Dachsteinský Gosaukamm

Horská turistika divoce rozeklaným hřebenem rakouských Dolomit

Divoce rozeklaný hřeben Gosaukamm patří bez nadsázky mezi nejkrásnější partie rakouských Alp a svým charakterem připomíná jihotyrolské Dolomity. Leží v těsné blízkosti Dachsteinu, nám nejbližší třítisícovky a nejvyššího vrcholu rakouských Severních vápencových Alp. Čekají nás nádherné túry, při nichž projdeme pod mohutnou jižní stěnou Dachsteinu a obejdeme celý masív Gosaukammu. Užijeme si výhledů na svět hor a vychutnáme si krásné pohledy z alpských pastvin plných mnohobarevných květů na skalnaté vrcholy a věže nad námi.

Zájezd je jako stvořený pro seznámení se s klasickou alpskou turistikou, na své si přijdou ale i ostřílení vysokohorští turisté. Jedná se o technicky méně náročný přechod s noclehy na alpských chatách, kde se výborně vaří. Čekají nás typické alpské pěší túry po značených cestách s převýšením většinou kolem 1000 m, které nám budou trvat asi 6 hod. Vzhledem k nocování a možnosti stravování na horských chatách nemusíme nést těžký batoh. Ve skupině bude maximálně 9 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 21 hod přes Jihlavu, Prahu a České Budějovice, noční přejezd Rakouska.
  • 2. den: Z parkoviště pod hrází Vorderer Gosausee (933 m) kolem Gosaulacke a Hinterer Gosausee (1160 m) a poté výstup mezi kosodřevinou a alpskými trávníky k chatě Adamekhűtte (2196 m) pod Gosauským ledovcem, na které strávíme první noc v horách. (6 hod, ↑ 1250 m, ↓ 50 m)
  • 3. den: Od chaty horským chodníkem Linzersteig na Hohes Hochkesselegg (2260 m) a Niederes Hochkesselegg (2208 m) a poté sestup přes sedlo Reissgangsattel na Rinderfeld
  • a po alpských pastvinách, nad nimiž divoce ční skalnaté vrcholy až na chatu Hofpürglhütte (1705 m) s úžasnou polohou přímo pod symbolem oblasti, překrásnými věžemi Bischofsmütze. (5 hod, ↑ 400 m, ↓ 900 m)
  • 4. den: Dokončení okruhu kolem Gosaukammu. Ranní túra pod masívem Bischofsmütze k chatě Stuhalm (1467 m) a poté pod západním úbočí Grosser Donnerkogel (2054 m) k chatě Gablonzer Hütte (1550 m). Sestup či sjezd lanovkou zpět k hrázi Vorderer Gosausee (933 m) k busu. (4 hod, ↑ 600 m, ↓ 750 m, bez použití lanovky ↓ +600 m). Odjezd z Rakouska, večerní návrat přes České Budějovice, Prahu a Jihlavu, noční příjezd do Brna.

Ubytování

1x na horské chatě Adamek Hütte a 1x na chatě Hofpürglhütte. Spí se na matracích a postelích ve společných noclehárnách. Důvodu opatření proti Covid-19 je nutný vlastní lehký spací pytel a povlak na polštář. Teplá sprcha je za příplatek cca 3 €.

Stravování

Na chatách je nocleh možný pouze s polopenzí v ceně cca 25 €. Vlastní vaření na chatách není možné, jedině venku dále od chaty na vlastním vařiči, ale kvůli váze a velikosti batohu to nedoporučujeme. Jídlo na den je třeba mít s sebou z ČR. Dokupovat základní potraviny není během zájezdu možné.

Dachsteinský Gosaukamm

Dachsteinský Gosaukamm