Informace k zájezdu
Černá Hora - lyžování v Durmitoru a Bjelasici

Úvodní stránka zájezdu Černá Hora - lyžování v Durmitoru a Bjelasici ( Černá Hora, Balkán, Zimní zájezdy na hory, Lyžování )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1 - 3

Záleží na každém z vás, zda zájezd pojmete jako pohodový lyžařský pobyt v blízkosti vleků, nebo budete vyrážet do okolních kopců za dalšími zimními aktivitami (sněžnice, skialpy, freeride), případně nakolik budete navštěvovat místní restaurace a kavárny.

POČASÍ

Počasí v černohorských pohořích může být nevyzpytatelné. Očekávat můžeme sluníčko, jasnou oblohu s dalekými výhledy, ale i husté sněžení a silný vítr. I přes den se teploty budou nejspíš pohybovat pod bodem mrazu.

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat např. zde:
Černá hora
YR.NO - do vyhledávacího okna stačí zadat jednu z destinací v našem programu

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 24,725 Kč
Ve větších samoobsluhách v Žabljaku i Kolašinu je obvykle možné platit kartou. V restauracích není zatím platba kartou pravidlem, ale většina podniků karty přijímá. Ve městech lze využít bankomatů. Vydají vám však max. 200 € a vaše banka si naúčtuje nemalý poplatek. Doporučujeme vézt s sebou peníze již v eurech. Během cesty tam i zpět lze v Srbsku i v Maďarsku platit u větších benzínek eurem (mějte ale připravené drobné bankovky nebo mince 1 a 2 €) nebo platební kartou. Zejména v Maďarsku se vždy předem dohodněte, zda vám vrátí eura nebo místní měnu.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy (mapy lze koupit na místě):

  • mapa Durmitor 1 : 25 000 (lze koupit v Žabljaku za 3-5 €)
  • mapa Bjelasica Komovi 1 : 60 000 (lze koupit v Kolašinu za 3-5 €)

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Na tento zájezd si stáhněte mapu Černá Hora (130,89 MB)

MOBILY

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10-400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg a snažte se o maximální skladnost. (bez lyží, snowboardu nebo běžek)
  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
  • Vybavení na sjezdovky: seřízené lyže/snowboard, hůlky, lyžařská helma, boty na lyže nebo na snowboard, sněžnice - pro snowboardisty, co chtějí jezdit mimo sjezdovky. Pokud chcete jezdit i v odvážnějším freeride terénu, doporučujeme, abyste se seznámili s lavinovou problematikou, vzali si i lavinové vybavení (pípák, lopatu, sondu) a uměli s ním zacházet.
  • Oblečení: kvalitní, pohodlné, praktické a prověřené pro denní pohyb v zimních horách. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit: funkční první vrstvu (termotriko, podvlíkačky), druhou termoizolační vrstvu (fleecová mikina) a větruodolné, nepromokavé a prodyšné svrchní oblečení, kvalitní a teplé ponožky nebo podkolenky, návleky, dvoje rukavice, čepice, šátek na obličej, oblečení na noc a na převlečení po programu.
  • Boty: kvalitní zimní obuv do hor, boty na přezutí
  • Ostatní: lyžařské brýle, sluneční brýle s UV filtrem, vícefaktorový opalovací krém proti mrazu a slunci, tyčinka na rty, termoska, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil a nabíječka, batoh na jednodenní túry, kvalitní čelovka s náhradními bateriemi
  • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, sušené maso, sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, atd.), láhev na pití a termoska.
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty. Doporučená platnost cestovního pasu je 6 měsíců.

Bezcelně lze dovést na osobu starší 18 let 200 cigaret, 250 g tabáku, 2 l vína, 1 l tvrdého alkoholu, žádné střelné či bodné zbraně, drogy a návykové látky, potraviny jen v množství, nepřesahujícím osobní spotřebu. Na hranicích se před celníky chovejte zcela přirozeně a klidně. Vyhněte se vtipkování, které může prodloužit odbavování až na několik hodin.

BEZPEČNOSTNÍ SITUACE

Černá Hora je bezpečnou zemí. Místní lidé jsou přátelští a rádi si s vámi popovídají. Zřejmé nebezpečí, že Vás někdo přepadne, nehrozí. Je však dobré zachovat zásady slušného vychování a respektovat (kategoricky nekomentovat) politické a náboženské názory, které jsou mnohdy odlišné od našich.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Srbsku
Ambasada Republika Češke u Beogradu
Bulevar kralja Aleksandra 22, 11000 Beograd
tel: +381 11 33 36 200
fax: +381 11 32 36 448
nouzová linka +381 63 218 616 (při volání v Srbsku 063 218 616)
email: belgrade@mzv.gov.cz
web: http://www.mzv.cz/belgrade
provozní hodiny úřadu: po-čt: 07.30-16.15; pá 07.30-15:00

Velvyslanectví České republiky v Černé Hoře
Ambasada Republike Češke u Podgorici
Partizanski put 6a, Tološi, 81 000 Podgorica
tel: +382 202 811 03
nouzová linka: +382 693 388 00 (při volání z Černé Hory 0693 388 00)
email: podgorica@mzv.gov.cz
web: http://www.mzv.cz/podgorica
Konzulární hodiny pro veřejnost: út, čt 09.00-13.00

Důležitá telefonní čísla: Předvolba +382, Jednotný záchranný systém 112, Policie 122, Hasiči 123, První pomoc 124


Videa ze zimní Černé Hory

Ski resort Kolašin 1450/1600:

Kolašin - winter edition:

Ski resort Kolašin 2021:

Freeride v Durmitoru: