Dachstein - skialp pro začátečníky

Nenáročný skialpový přechod se spaním na chatách

Nejznámějším vrcholem Severních vápencových Alp je bezesporu téměř třítisícový Hoher Dachstein (2995 m). Pohled do jeho bělostných vápencových stěn a ledovců patří k nejúchvatnějším alpským scenériím. Okolí Dachsteinu je proto turisticky velmi atraktivním cílem. Zvláště v zimě, kdy je krajina pokrytá sněhem a v hloubi hor je jen několik málo nadšenců, můžeme zažít to pravé dobrodružství.

Skialpový přechod pod vrcholem Dachsteinu je určen pro začínající skialpinisty, kteří ovládají sjezd po upravených sjezdovkách všech obtížností, chtějí prohloubit své skialpové dovednosti i znalosti lavinové problematiky a užívat si pohyb v bezpečném volném terénu. Absolvování zájezdu se může stát skvělým odrazovým můstkem pro vlastní skialpové túry nebo pro některé náročnější skialpové zájezdy. Pohybovat se budeme převážně po dobře značených a upravovaných trasách v nadmořských výškách 2000-2700 m, denně překonáme převýšení 200-700 m, s výjimkou sjezdu v poslední den zájezdu, a na túrách strávíme 5-6 hodin, včetně přestávek na odpočinek. Ubytovaní budeme v hostelu Luise Wehrenfennig v Bad Goisern a na horské chatě Simonyhütte (2203 m). Druhý den si po výjezdu lanovkou na Krippenstein vyneseme na chatu všechny věci v batohu vlastními silami. Velikost celé skupiny bývá obvykle 7-15 osob s jedním nebo dvěma průvodci. Vzhledem k nocování a možnosti stravování na horské chatě si poneseme v batohu jen to nejnutnější.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků v 20 hod u hostelu Luise Wehrenfennig v Bad Goisern. Úvodní přednáška zaměřená na metodiku skialpinismu a pohyb v zimních horách.
  • 2. den: Přejezd na parkoviště u lanovky Krippenstein Seilbahn nad obcí Obertraun. Výjezd na horní stanici (2063 m) pod vrcholem Hoher Krippenstein (2108 m). Návštěva vyhlídkové věže Welterbespirale s panoramatickým výhledem na pohoří Dachstein Gebirge a Totes Gebirge. Vápencovou horskou krajinou plnou závrtů a škrapů, porostlou limbami a kosodřevinou výstup na chatu Simonyhütte (2203 m), seznámení se s technikou záchrany z lavin. (6 hod, ↑ 550 m, ↓ 150 m)
  • 3. den: Z chaty Simonyhütte (2203 m), okolo skalní homole Schöberl (2426 m) pod vrcholovým masivem Hoher Dachsteinu (2995 m) k horní stanici lanovky Dachstein Südwandbahn. Zpět k chatě sjezd podél výstupové trasy. Skialpovou túru absolvujeme nalehko. (5 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
  • 4. den: Sjezd z chaty Simonyhütte (2203 m) okolo vrcholu Ochsenkogel (2365m) k obědu na chatě Gjaidalm (1740 m) a následný sjezd šestikilometrovou sjezdovkou až na parkoviště (5 hod, ↑ 200 m, ↓ 1700 m). Návrat do ČR ve večerních hodinách.

Ubytování

1x v hostelu Luise-Wehrenfennig-Haus v Bad Goisern. Spát budeme v 4-6lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. 2x na horské chatě Simonyhütte ve společné noclehárně s omezeným vytápěním, kde je potřeba mít vlastní lehký spacák. V chatě je restaurace, bar, sušárna, WC a wifi. V zimním období zde nefunguje sprcha. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Druhý den dostaneme v hostelu v Bad Goisern snídani. Na chatě Simonyhütte doporučujeme využít bohatou polopenzi za 39 €, v jejíž ceně je i čaj do termosky na túru. Během přechodu nepočítejte vyjma posledního dne s možností občerstvit se na horských chatách, doporučujeme tedy si vzít dostatek zásob na túry z domova.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava. Sraz je první den zájezdu u hostelu Luise-Wehrenfennig-Haus v Bad Goisern ve 20 hod. Pokud přijedete až druhý den ráno (sleva 700 Kč z ceny zájezdu), je sraz v 9 hod u dolní stanice lanovky Talstation Obertraun Krippenstein Seilbahn, kde je možné i bezplatné parkování.

2) Naším mikrobusem s průvodci za příplatek za dopravu. Odjezd z Brna je v první den zájezdu kolem 15 hod.

Nástupní místa (v případě dopravy mikrobusem): Brno, Mikulov

V poznámce do přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata), haršajzny. Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení atd.)

Dachstein - skialp pro začátečníky

Dachstein - skialp pro začátečníky

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Rauris na skialpech

Vysoké Taury - túry ve skialpovém ráji údolí Rauris

Totes Gebirge na skialpech

Skialp a freeride pro pokročilé i začátečníky v okolí Wurzeralm

Malá Fatra - skialpový kurz

Škola pohybu v zimním terénu a základní lavinový kurz