Dolomity - turistika v okolí Marmolady

Horské skupiny Marmolada, Sella a Rosengarten (Itálie)

Dolomity, Bledé hory, jsou jedinečným přírodním útvarem. Jižně od hlavního alpského hřebene se do třítisícových výšek vypínají bělostné štíty hor. Samotné Dolomity v sobě zahrnují rozsáhlé území, které se dělí do menších horských skupin. Jejich srdcem je městečko Cortina d'Ampezzo a okolní velikáni jako Tofana di Rozes, Monte Cristallo, Civetta, Marmolada, Sella či Monte Pelmo. Kdo se sem jednou vydá, bude se opět rád vracet.

Na tomto zájezdu najdete to nejhezčí z klasických alpských túr v okolí královny Dolomit, 3342 m vysoké Marmolady. Poznáme horské skupiny Rosengarten, Sella a Marmolada, pokusíme se vystoupit na třítisícový vrchol Piz Boé (3152 m) s nádhernými výhledy na značnou část Dolomit i sousedních alpských skupin. Na mnoha místech budeme procházet bojišti 1. světové války, kde na obou stranách fronty bojovala řada Čechů.

Budeme se pohybovat po klasických alpských stezkách s maximální nadmořskou výškou do 3152 m, délka túr se pohybuje průměrně kolem 8 hod (náročnost podrobněji). Většinu výletů je možné zkrátit, využít během nich lanovky nebo je vynechat a udělat si volný den s vlastním programem. Naší základnou bude komfortní hotel v obci Malga Ciapela přímo pod jihovýchodním úbočím Marmolady, kde dostaneme kvalitní polopenzi. Dopravu a ubytování máme společné s dalšími zájezdy do oblasti Dolomit.

Program zájezdu

  • 1. den: Předpokládaný odjezd kolem 18 hod z Brna přes Jihlavu, Prahu a Plzeň, noční přejezd Německa a Rakouska.
  • 2. den: Ze sedla Karer Pass neboli Passo di Costalungo (1758 m) výstup k Rif. Paolina (2125 m), kolem pomníku Montoa Cristomannos (2349 m) a poté přechod pod mohutnou západní stěnou Rotwandu (2806 m) do sedla Vajolonpass (2560 m). Sestup k chatě Rif. Roda di Vael (2280 m) a zpět do sedla Karer Pass (8 hod, ↑ 900 m, ↓ 900 m). V podvečerních hodinách příjezd na místo ubytování.
  • 3. den: Ze sedla Pordoi (2239 m) výstup na třítisícový vyhlídkový vrchol Piz Boe (3152 m) korunující masiv Sellagruppe, lze zkrátit lanovkou. (7 hod, ↑ 950 m, ↓ 950 m, s obousměrným využitím lanovky 4 hod, ↑ 400 m, ↓ 400 m)
  • 4. den: Jedinečný trek pod jižní stěnou královny Dolomit Marmolady. Z obce Penia (1480 m) přes sedlo Passo de Ombreta (2702 m), s možností výstupu na třítisícovou Cima Ombreta (3011 m), do Malga Ciapely (1450 m). Po cestě horské chaty Rif. Contrin (2016 m) a Rif. Falier (2080 m) (9 hod, ↑ 1250 m, ↓ 1250 m, s výstupem na Cima Ombreta +2 hod, ↑ 300 m, ↓ 300 m). Alternativně takřka od hotelu lanovkou na vrchol Punta Serauta (2962 m) v hřebeni Marmolady s muzeem bojů o její ledovce v 1. světové válce či až na vrchol Punta Rocca (3265 m) (3 hod, ↑ 100 m, ↓ 100 m).
  • 5. den: Od hráze jezera Lago di Fedaia (2054 m) výstup k Porta Vescovo (2478 m) a poté pod skalami hřebene Padon k chatě Rif. Passo Padon (2369 m). Možný výstup k Biv. Bontadini (2552 m) s řadou artefaktů z 1. světové války. Po sestupu k Lago di Fedaia přejezd místní dopravou do obce Canazei (5 hod, ↑ 500 m, ↓ 500 m), možná návštěva aquaparku či pizzerie. V podvečerních hodinách odjezd do ČR. Noční přejezd Rakouska a Německa.
  • 6. den: Příjezd na stejná nástupní místa jako při odjezdu, Brno v ranních hodinách.

Ubytování a nocování

3x v hotelu Roy ve středisku Malga Ciapela ve 2lůžkových pokojích (na některých pokojích s možností 2 přistýlek se slevou 700 Kč/přistýlka). Pokoje mají vlastní koupelnu a jsou vybavené satelitní TV, telefonem a fénem. V hotelu je k dispozici restaurace, bar, wellness zdarma (sauna, vířivka) a wifi. Pokoje doobsazujeme do plné kapacity ostatními spolucestujícími.

Stravování

Dostanete místní polopenzi, která začíná 2. den večeří a končí 5. den snídaní. Snídaně se podává formou bufetu, večeře je tříchodová a se salátovým barem. V blízkosti hotelu je i několik restaurací a pizzerií, nedaleko je i menší obchod s potravinami. Ceny v obchodech jsou asi o 50% vyšší než u nás, v restauracích je asi 2x dráž.

Dolomity - turistika v okolí Marmolady

Dolomity - turistika v okolí Marmolady

Další podobné zájezdy:

  • Zpět na dlaždice
  • Řádkový seznam termínů

Lago di Garda

Horská turistika v okolí největšího italského jezera (Dolomity)

Livigno - turistika v italském Tibetu

Horská turistika na pomezí Itálie a Švýcarska

Lombardie - turistika u Lago di Como

Panoramatická turistika kolem horského jezera (Itálie)

Švýcarské Alpy - Davos

Plessurské Alpy a Silvretta (Švýcarsko)

Dolomity - Adamello a Brenta

Turistika v okolí Madonny di Campiglio (Dolomity)

Ötztálské Alpy

Turistika v krajině pod nejvyšší horou Tyrolska