Brenta - přechod po chatách

Pohodový přechod skalního ráje Brenty (Dolomity)

Brenta je svět rozervaných skalních věží a skrytých ledovců přesahujících třítisícovou výšku na relativně malé ploše jižního okraje Dolomit. Zimní ráj sjezdových lyžařů, v létě střídaných horolezci a ferratisty, ale i turisty toužícími prozkoumat skrytá zákoutí tohoto úchvatného pohoří budovaného bělostnými vápenci a růžovými dolomity, s dolinami ozdobenými vodopády a nádhernými květy alpské flóry.

Budeme obdivovat krásu srdce Brenty z klasických turistických stezek spojujících mezi sebou chaty se zdejšími salašemi, kterým se v Itálii říká malga. Naším výchozím i závěrečným bodem bude světoznámé lyžařské středisko Madonna di Campiglio. Dostaneme se do blízkosti nejvyšších vrcholů Cima Tosa (3173 m) a Cima Brenta (3151 m) a prohlédneme si vodopády údolí Vallesinella.

Zájezd je určen pro fyzicky aktivní jedince, kteří zvládnou v jeden den překonat převýšení 900 m nahoru i dolů a délku túr cca 6 hodin. Jedná se o jednoduché značené turistické trasy bez technicky obtížných partií. Zájezd je vhodný i pro začínající horské turisty nebo zdatnější děti. Nocovat budeme na horské chatě a salaších, které jsou v dnešní době provozované jako turistické útulny.

S realizací zájezdů do Itálie dle vyhlášených Covid-podmínek počítáme! Itálie se otevírá turistům, situace se tam zlepšuje a opatření se postupně rozvolňují.
Aktuální povinnosti - vstup do Itálie: vyplnění formuláře (dPLF) a certifikát o negativním antigenním nebo PCR testu (48 hod) nebo o dokončeném očkování (14 dní) nebo o prodělání Covidu (6 měsíců) (podrobnosti mzv.cz). Návrat do ČR vyplnění elektronického příjezdového formuláře a splnění jedné ze tří podmínek: antigenní nebo PCR test v ČR do 5ti dnů po návratu, dokončené očkování, prodělání Covidu.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd kolem 18 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň. Noční přejezd Německa a Rakouska do Itálie.
  • 2. den: Z Madonna di Campiglio (1510 m) údolím Vallesinella podél vodopádů k chatě Rif. Vallesinella (1513 m) a kolem Rif. Casinei (1825 m) stezkou Sentiero Violi na chatu Rif. Brentei (2182 m). (6 hod, ↑ 900 m, ↓ 200 m)
  • 3. den: Stezkou Galleria Bogani kolem hřebenu korunovaného vrcholem Cima Brenta (3151 m) k chatě Rifugio del Tuckett (2271 m) a poté do sedla Passo del Groste (2442 m). Sestup do údolí Val di S. Maria della Flavona k salaši Malga Flavona (1860 m). (6 hod, ↑ 450 m, ↓ 900 m)
  • 4. den: Okruh kolem věží Cima di Val Scura (2672 m), Cimon della Campa (2597 m) a Cima di Santa Maria (2678 m) přes salaše Malga Termoncello (1852 m), Malga Loverdina (1768 m) a Malga Campa (1970 m) až na Malga Spora (1852 m). (6 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m; možnost výstupu na Cima Santa Maria (2678 m) +2 hod, ↑ +350 m, ↓ +350 m)
  • 5. den: Po výstupu do sedla Passo della Gaiarda (2242 m) a průchodu mezi skalnatými svahy Monte Turion alto (2422 m) a Monte Turion basso (2384 m) poslední výšlap do sedla Passo del Groste (2442 m), sestup k chatě Rif. Monte Spinale (2104 m) a následně sestup do Madonna di Campiglio (1510 m) (5 hod, ↑ 700 m, ↓ 1150 m). Setkání s busem, noční přejezd Rakouska a Německa.
  • 6. den: Příjezd přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna v ranních hodinách.

Ubytování

1x na horské chatě Brentei, 1x v útulně Malga Flavona a 1x na salaši Malga Spora. Spí se ve společných noclehárnách alpského typu. Vzhledem k ubytování v útulně a na salaši je nutné vzít si s sebou lehký spacák a karimatku.

Stravování

Doporučujeme využít nabídky chat (hlavní jídlo cca 10 €, snídaně cca 6 €, vydatná polopenze cca 30 €), přes den pak nákup občerstvení na chatách, farmách a salaších či vlastní svačiny z dovezených potravin. Na večeři 3. a 4. den a snídani 4. a 5. den je vhodné mít vlastní instantní potraviny (možnost samoobslužného vaření včetně nádobí, vhodná je vlastní miska a hrneček). Obchod je možné navštívit ráno po příjezdu do oblasti a 5. den večer. Ceny v obchodech jsou asi o 20 % vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Brenta - přechod po chatách

Brenta - přechod po chatách

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Dolomity - ferraty v okolí Marmolady

Nejvyšší hora Dolomit, Sella, Rosengarten (Itálie)

Výstup na Triglav

Dolinou Triglavských jezer na nejvyšší vrchol Julských Alp

Karavanky

Nejdelší hřebenovka ve Slovinsku

Verwallské Alpy

Přechod po chatách vysokohorské trasy Paznauer Höhenweg