Informace k zájezdu
Solná komora - náročné ferraty

Úvodní stránka zájezdu Solná komora - náročné ferraty ( Rakousko, Dachstein a Solná komora, Alpy, Ferraty, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4-5

Dle rakouské klasifikace náročnosti ferrat A-E (A = nejlehčí, E = nejtěžší) je Donnerkogel Klettersteig ohodnocena jako C-D, převažují však jednodušší úseky B a B/C. Seewand je velká výzva: dlouhé, fyzicky náročné ferratové lezení ve vysoké, často téměř kolmé stěně je ohodnoceno stupněm D/E (střídají se úseky od A po D-E). Na ferratě Nordwand jsou dva úseky hodnoceny obtížností D/E a jeden v převisu hodnocený stupněm E. Tuto ferratu však není nutné absolovovat. Nezbytná je tedy zkušenost s lezením zajištěných cest minimálně obtížnosti C a dostatečná vytrvalost zejména vzhledem k délce druhé túry, která může trvat až cca 10 hod, z nichž samotný výstup ferratou může zabrat až 6 hod, navíc v kombinaci s převýšením 1200 m. Túra na Donnerkogel a ferrata Nordwand jsou kratší (6 hod a 2 hod), navíc i díky možnosti použití lanovky je převýšení do 600 m. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (ferraty) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ


Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.wetter.at/wetter/oesterreich/oberoesterreich/hallstatt
(Hallstatt)
http://www.wetter.at/wetter/sport-freizeit/berg-wetter/oesterreich/oberoesterreich/hoher-dachstein
(Dachstein 2995 m)
Horské alpské počasí je dopředu těžko předvídatelné. Je třeba být připraven na příjemné teplo, v letním termínu až horko, ale také na chladno a deštivo. Rozmezí teplot se pohybuje od 10 do 30 °C. Jedná se o ferraty v relativně nižších polohách, proto bývají obvykle bez sněhu.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Vzhledem k zahrnuté polopenzi mohou být vaše výdaje na místě minimální. Párkrát je možné zajít do restaurace na jídlo či pití. V místě ubytování si můžete zakoupit kávu či čaj za 1 €, minerální vodu za 0,90 €, pivo za 1,80 €, láhev vína od cca 8 €. Ceny v restauracích jsou každopádně minimálně 2x vyšší než u nás. Větší výdaje budete mít za lanovku ke Gablonzer Hütte (16 €), za lanovku ze Seewandu (21,70 €) za fakultativní návštěvu solných dolů (cca 30 €), kostnice je levná (cca 2 €). Případná lanovka ze Salzbergu stojí 9 € a návštěva termálních lázní v Bad Ischl 19 €. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu cca 50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách.

MAPY A LITERATURA


Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
• Alpenverein: č. 14 Dachstein Gebirge 1 : 25 000
• Freytag & Berndt: WK 281 Dachstein 1 : 50 000
• Kompass: 20 Dachstein 1 : 50 000
V případě zájmu o knižní průvodce, existují knihy specializované na oblast Dachsteinu, dále lze narazit v některých z Klettersteigových (ferratových) průvodců po Alpách na ferraty z „naší“ oblasti, stejně tak jsou informace o Dachsteinu v některých průvodcích po Rakouských Alpách.
Nejvíce informací o ferratách v oblasti získate na internetu - nejkvalitněji např. na http://www.bergsteigen.com/ (německy).

Kvalitní offline GPS mapy pro mobilní aplikace Locus Maps a Orux si můžete stáhnout zde: http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe. Návod na snadnou instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde - http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve formátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: Mapy Dachstein

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Doporučujeme sbalit si věci potřebné na 2. a 3. den a na ubytování do cestovní tašky a věci potřebné na túru druhého dne (oblečení, svačina, případné vlastní ferratové vybavení) do menšího batohu, se kterým absolvujete jednotlivé túry. Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, zavazadlo na všechny věci, malý batoh cca 30 l na túry (na ferraty doporučujeme batoh s hydrovakem - Camelbak, který vám zaručí dostatečný přísun tekutin, bez nutnosti jeho sundávání), povinné vybavení na via ferraty (viz níže).
Doporučené vybavení: Krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, čelovka, hygienické potřeby v minimalistické verzi, mapu, ručník, telefon vč. nabíječky, doporučené vybavení na via ferraty (viz níže).
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, ideálně na ferraty volte membránové oblečení a pláštěnku na batoh (klasické pláštěnky a ponča nejsou na ferraty příliš vhodné). Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), rukavice, návleky, oblečení na spaní, plavky. Boty: kvalitní rozchozené boty do hor, co nejméně promokavé. Na tento zájezd je také vhodná speciální, tzv. ferratová obuv (tj. trekové polobotky se speciální podrážkou v oblasti špičky). Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do autobusu, na přezutí po túře).
Strava: Polopenzi máte v ceně zájezdu. Vezměte si jídlo na snídani na 1. den po příjezdu do Rakouska, polopenze začíná až večeří. Přes den na túry je dobré mít vlastní jídlo: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Některé dny je možné i využít pohostinnosti místních restaurací. Na hostelu je pitná voda. Pivo si můžete koupit v místě ubytování. S sebou vezměte na túry láhev nebo hydrovak o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody. A slivovici :-)
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POVINNÉ VYBAVENÍ NA VIA FERRATY:
Záměrně jsou uvedeny normy, kterým následující vybavení podléhá, aby nedošlo k záměně. Těchto čísel se nemusíte obávat. Pokud jste vybavení zakoupili v posledních letech od renomovaných výrobců ve specializovaných prodejnách, s největší pravděpodobností uvedené normy splňuje.
1) Horolezecká helma - chrání hlavu jak před padajícím kamením, tak při případném pádu či "praštění" se do hlavy při výstupu o skalní převisy, žebříky nebo kramle. Helma musí být normována jako helma horolezecká (EN12492 resp. UIAA106). Cyklistické a podobné helmy nelze použít, protože nesplňují příslušné normy.
2) Jistící postroj
a) Sedací úvazek - klasický horolezecký úvazek značený jako typ C splňující normu EN 12277. Existují sedací úvazky speciálně určené na Via Ferrata cesty splňující tutéž normu.
b) Prsní (hrudní) úvazek - splňující stejnou normu EN 12277 jako sedací úvazek.
c) Plochá smyčka - smyčka o nosnosti minimálně 15 kN a délce 160-200 cm slouží k propojení sedacího a prsního úvazku.
Poznámka: namísto kombinace prsního a sedacího úvazku lze použít úvazek celotělový splňující normu EN 12277.
3) Set via ferrata - vybavený pádovou brzdou a dvěma karabinami typu K splňující normu EN 958.

VYBAVENÍ DOPORUČENÉ NA VIA FERRATY:
Odsedávací smyčka - plochá sešitá smyčka o délce 80 cm a nosnosti 22 kN s karabinou vybavenou pojistkou. Slouží k "odsednutí" v náročných partiích cesty a odpočinku. V případě zapůjčení našeho setu VIA FERRATA KOMPLET je odsedávací smyčka s karabinou jeho součástí.
Rukavice - lze zakoupit rukavice určené přímo na Via Ferrata, alternativou mohou být cyklistické rukavice bez prstů, popřípadě pracovní s ustřiženými prvními články prstů (manipulace s karabinami v takto upravených rukavicích vyžaduje cvik).
Sportovní brýle - sluneční nebo čiré, s kvalitním UV filtrem (kat. 3 nebo 4). Chrání oči před UV zářením a také padajícím kamením a pískem.

Povinné vybavení lze běžně zakoupit v horolezeckých obchodech, anebo zapůjčit u nás či v jiných specializovaných půjčovnách. Povinné vybavení si lze u nás zapůjčit jako VIA FERRATA KOMPLET. Nebo si lze zapůjčit pouze jednotlivé součásti, přičemž jistící postroj (plochá smyčka, sedací a prsní úvaz) půjčujeme jako jeden celek. Účastník zájezdu na ferraty, který nebude mít řádné povinné vybavení, podstupuje výstup na vlastní nebezpečí a CK se zříká jakékoliv zodpovědnosti. Doporučujeme vyzkoušet úplnost a funkčnost vašeho ferratového vybavení doma před odjezdem. Ti z Vás, co si objednali půjčení vybavení z naší půjčovny (viz vaše cestovní smlouva), obdrží toto vybavení na místě od průvodce. Doporučujeme podrobné prostudování ferratového vybavení na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-ferraty-podrobne

POJIŠTĚNÍ


V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Josef Charvát - Dachstein 2009 a Dachstein - náročné ferraty 2011.