Chamonix - turistika pod Mt. Blancem

Pohodová turistika s lanovkami ve stínu Mont Blancu

Je jen málo míst v Evropě, kde najdeme svěže zelené svahy horských údolí a blízko nich rozlehlé ledovce, tiché bílé pustiny věčně zasněžených svahů a strmé skalní stěny. Právě takový je svět kolem Chamonix, města ve stínu nejvyšší hory Evropy Mont Blanc (4810 m). Chamonix je vyhledávaným horským střediskem již od konce 18. století a stejně jako před lety, i dnes zde mezi hotýlky a pouličními kavárničkami proudí davy turistů, tuláků i horolezců. Město ožívá v brzkém odpoledni a život v ulicích tepe až do noci. Pojeďte s námi z bezpečné vzdálenosti horských chodníků, lanovek a ozubnicových tratí okusit něco z atmosféry dávných časů, kdy se ve zdejších horách rodil moderní alpinismus.

Túry jsou vybrané tak, aby nám poskytly ucelený přehled o krásách zdejší horské krajiny. Lanovkou vyjedeme na vyhlídkový vrchol Aiguille du Midi (3842 m) a podíváme se na údolí a hory z ptačí perspektivy. Svou nedozírnou rozlohou nás uchvátí ledovec Mer de Glace s vyhloubenou ledovou jeskyní. Vystoupíme do sedla Col de Balme s neopakovatelným rozhledem na údolí horských letovisek Argentière a Chamonix. Jeden den strávíme ve Švýcarsku u přehrady Lac Emosson. Městečko Les Contamines-Montjoie a okolní hory shlédneme z oblačných výšek vrcholu Mont Joly. Projedeme se legendárním horským vláčkem Tramway du Mont Blanc a naše kroky povedou i po stezkách vyhlášeného horského treku Tour du Mont Blanc k fotografy opěvovanému jezeru Lac Blanc.

Trasy jednodenních výletů vedou po udržovaných značených stezkách v travnatém povrchu nebo ve vyšších partiích v suti a kamení. Základní túry nám zaberou až 8 hodin. U většiny túr lze zvolit kratší variantu s menším převýšením (6-7 hod), případně s podporou lanovek (náročnost podrobněji). Ubytováni budeme v horském hotelu Résidence Fontenay v kopcích nad městečkem Sallanches nedaleko Chamonix. V hotelu dostaneme místní bohatou polopenzi.

Program zájezdu

  • 1.den: Odjezd z Brna kolem 14 hod přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Švýcarska.
  • 2.den: Ranní příjezd do francouzského Chamonix a prohlídka města. Výlet zubačkou k nejdelšímu francouzskému ledovcovému splazu Mer de Glace s návštěvou impresivní umělé ledovcové jeskyně, nebo výjezd lanovkou na jedinečný vyhlídkový vrchol Aiguille du Midi (3842 m) s výletem k ledovci Mer de Glace. (2-3 hod, ↑ 200 m, ↓ 400 m)
  • 3.den: Švýcarsko: Výjezd horským vláčkem z Le Châtelard k přehradě Lac d´Émosson. Výstup do sedla Col de la Terrasse (2648 m). Přes chatu Ref. de la Loriaz (2020 m) sestup do vesnice Vallorcime. (8 hod, ↑ 750 m, ↓ 1350 m)
  • 4.den: Výjezd lanovkou z Le Tour (1462 m) na mezistanici Charamillon (1850 m) a výstup k chatě Refuge Albert 1er (2702 m). Sestup kolem jezera Lac de Charamillon do sedla Col de Balme (2191 m) a Col des Posettes (1997 m). Přes vyhlídkový vrchol Aig. des Posettes (2201 m) sestup na parkoviště pod silniční sedlo Col des Montents (1461 m). Alternativně možný výjezd lanovkou až do výšky 2100 m pod sedlo Col de Balme. (7-8 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1400 m)
  • 5.den: Lanovkou na stanici Signal (1870 m), výstup na vyhlídkový hřeben. Přechod přes sedlo Col du Joly (1989 m) a vrcholy Aig. Croche (2487 m) a Tête de la Combaz (2445 m) na vyhlídkový vrchol Mont Joly (2525 m). Přes sedlo pod vrcholem Tête de la Combaz (2445 m) sestup do Les Contamines. (8 hod, ↑ 700 m, ↓ 1400 m)
  • 6.den: Výjezd lanovkou z Les Houches na Prarion (1846 m). Kolem legendární zubačky Tramway du Mont Blanc přes Col de Voza a Bellevue sestup k lanovému mostu přes údolí Bionnassay. Výstup kolem ledovce Glacier de Bionnassay na konečnou stanici zubačky Le Nid d´Aigle. S podporou vláčku a lanovky Télécabine du Prarion návrat do Les Houches. (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 300 m)
  • 7.den: V případě dobrého počasí výjezd lanovkou na vyhlídkový vrchol Le Brévent (2525 m) přes Flégère a legendární Jižní balkón. Kolem známého a fotografy velmi oblíbeného Lac Blanc sestup do sedla Col des Montets (8 hod, ↑ 550 m, ↓ 1550 m). V případě nejistého počasí možnost zkrátit túru na polovinu využitím lanovky z Chamonix na Flégère (5 hod, ↑ 450 m, ↓ 900 m). Setkání s busem, noční přejezd přes Švýcarsko a Německo.
  • 8.den: Návrat přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna kolem 15 hod.

Ubytování

5x v horském hotelu Résidence Fontenay v kopcích nedaleko Chamonix. K dispozici jsou 2lůžkové pokoje s vlastním sociálním zařízením. Hosté mohou využít mikrovlnnou troubu v prostoru restaurace. Na pokojích jsou k dispozici ručníky a povlečení. Přístup do pokojů ve vyšších patrech je usnadněn výtahy. Po celém hotelu je k dispozici wifi. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Dostaneme místní polopenzi, která začíná 2. den večeří a končí 7. den snídaní. Snídaně i večeře jsou podávány formou bufetu. Ke snídani dostaneme například kávu nebo čaj, džus, mléko, chléb, croissanty, čerstvé bagety, vařená nebo smažená vejce, slaninu, sýry, šunku, uzeninu, jogurty, cereálie a čerstvé ovoce. Bohatá vícechodová večeře je složená z předkrmu, hlavního jídla včetně přílohy a dezertu. K dispozici je bohatý salátový bar. Pokud si přejete zajistit vegetariánskou stravu, uveďte to do poznámky v přihlášce. Během našich výletů budeme procházet kolem celé řady horských chat, ale využití jejich pohostinnosti je do značné míry závislé na počasí a časových možnostech v daný okamžik. Ceny potravin jsou v přepočtu o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Chamonix - turistika pod Mt. Blancem

Chamonix - turistika pod Mt. Blancem

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Korsika - horská turistika

Perla středomoří - nejvyšší hory, přírodní krásy, města a moře

Dolomity - turistika v okolí Marmolady

Horské skupiny Marmolada, Sella a Rosengarten (Itálie)

Tour du Mont Blanc

Okruh kolem nejvyšší hory Evropy (Francie, Itálie, Švýcarsko)

Walliské Alpy

Horská turistika v okolí Zermattu a Saas Fee (Švýcarsko)

Silvretta a Verwallské Alpy

Vyhlídkové túry na hranicích Rakouska a Švýcarska

Francouzské Alpy - NP Écrins

Turistika v okolí Les Deux Alpes a Briançonu