Krásy Černé Hory

Pohodová turistika na Durmitoru a Bjelasici, národní parky i moře

Černou Horu můžeme bez nadsázky zařadit mezi nejkrásnější a nejzajímavější země Evropy pyšnící se řadou evropských "nej". I když svou rozlohou patří spíše mezi "trpaslíky", jedná se o jednu z nejhornatějších zemí Evropy. Výhledy na monumentální nebetyčné hory, vysoké vodopády, jezera, hluboce zaříznuté říční kaňony a svěže zelené lesy se zde střídají s rozlehlými pastvinami, které uchvátí svou romantikou rozkvetlých horských luk a salašemi se stády ovcí, krav i koní s nádechem nezaměnitelné atmosféry zašlých časů. Věčně usměvaví a pohostinní Černohorci jsou hrdým a svobodomyslným národem formovaným svébytnou a v mnohém krutou historií. Starobylá kamenná města na pobřeží s křivolakými uličkami, kavárnami a přístavy nám dají ochutnat něco málo z dávné slávy důležitých obchodních křižovatek. Dýchnou na nás tajemnou atmosférou námořních výprav. Pokud se rozhodnete pro tuto turisticky jen málo poznamenanou zemi, čeká vás spousta dojmů a zážitků.

V národním parku Durmitor budeme po tři dny obdivovat nejvyšší skalnaté štíty Černé Hory a nahlédneme i do kaňonu řeky Tara. Jeden den se projdeme svěže zelenými kopci pohoří Bjelasica a další den strávíme v pohoří Komovi poblíž hranic s Albánií, jehož dva skalnaté vrcholy se vypínají nad zelenými pastvinami planiny Šťavno. Právě zde na nás dýchne neopakovatelná atmosféra černohorských nedozírných pastvin s volně se potulujícími stády ovcí a koní. Na jeden den také zavítáme k moři, poležíme na pláži v Budvě nebo v blízkém okolí a prohlédneme si hrdý a nedobytný Kotor, chráněnou památku UNESCO.

Program je vhodný pro turisty se zájmem o přírodní krásy a horské scenérie. Na túrách strávíme 6-8 hodin s převýšením přibližně kolem 800 m. Většinu výletů je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Ubytovaní budeme v Žabljaku a v Kolašinu, kde nám každé ráno připraví chutnou snídani. Doprava a ubytování jsou společné se zájezdem Černá Hora na kole.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18 hod. z Brna (u termínů 437 a 4374 i z Prahy kolem 15 hod., u termínu 4372 i z Olomouce kolem 16 hod.) přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Příjezd do horského městečka Žabljak v pohoří Durmitor, ubytování na 3 noci, seznámení se s městečkem a místními restauracemi.
 • 3.-4. den: Z výletů v Durmitoru vybereme 2 možnosti dle počasí, nálady a zdatnosti:
 • A: Túra jižní částí Durmitoru ze Sedla (1907 m) k jezeru Zeleni Vir (2030 m) s výhledem na nejvyšší vrchol Durmitoru Bobotov Kuk (2532 m), Šareni pasovi s unikátním geologickým vrásněním. (6 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m; s výstupem na Bobotov Kuk 8 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m)
 • B: Výlet centrálním královstvím dvoutisícových velikánů okolo ledovcového Černého jezera (1400 m) a horské salaše Lokvice (1750 m) k Ledové jeskyni. (7 hod, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m)
 • C: Květinovým rájem ke stolové hoře Crvena Greda (2164 m), nádherné rozhledy ze severu na centrální Durmitor, koupání v plese. (7 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
 • 5. den: Krátký výstup na vyhlídku Čurovac (1625 m) s úchvatným výhledem na místy až 1300 m hluboký kaňon řeky Tara, jenž byl podobně jako NP Durmitor zapsán na seznam UNESCO (2 hod, ↑ 150 m, ↓ 150 m). Oběd v Žabljaku, odpoledne přejezd autobusem do Kolašinu, ubytování na 4 noci.
 • 6. den: Výjezd Lanovkou pod vrchol Troglava (2072 m) a výstup na vrchol Zekova Glava (2122 m) nad malebným Pešica jezero a po vyhlídkovém hřebeni s fantastickými dalekými výhledy sestup k Biogradsko jezero (1099 m) (7 hod, ↑ 350 m, ↓ 1200 m). Alternatině pěšky od dolní stanice lanovky přes salaše Vranjak pod vrchol Troglava (2072 m) (+1,5 hod, ↑ 400 m).
 • 7. den: Autobusový výlet k moři do Boky Kotorské. Cestou koupání v moři v Budvě či okolí a prohlídka Kotoru (staré město, podvečerní vyhlídka z hradu, pohodové hospůdky).
 • 8. den: Túra v pohoří Komovi. Od sedla Trešněvik na horskou pastvinu Šťavno s výjimečným pohledem na vrcholy obou Komů, na pohoří Prokletije a do Albánie. Vyhlídková trasa přes salaše (4 hod, ↑ 200 m, ↓ 200 m), nebo výstup na Kom Vasojevički (2460 m) (7 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m).
 • 9. den: Návštěva kláštera Morača, jednoho z nejvýznamnějších klášterů na Balkáně. Poslední nákupy, odpolední odjezd, noční přejezd Srbska a Maďarska.
 • 10. den: Příjezd na stejná nástupní místa jako při odjezdu, Brno v dopoledních hodinách.

Ubytování

3x v Žabljaku a 4x v Kolašinu. V Žabljaku (15-20 min od centra) v domech v apartmánech pro 2-6 osob se společnou koupelnou, WC a plně vybavenou kuchyňkou. V Kolašinu (10 min od centra) ve 2-3lůžkových pokojích v hotelu Čile nebo ve 2-4lůžkových apartmánech. Pokoje mají vlastní sociální zařízení, apartmány je mají společné pro více pokojů. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími. Ubytování ve 2lůžkovém pokoji se samostatnou koupelnou a WC garantujeme za příplatek 600 Kč/os., zájem o něj uveďte v přihlášce.

V obou ubytováních jsou veškeré lůžkoviny, povlečení i ručníky. Wifi připojení je dostupné v Kolašinu (heslo a přístup na recepci), v Žabljaku bývá velmi slabé a nekvalitní a nelze s ním počítat. Nabíjení baterií je možné po celou dobu zájezdu.

Stravování

Společné místní snídaně. V Žabljaku dostaneme obložený talíř (vajíčko, pršut, salám, sýr a pečivo). K dispozici bývá margarín, džem, jogurt a zelenina. V Kolašinu jsou snídaně podávány formou bufetu (např. čaj, káva, pečivo, máslo, džem, sýr, salám, jogurt, zelenina nebo ovoce). Na večeře si zajdeme do osvědčených restaurací v centru nebo si je necháme uvařit od ubytovatelů, další jídlo vlastní. S návštěvou chat a restaurací v čase oběda nelze počítat. Apartmány v Žabljaku mají vlastní vybavenou kuchyňku. Ceny potravin a jídel jsou podobné jako u nás. Denně je možnost nákupu v obchodech.

Krásy Černé Hory

Krásy Černé Hory