Informace k zájezdu
Krásy Černé Hory

Úvodní stránka zájezdu Krásy Černé Hory ( Černá Hora, Balkán, Turistika horská, Turistika nenáročná )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Program je určen milovníkům přírody a kultury, fotografům, botanikům-amatérům a všem, kdo rádi objevují překvapivé a zajímavé tváře cizích zemí. Budeme chodit na jednodenní výlety do podhorské a horské přírody a navštívíme některé historické a kulturní zajímavosti Černé Hory. Túry lze absolvovat pouze s malým batůžkem se svačinou, vodou a osobním vybavením. Čas denně strávený turistikou dosáhne obvykle 6-8 hodin včetně přestávek na koupání, focení a odpočinek. V Durmitoru a Bjelasici zdoláme převýšení průměrně 500 m, v Komovech až 900 m. Terén v Durmitoru a na Komovech je skalnatý, v Bjelasici spíše travnatý. Není nutné absolvovat celý naplánovaný program s průvodcem. Můžete se kdykoliv rozhodnout pro individuální vycházku či relaxaci. Koupání je možné během výletu k moři, případně v horských jezerech v NP Durmitor. Autobus nám bude k dispozici po celou dobu zájezdu a bude možné si v něm nechávat nepotřebné věci.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://hory-doly.blogspot.com/2008/01/cerna-hora-pocasi-snih.html nebo na norském meteorologickém serveru http://yr.no , kde stačí do vyhledavače zadat konkrétní místo z našeho programu.
Kontinentální počasí ve vnitrozemských horách (Durmitor, Bjelasica, Komovi, Prokletije) se velmi liší od středomořského podnebí na pobřeží. Teploty jsou zde asi o 6-15 °C (dle nadmořské výšky - každých 1000 m nahoru je asi 6 °C dolů) nižší než na pobřeží. Od června do září můžete čekat denní teploty kolem 15-25 °C, vysoko v horách i nižší. Noční teploty ve výšce kolem 1000 m n. m. asi kolem 10-15 °C. Při přechodu studené fronty budou uvedené teploty ještě nižší. Vysoko v horách může foukat silný vítr, který snižuje vnímanou teplotu (wind chill efect). V letních měsících se mohou v odpoledních hodinách objevit bouřky z tepla. V červnu a asi i v červenci bude pravděpodobně na některých místech v horách ležet i sníh.

MĚNA A KAPESNÉ

V Černé Hoře je oficiální měnou euro, jehož aktuální kurz je v ČR denně zveřejňován.
Ceny: Ceny jsou průměrně asi o 20 % vyšší než v ČR. Na útratu lze doporučit cca 150-220 €. V restauracích se najíte za 5-8 €, pivo stojí 1,50-2 €, káva 1-1,50 €, limonády 1,50 €, burek 1-1,50 €, pečivo dle druhu 0,30-2 €. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu 20-50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Platby kartou nejsou příliš rozšířené. Většinou je možné platební kartu použít jen ve velkých obchodech. Ve městech lze využít bankomatů - vydají vám však max. 200 €, ovšem vaše banka si naúčtuje nemalý poplatek. Doporučujeme vézt s sebou peníze již v eurech.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu
(doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ).
Zájemcům doporučujeme navíc:
• průvodce Černá Hora, nakl. Freytag a Berndt, 2003
• průvodce Ivo Petr, Hory Balkánu, nakl. Mirago, 2003
• mapa Durmitor 1 : 25 000 (lze koupit v Žabljaku za 3-5 €)
• mapa Bjelasica Komovi 1 : 60 000 (lze koupit v Kolašinu za 3-5 €)

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnou zde: Mapy Černá Hora
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nikdy není potřeba nosit vaše věci dále od autobusu, je lepší sbalit si veškeré věci raději do větší cestovní tašky (je skladnější do busu namísto velkých batohů s popruhy a bederními pásy). Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění.
Doporučené vybavení: Malý batoh (30-40 l), do kterého se vejde vše potřebné ke strávení jednoho dne v přírodě. Teleskopické hole, potřeby osobní hygieny, krém na opalování s UV filtrem, nejlépe s vyšším faktorem. Sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, ostrý nůž (nejlépe zavírací), světlo - "čelovku", láhve na vodu, tužku, zápisník, mapy, karty na slevy (ISIC, ITIC, IYTC).
Oblečení: Oblečení do pohody i nepohody volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo, 2. a 3. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, 4. vrstva svrchní - "šusťák", gore-tex, gelanots, … (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko. Ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů. Plavky, čepice, rukavice, pláštěnku (i na batoh). Kvalitní "rozchozené" boty do hor nebo lehčí pohory (podle náročnosti zájezdu), sandály (aby si nohy po celodenní túře odpočinuly, na cestu do busu).
Strava: Společné snídaně v obou místech ubytování + hospůdky + nákupy na místě + možnost jednoduchého vaření v kempu v Žabljaku. Základní potraviny je většinou možné dokoupit na místě (pečivo, ovoce, zeleninu, apod.). Pro posilnění během túr doporučujeme energetické tyčinky a nápoje, trvanlivé potraviny (salámy, sýry, balený chléb, …) a rozpustné nápoje v prášku.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem. V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

David Hainall - Krásy Černé Hory 2013, Článek od garanta zájezdu Davida Hainalla na idnes.cz, Článek od garanta zájezdu Davida Hainalla na idnes.cz, Deník a fotogalerie - Krásy Černé Hory 2016, Krásy Černé Hory 2016 - deník a fotogalerie, Krásy Černé Hory 2017 - deník a fotogalerie, Krásy Černé Hory červenec 2017 - deník a fotogalerie, Krásy Černé Hory září 2017 - deník a fotogalerie, Krásy Černé Hory září 2018 - deník a fotogalerie , Miroslava Petříková - Krásy Černé Hory 2017 - video, Luce Schneiderová - Krásy Černé Hory 2017, Andrej Tripský - Krásy Černé Hory 2018, David Hainall - Krásy Černé Hory - červen 2019, Krásy Černé Hory - září 2019.