Solná komora - náročné ferraty

Těžké ferraty pod Dachsteinem - Seewand a Donnerkogel

Nejznámějším vrcholem Severních vápencových Alp je bezesporu, s téměř třítisícovou výškou, Hoher Dachstein (2995 m). Pohled do jeho bělostných vápencových stěn a ledovců patří k nejúchvatnějším alpským scenériím, proto je okolí Dachsteinu turisticky velice atraktivním cílem. Pro náročné a zkušené ferratisty jsme připravili opravdové horské dobrodružství: dvě ferraty v oblasti Dachsteinu patřící k těm obtížnějším v rakouských Alpách. Nejprve zdoláme zajištěnou cestu Intersport klettersteig vedoucí na vrchol Donnerkogel (2054 m), která nás připraví na dnes již legendární 1200 m dlouhou ferratu Seewand nad Hallstattským jezerem, skutečnou lahůdku mezi vším, co nám vertikální svět zajištěných cest může nabídnout. Na závěr si vychutnáme ferratu Echernwand vedoucí přímo nad jedním z nejkrásnějších rakouských městeček - Hallstattem.

Tento zájezd je určen pro náročné a zkušené ferratisty, proto vyžadujeme předešlé zkušenosti s ferratami. Čekají nás obtížné zajištěné cesty, nejtěžší místo ve ferratě Seewand je klasifikováno jako D/E, ferraty jsou navíc relativně dlouhé. Pro výstup po via ferratách musíte mít povinné vybavení na zajištěné cesty (sedací + prsní úvazek, jistící set via ferrata, horolezeckou helmu). Vybavení vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Túry nám včetně nástupů a sestupů zaberou do 9 hod s max. převýšením 1200 m. Zájezdu se mohou zúčastnit také děti od 15 let v doprovodu zákonného zástupce. Podmínkou je minimální výška 150 cm a odpovídající fyzická a pohybová zdatnost. Ubytovaní budeme v hostelu s kvalitní polopenzí. Dopravu a ubytování budeme mít společné s obdobným, ale méně náročným ferratovým zájezdem Ferraty Solné komory a turistickým zájezdem Solná komora. Naše skupina bude mít do 10 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 21 hod z Brna, noční přejezd Rakouska.
  • 2. den: Od jezera Gosausee (930 m) lanovkou k chatě Gablonzer Hütte (1550 m). Zajištěná cesta Intersport-Gosau-Steig (C-D) s nově vybudovaným čtyřicetimetrovým lanovým žebříkem (lze obejít) na vrchol Grosser Donnerkogel (2054 m). Návrat ke Gablonzer Hütte po turistické cestě. Lanovkou zpět ke Gosausee, v případě dostatku času ještě kratší ferrata Laserer alpin (C) vedoucí přímo nad hladinou Gosausee. Přejezd do Bad Goisern na ubytování (s využitím lanovky). (6 hod, ↑ 550 m, ↓ 550 m)
  • 3. den: Výstup velmi těžkou ferratou Seewand (D/E) na Rauher Kogel (1672 m) nad Hallstätter See, dále na chatu Schilcherhaus (1735 m). Návrat do údolí pěšky nebo lanovkou. (9 hod - z toho výstup po ferratě až 6 hodin, ↑ 1200 m, ↓ 1200 m; při použití lanovky pouze ↓ 200 m)
  • 4. den: Náročná ferrata (D) Echernwand z Hallstattu k horní stanici lanovky nedaleko vstupu do solných dolů (3 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Sestup možný i lanovkou. Alternativně prohlídka Hallstattu, možnost návštěvy solných dolů, odpočinek, koupání. V odpoledních hodinách odjezd a návrat do Brna kolem půlnoci.

Ubytování

V městečku Bad Goisern ve velmi příjemném hostelu Luise-Wehrenfennig Haus, většinou ve 3-9lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. 2lůžkový pokoj garantujeme za příplatek 700 Kč/os., svůj zájem o něj uveďte do přihlášky. Některé postele jsou patrové. K dispozici je také wifi a společenská místnost s TV a kulečníkem.

Stravování

Dostaneme místní polopenzi. Polopenze začíná 2. den večeří a končí 4. den snídaní. Snídaně obvykle zahrnuje šunku, sýr, džem, pečivo, jogurt, müsli, ovoce, kávu, čaj a džus. K večeři se podává polévka a chutné hlavní jídlo. Stravování přes den je z vlastních zásob. Případně lze zakoupit jídlo, teplé či studené nápoje na horských chatách. Na náměstí v Bad Goisern se nachází také několik příjemných kaváren a vynikající pekárna. Po ukončení programu na ferratách jsou na trase chaty s nabídkou stravování, ale dorazíme na ně spíše později odpoledne. Také v Hallstattu je řada restaurací i rychlé občerstvení. Ceny v obchodech jsou o něco vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž. Svačiny na túry vezměte rozhodně s sebou z ČR.

Solná komora - náročné ferraty

Solná komora - náročné ferraty