Informace k zájezdu
Eisenerzské Alpy

Úvodní stránka zájezdu Eisenerzské Alpy ( Rakousko, Alpy, Turistika horská, Zájezdy bez nočních přejezdů, Novinky, Víkendovky )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2 - 3

Jedná se o středně náročnou horskou turistiku. Naše trasy se budou pohybovat v rozmezí nadmořských výšek 1000 až 2000 m. Túry jsou technicky jednoduché, jedná se většinou o běžně schůdné kamenité horské stezky, občas suťové partie. Potřeba je kvalitní pevná a rozchozená obuv, teleskopické hole při pohybu jistě pomohou. Budeme se pohybovat po klasických alpských stezkách v nadmořské výšce do 2100 m, délka základních túr se pohybuje kolem 4-7 hodin s převýšením 150-1100 m ve výstupu a 150-1250 m v sestupu. Poslední den si vypomůžeme lanovkou. Díky variantám tras různých délek a náročností můžeme reagovat na případné vrtochy počasí a upravit tak program dle aktuálních podmínek na místě. Na trasách túr není možnost občerstvení. Po celou dobu zájezdu nám bude k dispozici autobus, v němž si můžeme nechat na program nepotřebné věci.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na: http://wetter.orf.at/steiermark/bergwetter
V Alpách je nutné být jak na začátku, tak i na konci léta připraven na jakékoliv počasí - déšť, chladno, může i zasněžit, ale může být také příjemné teplo. Rozsah denních teplot v horách 0 až 20 °C. Ve vyšších polohách může být v červnovém termínu místy i souvislá stará sněhová pokrývka, v zářijovém zase pokrývka čerstvá (doporučujeme návleky na boty).

MÍSTNÍ MĚNA

1 EUR (euro) = 24,895 Kč
Pro útratu na zájezdu je lepší mít alespoň částečnou hotovost. Před odjezdem si vyměňte eura, na zájezdu není možnost oficiální směny. Možnost výběru z bankomatu je v městečku až odpoledne po ukončení programu. Kartou lze teoreticky platit v obchodech a částečně i v restauracích, případně cestou na benzínkách.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:

  • Freytag & Berndt WK 5062 Gesäuse - Admont 1 : 35 000

Alternativně

  • Kompass 212 - Hochschwab, Mariazell, Eisenwurzen 1 : 50 000
  • Freytag & Berndt WK 041 Hochschwab 1 : 50 000

Zhruba dva týdny před odjezdem vám přijde v e-mailu se Závěrečnými informacemi i odkaz na trasy pro aplikaci mapy.cz. Po kliknutí na odkaz se vám zobrazí na mapě trasy celého zájezdu, rozepsané do jednotlivých dní. Trasy si můžete uložit do mobilu a mít je k dispozici během zájezdu v off-line verzi (bez nutnosti připojení k internetu nebo k mobilním datům). Berte prosím na vědomí, že poskytnuté trasy nejsou žádné dogma - průvodce se od nich může odchýlit nebo je přizpůsobit momentálním podmínkám. V některých případech nejde správná cesta jednoduše natrasovat a je tedy vedena jinudy, než se obvykle chodí/jezdí. Pro off-line použití je kromě trasy třeba mít v telefonu staženou i konkrétní mapu. Návod, jak trasy a mapy uložit do svého telefonu, najdete na stránce Mapy k zájezdu v mobilu. Pro tento zájezd je vhodné stáhnout si mapy Rakouska, část Südösterreich > Štýrsko (266 MB)

MOBILY

Roaming v EU: Při používání mobilu v EU (včetně Norska, Islandu a Lichtenštejnska) platíte stejné ceny jako v ČR - https://europa.eu/youreurope/citizens/consumers/internet-telecoms/mobile-roaming-costs/index_cs.htm

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

  • Doklady a peníze: platný cestovní doklad, dostatečné množství peněz (viz kapitola Místní měna), kartička zahraničního cestovního pojištění, průkaz zdravotního pojištění, české koruny na útratu v autobuse
  • Oblečení: pohodlné a praktické, do každého počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva: termoprádlo (funkční prádlo), tričko, kraťasy; 2. vrstva: teplejší (mikina, dlouhé kalhoty...); 3. vrstva svrchní: nepromokavé oblečení (např. membránové, "šusťák"); pláštěnka nebo pončo (zakryje vás i batoh), trekové ponožky, pokrývka hlavy (proti slunci), oblečení na noc, plavky; dle lokality zvažte: návleky, čepici, rukavice
  • Boty: kvalitní trekové boty (rozchozené, nejlépe nepromokavé, naimpregnované), boty na přezutí po túře (např. sandály nebo tenisky, příp. minimalistické „skinnersky“)
  • Ostatní: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování s vyšším ochranným faktorem, sunblock na rty, teleskopické hole, zavírací nůž, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, mobil, nabíječka a ev. powerbanka, čelovka, malý batoh s pláštěnkou (na jednodenní túry nebo na palubu)
  • Strava: energeticky vydatné obědy/svačiny (pečivo, tvrdé salámy, paštiky, tvrdý a měkký sýr, cereální tyčinky, čokolády, sušené ovoce, ořechy, hroznový cukr, oplatky, iontové nápoje, šumivé vitamíny atd.), láhev na pití nebo hydrovak - minimálně 1,5 l
  • Osobní lékárnička: pravidelně užívané léky, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem

CESTOVNÍ DOKLADY

K této cestě potřebujete cestovní pas nebo občanský průkaz, platný nejméně po dobu trvání zájezdu. Je dobré si pořídit fotku cestovního dokladu pro snadnější řešení situace v případě ztráty.

DŮLEŽITÉ ADRESY A TELEFONY

Velvyslanectví ČR v Rakousku
Botschaft der Tschechischen Republik
Penzinger Strasse 11-13, 1140 Wien
Tel: +43/189958111
Fax: +43/18941200
Email: vienna@embassy.mzv.cz;
Web: http://www.mzv.cz/vienna
Úřední hodiny: po-pá: 08.00-16.30
Konzulární oddělení:
Úřední hodiny pro veřejnost:
po-pá 8:30-11:00

Honorární konzulát ČR v Rakousku
Honorarkonsulat der Tschechischen Republik
Bayerhamerstraße 14c, 5020 Salzburg
Tel: +43/662 879624
Fax: +43/662 81516080
Email: hksalzburg@email.cz
Provozní hodiny úřadu: út 09.00-17.00, st 09.00-15.00 a čt 09.00-14.00

Důležitá telefonní čísla: Záchranná služba 141 (144), Hasiči 122, Policie 133, Centrální tísňové volání 112