Solná komora - náročné ferraty

Těžké ferraty pod Dachsteinem – Seewand, Donnerkogel a Krippenstein Nordwand

Nejznámějším vrcholem Severních vápencových Alp je bezesporu, s téměř třítisícovou výškou, Hoher Dachstein (2995 m). Pohled do jeho bělostných vápencových stěn a ledovců patří k nejúchvatnějším alpským scenériím, proto je okolí Dachsteinu turisticky velice atraktivním cílem. Pro náročné a zkušené ferratisty jsme připravili opravdové horské dobrodružství: čtyři ferraty v oblasti Dachsteinu patřící k těm obtížnějším v rakouských Alpách. Nejprve zdoláme zajištěnou cestu Intersport klettersteig vedoucí na vrchol Donnerkogel (2054 m), která nás připraví na dnes již legendární 1200 m dlouhou ferratu Seewand nad Hallstattským jezerem, skutečnou lahůdku mezi vším, co nám vertikální svět zajištěných cest může nabídnout. Na závěr si vychutnáme ferraty Gams a Nordwand Klettersteig pod vrcholem Krippenstein (2108 m).

Tento zájezd je určen pro náročné a zkušené ferratisty, proto vyžadujeme předešlé zkušenosti s ferratami. Čekají nás obtížné zajištěné cesty, nejtěžší místa ve ferratách Seewand a Nordwand jsou klasifikována jako D/E a E, ferrata Seewand je navíc relativně dlouhá. Pro výstup po via ferratách musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Túry nám včetně nástupů a sestupů zaberou do 9 hod s max. převýšením 1200 m. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Ubytovaní budeme první noc v hostelu s kvalitní polopenzí a druhou noc na horské chatě. Dopravu budeme mít společnou s obdobným, ale méně náročným ferratovým zájezdem Ferraty Solné komory. Naše skupina bude mít do 10 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 21 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a České Budějovice, noční přejezd Rakouska.
  • 2. den: Od jezera Gosausee (930 m) lanovkou k chatě Gablonzer Hütte (1550 m). Zajištěná cesta Intersport-Gosau-Steig (C-D) s nově vybudovaným čtyřicetimetrovým lanovým žebříkem (lze obejít) na vrchol Grosser Donnerkogel (2054 m). Návrat ke Gablonzer Hütte po turistické cestě. Lanovkou zpět ke Gosausee, v případě dostatku času ještě kratší ferrata Laserer alpin (C) vedoucí přímo nad hladinou Gosausee. Přejezd do Bad Goisern na ubytování. (s využitím lanovky 6 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m)
  • 3. den: Výstup velmi těžkou ferratou Seewand (D/E) na Rauher Kogel (1672 m) nad Hallstätter See, dále na chatu Gjaidalm (1739 m). (9 hod - z toho výstup po ferratě až 6 hodin, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m)
  • 4. den: Náročné ferraty Gams (C) a Nordwand Klettersteig (E) pod vrcholem Krippenstein. Sjezd lanovkou k obci Obertraun (515 m) u jezera Hallstätter See s možností vykoupání (3 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Setkání s busem a v odpoledních hodinách odjezd. Návrat přes České Budějovice, Prahu a Jihlavu do Brna před půlnocí.

Ubytování

První noc v městečku Bad Goisern ve velmi příjemném hostelu Luise-Wehrenfennig Haus, většinou ve 3-9lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Některé postele jsou patrové. K dispozici je také wifi a společenská místnost s TV a kulečníkem. Druhou noc ve společné alpské noclehárně na chatě Gjaidalm, je nutná hygienická vložka do spacáku.

Stravování

V hostelu v Bad Goisern dostaneme místní polopenzi. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 3. den snídaní. Snídaně obvykle zahrnuje šunku, sýr, džem, pečivo, jogurt, müsli, ovoce, kávu, čaj a džus. K večeři se podává polévka a chutné hlavní jídlo. Na chatě Gjaidalm je možnost zakoupit klasickou alpskou polopenzi složenou ze snídaňového bufetu a tříchodové večeře s možností výběru vegetariánské stravy. Stravování přes den je z vlastních zásob. Případně lze zakoupit jídlo, teplé či studené nápoje na horských chatách. Také v Obertraunu je řada restaurací i rychlé občerstvení. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž. Svačiny na túry vezměte rozhodně s sebou z ČR.

Solná komora - náročné ferraty

Solná komora - náročné ferraty

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Ferraty Solné komory

Sportovní ferraty v jezerním království v oblasti Dachsteinu (Rakousko)

Totes Gebirge - ferraty

Výstup nejdelší rakouskou zajištěnou cestou na Grosser Priel (Rakousko)

Výstup na Dachstein

Výstup po ledovci na vrchol Hoher Dachstein (Rakousko)

Náročné ferraty jižní stěny Dachsteinu

Nejtěžší klettersteigy Rakouska – Super ferrata Dachstein

Hochschwab - ferraty

Obtížné ferraty pohoří Hochschwab v blízkém Rakousku

Ferraty Stříbrné soutěsky

Atraktivní zajištěné cesty v oblasti Dachsteinu nad Ramsau (Rakousko)