Brenta - přechod po chatách

Pohodový přechod skalního ráje Brenty (Dolomity)

Brenta je svět rozervaných skalních věží a skrytých ledovců přesahujících třítisícovou výšku na relativně malé ploše jižního okraje Dolomit. Zimní ráj nadšenců do sjezdového lyžování, v létě střídaných horolezci a ferratisty, ale i turisty toužícími prozkoumat skrytá zákoutí tohoto úchvatného pohoří budovaného bělostnými vápenci a růžovými dolomity s dolinami ozdobenými vodopády a nádhernými květy alpské flóry.

Budeme obdivovat krásu srdce Brenty z klasických turistických stezek spojujících mezi sebou chaty se zdejšími salašemi, kterým se v Itálii říká malga. Naším výchozím i závěrečným bodem bude světoznámé lyžařské středisko Madonna di Campiglio. Dostaneme se do blízkosti nejvyšších vrcholů Cima Tosa (3173 m) a Cima Brenta (3151 m) a prohlédneme si vodopády údolí Vallesinella.

Zájezd je určen pro fyzicky aktivní jedince, kteří zvládnou v jeden den překonat převýšení 900 m nahoru i dolů a délku túr cca 6 hodin. Jedná se o jednoduché značené turistické trasy bez technicky obtížných partií (náročnost podrobněji). Zájezd je vhodný i pro začínající horské turisty. Nocovat budeme na horských chatách a salaši, která je v dnešní době provozovaná jako turistická útulna.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd kolem 18 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň. Noční přejezd Německa a Rakouska do Itálie.
  • 2. den: Z Madonna di Campiglio (1510 m) údolím Vallesinella podél vodopádů k chatě Rif. Vallesinella (1513 m) a kolem Rif. Casinei (1825 m) stezkou Sentiero Violi na chatu Rif. Brentei (2182 m). (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 200 m)
  • 3. den: Údolím Val Brenta Alta výstup do sedla Bocca di Brenta (2552 m), za kterým je schovaná chata Rif. Tommaso Pedrotti. Okruh nad vysokohorským údolím Pozza Tramontana přes sedlo Passo di Creda (2223 m) a poté sestup k Rif. Selvata (1683 m) (7 hod, ↑ 850 m, ↓ 1300 m)
  • 4. den: Pod východními stěnami Brenty do sedla Passo del Clamer (2164 m) s možností výstupu na Cima dei Lasteri (2457 m) a poté na místo našeho posledního útočiště v horách na salaš Malga Spora (1852 m) (3 hod, ↑ 700 m, ↓ 500 m). Odpoledne možnost výstupu nalehko na Cima Santa Maria (2678 m) (4,5 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m) nebo snadněji dostupné sedlo Pas de le Madonine (2400 m) (4 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m)
  • 5. den: Po výstupu do sedla Passo della Gaiarda (2242 m) a průchodu mezi skalnatými svahy Monte Turion alto (2422 m) a Monte Turion basso (2384 m) poslední výšlap do sedla Passo del Groste (2442 m), sestup k chatě Rif. Monte Spinale (2104 m) a následně sestup do Madonna di Campiglio (1510 m) (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 1150 m) s možností využití lanovky (↓ -600 m). Setkání s busem, noční přejezd Rakouska a Německa.
  • 6. den: Příjezd přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna v ranních hodinách.

Ubytování

1x na horské chatě Rif. Brentei, 1x na horské chatě Rif. Selvata a 1x na salaši Malga Spora. Spí se ve společných noclehárnách alpského typu, je potřeba hygienická spací vložka nebo lehký spacák.

Stravování

Na chatě Rifugio Brentei se lze ubytovat pouze s polopenzí. Na salaši Malga Spora se očekává, že si hosté zaplatí ubytování i s polopenzí, což doporučujeme, vlastní vaření není možné. Na chatě Selvata se lze ubytovat bez jídla, s polopenzí, případně si vybrat jídlo z nabídky. Přes den pak nákup občerstvení na chatách, farmách a salaších či vlastní svačiny z dovezených potravin. Obchod je možné navštívit ráno po příjezdu do oblasti a 5. den večer. Ceny v obchodech jsou asi o 20 % vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Brenta - přechod po chatách

Brenta - přechod po chatách

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Výstup na Triglav

Malebnou dolinou Triglavských jezer na nejvyšší vrchol Julských Alp

Karavanky

Nejdelší hřebenovka ve Slovinsku

Verwallské Alpy

Přechod po chatách vysokohorské trasy Paznauer Höhenweg (Rakousko)

Zillertálské Alpy - přechod po chatách

Východní část Berliner Höhenweg v jižním Tyrolsku (Rakousko)

Brenta - ferraty

Ferratový přechod skalního ráje a věží Brenty (Dolomity)

Silvretta

Přechod po chatách v ledovcovém království