Informace k zájezdu
Krásy Černé Hory

Úvodní stránka zájezdu Krásy Černé Hory ( Černá Hora, Balkán, Turistika nenáročná, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2 - 3

Program je určen milovníkům přírody a kultury, fotografům, botanikům-amatérům a všem, kdo rádi objevují překvapivé a zajímavé tváře cizích zemí. Budeme chodit na jednodenní výlety do podhorské a horské přírody a navštívíme některé historické a kulturní zajímavosti Černé Hory. Túry lze absolvovat pouze s malým batůžkem se svačinou, vodou a osobním vybavením. Čas denně strávený turistikou dosáhne obvykle 6-8 hodin včetně přestávek na koupání, focení a odpočinek. V Durmitoru a Bjelasici zdoláme převýšení průměrně 500 m, v Komovech až 900 m. Terén v Durmitoru a na Komovech je skalnatý, v Bjelasici spíše travnatý. Není nutné absolvovat celý naplánovaný program s průvodcem. Můžete se kdykoliv rozhodnout pro individuální vycházku či relaxaci. Koupání je možné během výletu k moři, případně v horských jezerech v NP Durmitor. Autobus nám bude k dispozici po celou dobu zájezdu a bude možné si v něm nechávat nepotřebné věci.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://hory-doly.blogspot.com/2008/01/cerna-hora-pocasi-snih.html nebo na norském meteorologickém serveru http://yr.no , kde stačí do vyhledavače zadat konkrétní místo z našeho programu.
Kontinentální počasí ve vnitrozemských horách (Durmitor, Bjelasica, Komovi, Prokletije) se velmi liší od středomořského podnebí na pobřeží. Teploty jsou zde asi o 6-15 °C (dle nadmořské výšky - každých 1000 m nahoru je asi 6 °C dolů) nižší než na pobřeží. Od června do září můžete čekat denní teploty kolem 15-25 °C, vysoko v horách i nižší. Noční teploty ve výšce kolem 1000 m n. m. asi kolem 10-15 °C. Při přechodu studené fronty budou uvedené teploty ještě nižší. Vysoko v horách může foukat silný vítr, který snižuje vnímanou teplotu (wind chill efect). V letních měsících se mohou v odpoledních hodinách objevit bouřky z tepla. V červnu a asi i v červenci bude pravděpodobně na některých místech v horách ležet i sníh.

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 24,350 Kč
Platby kartou nejsou příliš rozšířené. Většinou je možné platební kartu použít jen ve velkých obchodech. Ve městech lze využít bankomatů - vydají vám však max. 200 €, ovšem vaše banka si může naúčtovat nemalý poplatek. Doporučujeme vézt s sebou peníze již v eurech.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu.
Zájemcům doporučujeme navíc:

 • průvodce Černá Hora, nakl. Freytag a Berndt, 2003
 • průvodce Ivo Petr, Hory Balkánu, nakl. Mirago, 2003
 • mapa Durmitor 1 : 25 000 (lze koupit v Žabljaku za 3-5 €)
 • mapa Bjelasica Komovi 1 : 60 000 (lze koupit v Kolašinu za 3-5 €)

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu.

MOBILY

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10 - 400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

 • Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
 • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
 • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
 • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
 • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu)
 • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
 • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty. Doporučená platnost cestovního pasu je 6 měsíců.

Bezcelně lze dovést na osobu starší 18 let 200 cigaret, 250 g tabáku, 2 l vína, 1 l tvrdého alkoholu, žádné střelné či bodné zbraně, drogy a návykové látky, potraviny jen v množství, nepřesahujícím osobní spotřebu. Na hranicích se před celníky chovejte zcela přirozeně a klidně. Vyhněte se vtipkování, které může prodloužit odbavování až na několik hodin.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Černá Hora je bezpečnou zemí. Místní lidé jsou přátelští a rádi si s vámi popovídají. Zřejmé nebezpečí, že Vás někdo přepadne, nehrozí. Je však dobré zachovat zásady slušného vychování a respektovat (kategoricky nekomentovat) politické a náboženské názory, které jsou mnohdy odlišné od našich.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Srbsku
Ambasada Republika Češke
Bulevar kralja Aleksandra 22, 11000 Belgrade
tel: +381 11 33 36 200
fax: +381 11 32 36 448
nouzová linka +381 63 218 616 (při volání v Srbsku 063 218 616)
email: belgrade@embassy.mzv.cz
web: http://www.mzv.cz/belgrade
provozní hodiny úřadu: po-čt: 07.30-16.15; pá 07.30-15:00
úřední hodiny KO pro veřejnost: po-čt: 09.00-11.30

Velvyslanectví České republiky v Černé Hoře
Konzularna kancelarija Republike Češke
Partizanski put 6a, Tološi, 81 000 Podgorica
tel: +382 202 811 03
nouzová linka: +382 693 388 00
email: podgorica@embassy.mzv.cz
web: http://www.mzv.cz/podgorica
Konzulární hodiny pro veřejnost: út, čt 09.00-13.00

Důležitá telefonní čísla: Předvolba +382, Jednotný záchranný systém 112, Policie 122, Hasiči 123, První pomoc 124


Fotky a videa ze zájezdů


Miroslava Petříková - Krásy Černé Hory 2017 - video, Lucie Schneiderová - Krásy Černé Hory 2017, Andrej Tripský - Krásy Černé Hory 2018, David Hainall - Krásy Černé Hory - červen 2019, Krásy Černé Hory - září 2019.