Národní parky, hory a moře Chorvatska

Pohodová turistika přes skalní města, vodopády a ostrovy Dalmácie

Poznejte s námi Chorvatsko pestřeji než jen při lenošení na pláži u moře. Na tomto zájezdu navštívíme během jednodenních pohodových túr a výletů čtyři národní parky, hory, jezera, vodopády, soutěsky, skalní labyrinty, městečka i ostrovy. Dostatek času bude i na relaxaci u moře.

Národní park Plitvička jezera - 16 překrásných modrozelených a křišťálově průzračných jezer, kolem nichž se tyčí hrozivé skály a lomozí burácející vodopády, nejvyšší z nich má 75 m. V soutěsce NP Velika Paklenica není nouze o fantastické přírodní scenérie, vysoké skalní stěny s všemožnými útvary a výhledy do podivuhodné horské krajiny v bezprostřední blízkosti moře. NP Krka - svět nádherných vodopádů a travertinových kaskád obklopený zelení je skvělým místem na odpočinek. Skalní bludiště Dabarski kukovi v pohoří Velebit tvoří neobyčejně divoce rozervané skalní stěny, vápencové monolity věží a hrotů, nespočet závrtů a propastí. Divoká skaliska Tulove Grede sloužila filmařům jako kulisa hory Nugget-tsil ve slavné vinnetouovské sérii. NP Kornatské ostrovy - fantastické kontrasty temně modrého moře a vyprahlých ostrovů poznáme při celodenní plavbě po Jadranu.

Zájezd tvoří jednodenní pohodové túry do hor a výlety do národních parků. Po celou dobu zájezdu budeme nocovat v kempu u moře, buď ve vlastních stanech, nebo za příplatek v apartmánech. V kempu dostanete polopenzi z naší polní kuchyně. Každý den je možné koupání v moři. Kteroukoliv z túr či výletů je možné vynechat a zařadit si odpočinek či vlastní program. Základní túry (varianta A) jsou relativně nenáročné a pohodové, jejich délka je nejčastěji cca 4-5 hodin i s přestávkami, denní převýšení túr je maximálně 600 m nahoru a totéž dolů. Základní verzi některých túr je možné si prodloužit (varianta B). Dopravu a část programu máme společnou se zájezdy Velebit a Paklenica a Chorvatské národní parky na kole.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 19 hod z Brna (u termínu 4402 i z Prahy kolem 16 hod, u termínu 440 i z Olomouce kolem 17 hod) přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Ranní příjezd do Chorvatska. NP Plitvička jezera - to nejkrásnější, co chorvatská příroda stvořila. Svět modravých jezírek s průzračnou vodou plnou ryb, travertinové kaskády, „Padající vody“ a „Stříbrné jezero“ ze známé Mayovky (4 hod). Přejezd do Starigradu, ubytování v kempu.
  • 3. den: A: Soutěskou Velka Paklenica pod stěnu Aniča Kuk, výstup k jeskyni Manita peč, fakultativní prohlídka. Zpět dolů do Starigradu (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Nebo relativně náročnější túra B: Pokračování od Manita peč výstupem na Zolin kuk (843 m) a Vidakov kuk (836 m), cestou několik řetězů, výhledy na moře. Dolů přes ves Tomiči na Mirila (starobylé pohřebiště duší lidí, kteří zahynuli v horách) a zpět do Starigradu (8 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m).
  • 4. den: NP Krka: Lodí z příjemného městečka Skradin po řece k mimořádným vodopádům Skradinski buk, okruh kolem kaskád, koupání pod vodopády (4 hod). Starobylé přístavní město Šibenik s pevností a katedrálou Sveti Jakov.
  • 5. den: Přitažlivé skalní město Dabarski kukovi v pohoří Velebit. A: Výstup na výhledové Ljubičko Brdo (1326 m), zpět lze okruhem (5 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m). B: Možnost přidat si náročnější výstupy s lehkým lezením na skalnaté vrcholky - „kuky“.
  • 6. den: NP Kornatské ostrovy: Celodenní fakultativní plavba lodí z Murteru světem snad nejkrásnějších ostrovů, ostrůvků a útesů ve Středomoří, koupání. Nebo relax a koupání na plážích ostrova Murter, s podporou autobusu poznávání ostrova a přilehlé pevniny.
  • 7. den: Po stopách filmového Vinnetoua. Výhled do kaňonu Zrmanji (aneb Rio Pecos). A: Výstup do sedla Vrh Prag (856 m) pod bělostná skaliska, dále do skalního města Tulove Grede (alias Nugget-tsil) (4 hod, ↑ 350 m, ↓ 350m). B: Lze pokračovat až na vrchol (1120 m), i přes náročnější skalnaté úseky s lehkým lezením (6 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m).
  • 8. den: Odpočinek u moře. Možný výlet ze Starigradu po pláži se strážní věží a vesnickým podhůřím zpět (2 hod). Nebo po pobřeží od Seline kolem mysu Pisak a dále kamennými vesničkami v podhůří do Starigradu (4 hod). Večerní odjezd.
  • 9. den: Návrat na stejná místa jako při odjezdu (Brno v ranních hodinách).

Ubytování a nocování

V kempu ve Starigradu nedaleko moře ve vlastních stanech, za příplatek je možné si objednat ubytování ve 2-4lůžkových apartmánech s vlastní koupelnou, WC a kuchyňkou. Příplatek je za 2lůžkový apartmán 2000 Kč/os., za 3lůžkový 1400 Kč/os., za 4lůžkový 1200 Kč/os. Svůj zájem o ubytování v pokoji uveďte do přihlášky.

Stravování

Dostaneme polopenzi z naší polní kuchyně, polopenze začíná 2. den večeří a končí 8. den snídaní. Stravu na den si můžete vzít z ČR, na místě je možné každý den dokupovat potraviny. 8. den večer je ideální ochutnat vynikající rybí speciality ve starigradských restauracích. Ceny v obchodech jsou asi o polovinu vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Video ze zájezdu Chrvatské hory a moře 2017 natočil Vašek Pokorný:


Národní parky, hory a moře Chorvatska

Národní parky, hory a moře Chorvatska