Dachstein - přechod na sněžnicích

Zimní přechod se spaním na chatách i pro začátečníky

Nejznámějším a Čechům nejbližším vrcholem Severních vápencových Alp je bezesporu, se svou téměř třítisícovou výškou, Hoher Dachstein (2995 m). Pohled do jeho bělostných vápencových stěn a ledovců patří k nejúchvatnějším alpským scenériím, proto je také okolí Dachsteinu, známé jako Solná komora, turisticky velice atraktivním cílem. A zejména v zimním období, kdy je příroda čistá a opuštěná, právě zde lze zažít to pravé horské dobrodružství.

Sněžnicový přechod pod vrcholem Dachsteinu je ideální pro milovníky zimní horské přírody, kteří se chtějí i v chladných dnech vypravit do kopců a vychutnat si je v celé jejich kráse, zažít okamžiky absolutní samoty a zároveň si užít zábavu v partě podobně naladěných nadšenců. Pohybovat se budeme ve dvoutisícových výškách, kde je jistota sněhové pokrývky. Pro usnadnění výstupu i sestupu od Hallstattského jezera využijeme lanovku (náročnost podrobněji). O váš bezpečný pohyb se postará zkušený průvodce. Vzhledem k nocování a možnosti stravování na horských chatách si poneseme v batohu jen to nejnutnější. Velikost skupiny bývá obvykle do 15 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Sraz účastníků ve 20 hod v hostelu v Bad Goisern. Úvodní přednáška zaměřená na chůzi na sněžnicích a pohyb v zimních horách.
  • 2. den: Přejezd na parkoviště u lanovky Krippenstein Seilbahn nad obcí Obertraun. Výjezd na horní stanici (2063 m) pod vrcholem Hoher Krippenstein (2108 m). Návštěva vyhlídkové věže Welterbespirale s panoramatickým výhledem na pohoří Dachstein Gebirge a Totes Gebirge. Vyhlídková plošina 5 Fingers s přechodovými můstky nad 500 m vysokou stěnou. Alpskou krasovou krajinou přechod na chatu Wiesberghaus (1873 m), seznámení se s technikou chůze na sněžnicích. (6 hod, ↑ 400 m, ↓ 600 m)
  • 3. den: Výstup kolem vrcholu Wildkarkogel (1910 m) na chatu Simonyhütte (2203 m), kde je možné nechat část svých věcí. Nalehko okruh kolem vrcholu Schöberl (2426 m) až k Hallstattskému ledovci. (3 hod, ↑ 500 m, ↓ 200 m, k ledovci +2 hod)
  • 4. den: Sestup okolo vrcholu Taubenkogel (2300 m) k obědu na chatě Gjaidalm (1740 m), lanovkou ze stanice Gjaidalm (1791 m) sjezd na parkoviště u lanovky Krippenstein Seilbahn (5 hod, ↑ 200 m, ↓ 600 m). Návrat do ČR.

Ubytování

1x v hostelu Luise-Wehrenfennig-Haus v Bad Goisern. Spát budeme v 4-6lůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. 1x na horské chatě Wiesberghaus a 1x na Simonyhütte ve společných noclehárnách, kde je potřeba hygienická spací vložka či vlastní lehký spacák. V obou chatách je restaurace, sušárna a WC. V zimním období zde nemusí fungovat sprcha. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Druhý den dostaneme v hostelu v Bad Goisern snídani. Na chatách doporučujeme využít polopenzi za cenu cca 40 EUR (ceny z roku 2024), v jejíž ceně je i 1 l čaje do termosky na túru. Doplnění potravin během zájezdu není možné, jídlo na svačiny a obědy na túrách si vezměte už z domu.

Další informace k zájezdu

Doprava:
1) Vlastní doprava. Sraz je první den zájezdu u hostelu Luise-Wehrenfennig-Haus v Bad Goisern ve 20 hod.

2) Naším mikrobusem s instruktory za příplatek za dopravu. Odjezd z Brna je v první den zájezdu kolem 15 hod.

Nástupní místa (v případě dopravy mikrobusem): Brno, Mikulov

Do přihlášky prosím uveďte, o kterou variantu máte zájem.

Nutná výbava: Sněžnice se zvedací patou a drapáky, turistické teleskopické hole se sněhovými kotouči, lavinový set (lavinový vyhledávač - pípák, sonda, lopata). Sněžnice a lavinovou výbavu vám můžeme zapůjčit z naší půjčovny.

Podrobněji: doplňující informace k zájezdu (náročnost, počasí, mapy, vybavení)

Dachstein - přechod na sněžnicích

Dachstein - přechod na sněžnicích