Informace k zájezdu
Dachsteinský Gosaukamm

Úvodní stránka zájezdu Dachsteinský Gosaukamm ( Rakousko, Dachstein a Solná komora, Alpy, Přechody hor, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Jedná se o alpský přechod nižší náročnosti po horských chatách. Túry 2. a 3. dne nám zaberou cca 8-11 hod s převýšením cca 1000 m a povedou nás převážně po kamenitých stezkách. Výstupy ani sestupy nejsou nijak dlouhé, cestou se ale překonává spousta menších terénních nerovností, závrtů apod. Dílčí stoupání do sedel nepřevýší 400 výškových m, největší souvislé klesání je 800 poměrně příjemných metrů. Vůbec nejostřejší dílčí převýšení je během fakultativního výstupu na Grosser Donerkogel (500 m nahoru a totéž dolů), kde se nachází i pár velmi lehkých lezeckých úseků. Zájezd zvládne fyzicky průměrně zdatný člověk, kterému nečiní potíže celodenní pochod horským terénem. Autobus opustíme 2. den ráno a setkáme se s ním 4. den před polednem. Je tedy možné si v něm nechat věci potřebné ke zpáteční cestě.

Pokud se budete 3. den chtít zúčastnit výstupu na Grosser Donnerkogel, kde se nachází několik lehkých lezeckých úseků, doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.wetter.at/sport-freizeit/berg-wetter/oesterreich/steiermark/ramsau-dachstein (Ramsau 1203 m)
http://www.wetter.at/sport-freizeit/berg-wetter/oesterreich/oberoesterreich/hoher-dachstein (Dachstein 2995 m)
V Alpách je nutné být připraven na jakékoliv počasí - chladno i příjemné teplo, déšť, slunečno, ale i sněhové přeháňky. Rozsah denních teplot v horách ve výšce kolem 2000 m bývá kolem 5 až 20 °C. Ve vyšších nadmořských výškách se můžeme i během léta setkat se sněhem.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na místě budete určitě platit za nocleh a polopenzi na chatách Hofpürglhütte a na Körner Hütte, cena viz kapitola Cena nezahrnuje. Další výrazné výdaje již nejspíš mít nebudete. Každopádně si s sebou k předpokládaným výdajům vezměte finanční rezervu cca 20-50 € dle vašeho uvážení.
Výměna peněz: Pro útratu na zájezdu je potřeba hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na místě už nebude možnost žádné oficiální směny. Kartou lze teoreticky platit pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, na chatě kartou platit nelze. Vybírání hotovosti z bankomatů není možné.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu (doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz/ ). Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Alpenvereinskarte Nr. 14 Dachstein 1 : 25 000
Kompass: 20 Dachstein 1 : 50 000
Freytag & Berndt: WK 281 Dachstein 1 : 50 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve fromátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: Mapy Dachstein
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Doporučujeme si již před odjezdem z domova zabalit věci tak, abyste ráno byli zanedlouho po vystoupení z busu schopni vyrazit na túru. Vzhledem k programu a spaní na chatách s dobrou kuchyní by se vám všechny potřebné věci měly vejít do batohu o objemu 30-40 l.

Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, lehký spacák nebo spací vložka do spacáku či sešité prostěradlo.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole (sníh!), krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, sluneční brýle s UV filtrem, čelovka s náhradními bateriemi, hygienické potřeby v minimalistické verzi, ručník, mapa, ...
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (čepice, šátek, ...), rukavice, návleky (sníh!), oblečení na chaty a na nocleh na chatách. Boty: kvalitní boty do hor, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Určitě je dobré si vzít i 2. boty - sandály (páskáče) nebo jinou lehkou obuv (do busu, na chaty, na přezutí po túře).
Strava: Večeře i snídaně si budeme kupovat na chatách. Více viz výše kap. Stravování. Studenou stravu na den je třeba mít s sebou z ČR, během túry druhého dne nenarazíme v době oběda na žádnou další chatu. Třetí den je možnost občerstvení na chatě Gablonzerhütte. Takže s sebou chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé nebo měkké sýry, paštiky, na první túru trochu trvanlivější zeleniny a ovoce, dále například müsli, čokolády, cereální tyčinky, bonbony, hroznový cukr, sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Na chatách je samozřejmě k dispozici pitná voda. S sebou vezměte na túry láhev o objemu cca 1,5 až 2 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Zásobu vody do hor na úvodní den přechodu si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Doporučujeme také rozpustné nápoje v sáčcích a vitamíny do vody.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), … V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Alena Ilčíková - Dachsteinský Gosaukamm 2012, Veronika Jirsáková - Dachsteinský Gosaukamm 2012, Lenka Paděrová - Dachsteinský Gosaukamm 2014, Ivo Bednář - Dachsteinský Gosaukamm 2018 - deník.