Putování Černou Horou na kole

Národní parky, malebná městečka, hory, jezera, kaňony a moře

Zájezd Putování Černou Horou na kole v letošním roce nepořádáme, zkuste si vybrat z dalších zájezdů do Černé hory - např.zájezd s ubytováním - Černá Hora na kole.

Černá Hora patří k turisticky nejpřitažlivějším zemím Evropy. Dramatické monumentální hory s tisícimetrovými kaňony, jezery a vodopády i řada klidnějších pohoří a údolí s lesy, pastvinami, zajímavými vesničkami a salašemi oplývají fantastickými krásami. Nádherné Skadarské jezero zasahuje až do sousední Albánie. Jadranské pobřeží lemují malebná středomořská městečka, svědci bohaté a pohnuté historie. Černohorci jsou hrdým, svobodomyslným, horami zoceleným národem. I sem už ale přichází turistický průmysl, proto je nejvyšší čas poznat Černou Horu jako dosud svébytný a originální stát. Čeká nás spousta silných dojmů a zážitků, na které budeme dlouho vzpomínat!

Z naší široké nabídky cyklistických zájezdů v Černé Hoře je tento, co do poznání této krásné země, nejúplnější. Během putování poznáme řadu míst, kam se cyklisté často nevydávají. Navštívíme dvoutisícová pohoří Durmitor, Sinjajevina, Bjelasica, Komovi a Žijovo. Cestou k moři nevynecháme historické sídelní město Cetinje a přes pohoří Lovčen sjedeme k Boce Kotorské. Dvě noci a den strávíme u moře, poté se od Ulcinje okolo Skadarského jezera vrátíme na Komovi a na závěr se podíváme k Plavskému jezeru. Poslední den navštívíme orientální městečko Gusinje a ves Vermoša v Albánii či některou z úchvatných dolin pohoří Prokletije. Příjemně nás překvapí srdečnost a pohostinnost prostých Černohorců i Albánců a bude čas i na ochutnávku vynikajících místních pochutin a nápojů.

Čekají nás jednodenní etapy v horském kopcovitém terénu s dostatkem sjízdných cest a jeden den relaxace u moře. Pro pohodové absolvování zájezdu je nutná dobrá fyzická kondice, kvalitní a připravené horské kolo a zkušenosti s jízdou mimo silnice po vozových cestách. Denně urazíme 50-100 km s převýšením 600-2000 m. Trasy lze samozřejmě krátit i prodlužovat. Pro ortodoxní vyznavače MTB máme připraveny alternativní trasy. Nocujeme ve vlastních stanech v kempech a na prostých tábořištích a připravíme vám polopenzi z naší polní kuchyně.

Program zájezdu

 • 1. den: Podvečerní odjezd z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Odpolední příjezd do černohorského letoviska Žabljak v pohoří Durmitor. Pro zájemce krátký výlet k Crno jezeru a podvečerní návštěva města.
 • 3. den: Jedna z nejkrásnějších tras, okruh okolo Durmitoru: Nahlédneme do kaňonu Tary a z malebné osady Crna Gora se spustíme do kaňonu Sušice. Oběd ve vesničce Trsa. Horskou silničkou zpět k durmitorským štítům a dolinám a ze Sedla sjezd k Žabljaku (↔ 80 km, ↑ 2000 m, ↓ 2000 m, lze zkrátit na ↔ 45 km, ↑ 850 m, ↓ 850 m). Pro milovníky MTB těžší biková okružní varianta: Z Durmitoru přes pláně nad Pivským jezerem a soutěsku Komarnice (↔ 115 km, ↑ 2500 m, ↓ 2500 m).
 • 4. den: Osobitým vápencovým pohořím Sinjajevina: Durmitorskou plání do osady Njegovudja. Přes Šaransko polje k Zabojsko jezeru, po koupeli sjezd do kaňonu Tary (↔ 50 km, ↑ 700 m, ↓ 1400 m). Pro odvážnější zážitková MTB trasa vozovými cestami centrem Sinjajeviny s osamělými salašemi od Šaransko polje přes poutní místo Ružica až k Biogradsko jezeru (↔ 85 km, ↑ 950 m, ↓ 1300 m).
 • 5. den: Přejezd pohoří Bjelasica vozovými cestami: Z kempu na salaše Laleviċa Dolovi, občerstvení u horských Romů, výjezd na vyhlídku Bendovac a po hřebeni k pramenu Biogradske reki a ke katunu Vranještica. Ze sedla Raskrsnica nad sjezdovky střediska Jezerine a pod vrcholy Lisa a Lumer do sedla Trešnjevik a k tábořišti. (↔  55 km, ↑  1200 m, ↓  1200 m)
 • 6. den: Přes pohoří Žijovo za sluncem do nížiny: Údolím Tary přes rekreační ves Veruša k Bukumirsko jezeru (koupání). Dlouhý sjezd panoramatickou silničkou zajímavým krasem k Podgorici, k tábořišti u hostelu Izvor před Podgoricí (↔ 95 km, ↑ 900 m, ↓ 1900 m). Možnost zkrácení neméně pěknou silnicí přes Vjeternik (↔ 60 km, ↑ 500 m, ↓ 1300 m) s volitelnou bikovou variantou (↔ +15 km).
 • 7. den: Srdcem Černé Hory k Boce Kotorské: Z Cetinje přes sedlo Čekanje a obce Njeguši (vynikající pršut a sýry) a Krstac sjezd 25 serpentinami (nezapomenutelný pohled z ptačí perspektivy na Boku Kotorskou) do sedla Trojica a do kempu v Lepetane (↔ 55 km, ↑ 600 m, ↓ 1250 m). Alternativně přes Njeguševo mausoleum na vrcholu Lovčenu (↔ 60 km, ↑ 900 m, ↓ 1600 m). Podvečerní návštěva Kotoru.
 • 8. den: Dopoledne moře, koupání, relaxace, nebo na kole pobřežní silničkou ke Kotoru - městečka Stoliv a Prčanj (↔ 20 km). Odpoledne busem do kempu v Ulcinje - Velika Plaža.
 • 9. den: Vyhlídkovou silnicí nad Skadarským jezerem: Přes hřeben Rumija albánskými vesnicemi vysoko nad jezerem do Virpazaru (↔ 55 km, ↑ 1150 m, ↓ 1200 m). Busem kaňonem Morači na tábořiště pod Komovi, cestou zastávka u prodejny vinařství Plantaže Vranjina a v Kolašinu.
 • 10. den: Přes Komovi k pohoří Prokletije: Sedlo Trešnjevik, zelené louky planiny Šťavno (1800 m) s ohromujícím výhledem na skalní hroty pohoří Komovi. Za pěkného počasí možný pěší výstup na Kom Vasojevički (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m). Sjezd (asfalt nebo 2 MTB varianty) do městečka Andrijevica. Na kole nebo busem do kempu u Plavského jezera (↔ 45 nebo 30 km, ↑ 1000 nebo 400 m, ↓ 1050 m). Podvečerní muslimské městečko Plav. MTB varianta pro náročné: Z Trešnjeviku do Plavu přes Kuti a hřeben Lipovica (↔ 50-65 km, ↑ 1000-1550 m).
 • 11. den: Na skok do Albánie: Městečko Gusinje, silná vyvěračka Ali-pašini izvori. Přes albánskou hranici do vsi Vermoshë (↔ 55 km, ↑ 300-500 m, ↓ 300-500 m). Možné kratší přídavky v Albánii (sedlo Lepushë) nebo překrásné doliny divokého pohoří Prokletije. Pro náročné: MTB k Hridsko jezeru (↔ 50 km, ↑ 1650 m, ↓ 1650 m) nebo do průsmyku Čakor (↔ 65 km, ↑ 1300 m, ↓ 1300 m).
 • 12. den: Dopoledne kratší výlety v okolí, koupání, poslední nákupy, po poledni odjezd. Noční přejezd přes Srbsko a Maďarsko.
 • 13. den: Příjezd přes Bratislavu do Brna brzy dopoledne.

Ubytování a stravování na zájezdu

Nocování: Ve vlastních stanech 8x v kempech a 2x na tábořištích. Kempy: 2x v Žabljaku, 1x u Biogradského jezera, 1x u hostelu Izvor poblíž města Podgorica, 2x u moře (Lepetane a Velika Plaža v Ulcinji), 2x kemp u Plavského jezera. V kempech je možnost dobití baterií a většinou i připojení k internetu prostřednictvím Wifi. Tábořiště: 2x Kraljske Bare nebo 1x Bare a 1x Štavna (zvolíme podle počasí). Na tábořišti se budeme mýt u vodního zdroje, pitná voda a WC budou k dispozici.

Stravování: Přichystáme vám polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 3. den snídaní a končí 11. den večeří. Sami můžete veškeré potraviny nakoupit v obchodech a během dne či večer zajít na nějaké místní jídlo do hospůdky. Návštěvy restaurací vřele doporučujeme! Ceny jsou podobné jako u nás a výběr jídel i nápojů je široký.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Vhodný typ kola: horské kolo, crossové kolo
Povrch: 60 % asfalt, 20 % šotolina, 20 % kamenité cesty
Cyklistická přilba je povinná.
Informace o přepravě kol na cyklovleku zde: přeprava kol
Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.), Černá Hora - informace o zemi

Putování Černou Horou na kole

Putování Černou Horou na kole

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Černá Hora na kole

Pohoří Durmitor, Sinjajevina, Bjelasica, Komovi a moře

Pobřeží Korsiky na kole

Ostrov tisíce vůní - cykloturistika přes hory i kolem moře

Bosna a Hercegovina na kole

Bosenská pohoří, horské vesničky, večerní atmosféra Sarajeva a Mostaru