Černá Hora - zimní přechod

Sněžnicový přechod pohoří Durmitor a Bjelasica

Zájezd Černá hora - zimní přechod v letošním roce nemáme v nabídce, můžete si vybrat z našich dalších zimních zájezdů na Balkán a východ (např. Ukrajina, Bosna a Hercegovina, Silvestr v Černé Hoře, Silvestr na Ukrajině) nebo sněžnicových kurzů a přechodů hor.

Zimní přechod ve dvou pohořích Černé Hory nás zavede do nádherné zimní krajiny skalnatých štítů, jezer, hlubokých údolí i dlouhých hřebenů v národních parcích Durmitor a Bjelasica. Centrální část Durmitoru je příliš strmá a vhodná spíše pro túry s mačkami a cepínem a proto se na sněžnicích vydáme do jeho blízkého okolí, kde jsou svahy mírnější a vhodnější pro túry na sněžnicích. Druhý přechod půjdeme v malebném pohoří Bjelasica mezi zaoblenými kopci, jezery a dostatkem opuštěných pasteveckých salaší. Protože je ale v Černé Hoře, podobně jako na celém Balkáně, stále více patrný vliv „západní civilizace“, je nejvyšší čas vstřebat něco z neopakovatelné atmosféry tohoto krásného a pohostinného kraje.

Čekají nás dva vícedenní přechody hor. V nejvyšším pohoří a národním parku Durmitor strávíme tři dny a další tři dny pobudeme v pohoří Bjelasica na území národního parku Biogradska Gora. Náročnost přechodu hodně ovlivní počasí a teploty, pohybovat se budeme ve výškách cca 1000-2100 m. Obtížnost je volena tak, aby ho zvládli i ti, kteří se o nic podobného v zimě ještě nepokoušeli, ale mají zkušenosti z letního táboření a dostatečnou fyzičku. Nocovat budeme ve stanech v horách a dvakrát pod střechou v městečku Žabljak a Kolašin. Dopravu budeme mít společnou se zájezdem Černá Hora - lyžování a snowboarding. Ve skupině bývá obvykle 8-15 osob.

Program zájezdu

 • 1. den: Odjezd kolem 19 hod z Brna přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska a Srbska.
 • 2. den: Příjezd do Černé Hory a ubytování v městečku Žabljak, dokoupení potravin a seznámení se s místními vynikajícími hospůdkami.
 • 3. den: Zahájení přechodu Durmitoru. Z osady Razvršje (1547 m) okolo Crneho jezera (1416 m) výstup na stolovou horu Crvena Greda (2164 m) s fantastickými výhledy na centrální Durmitor. Vybudování tábora u salaše Dragova koliba (1810 m). (7 hod, ↔ 11 km, ↑ 750 m, ↓ 500 m)
 • 4. den: Přes vrchol Crvena Greda sestup k salaším Katun Nova Lokvice (1800 m). (7 hod, ↔ 10 km, ↑ 500 m, ↓ 500 m)
 • 5. den: Sestup z doliny Lokvice přes Crno jezero (1416 m) do Žabljaku (1450 m), setkání s autobusem a přejezd do městečka Kolašin, ubytování a noc pod střechou, večírek v teple. (5 hod, ↔ 9 km, ↑ 200 m, ↓ 550 m)
 • 6. den: Z lyžařského areálu Jezerine (1425 m) výstup k salaším Katun Vranjak (1750 m), postavení tábora a nalehko hřebenová túra na vrchol Čupovi (1885 m) s dalekými výhledy na zasněžené pláně pohoří Bjelasica. (8 hod, ↔ 14 km, ↑ 700 m, ↓ 400 m)
 • 7. den: Přechod okolo vrcholů Troglava (2072 m) a Zekova Glava (2122 m) k salaším Katun Šiška (1678 m) u Šiška jezera (1678 m). Alternativně túra k nejvyššímu vrcholu pohoří Crne Glave (2139 m). (8 hod, ↔ 18 km, ↑ 500 m, ↓ 600 m)
 • 8. den: Sestup přes salaše Katun Dolovi a starými bukovými lesy k Biogradskému jezeru (1099 m). Setkání s autobusem u řeky Tara (851 m) a zahájení přesunu domů, noční přejezd Srbska a Maďarska. (8 hod, ↔ 14 km, ↑ 200 m, ↓ 1050 m)
 • 9. den: Příjezd do Brna v odpoledních hodinách.

Nocování a stravování

Nocování a ubytování: Spát budeme 4x v horách (ve vlastních stanech nebo v opuštěných salaších) a 2x v civilizaci pod střechou ve spacáku na karimatkách.

Stravování: Jídlo si v horách budeme připravovat sami na vařičích, vodu budeme často rozpouštět ze sněhu, čas na vaření bude jen večer a ráno. Dehydrovanou stravu na 4 večeře a studené jídlo (salámy, sýry, paštiky, sladkosti) na snídaně, svačiny a obědy si vezměte raději z ČR. S naším autobusem se setkáme 2. a 5. den, kdy budeme moci dokoupit všechny běžné potraviny a navštívit restaurace - ceny vynikajících jídel cca 4-8 €.

Další informace k zájezdu

Nástupní místa: Brno, Bratislava

Nutná výbava: Bezpodmínečnou nutností pro tento přechod je kvalitní zimní vybavení (teplé oblečení do zimních hor, dobrá obuv, spacák, stan, karimatka, vařič, …), sněžnice se zvedací patou a drapáky a teleskopické hole se zimními talířky. Lopatu si vezměte alespoň do dvojice, využijete ji pro přípravu místa pro nocování (lopata je součástí lavinového setu). Počítejte s tím, že noční teploty mohou klesnout hodně pod nulu. Plynový vařič zamrzá dříve než benzinový. Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení doporučujeme i všem účastníkům zájezdu. Váš zájem o půjčení vybavení (sněžnice se zvedací patou 450 Kč, lavinová výbava 700 Kč) uveďte v poznámce přihlášky.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení, pojištění atd.), Černá Hora - informace o zemi

Černá Hora - zimní přechod

Černá Hora - zimní přechod

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Bosna a Hercegovina na sněžnicích

Jednodenní sněžnicové túry v pohoří Bjelašnica a Jahorina nedaleko Sarajeva

Ukrajina - zimní přechod Hoverly a Svidovce

Sněžnicový přechod polonin na Podkarpatské Rusi

Makedonie - zimní přechod

Sněžnicový přechod na Šar Planině a Bistra Planině

Nízké Tatry - zimní přechod

Sněžnicový přechod Ďumbiérských Tater po chatách (Slovensko)

Dachstein - zimní přechod

Sněžnicový přechod po chatách i pro začátečníky (Rakousko)