Informace k zájezdu
Švýcarské Alpy - Davos

Úvodní stránka zájezdu Švýcarské Alpy - Davos ( Švýcarsko, Alpy, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2 - 3

Budeme se pohybovat v horském terénu do nadmořských výšek 3000 m po horských kamenitých stezkách, čemuž je nutné přizpůsobit veškeré vybavení - zejména obuv a oblečení. Zájezd zvládne člověk, který má dobrou fyzickou i psychickou kondici. Na túrách strávíme v průměru 7 hodin včetně přestávek na jídlo a odpočinek a zdoláme převýšení kolem 900 m. Technicky nejnáročnější je výstup 3. den na vrcholy Saaser Calandra a Rätchenflue. Žádný z nich by však neměl průměrně zdatnému horskému turistovi činit problémy. Vzhledem k rozvinuté turistické infrastruktuře, husté síti turistických stezek, lanovek i možnému cestování vlakem či místními autobusy je zde celá řada alternativních cílů a aktivit pro případný individuální program. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, ve kterém si bude možné nechávat nepotřebné věci.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na norském meteorologickém serveru https://www.yr.no/. Do vyhledávacího okna stačí zadat vybrané místo z našeho programu.
Během dne mohou v tomto období v údolích teploty dosáhnout i přes 30 °C, ale s nadmořskou výškou může teplota značně klesat. Dále je nutno počítat s rychlými změnami počasí, které jsou pro tuto oblast typické zejména odpoledními bouřkami.

MÍSTNÍ MĚNA

1 CHF (frank) = 25,551 Kč
Pro výpravu do Švýcarska si vyměňte CHF (švýcarské franky). Na místě bude pouze omezeně možnost výběru hotovosti v bankomatech. Vzhledem k tranzitu přes Německo doporučujeme vzít si sebou i menší množství eur na případnou útratu na benzinových pumpách.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • Kompass 113 Davos, Arosa, Prättigau, Klosters 1 : 50 000

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd je vhodné stáhnout si mapy Švýcarska (766,89 MB).

MOBILY

Roaming mimo EU: pozor, ceny roamingu mimo EU mohou být několikanásobně vyšší, než na jaké jste zvyklí v ČR nebo v EU. Ceny záleží na vašem operátorovi a tarifu, který máte. Pokud nemáte aktivovaný nějaký balíček levného roamingu mimo EU, tak ceny mohou být např. 30-70 Kč/min volání, příjem hovoru cca polovinu ceny za volání, aktivní hlasová schránka stejně jako volání, SMS cca 10-15 Kč, data mohou být někdy i stonásobně dražší např. 10 - 400 Kč za MB (1 MB může být třeba 5 webových stránek, 1 fotka nebo chvilku zapnutá navigace).
Doporučujeme před přejezdem hranic si vypnout data, deaktivovat hlasovou schránku a hlídat si čas hovorů (odchozích i příchozích). Pozor, při vypnutých datech neuvidíte ani žádné mapy, pokud si je předtím nestáhnete offline do mobilu.
Nabíjení: možnosti nabíjení mobilů jsou omezené. Doporučujeme si vzít kvalitní nabitou powerbanku.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 20 kg (vč. stanu) a snažte se o maximální skladnost. Z důvodu předepsaných váhových limitů pro autobus a omezené plochy ke stanování zvolte adekvátní velikost stanu (pro jednotlivce či dvojice malý nebo max. střední stan).
  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
  • Nocování: stanová varianta - kvalitní stan (vodě a větru odolný), karimatka, spacák; ubytovací varianta - viz kapitola Ubytování
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu)
  • Strava: miska, lžíce či příbor, hrníček na pití, mycí prostředky, utěrka, energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

PŘEKROČENÍ HRANIC

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

Bezcelně je povoleno dovézt předměty osobní potřeby (v přiměřeném množství), např. oblečení, toaletní a sportovní potřeby, foto a videopřístroje apod., potraviny a nealkoholické nápoje v množství, které odpovídá osobní spotřebě. U alkoholických nápojů (platí pouze pro cestující od 17 let) je povoleno dovézt 2 litry lihovin do 15 stupňů, 1 litr lihovin nad 15 stupňů, 200 cigaret nebo 50 ks cigár či 250 g tabáku. Dále lze dovézt dárky v ceně do 300 CHF (kumulace pro více osob není možná), s výjimkou alkoholických a tabákových výrobků, masa, masných a mléčných výrobků, tuků a olejů nad uvedené množství.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR ve Švýcarsku
Ambassade de la République Tcheque
Muristrasse 53 (vchod z Burgernzielweg), 3000 Bern 31, P.O.Box 1304
Tel.: +41/ 313 504 070
Fax: +41/313 504 098
Nouzová linka: +41/796 413 300
Email: bern@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/bern
Provozní hod. úřadu: po-pá 07.45-16.15
Úřední hod. KO pro veřejnost: po-pá 10.00-12.00

Honorární konzulát ČR ve Švýcarsku:
Honorarkonsulat der Tschechischen Republik
Freigutstrasse 27, 8002 Zürich
Tel: +41 445 152 042
Email: zurich@honorary.mzv.cz
Provozní hodiny úřadu: pondělí 10.00 - 13.00, úterý 12.00 - 15.00

Důležité telefony: Hasiči 118, záchranná služba 144 (sanitka), záchranná služba Rega 1414 (vrtulník), policie 117


FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ


Jaroslav Vála - Davos 2019 - blog.