Informace k zájezdu
Dachstein - skialpový přechod

Úvodní stránka zájezdu Dachstein - skialpový přechod ( Rakousko, Zimní zájezdy na hory, Skialp, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2

Jedná se o zimní přechod střední náročnosti s noclehy na horské chatě, kde lze zakoupit snídaně a večeře. Je tedy možné jít jen s lehkým batohem. Trasy jsou voleny tak, abychom se vyhnuli lavinovým svahům. Pohybovat se budeme v nadmořské výšce kolem 2000 - 2700 m po upravovaných tratích, do volného terénu se dostaneme jen minimálně. Třetí den absolvujeme okruh z chaty Simonyhütte, kde je možné nechat část svých věcí a skialpovou túru absolvovat nalehko, s věcmi potřebnými jen na 1 den. Náročnost celé akce je do značné míry závislá na aktuálních sněhových podmínkách, kvalitě sněhu a počasí. Teploty během dne mohou klesnout hluboko pod bod mrazu a počítat musíme i se silným studeným větrem. Délka jednotlivých túr je 4-6 hodin včetně přestávek na odpočinek a kochání se nádhernou zimní přírodou.

Vzhledem k rizikovým sportům na zájezdu (skialpinismus) doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Hallstatt
Dachstein (2995 m)
V Alpách je nutné být připraven v tomto období na jakékoliv počasí - sníh, vítr a mráz. Může však být i slunečno a relativně teplo. Počítejte však se souvislou vrstvou sněhu.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě budete určitě platit za noclehy na chatě ( Simony-Hutte 28 € nebo pro členy Alpenverein 15 €). Vaše další výdaje na místě záleží na tom, jak vydatně se budete stravovat na chatách. Doporučujeme si kupovat polopenzi nebo alespoň večeře. Cena polopenze je cca 30 €. Další výrazné výdaje již nejspíš mít nebudete. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu cca 50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, na chatách kartou platit nelze. Vybírání hotovosti z bankomatů není možné.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu. Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy (alternativně):
● Alpenverein: č. 14 Dachstein Gebirge 1 : 25 000
● Freytag & Berndt: WK 281 Dachstein 1 : 50 000
● Kompass: 20 Dachstein 1 : 50 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Své vybavení si sbalte do batohů o objemu 30-40 l. Snažte se o co nejmenší váhu. Vše potřebné si první den vyneseme na chatu a poslední den budeme s batohem sjíždět na parkoviště.
Třetí den vyrazíme na túru vyrážet již nalehko, nepotřebné věci si necháme na chatě. V minibusu si můžete nechat v tašce věci na cestu tam i zpět.
Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba, teleskopické hole se sněhovými kotouči). Batoh o objemu 30-40 l, lehký spacák nebo vložka pro nocování na chatách.
● Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení doporučujeme i všem účastníkům zájezdu. Váš zájem o půjčení vybavení (lavinový set 400 Kč) jste uvedli v poznámce přihlášky. K lavinovému vyhledávači si přibalte 4 ks alkalických baterií AAA). Adekvátní množství eur, zahraniční cestovní pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění.
Doporučené vybavení: Věci osobní hygieny, krém proti mrazu a slunci s UV filtrem, tyčinka na rty, kapesní nůž, lyžařské či sluneční brýle s UV filtrem, termoska, fotoaparát, kvalitní čelovka, telefon, nabíječku, GPS...
Oblečení: Termoprádlo na den i noc, dvoje rukavice a ponožky, čepice, šátek na obličej, nepromokavé oblečení, a oblečení proti zimě (peří, flees, softshell), … Oblečení je dobré mít typu „cibule“, tj. více vrstev.
Strava: Doporučujeme využít polopenze, kterou nabízejí v chatách, kde budeme ubytováni. Přes den si vystačíte s energetickými tyčinkami, sušeným masem nebo svačinami připravenými již z domova. Během túry není možné vzhledem k nebezpečí z prochladnutí vařit a svačiny si připravovat o pauzách. Nezapomeňte na kvalitní nemrznoucí ochranné nápoje v dostatečném množství.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci, nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování pojištění léčebných výloh a pojištění storna zájezdu u pojišťovny Generali, a.s. Pojištění léčebných výloh v zahraničí nabízíme ve dvou variantách: základní pojištění (běžná turistika, cyklistika) a připojištění sportovec (via ferraty, MTB, ...). Pojištění storna zájezdu je možné si sjednat pouze spolu s pojištěním léčebných výloh v zahraničí, nejpozději však s plným doplacením zájezdu. Vztahuje se ke zrušení zájezdu ze strany klienta (např. vážné akutní onemocnění pojištěného, smrt manžela, manželky, dětí apod.). Těm, co cestují častěji, doporučujeme členství v Alpenvereinu, toto pojištění pokrývá téměř všechny rizikové aktivity a platí jeden kalendářní rok. Studenti, učitelé a mladí lidé do 26 let si mohou sjednat pojištění k průkazu ISIC, IYTC nebo ITIC. Další možností je sjednat si pojištění k platební kartě, zjistěte si však, zda toto pojištění pokrývá případná rizika pro aktivity, jež se chystáte podnikat.