou lyžařských středisek nabízí dobré možnosti pro půldenní až celodenní výlety na skialpinistických lyžích nebo sněžnicích. Jedná se o hřebenové túry i o sjezdy do odlehlých údolí. Upřednostňována je skialpinistická výstroj nebo splitboard (dělený snowboard) právě pro možnost sjezdů s velkým převýšením. Na skialpy a sněžnice nabízíme i speciální programy, které jedou stejným autobusem a mají i část ubytování společnou: skialp v pohoří Bělašnica a Visočica - Skialp v Bosně a Hercegovině a sněžnicový zájezd v pohoří Bělašnica a Jahorina - Bosna na sněžnicích.
BEZPEČNÝ POHYB V ZIMNÍM TERÉNU, LAVINY - Zájemci budou mít možnost se seznámit se základy bezpečného pohybu v zimním terénu s potenciálním nebezpečím sněhových lavin stejně jako se základy ježdění ve volném terénu mimo sjezdovky. Průvodce Vám taky ukáže práci s lavinovým vyhledávačem, který umožňuje hledání a následné vykopání zasypaného.

Program na sjezdovkách, sněžnicích a skialpech je individuální. Průvodce na tomto zájezdu plní převážně funkci delegáta, rádce a mentora, který vám na základě svých zkušeností doporučí vhodné terény pro lyžování v upraveném i volném terénu, sněžnicové nebo případně skialpinistické túry. Po domluvě na místě bude průvodce doprovázet na sněžnicích nebo na skialpech větší skupiny. Případně bude k zastižení na sjezdovkách.

S realizací letních i zimních zájezdů do Bosny a Hercegoviny počítáme! Kvůli drobným změnám podmínek při vjezdu do země nebo při návratu domů zájezdy rušit nebudeme. Bosna je otevřená turistům, služby, restaurace i ubytování fungují.
Aktuální povinnosti - vstup do Bosny: splnění jedné ze tří podmínek: negativní antigenní nebo PCR test (48 hod), ukončené očkování (14 dní), prodělání Covidu v minulých 6 měsících; (podrobnosti mzv.cz). Návrat do ČR: vyplnění elektronického příjezdového formuláře před návratem; lidé s dokončeným očkováním nebo po prodělání Covidu: bez dalších povinností; ostatní: antigenní test před odjezdem ze země a v ČR PCR test provedený 5. až 7. den po návratu. Splnění návratových podmínek není při pozemní dopravě kontrolováno.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 19 hod přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Chorvatska.
  • 2. den: Příjezd do lyžařského střediska Bjelašnica. Celodenní lyžování a snowboarding. Přejezd do Sarajeva a ubytování v hostelu v centru, procházka, tržiště Baščaršija. Společná večeře v pivovarské restauraci s pivem Sarajevsko točeným přímo z tanku.
  • 3. den: Bjelašnica - celodenní lyžování a snowboarding na sjezdovkách i ve volných terénech, neomezená možnost výletů na skialpech nebo sněžnicích dále do hor a následné sjezdy do údolí. Večer po lyžování přejezd na Jahorinu a ubytování se v hotelu přímo ve skicentru.
  • 4. - 5. den: Lyžování, snowboarding, freeride, skialpinismus, sněžnice v moderním lyžařském středisku Jahorina. Podle aktuálních podmínek bude jeden ze dnů věnován lavinovému výcviku a dalším kratochvílím ve volném terénu. 5. den po lyžování odjezd do ČR s krátkou zastávkou v Sarajevu.
  • 6. den: Dopolední příjezd přes Bratislavu do Brna.

Ubytování

1x v hostelu v 4-8lůžkových pokojích v centru Sarajeva a 2x v Jahorině v hotelu v 2-5lůžkových pokojích se sociálním zařízením. V Sarajevu je možnost návštěvy spousty restaurací, obchodů i nočních klubů. Na Jahorině je hotel v centru střediska asi 50 m od první sjezdovky, má vlastní restauraci, půjčovnu a saunu. Obchody, další restaurace a koliby jsou v nejbližším okolí hotelu. Rozdělení do pokojů proběhne až na místě. Ubytování v 2lůžkovém pokoji po celou dobu pobytu garantujeme za příplatek 500 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce. V obou ubytováních je wifi, stejně jako ve většině restaurací a skicentrech.

Stravování

V Sarajevu budeme mít připravenou snídani hostelového (nižšího) standardu. Na Jahorině si to další 2 dny vynahradíme snídaněmi z bohatého švédského stolu (vařená i smažená vejce, sýry, salámy, ovoce, sladké pečivo, müsli atd.). Obědy pořešíme v hospůdkách na svahu (vždy k dispozici nějaká hustší polévka - čorba, několik druhů pečených mletých mas - čevapi, pljeskavica, dále grilovaná masa, burek, ryby a další místní speciality). V Sarajevu si na večeři zajdeme do restaurace nebo na burek či kebap. Na Jahorině jsou v dosahu obchody, restaurace a koliby, kde si můžete v místních hospůdkách pořídit jídlo za ceny srovnatelné s našimi horami, pouze pivo je dražší (kolem 60 Kč). V místních obchodech je dostatečný výběr potravin a je zcela zbytečné s sebou běžné potraviny přivážet z ČR, možnost nákupu bude každý den po lyžování.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Sjezdovky a vleky: Horské středisko Bjelašnica obsluhuje nová šestisedačka (z roku 2017), 5 vleků a 2 starší (pomalejší) sedačkové lanovky. Sjezdovky ve výšce 1270-2060 m jsou široké a téměř liduprázdné a denně jsou upravovány. Na sjezdových tratích se jely v roce 1984 olympijské disciplíny mužů ve sjezdovém lyžování.
Moderní středisko Jahorina obsluhuje 3 moderní šestisedačky, 2 dvojsedačky a 4 pomy ve výšce 1300-1890 m. Délka denně upravovaných sjezdovek cca 20 km. Na sjezdových tratích se jely v roce 1984 olympijské disciplíny žen ve sjezdovém lyžování.
Obě střediska nabízí vynikající podmínky pro freeride podél sjezdovek a v blízkých lesíčcích v dosahu vleků, i téměř neomezené možnosti pro skialpinismus a freeride s trochou chození dále od sjezdovek.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, měna, mapy, vybavení atd.), Bosna a Hercegovina - informace o zemi

Zapůjčení lavinové setu není zahrnuto v ceně zájezdu. Z kapacitních důvodů vám toto vybavení nemůžeme půjčit. Doporučujeme využití služeb komerčních půjčoven.

Video ze zájezdu do Bosny a Hercegoviny z roku 2013 (autor: Luděk Šmerda):


Bosna a Hercegovina - lyžování u Sarajeva

Bosna a Hercegovina - lyžování u Sarajeva

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Bulharsko - lyžování v Borovci a Bansku

Lyžování v nejlepších bulharských skiareálech v pohoří Rila a Pirin

Ukrajina - lyžování na Dragobratu a v Bukovelu

Lyžování, snowboarding a freeride na Zakarpatské Ukrajině

Makedonie - lyžování na Popově Šapce a v Mavrovu

Lyže, snowboard, freeride v pohoří Šar Planina a Bistra Planina

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Bosna a Hercegovina na sněžnicích

Sněžnicové túry v pohoří Bjelašnica a Jahorina nedaleko Sarajeva