Francouzské Alpy - NP Écrins

Turistika v okolí Les Deux Alpes a Briançonu

Vysokohorský masiv des Écrins v Dauphinských Alpách je jedním z deseti francouzských národních parků a díky své odlehlosti a divokosti patří k nejkrásnějším parkům v Evropě. Rozprostírá se na jihozápadě alpského horského oblouku, je ohraničený hlavními údolími řek Drac, Romanche a Durance a nejvyšší vrchol Barre des Écrins měří 4102 m. Dechberoucí krása místní přírody nás okouzlí nádhernými panoramaty vysokých majestátních štítů sevřených ledovcovými krunýři a sněhem, strmými stěnami a rozeklanými skalními jehlami. Úchvatnou krajinu dotváří vliv jižního podnebí a pestrobarevná alpská květena, hluboce zařezaná zelená údolí, horské pastviny, křišťálově čistá jezera a hučící řeky. Malebný ráz samot z kamení doplňují horská městečka pulsující francouzským rytmem. Na příkrých svazích kolem cest můžeme spatřit obratné kamzíky a pozorovat sviště, kteří svou přítomnost ohlašují typickým hvizdem. Nad hlavou se často objeví dravec, vznosně kroužící ve vzdušných proudech, jehož sledování jen umocní pocit nespoutanosti.

Na tomto zájezdu máte jedinečnou možnost projít si úseky jednoho ze tří nejkrásnějších francouzských horských treků Tour de l'Oisans vedoucí po červenobílé značce GR 54. Vystoupáme na vrcholy La Cucumelle (2696 m) nebo Tête de la Maye (2518 m) s neskutečnými výhledy, prohlédneme si historické město Briançon a lyžařské středisko Les Deux Alpes a osvěžíme se třeba v jezeru Lac du Lauvitel.

Denně se můžete sami rozhodnout pro jednu ze dvou variant etap podle jejich délky, zájezd je tak vhodný pro skupiny či páry s odlišnými požadavky na náročnost. Varianta A je určena pro milovníky přírody a turistiky bez potřeby dosáhnout nejvyšších vrcholů. Pohybovat se budeme v kopcovitém, převážně technicky nenáročném terénu. Délka jednotlivých výletů je zpravidla 5-6 hodin celkového času i s přestávkami s průměrným převýšením kolem 450 m. Varianta B zase zaujme ty, pro které je odměnou pocit z podání dobrého sportovního výkonu. Délka jednotlivých túr je v průměru 7-9 hodin a převýšení kolem 850 m. Vždy je možnost trasu prodloužit a zvýšit tak náročnost, ale často také fakultativním využitím lanovek zkrátit. Horské stezky jsou dobře značené, bezpečně se vyhýbají ledovcům, ve vyšších partiích přibývá kamení a volné suti (náročnost podrobněji). Nocovat budeme ve stanech, resp. v mobilhomech v kempech u Briançonu a Vénoscu a dostanete polopenzi z naší polní kuchyně. Doprava a místa ubytování jsou společné se zájezdem Francouzské Alpy - ferraty v NP Écrins.

Program zájezdu

 • 1. den: Předpokládaný odjezd ve 13 hod z Brna přes Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Francie.
 • 2. den: A: Návštěva historického města Briançon zapsaného na seznam UNESCO, možnost oběda v místní restauraci a prohlídky některé z nedobytných pevností a technického skvostu nad řekou Durance - mostu Pont d'Asfeld. B: Výstup na vyhlídkový vrchol Croix de Toulouse (1962 m) (4 hod, ↑ 600 m, ↓ 600 m), návštěva Briançonu. Ubytování v kempu na 4 noci.
 • 3. den: A: Okružní túra rozkvetlými alpskými loukami z Pont de l'Alpe kolem salaší k jezeru Le Grand Lac (6 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m). B: Navíc vrchol Crête du Chardonnet (2713 m) a přes průsmyk Col de l'Aiguillette (2534 m) návrat do Pont de l'Alpe (+3 hod, ↑ +500 m, ↓ +500 m).
 • 4. den: A: Ze sedla Col du Lautaret (2057 m) zaříznutou cestou ve svahu na horskou chatu Refuge de l'Alpe de Villar-d'Arêne a zpět (6 hod, ↑ 550 m, ↓ 350 m). B: Navíc po GR 54 výstup na Col d'Arsine (2340 m) s odbočkou k ledovcovému jezeru Lac du Glacier d'Arsine (2455 m) a ke kouzelnému jezírku Lac de la Douche, dále přes le Grand Pré do osady le Casset (1512 m) (+3 hod, ↓ +700 m).
 • 5. den: A: Z La Grave lanovkou do sedla Col des Ruillans (3211 m), famózní výhledy na ledovce a na legendární horu La Meije (3983 m). Možnost výletu k jezeru Lac de Puy Vachier (5 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m). B: Z La Grave lanovkou do stanice Gare de Peyrou d'Amont (2416 m), dál turistickým chodníkem kolem ledovce Glacier du Rateau, až do sedla Col des Ruillans (3211 m). Sestup okolo chaty Refuge Evariste Chancel (2506 m) a jezera Lac de Puy Vachier zpět na stanici lanovky (6 hod, ↑ 850 m, ↓ 850 m). Alternativa: Túra z Villar-d'Arêne k jezeru Lac du Pontet s nádhernými výhledy na horu La Meije (6 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m).
 • 6. den: A: Odpočinek a regenerace v termálních lázních v Le Monêtier les Bains. B: Lanovkou pod sedlo Col de l'Eychauda (2425 m), výstup na vrchol La Cucumelle (2696 m) s fantastickým kruhovým rozhledem, návrat lanovkou zpět (4-5 hod, ↑ 450 m, ↓ 450 m). Přejezd do Vénoscu, ubytování v kempu na 3 noci.
 • 7. den: A: Pohodová túra lesem a loukami z osady Champhorent úbočím po břehu peřejnaté řeky Venéon kolem mnoha vodopádů do La Bérarde (5 hod, ↑ 300 m, ↓ 150 m). B: Náročná túra k chatě u jezera Lac de la Muzelle (2115 m), přes sedlo Col du Vallon (2531) sestup k jezeru Lac du Lauvitel (1505 m) (10 hod, ↑ 1750 m, ↓ 1850 m).
 • 8. den: A: Túra k tyrkysovému jezeru Lac Lauvitel (1505 m) s možností koupání (6 hod, ↑ 750 m, ↓ 650 m). B: Z osady La Bérarde výstup na vrchol Tete de la Maye (2518 m) s unikátními výhledy na nejvyšší velikány NP Écrins (6 hod, ↑ 800 m, ↓ 800 m).
 • 9. den: A: Túra do sedla Le Mais (2106 m) nad lyžařským střediskem Les Deux Alpes (3-4 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m). B: Navíc výstup na Pied Moutet (2339 m) (+1 hod, ↑ +250 m, ↓ +250 m). Odpolední odjezd autobusem, noční přejezd Francie a Německa.
 • 10. den: Návrat přes Plzeň, Prahu a Jihlavu do Brna v dopoledních hodinách.

Nocování a ubytování

7x v kempech ve vlastních stanech nebo za příplatek 3000 Kč/os. v mobilhomech. Mobilhome je chatkový apartmán pro 4-6 osob se 2-3 oddělenými ložnicemi a společnou obytnou místností. Jeho součástí je také plně vybavená kuchyň, WC a sprchový kout. Před mobilhomem je možnost venkovního posezení. V pokojích je jedna velká manželská postel nebo dvě samostatné. K vybavení mobilhomů patří polštáře a přikrývky. Je zapotřebí si vzít vlastní povlečení (manželské postele mají manželskou přikrývku, nemusíte mít na ni povlečení, postačí klasické prostěradlo), nebo je možné si povlečení zapůjčit za poplatek cca 14 € za osobu přímo na místě. V kuchyňkách je k dispozici běžné nádobí, lednička, mikrovlnka a kávovar. Závěrečný úklid mobilhomů si provádí každý sám, vezměte si s sebou čistící prostředky. První 4 noci budeme v kempu v Briançonu (možnost mobilhomu), následující 3 noci v kempu v městečku Vénosc (kemp má různé typy ubytování - možnost mobilhomu, bungalovu, chatky nebo apartmánu, vše je kvalitativně na přibližně stejné úrovni, dopředu si nelze vybrat). Svůj zájem o ubytování v mobilhomu uveďte již v přihlášce. Mobilhomy doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Dostanete polopenzi z naší polní kuchyně, polopenze začíná 2. den večeří a končí 9. den snídaní. Během některých túr bude příležitost poobědvat v restauraci, ceny jsou obecně cca 2,5x vyšší než u nás. Některé potraviny v obchodech jsou cca o 50 % dražší než u nás, ale naopak řada potravin je stejně drahá nebo levnější.

Francouzské Alpy - NP Écrins

Francouzské Alpy - NP Écrins

Další podobné zájezdy:

 • Zpět na dlaždice
 • Řádkový seznam termínů

Tour du Mont Blanc

Okruh kolem nejvyšší hory Evropy (Francie, Itálie, Švýcarsko)

Madeira - horská turistika

Perla Atlantiku, ostrov věčného jara (Portugalsko)

Hory a moře Korsiky

Perla středomoří - turistika a koupání

Walliské Alpy

Horská turistika v okolí Zermattu a Saas Fee (Švýcarsko)

Slovinskem z hor až k Jadranu

Z úchvatných Julských Alp k moři

Tenerife - horská turistika

Největším a nejvyšším z Kanárských ostrovů (Španělsko)