Dachsteinský Gosaukamm

Horská turistika kolem divoce rozeklaného hřebene rakouských Dolomit

Divoce rozeklaný hřeben Gosaukamm patří bez nadsázky mezi nejkrásnější partie rakouských Alp a svým charakterem připomíná jihotyrolské Dolomity. Leží v těsné blízkosti Dachsteinu, nám nejbližší třítisícovky a nejvyššího vrcholu rakouských Severních vápencových Alp. Čekají nás nádherné túry, při nichž projdeme pod mohutnou jižní stěnou Dachsteinu a obejdeme celý masív Gosaukammu. Užijeme si výhledů na svět hor a vychutnáme si krásné pohledy z alpských pastvin plných mnohobarevných květů na skalnaté vrcholy a věže nad námi.

Zájezd je jako stvořený pro seznámení se s klasickou alpskou turistikou, na své si přijdou ale i ostřílení vysokohorští turisté. Jedná se o technicky méně náročný přechod s noclehy na alpských chatách, kde se výborně vaří. Čekají nás typické alpské pěší túry po značených cestách s převýšením většinou kolem 1000 m, které nám budou trvat asi 8 hod (náročnost podrobněji). Vzhledem k nocování a možnosti stravování na horských chatách nemusíme nést těžký batoh.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 22 hod přes Jihlavu, Prahu a České Budějovice, noční přejezd Rakouska.
  • 2. den: Výstup z parkoviště (1600 m) k chatě Dachsteinsüdwandhütte (1871 m) pod mohutnou jižní stěnou Dachsteinu. Přechod přes sedla Tor (2033 m) a Sulzenhals (1821 m) a po alpských pastvinách, nad nimiž divoce ční skalnaté vrcholy, až na chatu Hofpürglhütte (1705 m) s úžasnou polohou přímo pod symbolem oblasti, překrásnými věžemi Bischofsmütze. (8 hod, ↑ 1000 m, ↓ 800 m)
  • 3. den: Okružní túra kolem Gosaukammu: Z chaty ostrý výstup do sedla Steiglpass (2018 m) s nádhernými výhledy, sestup na východní stranu hřebene nad modravým jezerem Gosausee, ke kterému je možno sejít, vykoupat se a na chatu Gablonzer Hütte (1550 m) vyjet lanovkou (5 hod, ↑ 650 m, ↓ 1200 m). Případně rovnou na chatu a poté možnost výstupu na vrchol Grosser Donnerkogel (2054 m) s nádhernými panoramaty (8 hod, ↑ 1150 m, ↓ 1400 m).
  • 4. den: Dokončení okruhu kolem Gosaukammu. Přechod po západní straně hřebenu na kouzelné alpské pastviny se sympatickými chatami Stuhlalm (1467 m) a Theodor Körner Hütte (1454 m). Pod masívem Bischofsmütze k chatě Hofpürglhütte (1703 m), sestup na Unterhofalm (1270 m) k busu (5 hod, ↑ 750 m, ↓ 1000 m). Odjezd z Rakouska, večerní návrat přes České Budějovice, Prahu a Jihlavu, příjezd do Brna před půlnocí.

Ubytování

1x na horské chatě Hofpürglhütte a 1x na chatě Gablonzer Hütte. Spí se na matracích ve společných noclehárnách, je nutné mít hygienickou spací vložku nebo lehký spací pytel. Teplá sprcha je za příplatek cca 5 €. Možnost sprchování je však do značné míry závislá na aktuálním stavu zdrojů vody a může se stát, že sprcha nebude k dispozici.

Stravování

Na chatách je možná polopenze, na Hofpürglhütte v ceně cca 30 €, na Gablonzer Hütte je snídaně za cenu 15 € či polopenze za 33 € (ceny z roku 2023), na večeři je možný výběr z jídelního lístku. Vlastní vaření na chatách není možné. Jídlo na den je třeba mít s sebou z ČR. Případně je možno koupit si na chatě tzv. lunchpaket za cca 7 €. 4. den lze poobědvat během treku na chatě Hofpürglhütte. Dokupovat základní potraviny není během zájezdu možné.

Dachsteinský Gosaukamm

Dachsteinský Gosaukamm

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Totes Gebirge

Přechod Mrtvých hor po horských chatách (Rakousko)

Vysoké Taury

Horský přechod v blízkosti rakouské nejvyšší hory Grossglockner

Verwallské Alpy

Přechod po chatách vysokohorské trasy Paznauer Höhenweg (Rakousko)

Ötztálské Alpy - přechod po chatách

V království ledovců pod nejvyšší horou Tyrolska

Ortler

Přechod po chatách v ledovcovém království (Itálie)

Berchtesgadenské Alpy

Přechod po chatách v okolí Orlího hnízda nad jezerem Königssee