Krásy Černé Hory

Turistika na Durmitoru a Bjelasici, národní parky i moře

Černou Horu můžeme bez nadsázky zařadit mezi nejkrásnější a nejzajímavější země Evropy pyšnící se řadou evropských "nej". I když svou rozlohou patří spíše mezi "trpaslíky", jedná se o jednu z nejhornatějších zemí Evropy. Výhledy na monumentální nebetyčné hory, vysoké vodopády, jezera, hluboce zaříznuté říční kaňony a svěže zelené lesy se zde střídají s rozlehlými pastvinami, které uchvátí svou romantikou rozkvetlých horských luk a salašemi se stády ovcí, krav i koní s nádechem nezaměnitelné atmosféry zašlých časů. Věčně usměvaví a pohostinní Černohorci jsou hrdým a svobodomyslným národem formovaným svébytnou a v mnohém krutou historií. Starobylá kamenná města na pobřeží s křivolakými uličkami, kavárnami a přístavy nám dají ochutnat něco málo z dávné slávy důležitých obchodních křižovatek. Dýchnou na nás tajemnou atmosférou námořních výprav. Pokud se rozhodnete pro tuto turisticky jen málo poznamenanou zemi, čeká vás spousta dojmů a zážitků.

V národním parku Durmitor budeme po tři dny obdivovat nejvyšší skalnaté štíty Černé Hory a nahlédneme i do kaňonu řeky Tara. Jeden den se projdeme svěže zelenými kopci pohoří Bjelasica a další den strávíme v pohoří Komovi poblíž hranic s Albánií, jehož dva skalnaté vrcholy se vypínají nad zelenými pastvinami planiny Šťavno. Právě zde na nás dýchne neopakovatelná atmosféra černohorských nedozírných pastvin s volně se potulujícími stády ovcí a koní. Na jeden den také zavítáme k moři, poležíme na pláži v Budvě nebo v blízkém okolí a prohlédneme si hrdý a nedobytný Kotor, chráněnou památku UNESCO.

Program je vhodný pro turisty se zájmem o přírodní krásy a horské scenérie. Na túrách strávíme 6-8 hodin s převýšením přibližně kolem 800 m (náročnost podrobněji). Většinu výletů je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Ubytovaní budeme v Žabljaku a v Kolašinu, kde nám každé ráno připraví chutnou snídani. Doprava a ubytování jsou společné se zájezdem Černá Hora na kole.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18 hod. z Brna (u termínů 4374 a 4378 i z Prahy kolem 15 hod., u termínu 4372 i z Ostravy přes Olomouc) přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Příjezd do horského městečka Žabljak v pohoří Durmitor, ubytování na 3 noci, seznámení se s městečkem a místními restauracemi.
 • 3.-4. den: Z výletů v Durmitoru vybereme 2 možnosti dle počasí, nálady a zdatnosti:
 • A: Túra jižní částí Durmitoru ze Sedla (1907 m) k jezeru Zeleni Vir (2030 m) s výhledem na nejvyšší vrchol Durmitoru Bobotov Kuk (2532 m), Šareni pasovi s unikátním geologickým vrásněním. (6 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m; s výstupem na Bobotov Kuk 8 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m)
 • B: Výlet centrálním královstvím dvoutisícových velikánů okolo ledovcového Černého jezera (1400 m) a horské salaše Lokvice (1750 m) k Ledové jeskyni. (7 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m)
 • C: Květinovým rájem ke stolové hoře Crvena Greda (2164 m), nádherné rozhledy ze severu na centrální Durmitor, koupání v plese. (7 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
 • 5. den: Krátký výstup na vyhlídku Čurovac (1625 m) s úchvatným výhledem na místy až 1300 m hluboký kaňon řeky Tara, jenž byl podobně jako NP Durmitor zapsán na seznam UNESCO (2 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Oběd v Žabljaku, odpoledne přejezd autobusem do Kolašinu, ubytování na 4 noci.
 • 6. den: Výjezd lanovkou pod vrchol Troglava (2072 m) a výstup na vrchol Zekova Glava (2122 m) nad malebným Pešica jezero a po vyhlídkovém hřebeni s fantastickými dalekými výhledy sestup k Biogradsko jezero (1099 m) (7 hod, ↑ 350 m, ↓ 1200 m). Alternatině pěšky od dolní stanice lanovky přes salaše Vranjak pod vrchol Troglava (2072 m) (+1,5 hod, ↑ 400 m).
 • 7. den: Autobusový výlet k moři do Boky Kotorské. Cestou koupání v moři v Budvě či okolí a prohlídka Kotoru (staré město, podvečerní vyhlídka z hradu, pohodové hospůdky).
 • 8. den: Túra v pohoří Komovi. Od sedla Trešněvik na horskou pastvinu Šťavno s výjimečným pohledem na vrcholy obou Komů, na pohoří Prokletije a do Albánie. Vyhlídková trasa přes salaše (4 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m), nebo výstup na Kom Vasojevički (2460 m) (7 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m).
 • 9. den: Návštěva kláštera Morača, jednoho z nejvýznamnějších klášterů na Balkáně. Poslední nákupy, odpolední odjezd, noční přejezd Srbska a Maďarska.
 • 10. den: Příjezd na stejná nástupní místa jako při odjezdu, Brno v dopoledních hodinách.

Ubytování

3x v Žabljaku a 4x v Kolašinu. V Žabljaku (2 km od centra) v 2-3 lůžkových pokojích v hotelu Zlatni Bor. V Kolašinu (300 m od centra) ve 2-3lůžkových pokojích v hotelu Čile nebo ve 2-4lůžkových apartmánech. Pokoje mají vlastní sociální zařízení, apartmány je mají společné pro více pokojů. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji se samostatnou koupelnou a WC garantujeme za příplatek 700 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce.
V obou ubytováních jsou veškeré lůžkoviny, povlečení i ručníky. Wifi připojení je dostupné v Žabljaku i Kolašinu (heslo a přístup na recepci). Nabíjení baterií je možné po celou dobu zájezdu.

Stravování

Místní snídaně podávané formou bufetu (např. čaj, káva, pečivo, máslo, džem, sýr, salám, jogurt, zelenina nebo ovoce). Hotel Zlatni Bor v Žabljaku má svou vlastní vyhlášenou restauraci s místními specialitami nebo si na večeře zajdeme do osvědčených restaurací v centru. S návštěvou chat a restaurací v čase oběda nelze počítat. Ceny potravin a jídel jsou podobné jako u nás. Denně je možnost nákupu v obchodech.

Krásy Černé Hory

Krásy Černé Hory

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Rila a Pirin

Perly západního Bulharska: Rila, Pirin, Vitoša, Melnik, monastýry

Transylvánie

Pohodové túry na Fagaraši a památky v okolí Brašova

Za krásami Bosny a Hercegoviny

Pohodová turistika, balkánská atmosféra, Sarajevo a moře

Albánie - divoká a přátelská (letecky)

Turistika, hory, města i moře Albánie

Nejhezčí hory Srbska

Pohodová turistika v NP Đerdap, Ovčarsko-kablarské soutěsce, nad kaňonem řeky Uvac a v pohoří Zlatibor

Krásy hor a jezer Makedonie

Národní parky Šar Planina, Mavrovo, Galičica, Pelister a jezero Ohrid