Informace k zájezdu
Dolomity - turistika v okolí Marmolady

Úvodní stránka zájezdu Dolomity - turistika v okolí Marmolady ( Itálie, Dolomity, Alpy, Turistika horská )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 3

Budeme se pohybovat v horském terénu do 3200 m po klasických kamenitých alpských stezkách, čemuž je nutné přizpůsobit veškeré vybavení - zejména oblečení. Zájezd může absolvovat člověk, který má dobrou fyzickou i psychickou kondici a zvládne denní túry s převýšením okolo 1000 metrů a časem chůze 4-8 hodin. Turistické stezky zde mají často kamenitý až skalnatý charakter, typické pro Dolomity jsou suťové úseky, vhodné je tedy použití teleskopických holí. Nejnáročnějším bodem programu je túra pod jižní stěnou Marmolady, kdy je třeba překonat převýšení 1250 m bez možnosti výpomoci lanovkou, tento program zabere asi 9 hod. Vzhledem ke značnému množství turistických stezek, lanovek a horských chat je možná i řada alternativních túr, případně můžeme využít nedalekého aquaparku v městečku Canazei. Na trasách túr jsou turistické chaty s možností občerstvení. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, kde si bude možné nechávat nepotřebné věci.

Vzhledem k nadmořské výšce nad 3000 m 3. a 4. den doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.arpa.veneto.it/bollettini/htm/dolomiti_meteo.asp
http://www.dolomiti.it/en/weather-forecast/
http://www.ilmeteo.it/meteo/Pozza+di+Fassa
Jedná se o oblast s typickým alpským charakterem počasí. Během dne mohou v tomto období teploty dosáhnout i přes 25 °C a během noci se mohu pohybovat i pod 10 °C. Na horách může být však v tomto období mnohem chladněji, setkat se můžeme i s přechody sněhových polí. Dále je nutno počítat s rychlými změnami počasí, které jsou pro tuto oblast typické zejména odpoledními bouřkami.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: 1 kg chleba 1 €, 1 l vína 2-5 €, 1 kg ovoce 2-3 €, 10 dkg sýra 0,7 €, pizza 1,5-3 €, 1 l mléka 0,7-1 €, 10 dkg uzenin 0,7-1 €, pohlednice 0,25-0,4 €, pošt. známka 0,3 €. Ceny lanovek se pohybují od cca 10 € do 30 €.
Výměna peněz: Pro výpravy do Itálie si vyměňte euro, množství záleží na každém. Doporučujeme si s sebou vzít navíc minimálně 50 € jako krizovou rezervu.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu
(doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Kompass č. 59 Dolomity - Marmolata, Sella 1 : 50 000
Kompass č. 619 Fassatal / Val di Fassa - Marmolada - Moena 1 : 25 000
Kompass č. 686 Val di Fassa - Marmolada - Gruppo di Sella - Catinaccio/Rosengarten 1 : 25 000
Tabacco 06 Val di Falsa e Dolomiti Fassane 1 : 25 000

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Další velmi podrobné turistické i cyklistické rastrové mapy pro aplikaci Locus a další ve formátu .sqlitedb můžete stáhnout zde: https://goo.gl/HzR6UQ
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Je nutné dodržet váhový limit zavazadel, tj. 15 kg a snažte se o maximální skladnost.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, měnu příslušné země (viz Měna a kapesné), české koruny na útratu v autobuse, kartičku zahraničního cestovního pojištění.
Doporučené vybavení: Malý batůžek na jednodenní túry (cca 20-30 litrů), teleskopické hole připevnitelné na batoh - pomohou vašim kolenům zvláště při sestupech v suťových polích, typických právě pro Dolomity. Potřeby osobní hygieny, krém s UV filtrem, sluneční brýle s UV filtrem do hor kategorie 3 a vyšší, pravidelně užívané léky, lžíci, ostrý nůž (nejlépe zavírací), světlo - "čelovku", láhve na vodu, tužku, zápisník, mapu, foťák a náhradní baterie, nabíječku na telefon, ...
Oblečení: Kvalitní "rozchozené" boty do hor, sandály (aby si nohy po celodenní túře odpočinuly + na cestu do busu). Oblečení do pohody i nepohody volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo, 2. a 3. vrstva silnější termoprádlo, fleece, polartec, windstopper, no wind, 4. vrstva svrchní - "šusťák", gore-tex, gelanots, ... (moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort), dále kraťasy a tričko, ponožky, nejlépe trekové z moderních materiálů, plavky a koupací čepice, čepice, rukavice, pláštěnku (i na batoh).
Strava: Svačiny na túry (tyčinky, čokolády, tvrdé salámy atd.), minimálně 1,5 l plastovou láhev na vodu. Základní potraviny je většinou možné dokoupit i na místě (pečivo, ovoce, zeleninu, ...). NÁVRH JÍDLA (PRO INSPIRACI): štangle tvrdého salámu, slanina, chleba, ovesné vločky, sušené ovoce, čokolády, šumivé tablety do vody, oplatky, džem, med, tvrdý sýr, tavené sýry, paštiky, slivovice, …
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Kamila Juričková - Dolomity 2014