Informace k zájezdu
Francouzské Alpy - NP Écrins

Úvodní stránka zájezdu Francouzské Alpy - NP Écrins ( Francie, Alpy, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2-3

Na túry budeme vyrážet nalehko jen s batůžkem na jeden den. Na túrách strávíme denně zpravidla 5-9 hodin včetně mnoha přestávek. Každý den máte možnost si vybrat kratší, nebo delší variantu. Denní převýšení je různorodé, pro kratší túry max. 700 m ve výstupu a v sestupu, pro delší túry je to až 1500 m. 6. den je odpočinkový s návštěvou termálních lázní, nebo s možností krátké túry. Trasy vedou po značených horských stezkách, v trávě i v suti. Ve 3. dni v obou variantách a v 7. dni ve variantě B narazíme na řetězy a fixní lana. Tyto úseky jsou však technicky jednoduché. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, kde bude možné si nechávat nepotřebné věci.

POČASÍ


Aktuální předpověď počasí pro department Isère můžete sledovat zde: Isère. Přehlednou předpověď počasí poskytuje i norský server yr.no.
I když nebudeme vystupovat na okolní sněhem pokryté vrcholy, je potřeba počítat s proměnlivým počasím a možností vydatných srážek. Oblačnost bývá horami zadržována a je zde tedy možné zhoršení počasí i na několik dní. Teplota vzduchu je v závislosti na nadmořské výšce značně rozdílná. V údolích se mohou teploty pohybovat v létě mezi 15-25 °C. Ve výškách kolem 2500 m n. m. může být teplota i v létě kolem bodu mrazu. Rukavice a zimní čepice je běžnou potřebou v každých horách i v letním období.

MĚNA A KAPESNÉ


Ceny: bageta: 0,9-1,3 €, sýr v obchodě: 2-4 € za 200 g, víno v obchodě: od 2 €, pizza v restauraci: 8-12 €, hlavní jídlo v restauraci: od 10 €, pivo v restauraci: 3-5 €, káva nebo víno v restauraci: od 1,3 €, zmrzlina: 1,5-2 €. V restauracích jsou obecně ceny cca 2,5x vyšší než u nás. Některé potraviny v obchodech jsou cca o 50 % vyšší než u nás, ale naopak řada potravin je stejně drahá nebo levnější než u nás. Doporučujeme si vzít kapesné 100-200 € na osobu. Celková výše útraty záleží jen na vašich chutích a potřebách. Doporučujeme vzít si k předpokládané útratě finanční rezervu cca 50-100 € na osobu.
Výměna peněz: Pro cestu do Francie budete potřebovat eura, která je možné nakoupit ve všech směnárnách. Peníze v dostatečné výši doporučujeme vyměnit v ČR, na místě jsou koruny obtížně směnitelné. Téměř všude je možno platit kartou.

MAPY A LITERATURA


Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu.
Zájemcům doporučujeme tuto originální mapu:
Nakladatelství IGN, Ecrins, 1 : 50 000.

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad

Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (vč. stanu) a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měna příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, pláštěnka (i na batoh), batoh (cca 20-30 l), do kterého se vejde vše potřebné ke strávení jednoho dne v přírodě. Potřeby osobní hygieny, krém na opalování s UV filtrem, sluneční brýle s UV filtrem. Pravidelně užívané léky, zavírací nůž, čelovka, tužka, zápisník, mapy, GPS, foťák a náhradní baterie, nabíječka na telefon. Ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Kvalitní "rozchozené" boty, oblečení do pohody i nepohody. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo, 2. a 3. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, 4. vrstva svrchní - "šusťák", gore-tex, gelanots (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko. Ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů, plavky (do lázní Les Grands Bains du Monêtier není povolen vstup v tzv. šortkových plavkách, je třeba mít „standartní“ plavky), čepice, rukavice, sandály (aby si nohy po celodenní túře odpočinuly + na cestu do busu).
Strava: Energeticky vydatné jídlo (tyčinky, čokolády, tvrdé salámy, paštiky, oplatky, sušené ovoce, šumivé vitamíny atd.), minimálně 1,5l plastovou láhev na vodu.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy