Informace k zájezdu
Černá Hora - zimní přechod

Úvodní stránka zájezdu Černá Hora - zimní přechod ( Černá Hora, Balkán, Zimní zájezdy na hory, Sněžnice )

NáročnostPočasíMěnaMapyVybaveníPojištěníFotogalerie

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4

Náročnost hodně ovlivní počasí, teploty a množství sněhu. Budeme se pohybovat ve výšce cca 1400 m až 2100 m. Obtížnost přechodu bude volena tak, aby ho zvládli i ti, kteří se o nic podobného v zimě ještě nepokoušeli, ale mají zkušenosti z letních přechodů hor a vícedenního táboření. Očekává se dobrá fyzická kondice a psychická odolnost. Případným skupinkám s vlastním programem nebudeme bránit. Bude možnost si ponechat část věcí v autobuse, se kterým se setkáme v Žabljaku po prvních 3 dnech v horách. Autobus nás převeze do Kolašinu, kde zahájíme druhou polovinu putování.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na http://hory-doly.blogspot.com/2008/01/cerna-hora-pocasi-snih.html

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Potraviny v obchodech jsou asi stejně levné jako v ČR, v restauracích jsou ceny stejné až 1,5x vyšší než u nás. Jídlo jde pořídit v ceně 2-7 €, pivo 1-1,5 €. Kapesné si proto vezměte podle očekávaných útrat. Doporučujeme navíc vzít asi 30 € jako krizovou rezervu.
Výměna peněz: V Černé Hoře se platí eurem, proto doporučujeme příslušnou částku vézt z ČR přímo v této měně.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu
(doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ). Každý účastník od nás obdrží základní informační materiály. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy: Durmitor 1:25 000 a Bjelasica a Komovi 1:60 000. Tyto mapy lze většinou zakoupit i na místě.


Zobrazit mapu zájezdu Černá Hora v zimě na větší mapě

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Nezbytné vybavení: platný cestovní doklad, měnu příslušné země nebo Eura, české koruny na útratu v autobuse, kartičku pojištění léčebných výloh.
Doporučené vybavení: sněžnice, trekingové hole, lopatka, věci osobní hygieny, krém na opalování s UV filtrem (raději „vícefaktorový“), karimatka, spacák, stan, vařič, kapesní nůž, zapalovač, ešus, lyžařské či sluneční brýle s UV filtrem, termoska, tužka, zápisník, fotoaparát, náhradní baterie, kvalitní čelovka, ...
• Přestože se lavinovým svahům budeme snažit vyhýbat, tak hlavní průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem a vám to doporučujeme také.
Oblečení: bezpodmínečnou nutností pro tento přechod je kvalitní zimní vybavení - termoprádlo na den i noc, kvalitní obuv „v bezproblémovém“ stavu včetně dobrých ponožek, rukavice 2x, návleky, čepice, šátek, pláštěnka, … Oblečení je dobré mít typu „cibule“, tj. více vrstev.
Strava: dehydrovaná strava typu „Dobrý hostinec“, ovesné kaše, polévky, paštiky, cibule, česnek, koření, rozpustné vitamíny, čaje, slivovice, … Při balení myslet na to, že přes noc (možná i pře den) vše zmrzne (zelenina a ovoce). Není potřeba vézt vše z ČR, čerstvé potraviny lze dokoupit na místě (ceny v obchodech jsou srovnatelné s ČR), avšak dehydrovanou stravu na přechod si vezměte už z ČR. Nebudeme trávit čas nakupováním, ale v horách. Nezapomeňte na kvalitní nemrznoucí ochranné nápoje v dostatečném množství! V autobuse bude na prodej pivo, čaj, káva a minerálky za Kč.
Osobní lékárnička: léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
• Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla, tj. 15-20 kg (bez lyží, snowboardu, sněžnic nebo běžek) a snažte se o maximální skladnost.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování pojištění léčebných výloh a pojištění storna zájezdu u pojišťovny Generali, a.s. Pojištění léčebných výloh v zahraničí nabízíme ve dvou variantách: základní pojištění (běžná turistika, cyklistika) a připojištění sportovec (via ferraty, MTB, ...). Pojištění storna zájezdu je možné si sjednat pouze spolu s pojištěním léčebných výloh v zahraničí, nejpozději však s plným doplacením zájezdu. Vztahuje se ke zrušení zájezdu ze strany klienta (např. vážné akutní onemocnění pojištěného, smrt manžela, manželky, dětí apod.). Těm, co cestují častěji, doporučujeme členství v Alpenvereinu, toto pojištění pokrývá téměř všechny rizikové aktivity a platí jeden kalendářní rok. Studenti, učitelé a mladí lidé do 26 let si mohou sjednat pojištění k průkazu ISIC, IYTC nebo ITIC. Další možností je sjednat si pojištění k platební kartě, zjistěte si však, zda toto pojištění pokrývá případná rizika pro aktivity, jež se chystáte podnikat.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Fotky z minulých akcí: Sylva Švihelová - Černá Hora - zimní přechod 2010, Černá Hora 2011, Rosťa Navrátil - Černá Hora - zimní přechod 2010, Černá Hora 2011.

Další zajímavé odkazy:
Summitpost.org - informace o Durmitoru
Summitpost.org - informace o Bjelasici