Informace k zájezdu
Národní parky, hory a moře Chorvatska

Úvodní stránka zájezdu Národní parky, hory a moře Chorvatska ( Chorvatsko, Balkán, Turistika nenáročná )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 1-2

Zájezd tvoří jednodenní pohodové túry do hor a výlety do národních parků. Základní verze túr je relativně nenáročná. Po celou dobu zájezdu budeme nocovat v kempu u moře, buď ve vlastních stanech, nebo si můžete připlatit za ubytování v apartmánech. V kempu budete dostávat polopenzi z naší polní kuchyně. Ze základny budeme naším autobusem vyrážet na jednodenní programy. Každý den je možné koupání v moři. Kteroukoliv z túr či výletů je možné vynechat a zařadit si odpočinek či vlastní program. Věci budeme mít po celou dobu zájezdu uložené v kempu či v autobusu. Délka túr je nejčastěji cca 4-5 hodin i s přestávkami. Denní převýšení túr je v základní verzi (varianta A) maximálně 600 m nahoru a totéž dolů. Terén je relativně nenáročný, v základní verzi neobsahuje technicky náročnější partie. Horské túry vedou po pěšinách, v lesech, po loukách a soutěskami. V národních parcích s jezery a vodopády se chodí po pěšinách, místy po dřevěných chodnících.

K základní verzi některých túr si můžeme přidávat (varianta B) - často se jedná o středně náročné skalnaté partie s lehkým lezením a místy se zajištěním ocelovým lanem či řetězem a vždy s převýšením a kilometry navíc. V případě, že budete chtít absolvovat tyto přídavky, doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ


Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://meteo.hr/ (Chorvatsko)
http://meteo.hr/prognoze_e.php?Code=Starigrad-NP_Pakleni&id=prognoza§ion=prognoze_model¶m=ala_3 (Paklenica)
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Velebit/forecasts/1000 (Velebit)

Na jadranském pobřeží a v oblasti Paklenice bývají teploty vysoké, přes den kolem 30 °C. Počasí v horách je proměnlivé - v září může být i chladněji. V horách je třeba být připraven na teploty v rozsahu 12-30 °C. Počítejte nejen se slunečným počasím, ale také s deštěm či místním velmi silným větrem bórou.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě budete platit vstupné do národních parků, celkem 340-460 kun dle velikosti skupiny. Další fakultativní vstupy jsou ve výši cca 70 kun a plavba na Kornatské ostrovy cca 260 kun. Vaše další výdaje záleží na tom, kolik budete na místě dokupovat jídla či zda si ve Starigradu zajdete do restaurace. Potraviny jsou v Chorvatsku zhruba 1,5-2x dražší než u nás, podobné je to s cenami v restauracích. Vaše útrata na místě může být velmi variabilní cca mezi 100 € až 150 €. Každému doporučujeme si k předpokládané útratě s sebou navíc vzít asi 50 € jako krizovou rezervu.
Výměna peněz: V Chorvatsku se platí chorvatskou kunou, omezeně lze i eurem. Chorvatské kuny lze běžně sehnat v českých směnárnách. Proto rozhodně doporučujeme v ČR vyměnit chorvatské kuny. Doporučujeme mít valuty v menších papírových bankovkách. Výběr z bankomatu je možný ve Starigradu (od 2. dne večer). Platit kartou lze jedině na cestě tam a zpět na benzinkách, na místě platit kartou většinou nelze.

MAPY A LITERATURA

Seženete ve větších knihkupectvích nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz ).
SMAND Planinarska karta:
19 - Nacionalni park Paklenica 1 : 30 000,
17a - Dabarski Kukovi, Srednji Velebit 1 : 20 000,
18b - Južni Velebit 1 : 30 000

Knižní průvodci:
Ivo Petr: Slovinské a chorvatské hory, nakl. Mirago (kroužková vazba)
Chorvatsko (Lonely Planet, nakl. Svojtka)
Chorvatsko - Kvarner a severní Dalmácie, nakl. Kartografie Praha

Kvalitní offline GPS mapy pro mobilní aplikace Locus Maps a Orux si můžete stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde - http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (vč. stanu) a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička pojištění léčebných výloh, evropský průkaz zdravotního pojištění, malý batůžek cca 20 l na túry. Kempující: stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, stabilní i v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka), lehký spacák (u moře bývá i v noci teplo).
Doporučené vybavení: Krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, teleskopické hole, čelovka, hygienické potřeby, mýdlo a toaletní papír (v kempu není k dispozici), ručník, plavky, mapy (odkaz v kap. mapy a literatura), GPS, mobil a nabíječka, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots), „šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (proti slunci), návleky, oblečení na noc do stanu či na ubytování. Boty: kvalitní trekové boty do hor, do středně náročného terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Zájezd lze absolvovat i v lehkých trekových botách. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Je nutné si vzít i sandály - páskáče (na přezutí po túře, do busu, na lehčí výlety).
Strava: V kempu pro vás budeme připravovat polopenzi z naší polní kuchyně (snídaně, večeře o 2 chodech), s sebou si vezměte: jídelní misku či ešus + lžíci či příbor + hrníček na pití + utěrku. Také viz kap. stravování. Žádné další věci na vaření nejsou potřeba. Čerstvou studenou stravu na den si můžete dokupovat na místě od 2. dne večer. Z ČR si na den vezměte v omezené míře chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Pití: Pitnou vodu lze doplňovat v kempu. S sebou vezměte láhev cca 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :-) Zásobu vody na úvodní túru si vezměte již s sebou z ČR, nebo si můžete koupit vodu cestou na benzince.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ


V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGRAFIE

Fotogalerie z minulých zájezdů Chorvatské hory a moře: Petr Matucha - Chorvatsko - Velebit a Paklenica 2002, Honza Tůma - Chorvatsko - Velebit a Paklenica 2004, Sylva Švihelová - Chorvatské hory a moře 2013.