Brenta - přechod po chatách

Pohodový přechod skalního ráje Brenty (Dolomity)

Brenta je svět rozervaných skalních věží a skrytých ledovců přesahujících třítisícovou výšku na relativně malé ploše jižního okraje Dolomit. Zimní ráj nadšenců do sjezdového lyžování, v létě střídaných horolezci a ferratisty, ale i turisty toužícími prozkoumat skrytá zákoutí tohoto úchvatného pohoří budovaného bělostnými vápenci a růžovými dolomity, s dolinami ozdobenými vodopády a nádhernými květy alpské flóry.

Budeme obdivovat krásu srdce Brenty z klasických turistických stezek spojujících mezi sebou chaty se zdejšími salašemi, kterým se v Itálii říká malga. Naším výchozím i závěrečným bodem bude světoznámé lyžařské středisko Madonna di Campiglio. Dostaneme se do blízkosti nejvyšších vrcholů Cima Tosa (3173 m) a Cima Brenta (3151 m) a prohlédneme si vodopády údolí Vallesinella.

Zájezd je určen pro fyzicky aktivní jedince, kteří zvládnou v jeden den překonat převýšení 900 m nahoru i dolů a délku túr cca 6 hodin. Jedná se o jednoduché značené turistické trasy bez technicky obtížných partií. Zájezd je vhodný i pro začínající horské turisty nebo zdatnější děti. Nocovat budeme na horské chatě a salaších, které jsou v dnešní době provozované jako turistické útulny.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd kolem 18 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň. Noční přejezd Německa a Rakouska do Itálie.
  • 2. den: Z Madonna di Campiglio (1510 m) údolím Vallesinella podél vodopádů k chatě Rif. Vallesinella (1513 m) a kolem Rif. Casinei (1825 m) stezkou Sentiero Violi na chatu Rif. Brentei (2182 m). (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 200 m)
  • 3. den: Stezkou Galleria Bogani kolem hřebenu korunovaného vrcholem Cima Brenta (3151 m) k chatě Rifugio del Tuckett (2271 m) a poté do sedla Passo del Groste (2442 m). Sestup do údolí Val di S. Maria della Flavona k salaši Malga Flavona (1860 m). (6 hod, ↑ 650 m, ↓ 900 m)
  • 4. den: Okruh kolem věží Cima di Val Scura (2672 m), Cimon della Campa (2597 m) a Cima di Santa Maria (2678 m) přes salaše Malga Termoncello (1852 m), Malga Loverdina (1768 m) a Malga Campa (1970 m) až na Malga Spora (1852 m). (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m; možnost výstupu na Cima Santa Maria (2678 m) +2 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m)
  • 5. den: Po výstupu do sedla Passo della Gaiarda (2242 m) a průchodu mezi skalnatými svahy Monte Turion alto (2422 m) a Monte Turion basso (2384 m) poslední výšlap do sedla Passo del Groste (2442 m), sestup k chatě Rif. Monte Spinale (2104 m) a následně sestup do Madonna di Campiglio (1510 m) (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 1150 m) s možností využití lanovky. Setkání s busem, noční přejezd Rakouska a Německa.
  • 6. den: Příjezd přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna v ranních hodinách.

Ubytování

1x na horské chatě Rif. Brentei, 1x v útulně Malga Flavona a 1x na salaši Malga Spora. Spí se ve společných noclehárnách alpského typu. Vzhledem k ubytování v útulně a na salaši je nutné vzít si s sebou lehký spacák a karimatku.

Stravování

Doporučujeme využít nabídky chat (hlavní jídlo cca 10 €, snídaně cca 7-10 €, vydatná polopenze cca 25 € na Malga Spora, cca 45 € na Rif. Brentei), přes den pak nákup občerstvení na chatách, farmách a salaších či vlastní svačiny z dovezených potravin. Na večeři 3. den a snídani 4. den je vhodné mít vlastní instantní potraviny (možnost samoobslužného vaření včetně nádobí, vhodná je vlastní miska a hrneček), v útulně je ale k dispozici samoobslužný bar za velice přívětivé ceny. Obchod je možné navštívit ráno po příjezdu do oblasti a 5. den večer. Ceny v obchodech jsou asi o 20 % vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Brenta - přechod po chatách

Brenta - přechod po chatách

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Dolomity - ferraty v okolí Marmolady

Ferraty v horských skupinách Marmolada, Sella a Rosengarten (Itálie)

Výstup na Triglav

Malebnou dolinou Triglavských jezer na nejvyšší vrchol Julských Alp

Karavanky

Nejdelší hřebenovka ve Slovinsku

Verwallské Alpy

Přechod po chatách vysokohorské trasy Paznauer Höhenweg

Zillertálské Alpy - přechod po chatách

Východní část Berliner Höhenweg v jižním Tyrolsku (Rakousko)

Silvretta

Ledovcový přechod s třítisícovými vrcholy