Národní parky, hory a moře Chorvatska

Pohodová turistika přes skalní města, vodopády a ostrovy Dalmácie

Poznejte s námi Chorvatsko pestřeji než jen při lenošení na pláži u moře. Na tomto zájezdu navštívíme během jednodenních pohodových túr a výletů čtyři národní parky, hory, jezera, vodopády, soutěsky, skalní labyrinty, městečka i ostrovy. Dostatek času bude i na relaxaci u moře.

Národní park Plitvička jezera - 16 překrásných modrozelených a křišťálově průzračných jezer, kolem nichž se tyčí hrozivé skály a lomozí burácející vodopády, nejvyšší z nich má 75 m. V soutěsce NP Velika Paklenica není nouze o fantastické přírodní scenérie, vysoké skalní stěny s všemožnými útvary a výhledy do podivuhodné horské krajiny v bezprostřední blízkosti moře. Královské městečko Nin se známým léčivým bahnem a srdce severní Dalmácie Zadar. Skalní bludiště Dabarski kukovi v pohoří Velebit tvoří neobyčejně divoce rozervané skalní stěny, vápencové monolity věží a hrotů, nespočet závrtů a propastí. Divoká skaliska Tulove Grede sloužila filmařům jako kulisa hory Nugget-tsil ve slavné vinnetouovské sérii. NP Kornatské ostrovy - fantastické kontrasty temně modrého moře a vyprahlých ostrovů poznáme při celodenní plavbě po Jadranu.

Zájezd tvoří jednodenní pohodové túry do hor a výlety do národních parků. Po celou dobu zájezdu budeme nocovat v kempu u moře, buď ve vlastních stanech, nebo za příplatek v apartmánech. V kempu dostanete chorvatskou polopenzi z naší polní kuchyně, která se úzce pojí s lokálními chutěmi a chorvatskými specialitami. Každý den je možné koupání v moři. Kteroukoliv z túr či výletů je možné vynechat a zařadit si odpočinek či vlastní program. Základní túry (varianta A) jsou relativně nenáročné a pohodové, jejich délka je nejčastěji cca 4-5 hodin i s přestávkami, denní převýšení túr je maximálně 600 m nahoru a totéž dolů. Základní verzi některých túr je možné si prodloužit na variantu B (náročnost podrobněji). Dopravu a ubytování máme společné se zájezdem Chorvatské národní parky na kole.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 20 hod z Brna (u termínů 440 a 4404 i z Prahy kolem 17 hod, u termínu 4405 i z Ostravy přes Olomouc) přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
 • 2. den: Ranní příjezd do Chorvatska. NP Plitvička jezera - to nejkrásnější, co chorvatská příroda stvořila. Svět modravých jezírek s průzračnou vodou plnou ryb, travertinové kaskády, „Padající vody“ a „Stříbrné jezero“ ze známé Mayovky (4 hod). Přejezd do Starigradu, ubytování v kempu.
 • 3. den: A: Kaňonem Velika Paklenica pod stěnu Anića kuk, výstup k jeskyni Manita peć, fakultativní prohlídka. Zpět dolů do Starigradu (5 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m). Nebo relativně náročnější túra B: Pokračování od Manita peć výstupem na Zoljin kuk (843 m) a Vidakov kuk (836 m), cestou několik řetězů, výhledy na moře. Dolů přes vesničku Tomići na Mirila (starobylé pohřebiště duší lidí, kteří zahynuli v horách) a zpět do Starigradu (8 hod, ↑ 1000 m, ↓ 1000 m).
 • 4. den: Odpočinkový den začínající v královském městečku Nin, jehož centrum je opevněno mohutnými hradbami. Návštěva Ninské laguny a po zábalech ninským léčivým bahnem a prohlídce městečka do významného přístavního města Zadar. Prohlídka historického poloostrova, který nabízí nespočet kostelů, katedrál a mnoho dalších významných památek v čele s kostelem sv. Donáta. Zadar také nabízí spoustu možností ke koupání, převážně potom na městské pláži Kolovare.
 • 5. den: Přitažlivé skalní město Dabarski kukovi v pohoří Velebit. A: Výstup na výhledové Ljubičko Brdo (1326 m), zpět lze okruhem (5 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m). B: Možnost přidat si náročnější výstupy s lehkým lezením na skalnaté vrcholky - „kuky“.
 • 6. den: NP Kornatské ostrovy: Celodenní fakultativní plavba lodí z Murteru světem snad nejkrásnějších ostrovů, ostrůvků a útesů ve Středomoří, koupání. Nebo relax a koupání na plážích ostrova Murter, s podporou autobusu poznávání ostrova a přilehlé pevniny.
 • 7. den: Po stopách filmového Vinnetoua. Výhled do kaňonu Zrmanji (aneb Rio Pecos). A: Výstup do sedla Vrh Prag (856 m) pod bělostná skaliska, dále do skalního města Tulove Grede (alias Nugget-tsil) (4 hod, ↑ 350 m, ↓ 350 m). B: Lze pokračovat až na vrchol (1120 m), i přes náročnější skalnaté úseky s lehkým lezením (6 hod, ↑ 650 m, ↓ 650 m).
 • 8. den: Odpočinek u moře. Možný výlet ze Starigradu po pláži se strážní věží a vesnickým podhůřím zpět (2 hod). Nebo po pobřeží od Seline kolem mysu Pisak a dále kamennými vesničkami v podhůří do Starigradu (4 hod). Večerní odjezd.
 • 9. den: Návrat na stejná místa jako při odjezdu (Brno v ranních hodinách).

Zájezdy s odjezdem z Prahy a z Ostravy mají prohozený 2. a 8. den programu.

Ubytování a nocování

V kempu ve Starigradu nedaleko moře ve vlastních stanech nebo ve 2lůžkových apartmánech s možností až 2 přistýlek. Příplatek za apartmán je v termínech 4403, 4404 a 4405: 3500 Kč/os. lůžko v apartmánu nebo 1500 Kč/os. za přistýlku, v termínech 440, 4406 a 4407: 2200 Kč/os. lůžko v apartmánu nebo 1100 Kč/os. za přistýlku. Apartmány mají klimatizaci, vlastní koupelnu, WC a vybavenou kuchyňku s ledničkou a k dispozici je i povlečení, ručníky a wifi. Svůj zájem o ubytování v apartmánu uveďte do přihlášky. Kemp má teplé sprchy a WC (není k dispozici mýdlo a toaletní papír - je třeba vlastní). Je zde možnost dobíjet baterie, redukce není potřeba.

Stravování

Připravíme vám chorvatskou polopenzi z naší polní kuchyně. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 8. den snídaní. V rámci polopenze budeme využívat náš gril a celá polopenze bude zaměřená na chorvatskou kuchyni. Polopenzi vám zpestříme o potraviny zakoupené v místních obchůdcích a na místních trzích: sýry, mořské plody, ovoce, zeleninu a další lokální speciality, které jsou pro Chorvatsko typické. Stravu na den je možné si vzít již z ČR, případně dokoupit na místě, možnost dokupovat potraviny bude každý den. Poslední 8. den večer je ideální ochutnat vynikající rybí speciality ve starigradských restauracích. Ceny v obchodech jsou asi o polovinu vyšší než u nás, v restauracích je asi 2-3x dráž.

Video ze zájezdu Chrvatské hory a moře 2017 natočil Vašek Pokorný:


Národní parky, hory a moře Chorvatska

Národní parky, hory a moře Chorvatska

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Korsika - pohodová turistika

Perla středomoří - přírodní krásy, hory, moře, kaskády a tůně

Za krásami Bosny a Hercegoviny

Pohodová turistika, balkánská atmosféra, Sarajevo a moře

Krásy hor a jezer Makedonie

Národní parky Šar Planina, Mavrovo, Galičica, Pelister a jezero Ohrid

Nejhezčí hory Srbska

Pohodová turistika v NP Đerdap, Ovčarsko-kablarské soutěsce, nad kaňonem řeky Uvac a v pohoří Zlatibor

Chorvatsko - turistika pro aktivní rodinky

Národní parky, hory, moře, kaňony, vodopády a ostrovy Dalmácie