Hory Černé Hory

Turistika skalnatým Durmitorem a romantika na salaších Bjelasice

Černá Hora bezesporu patří k nejpřitažlivějším zemím Evropy. Najdeme zde nejen dramatické monumentální hory s hlubokými kaňony, jezera, vodopády a zachovalé lesy, kde po celé hodiny i dny nepotkáme živáčka, ale i řadu pohoří se svěže zelenými pastvinami, salašemi a jejich přátelskými obyvateli. Ve zdejších horských vesničkách budeme mít pocit, že se zde zastavil čas. Na salaších ochutnáme znamenité místní speciality, sýr a pálenku rakiju. Pokud se rozhodnete pro tuto turisty zatím málo poznamenanou zemi, čeká vás spousta zážitků a dojmů.

Na tři dny navštívíme divoce rozeklané černohorské pohoří a národní park Durmitor a vystoupíme na jeho nejvyšší vrchol Bobotov Kuk (2523 m). Dva dny strávíme túrami v zelených kopcích pohoří Bjelasica, vystoupíme na nejvyšší horu Bjelasice Crnu Glavu (2139 m) a spát budeme vysoko v horách na turistické salaši Vranjak. Zážitky završíme dvoudenním pobytem na autentických salaších v pohoří Komovi na hranicích s Albánií. Nahlédneme do drsného, ale zároveň i romantického života černohorských pastevců, žijících přes léto v horách a pasoucích zde svá stáda ovcí a koní.

V Durmitoru a Komovi se budeme pohybovat ve skalnatém vysokohorském prostředí a v Bjelasici zase na travnatých pláních. Na túrách strávíme průměrně 8 hodin a zdoláme převýšení kolem 800 m ve výstupu i v sestupu. Většinu výletů je možné zkrátit nebo vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Ve skupině bývá obvykle 15-20 osob. Ubytovaní budeme v domech a chatkách v kempu, kde nám každé ráno připraví chutnou snídani. Na Bjelasici budeme spát v dřevěných domcích pro turisty a v Komovi na horských salaších a dostaneme místní polopenzi. Dopravu a ubytování v Žabljaku máme společné se zájezdem Černá Hora MTB.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Příjezd do pohoří Durmitor a horského městečka Žabljak, seznámení se s místními vynikajícími hospůdkami.
 • 3.-4. den: Z možností výletů v Durmitoru budou vybrány 2 dle počasí, nálady a zdatnosti:
 • A: Dlouhý výstup na nejvyšší vrchol Durmitoru, Bobotov Kuk (2532 m): Přechod ze Sedla (1907 m) kolem jezera Zeleni Vir přes Bobotov Kuk a dolů údolím kolem salaší Lokvice s možnou zacházkou k ledové jeskyni Ledena pečina (2180 m). (9 hod, ↑ 700 m, ↓ 1200 m, lze zkrátit)
 • B: Okružní túra okolo Veliki a Mali Meded (2287 m) a Terzin Bogaz, výstup dolinou Kalica kolem alpského bivaku přes sedlo Velika Prevlja (2145 m) a sestup údolím Lokvice kolem Černého jezera (1400 m). (8 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
 • C: Túra přes nejsevernější dominantu Durmitoru, vrchol Crvena Greda (2164 m), s nádhernými rozhledy na centrální Durmitor, koupání v plese. (7 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m)
 • 5. den: Krátký výstup na vyhlídku Čurovac (1625 m) s úchvatným výhledem na kaňon řeky Tary (3 hod). Odpoledne odjezd kaňonem řeky Tary přes Kolašin do sportovního areálu Jezerine (1400 m) a výstup k ekosalaši Vranjak (1700 m) (1,5 hod, ↑ 300 m).
 • 6. den: Okružní túra hřebenem pohoří Bjelasica přes šťavnaté horské louky, vrcholy Zekova glava (2117 m) a Crna Glava (2139 m) nad Šiško jezero (1099 m). (8 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m)
 • 7. den: Z ekosalaší Vranjak přes travnaté pláně kolem autentických salaší a sedlo Trešněvik s možností občerstvení v restauraci k salaším Šťavna (1700 m). (5-6 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m)
 • 8. den: Pohoří Komovi: Ze zelených luk planiny Šťavna výstup na horské velikány Kom Vasojevički (2410 m) nebo Kom Kučki (2487 m) s rozhledy na pohoří Prokletije a do Albánie, večerní posezení na salaších s pastevci. (5 hod, ↑ 750 m, ↓ 750 m, Kom Kučki 8 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m)
 • 9. den: Sestup k hospůdce na Trešněviku a přejezd horskou silničkou do Kolašinu, poslední nákupy. Noční přejezd Srbska a Maďarska.
 • 10. den: Návrat přes Bratislavu do Brna do 12 hod.

Ubytování

3x v Žabljaku (15-20 min od centra) v domech v apartmánech pro 2-6 osob se společnou koupelnou, WC a plně vybavenou kuchyňkou. 2x na ekosalaších Vranjak v pohoří Bjelasica. 2x na autentických horských salaších Šťavna v Komovi. Na salaších je třeba počítat s jednoduchými hygienickými podmínkami a skromnějšími prostory, doporučujeme mít vlastní spacák nebo vložku do spacáku. Zavazadla mezi salašemi nám převeze džíp. 2lůžkový pokoj (kromě 2 nocí na Šťavnu) garantujeme za příplatek 300 Kč/os. Svůj zájem o něj uveďte do poznámky v přihlášce.

Stravování

Každý den společné snídaně formou obloženého talíře. Podává se káva nebo čaj a na talíři je většinou vajíčko, pršut, salám, sýr a pečivo. K dispozici bude margarín, džem, jogurt a zelenina. Na salaších Vranjak a Štavno dostaneme kromě snídaně i místní večeři. V kempu v Žabljaku jsou k dispozici kuchyňky k přípravě jednoduchého jídla a ve městě doporučujeme mnohé vynikající restaurace s místními specialitami. Další potraviny je možno nakoupit v několika obchodech v Žabljaku nebo při průjezdu Kolašinem. Ceny v obchodech i restauracích jsou asi o 20% vyšší než nás (polévka 2-3 €, hlavní jídlo 5-8 €, točené pivo 1,50 - 2 €, káva 1-1,50 €, limonády 1,50 €, burek 1-1,50 €, pečivo dle druhu 0,30-2 €).

Hory Černé Hory

Hory Černé Hory

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Rila a Pirin

Perly západního Bulharska: Rila, Pirin, Vitoša, Melnik, monastýry

Krásy Černé Hory

Turistika na Durmitoru a Bjelasici, národní parky i moře

Za krásami Bosny a Hercegoviny

Pohodová turistika, balkánská atmosféra, Sarajevo a moře

Prokleté hory

Turistika v opuštěných pohořích na hranicích Černé Hory a Albánie

Krásy hor a jezer Makedonie

Národní parky Šar Planina, Mavrovo, Galičica, Pelister a jezero Ohrid

Hory jižního Rumunska

Horská turistika v pohoří Fagaraš, Paring a Piatra Craiului