Dachstein - skialp pro začátečníky

Nenáročný skialpový přechod se spaním na chatách

Nejznámějším vrcholem Severních vápencových Alp je bezesporu téměř třítisícový Hoher Dachstein (2995 m). Pohled do jeho bělostných vápencových stěn a ledovců patří k nejúchvatnějším alpským scenériím. Okolí Dachsteinu je proto turisticky velmi atraktivním cílem. Zvláště v zimě, kdy je krajina pokrytá sněhem a v hloubi hor je jen několik málo nadšenců, můžeme zažít to pravé dobrodružství.

Skialpový přechod pod vrcholem Dachsteinu je určen pro začínající skialpinisty, kteří ovládají sjezd po upravených sjezdovkách všech obtížností, chtějí prohloubit své skialpové dovednosti i znalosti lavinové problematiky a užívat si pohyb v bezpečném volném terénu. Absolvování zájezdu se může stát skvělým odrazovým můstkem pro vlastní skialpové túry nebo pro některé náročnější skialpové zájezdy. Pohybovat se budeme převážně po dobře značených a upravovaných trasách v nadmořských výškách 2000-2700 m, denně překonáme převýšení 200-700 m, s výjimkou sjezdu v poslední den zájezdu, a na túrách strávíme 5-6 hodin, včetně přestávek na odpočinek. Ubytovaní budeme v hostelu Luise Wehrenfennig v Bad Goisern a na horské chatě Simonyhütte (2203 m). Velikost celé skupiny bývá obvykle 7-15 osob s jedním nebo dvěma průvodci. Vzhledem k nocování a možnosti stravování na horských chatách si poneseme v batohu jen to nejnutnější.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků ve 20 hod u hostelu Luise Wehrenfennig v Bad Goisern. Úvodní přednáška zaměřená na metodiku skialpinismu a pohyb v zimních horách.
  • 2. den: Přejezd na parkoviště u lanovky Krippenstein Seilbahn nad obcí Obertraun. Výjezd na horní stanici (2063 m) pod vrcholem Hoher Krippenstein (2108 m). Návštěva vyhlídkové věže Welterbespirale s panoramatickým výhledem na pohoří Dachstein Gebirge a Totes Gebirge. Vyhlídková plošina 5 Fingers s přechodovými můstky nad 500 m vysokou stěnou. Výstup kolem vrcholu Wildkarkogel (2164 m) na chatu Simonyhütte (2203 m), seznámení se s technikou záchrany z lavin. (6 hod, ↑ 550 m, ↓ 150 m)
  • 3. den: Z chaty Simonyhütte (2203 m), okolo skalní homole Schöberl (2426 m) pod vrcholovým masivem Hoher Dachsteinu (2995 m) k horní stanici lanovky Dachstein Südwandbahn. Zpět stejnou trasou. Skialpovou túru absolvujeme nalehko. (5 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
  • 4. den: Sjezd z chaty Simonyhütte (2203 m) okolo vrcholu Ochsenkogel (2365m) a následný sjezd 11 kilometrovou sjezdovkou až na parkoviště (5 hod, ↑ 200 m, ↓ 1700 m). Návrat do ČR ve večerních hodinách.

Ubytování

1x v hostelu Luise-Wehrenfennig-Haus v Bad Goisern. Spát budeme v 4-6lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. 2x na horské chatě Simonyhütte ve společné noclehárně s omezeným vytápěním, kde je potřeba mít vlastní spacák. V chatě je restaurace, bar, sušárna, WC a wifi. V zimním období zde nefunguje sprcha.

Stravování

Druhý den dostaneme v hostelu v Bad Goisern snídani. Na chatě Simonyhütte doporučujeme využít bohatou polopenzi za 33 €, v jejíž ceně je i 1 l čaje do termosky na túru. Během přechodu je možné se částečně občerstvit na horských chatách, které budeme mít po cestě, nicméně doporučujeme si vzít dostatek zásob na túry z domova.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava. Sraz je ve čtvrtek u hostelu Luise-Wehrenfennig-Haus v Bad Goisern ve 20 hod. Pokud přijedete až v pátek ráno (sleva 700 Kč z ceny zájezdu), je sraz v 9 hod u dolní stanice lanovky Krippenstein Seilbahn, kde je možné i bezplatné parkování.

2) Naším mikrobusem s průvodci za příplatek za dopravu. Odjezd z Brna je v první den zájezdu kolem 15 hod.

Nástupní místa (v případě dopravy mikrobusem): Brno, Mikulov

V poznámce do přihlášky uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Nutná výbava: Skialpový set (skialpové lyže, pásy, boty, přilba), teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata). Lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny. Vybavení na skialpy si můžete zapůjčit v komerčních půjčovnách.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení atd.), Rakousko - informace o zemi

Dachstein - skialp pro začátečníky

Dachstein - skialp pro začátečníky

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Rauris na skialpech

Vysoké Taury - túry ve skialpovém ráji údolí Rauris

Bosna a Hercegovina na skialpech

Skialpové túry a freeride v pohořích Bjelašnica a Visočica

Slovinsko - skialp v Karavankách

Skialpové túry a freeride na pomezí Rakouska a Slovinska

Nízké Tatry na skialpech

Skialpová fantazie od Chopku po Ďumbier

Dachstein - přechod na sněžnicích

Zimní přechod se spaním na chatách i pro začátečníky

Malá Fatra - skialpový kurz

Škola pohybu v zimním terénu a základní lavinový kurz