Informace k zájezdu
Putování Černou Horou na kole

Úvodní stránka zájezdu Putování Černou Horou na kole ( Černá Hora )

NáročnostPočasíMěnaMapyPřeprava kolVybaveníPojištěníFotogalerie

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Na své si přijdou cyklisté, kteří chtějí vidět to nejzajímavější z Černé Hory, zejména nádherné hory a neméně pěkné pobřeží. Díky kolu budeme mít možnost zblízka poznat život a hrdou povahu obyvatel této překrásné země. Přispívá k tomu i jazyková podobnost srbštiny s češtinou. Délka denních tras je 50-100 km, převýšení od 650 do 2000 m (jediný extrém). Denně lze jejich délku a obtížnost upravit (část trasy absolvovat autobusem, anebo naopak zvolit obtížnější bikovou variantu). Vždy pojedeme nalehko. Počítejte se širokou škálou denních i nočních teplot (10-35 ˚C). Vzhledem k charakteru zájezdu doporučujeme připojištění k základnímu pojištění léčebných výloh. Např. připojištění sportovec u Generali nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním. Po celou dobu budeme mít k dispozici ráno i večer autobus, většinou i během dne.

POČASÍ

Odkazy na aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: http://www.weather-montenegro.com/page.php?ID=14 .
Vzhledem ke geografické poloze (42°-43° s. š.) bývá počasí v červenci velmi teplé a suché, takže i v horách může sluníčko pěkně připalovat, ale už jsme v Durmitoru zažili deštivo a teploty kolem 10 až 15 °C, takže doporučujeme připravit se na oba extrémy.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Ceny jsou průměrně asi o 20 % vyšší než v ČR. Na útratu lze doporučit cca 100-150 €. V restauracích se najíte za 2-7 €, pivo stojí 1,50 €, káva espreso 0,70-1,40 €, limonády 1,50 €, burek 1 €, pečivo dle druhu 0,30-2 €. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu 50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Platby kartou nejsou příliš rozšířené. Ve městech lze využít bankomatů - vydají vám však max. 200 €, ovšem vaše banka si naúčtuje nemalý poplatek. Doporučujeme vézt s sebou peníze již v eurech.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu
(doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy a publikace:
• V ČR je k dostání nové vydání průvodce Černá Hora A.
Rellieové z nakl. Jota a mapa Montenegro Gizi Map 1 : 250 000.
• Planinarska turistična karta Bjelasica & Komovi, 1 : 50 000, RTO. (zakresleny i cyklotrasy). K dostání v IC Biogradsko jezero (3 €) a v IC v Kolašinu.
• Planinski svijet Bjelasica - vodič za planince, RTO. Brožura s pěšími trasami od Mojkovacu po Trešnjevik.
• Planinski svijet Komovi - vodič za planinare. Brožura s pěšími trasami od Veruši po Andrijevicu.
• Planinski svijet Sinjavina - vodič za planinare. Brožura s pěšími trasami po východní části pohoří + jedna biková. Všechny tři brožury a mapu dostanete za 3 € v infocentru v Kolašinu (srbsky, německy, anglicky).
• mapa Durmitor 1 : 50 000, nakl. Geokarta Beograd. K dostání v IC v Žabljaku.
• V IC Kolašin mají barevné kopie (dobré, zdarma, cca 1 : 200 000) výseku mapy, který zahrnuje východní Sinjajevinu, Bjelasicu, Komovi, Žijovo a trasu Kolašin - Podgorica.


Zobrazit místo Putování Černou Horou na kole na větší mapě

PŘEPRAVA KOL

Kola jsou přepravována na speciálním krytém vleku, konstruovaném s ohledem na minimalizaci možnosti jejich poškození. Jejich nakládku a vykládku řídí průvodci, součinnost klientů je žádoucí. Kola jsou v horizontální poloze uchycena gumicukem za řidítka a stojí v kolejnici, zadní kolo je navíc přichycené řemínkem ke kolejnici. Většinu kol není třeba nijak speciálně upravovat, přesto se při dnešní široké škále konstrukce a vybavení kol mohou vyskytnout problémy s jejich bezpečným uložením na vlek zejména při extrémně vysokých nebo širokých řidítkách s dlouhými rohy, vysoko vysunutých sedlech apod. Aby nedošlo k poškození sousedních kol, je někdy nutné sedla snížit nebo vyndat, rohy nebo řidítka pootočit. Také překážejí široké košíky připevněné k nosiči. Před nakládkou vyndejte computery, blikačky a hustilky, tyto doplňky se mohou během manipulace a přepravy vytřást a poškodit. Kapacita většiny vleků je 40-42 kol. Pokud hodláte s sebou vzít elektrokolo, lehokolo a jiné nestandardní dopravní prostředky, zkonzultujte svůj záměr včas s CK.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikdy není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky nebo batohu (tašky jsou skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy).
Nezbytné vybavení: Adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička pojištění léčebných výloh, evropský průkaz zdravotního pojištění, kolo, cyklistická přilba (na tomto zájezdu je povinná), spacák, karimatka, čelovka s náhradními bateriemi, pro dvojici nebo trojici spolehlivý samonosný stan
Doporučené vybavení: Malý batoh na kolo (10-15 l) nebo cyklobrašnu, do kterého se vejde vše potřebné pro jednodenní vyjížďky na kole. Potřeby osobní hygieny, ručník, krém na opalování s UV filtrem. Sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, tužku, zápisník, mapy, GPS, hudební nástroj (menší než basa), foťák a náhradní baterie, nabíječku na telefon a pravidelně užívané léky. Ledvinku nebo kapsičku na krk na doklady a peníze.
Vhodný typ kola: Horské nebo crossové kolo. Pokud se rozhodnete program absolvovat na crossovém kole, je nutné mít dobrou techniku jízdy a zkušenosti s jízdou mimo asfalt a v nenáročném terénu.
Na kolo: Vyžadujeme cyklohelmu a doporučujeme cyklorukavice a cyklistické brýle. Náhradní duše, případně pláště odpovídajících rozměru vašich ráfků (1 duše je minimum). Dráty (2 na přední kolo, 2x2 na zadní kolo), brzdová lanka a náhradní gumové brzdové špalíky, základní nářadí a klíče na své kolo, soupravu na lepení, hustilku, cykloláhev na vodu (nejlépe 2 ks), doporučujeme mapník na řídítka pro rychlejší a lepší orientaci v terénu a hlavně na křižovatkách, zámek na kolo raději s dlouhým lankem a k němu 2 klíče (kdyby se jeden ztratil). Z nářadí imbusový klíč 5 a 6, otevřený klíč 8 + 10, 9 + 10, 15 (zadní osa) a klíč na pedály a centrovací klíč. Průvodci jsou dostatečně technicky vybavení pro drobnější opravy, ale nemůžou celý zájezd opravovat kola, proto si svá kola před cestou nechte zkontrolovat v odborném servisu. Klientům s koly vybavenými kotoučovou brzdou doporučujeme přibalit náhradní brzdové destičky a pružinky mezi ně.
Oblečení: Boty a oblečení pro jízdu na kole. Sandály či tenisky na lehčí pochůzky i jako přezutí do autobusu. Něco nepromokavého, větru odolného, pláštěnku a čepici i rukavice do špatného počasí. Oblečení do zimy i tepla (kraťasy, dlouhé kalhoty, trička, …), termoprádlo, sluneční brýle, opalovací krém s faktorem UV min. 8, pomádu na rty. Nějaký repelent, dobrou baterku - nejlépe čelovku nebo výkonné přední světlo, nožík, hudební nástroj (menší než basa). Ledvinku nebo kapsičku na krk na doklady a peníze, plavky.
Strava: V ceně zájezdu máte polopenzi, tzn. snídaně a večeře. Pro konzumaci jídla z naší polopenze si přibalte misku či talířek, hrnek a příbor. Jinak po celou dobu zájezdu z vlastních či dokoupených zásob nebo v restauracích. Základní potraviny je většinou možné dokoupit až na místě (pečivo, ovoce, zeleninu, apod.). Pro posilnění během etap doporučujeme energetické tyčinky a nápoje, trvanlivé potraviny (salámy, sýry, balený chléb, …) a rozpustné nápoje v prášku.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem. V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
• Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla, tj. 15-20 kg a snažte se o maximální skladnost.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování pojištění léčebných výloh a pojištění storna zájezdu u pojišťovny Generali, a.s. Pojištění léčebných výloh v zahraničí nabízíme ve dvou variantách: základní pojištění (běžná turistika, cyklistika) a připojištění sportovec (via ferraty, MTB, ...). Pojištění storna zájezdu je možné si sjednat pouze spolu s pojištěním léčebných výloh v zahraničí, nejpozději však s plným doplacením zájezdu. Vztahuje se ke zrušení zájezdu ze strany klienta (např. vážné akutní onemocnění pojištěného, smrt manžela, manželky, dětí apod.). Těm, co cestují častěji, doporučujeme členství v Alpenvereinu, toto pojištění pokrývá téměř všechny rizikové aktivity a platí jeden kalendářní rok. Studenti, učitelé a mladí lidé do 26 let si mohou sjednat pojištění k průkazu ISIC, IYTC nebo ITIC. Další možností je sjednat si pojištění k platební kartě, zjistěte si však, zda toto pojištění pokrývá případná rizika pro aktivity, jež se chystáte podnikat.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Kamil Svěrák - Černá Hora na kolech 2006 (fotky, mapy, popis tras), Igor Marek - Černá Hora na kole 2006, Jirka Došek - Černá Hora na kolech 2006, Jan Mocek - Černá Hora 2006 - cyklozájezd, Filip Provazník - Černá Hora na kole 2007 - etapy, Tomáš Netopil - Montenegro 2007, Michaela Kohoutková - Černá Hora 2008, Roman - Černá Hora 2008, Vladimír Kaňok - Montenegro 2008 1. část, 2, 3, 4, 5, 6, Petr Kalousek - Černá Hora 2008 a Černá Hora 2008 a Černá hora na kole 2009, Několik autorů 2009 - Černá Hora na kole 2009, Petr Korotvička - Montenegro cyklozájezd 2009, Zdeněk Kolář - Monte Negro 2010, Jiří Jokl - ČERNÁ HORA NA KOLE - fotky rozděleny dle dní programu zájezdu CK Alpina.