Informace k zájezdu
Hory Černé Hory

Úvodní stránka zájezdu Hory Černé Hory ( Černá Hora, Balkán, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3-4

Na programu zájezdu jsou jednodenní túry nalehko, jen s věcmi potřebnými na 1 den. Některé jsou v dosti náročném kamenitém horském terénu (Durmitor a Komovi), proto je nutná odpovídající fyzická a psychická kondice. Na túrách strávíme průměrně 8 hodin denně s převýšením kolem 800 m ve stoupání i klesání. Zejména v prvním termínu může v horách ještě ležet sníh, doporučujeme si vzít teleskopické hole. Technicky nejnáročnější jsou výstupy na nejvyšší vrchol Durmitoru Bobotov Kuk a na Kom Kučki na Komovi, kde je nutné se několikrát přidržovat rukama skály, není ale třeba žádné zvláštní vybavení. Oba výstupy je možné vynechat a jít pouze do sedla pod vrcholem. Není nutné absolvovat celý plánovaný program. Kdykoliv si můžete udělat individuální výlet podle vlastní kondice a fantazie. Autobus nám bude k dispozici prvních 5 dní zájezdu a poté až pro cestu domů. Nepotřebné věci pro pobyt na salaších bude možné ponechat v autobuse.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://hory-doly.blogspot.com/2008/01/cerna-hora-pocasi-snih.html nebo na norském meteorologickém serveru https://www.yr.no/ , kde stačí do vyhledavače zadat konkrétní místo z našeho programu.
Kontinentální počasí ve vnitrozemských horách (Durmitor, Bjelasica, Komovi, Prokletije) se velmi liší od středomořského podnebí na pobřeží. Teploty jsou zde asi o 6-15 °C (dle nadmořské výšky - každých 1000 m nahoru je asi 6 °C dolů) nižší než na pobřeží. Od června do září můžete čekat denní teploty kolem 15-25 °C, vysoko v horách i nižší. Noční teploty ve výšce kolem 1000 m n. m. se pobybují mezi 10-15 °C. Při přechodu studené fronty budou uvedené teploty nižší. Vysoko v horách může foukat silný vítr, který snižuje vnímanou teplotu (tzv. wind chill effect). V červnu a asi i v červenci bude pravděpodobně na některých místech v horách ležet i sníh.

MĚNA A KAPESNÉ

V Černé Hoře je oficiální měnou euro, jehož aktuální kurz je v ČR denně zveřejňován.
Ceny: Ceny jsou průměrně asi o 20 % vyšší než v ČR. Na útratu lze doporučit cca 100-150 €. V restauracích se najíte za 5-8 €, pivo stojí 1,50-2 €, káva 1-1,50 €, limonády 1,50 €, burek 1-1,50 €, pečivo dle druhu 0,30-2 €. Restauraci bude možné navštívit 2., 3. a 4. den zájezdu. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu 20-50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Platby kartou nejsou příliš rozšířené. Ve městech lze využít bankomatů - vydají vám však max. 200 € a vaše banka si naúčtuje nemalý poplatek. Doporučujeme vézt s sebou peníze již v eurech.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu
(doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ).
Zájemcům doporučujeme navíc:
• průvodce Černá Hora, nakl. Freytag a berndt, 2003
• průvodce Ivo Petr, Hory Balkánu, nakl. Mirago, 2003
• mapa Durmitor 1 : 25 000 (lze koupit v Žabljaku za 3-5 euro)
• mapa Bjelasica Komovi 1 : 60 000 (lze koupit v Kolašinu za 3-5 €)

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve formátu .sqlitedb můžete stáhnout zde:
https://drive.google.com/file/d/0B2VM5fIXUnjyWWVWMjZvaGZacUU/view?usp=sharing
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož nebude potřeba nosit vaše věci daleko od autobusu, ale 2x se budou převážet džípem, je dobré sbalit si veškeré věci do větší pevné odolné cestovní tašky nebo batohu (taška je skladnější než velký batoh s popruhy a bederními pásy). Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička pojištění léčebných výloh, evropský průkaz zdravotního pojištění.
Doporučené vybavení: Malý batoh (30-40 l), do kterého se vejde vše potřebné ke strávení jednoho dne v přírodě a případně spací pytel nebo vložku do spacáku na salaše (není nutné, přikrývky jsou k dispozici, jen je třeba počítat s jednoduššími hygienickými podmínkami). Teleskopické hole, potřeby osobní hygieny, krém na opalování s UV filtrem, nejlépe s vyšším faktorem. Sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší. Pravidelně užívané léky, lžíci, ostrý nůž (nejlépe zavírací), světlo - "čelovku", láhve na vodu, tužku, zápisník, mapu, karty na slevy (ISIC, ITIC, IYTC).
Oblečení: Oblečení do pohody i nepohody volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo, 2. a 3. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, 4. vrstva svrchní - "šusťák", gore-tex, gelanots, … (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko. Ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů. Plavky, čepice, rukavice, pláštěnku (i na batoh). Kvalitní "rozchozené" boty do hor, sandály (aby si nohy po celodenní túře odpočinuly + na cestu do busu).
Strava: Společné snídaně v obou místech ubytování + večeře na salaších + hospůdky + nákupy na místě + možnost jednoduchého vaření v kempu v Žabljaku.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem. V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Rosťa Navrátil - Hory Černé Hory 2012, David Hainall - Povídání o zájezdu Krásy Černé Hory 2013, David Hainall - Krásy Černé Hory 2013, Pataki Peter - Hory Černé Hory 2013.