Dachsteinský Gosaukamm

Horská turistika divoce rozeklaným hřebenem rakouských Dolomit

Divoce rozeklaný hřeben Gosaukamm patří bez nadsázky mezi nejkrásnější partie rakouských Alp a svým charakterem připomíná jihotyrolské Dolomity. Leží v těsné blízkosti Dachsteinu, nám nejbližší třítisícovky a nejvyššího vrcholu rakouských Severních vápencových Alp. Čekají nás nádherné túry, při nichž projdeme pod mohutnou jižní stěnou Dachsteinu a obejdeme celý masív Gosaukammu. Užijeme si výhledů na svět hor a vychutnáme si krásné pohledy z alpských pastvin plných mnohobarevných květů na skalnaté vrcholy a věže nad námi.

Zájezd je jako stvořený pro seznámení se s klasickou alpskou turistikou, na své si přijdou ale i ostřílení vysokohorští turisté. Jedná se o technicky méně náročný přechod s noclehy na alpských chatách, kde se výborně vaří. Čekají nás typické alpské pěší túry po značených cestách s převýšením většinou kolem 1000 m, které nám budou trvat asi 9 hod. Vzhledem k nocování a možnosti stravování na horských chatách nemusíme nést těžký batoh. Ve skupině bývá obvykle do 15 osob.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd z Brna kolem 21 hod přes Jihlavu, Prahu a České Budějovice, noční přejezd Rakouska.
  • 2. den: Výstup z parkoviště (1600 m) k chatě Dachsteinsüdwandhütte (1871 m) pod mohutnou jižní stěnou Dachsteinu. Přechod přes sedla Tor (2033 m) a Sulzenhals (1821 m) a po alpských pastvinách, nad nimiž divoce ční skalnaté vrcholy, až na chatu Hofpürglhütte (1705 m) s úžasnou polohou přímo pod symbolem oblasti, překrásnými věžemi Bischofsmütze. (9 hod, ↑ 1000 m, ↓ 800 m)
  • 3. den: Okružní túra kolem Gosaukammu: Z chaty ostrý výstup do sedla Steiglpass (2018 m) s nádhernými výhledy, sestup na východní stranu hřebene nad modravým jezerem Gosausee a k chatě Gablonzer Hütte (1550 m), možnost výstupu na vrchol Grosser Donnerkogel (2054 m) s nádhernými panoramaty. Přechod po západní straně hřebenu na kouzelné alpské pastviny se sympatickými chatami Stuhlalm (1467 m) a Theodor Körner Hütte (1454 m). (8 hod, ↑ 600 m, ↓ 800 m, s výstupem na Donnerkogel +3 hod, ↑ +500 m, ↓ +500 m)
  • 4. den: Dokončení okruhu kolem Gosaukammu. Ranní túra pod masívem Bischofsmütze k chatě Hofpürglhütte (1703 m), sestup na Unterhofalm (1270 m) k busu (4 hod, ↑ 350 m, ↓ 600 m). Odjezd z Rakouska, večerní návrat přes České Budějovice, Prahu a Jihlavu, noční příjezd do Brna.

Ubytování

1x na horské chatě Hofpürglhütte a 1x na chatě Körner Hütte. Spí se na matracích s dekami ve společných noclehárnách. Spacák není potřeba, je nutná vlastní vložka do spacáku. Teplá sprcha je za příplatek cca 3 €.

Stravování

Na chatách je nocleh možný pouze s polopenzí, na Hofpürglhütte v ceně cca 22 €, na Körner Hütte 25 €. Vlastní vaření na chatách není možné, jedině venku dále od chaty na vlastním vařiči, ale kvůli váze a velikosti batohu to nedoporučujeme. Za konzumaci vlastního jídla mohou chataři požadovat poplatek 5 €. Jídlo na den je třeba mít s sebou z ČR. 3. den lze poobědvat během treku na chatě Gablonzerhütte. Dokupovat základní potraviny není během zájezdu možné.

Dachsteinský Gosaukamm

Dachsteinský Gosaukamm

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Verwallské Alpy

Přechod po chatách vysokohorské trasy Paznauer Höhenweg

Vysoké Taury

Horský přechod v blízkosti rakouské nejvyšší hory Grossglockner

Karavanky

Nejdelší hřebenovka ve Slovinsku

Hochschwab

Přechod po chatách blízkých dvoutisícových Alp (Rakousko)