Informace k zájezdu
Dachstein - zimní přechod

Úvodní stránka zájezdu Dachstein - zimní přechod ( Rakousko, Dachstein a Solná komora, Alpy, Zimní zájezdy na hory, Sněžnice, Víkendovky )

NáročnostPočasíMěnaMapyVybaveníPojištění

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Jedná se o zimní přechod střední náročnosti s noclehy na horských chatách, kde lze zakoupit snídaně a večeře, je tedy možné jít jen s lehkým batohem. Trasy jsou voleny tak, abychom se vyhnuli lavinovým svahům. Pohybovat se budeme v nadmořské výšce kolem 1800 m. Náročnost celé akce je do značné míry závislá na aktuálních sněhových podmínkách, kvalitě sněhu a počasí. Teploty během dne mohou klesnout hluboko pod bod mrazu a počítat musíme i se silným studeným větrem. Délka jednotlivých túr je 4-6 hodin včetně přestávek na odpočinek a kochání se nádhernou zimní přírodou.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
Hallstatt
Dachstein (2995 m)

V Alpách je nutné být připraven v tomto období na jakékoliv počasí - sníh, vítr a mráz. Může však být i slunečno a relativně teplo. Počítejte však se souvislou vrstvou sněhu.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě budete určitě platit za noclehy na chatách (Weisberghaus 22 € nebo pro členy Alpenverein 13 €, Simony-Hutte 27 € nebo pro členy Alpenverein 14 €). Vaše další výdaje na místě záleží na tom, jak vydatně se budete stravovat na chatách. Doporučujeme si kupovat polopenzi nebo alespoň večeře. Cena polopenze je cca 25 €. Další výrazné výdaje již nejspíš mít nebudete. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu cca 50 € dle vašeho uvážení.

Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, na chatách kartou platit nelze. Vybírání hotovosti z bankomatů není možné.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: www.pruvodcenakopce.cz).

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy (alternativně):
Alpenverein: č. 14 Dachstein Gebirge 1 : 25 000
Freytag & Berndt: WK 281 Dachstein 1 : 50 000
Kompass: 20 Dachstein 1 : 50 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete stáhnout OpenStreet mapy ZDE.
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete ZDE.
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Své vybavení si sbalte do batohu o objemu 30-40 l. Snažte se o co nejmenší váhu. Vše si celou dobu ponesete na zádech.
V autě si můžete nechat v tašce věci na cestu tam i zpět.
Nutná výbava: Lehký spacák pro nocování na chatách, sněžnice se zvedací patou a drapáky, turistické teleskopické hole (sněhové kotouče výhodou). Batoh o objemu 30-40 l. Průvodce bude vybaven lavinovým vyhledávačem (pípákem), sondou a lopatou, toto vybavení doporučujeme i všem účastníkům zájezdu. Váš zájem o půjčení vybavení (sněžnice 250 Kč, lavinová výbava 400 Kč. K lavinovému vyhledávači si přibalte 4 ks alkalických baterií AAA) uveďte v poznámce přihlášky. Adekvátní množství eur, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění.
Doporučené vybavení: Věci osobní hygieny, krém proti mrazu a slunci s UV filtrem (vícefaktorový bez obsahu vody), tyčinka na rty (také bez obsahu vody), kapesní nůž, lyžařské či sluneční brýle s UV filtrem, termoska, tužka, zápisník, fotoaparát, náhradní baterie (alkalické nebo lithiové NE nabíjecí, ty v zimně rychle ztrácejí kapacitu), kvalitní čelovka, telefon, nabíječku a záložní zdroj pro jeho nabíjení, GPS (případně buzolu).
Oblečení: Termoprádlo na den i noc, kvalitní obuv „v bezproblémovém“ stavu včetně dobrých ponožek, dvoje rukavice, vysoké návleky, čepice, šátek na obličej, nepromokavé oblečení a oblečení proti zimě (peří, flees, softshell), … Oblečení je dobré mít typu „cibule“, tj. více vrstev.
Strava: Doporučujeme využít polopenze, kterou nabízejí na chatách, kde budeme ubytováni. Přes den si vystačíte s energetickými tyčinkami, sušeným masem nebo svačinami připravenými již z domova. Během túry není možné vzhledem k nebezpečí z prochladnutí vařit a svačiny si připravovat o pauzách. Nezapomeňte na kvalitní nemrznoucí ochranné nápoje v dostatečném množství.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci, nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete ZDE.

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Lucie Řehořková - Dachstein - zimní přechod 2018.