Informace k zájezdu
Fagaraš

Úvodní stránka zájezdu Fagaraš ( Rumunsko, Karpaty, Balkán, Přechody hor )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 4-5

Jedná se o nejnáročnější akci v rámci přechodů rumunských hor. Čeká nás náročná hřebenovka s ostrým nástupem a krásnou panoramatickou cestou nahoru a dolů po kopcích hřebene. Denní etapy jsou variabilní, na túrách strávíme 4-9 hodin včetně pauz. Stejně různorodé je denní převýšení - v průměru nás čeká 700-900 m nahoru a totéž dolů, největší převýšení absolvujeme 3. den (1350 m nahoru a 750 m dolů) a 7. den (1050 m nahoru a 1200 m dolů). Naše putování povede téměř pořád nad hranicí lesa, ve výšce přes 2000 m. Chůze po pěšinkách je okořeněná několika exponovanými skalnatými místy, při jejichž přecházení bude potřeba zvýšené opatrnosti. Legendární průrva Strunga Dracului není již několik let pro sesuv průchodná, proto se jde roklí Strunga Doamnei. Exponovaný a vzdušný výstup na Şerbotu lze obejít jen za cenu ztráty výšky. Hřeben Fagaraše je skalnatý a na sever i jih se vinou dlouhá travnatá údolí. Zájezd není vhodný pro lidi se závratí nebo strachem z výšek.
Dopravu do Rumunska máme společnou s dalšími zájezdy na Fagaraš či do přilehlých Jižních Karpat. V polovině zájezdu (6. den ráno) se setkáme s naším autobusem a budeme z něj moci doplnit zásoby na druhou část přechodu. Podle toho se zabalte a věci na druhou část přechodu si dejte zvlášť. Kromě toho je 6. den ráno možné dokoupit základní potraviny jako chleba, sýr, klobásy, ovoce, zeleninu, sušenky. V autobusu si také můžete po celou dobu akce ponechat věci potřebné na zpáteční cestu.

Vzhledem k náročnosti terénu doporučujeme mít sjednané odpovídající cestovní pojištění. U nás si můžete sjednat cestovní pojištění Generali, které pokrývá sportovní činnost v rámci programu, nebo členství v Alpenverein s celoročním pojištěním.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat na:
http://www.meteoromania.ro/ (Rumunsko)
http://www.mountain-forecast.com/peaks/Moldoveanu/forecasts/2545 (Moldoveanu 2544 m)
Počasí v horách je proměnlivé. Fagaraš patří k deštivějším pohořím. Buďte proto připraveni na déšť, silné a časté bouřky, mlhu a chlad. I v létě zde může nasněžit a občas přijdou i silná krupobití. Stejně tak může být nádherné, stabilní, teplé a slunečné počasí. Rozsah denních teplot na hřebeni je 5-20 °C. Teploty v noci mohou klesnout na nulu a na některých místech hřebene a v ledovcových karech může stále zůstávat sníh.

MĚNA A KAPESNÉ

Ceny: Na jídlo a případné suvenýry by vám mělo stačit asi 50-80 €, ale záleží na vašich chutích a potřebách. Možnost útraty je jen na horských chatách - viz kap. Stravování. Pokud vám nějaké rumunské lei zbydou, bude možnost je utratit poslední den v Sibiu. Každému doporučujeme si s sebou vzít navíc jako krizovou rezervu cca 30-50 €, dle vašeho uvážení. Ceny za potraviny a v restauracích jsou v Rumunsku podobné jako v ČR. Na Fagaraši je ovšem třeba počítat s „horskou přirážkou“, na horských chatách zaplatíte za jídlo o něco více než u nás na horách.
Výměna peněz: Rumunská měna je rumunský nový lei (RON), u nás v bankách či směnárnách jej seženete jen obtížně. Proto je třeba vzít do Rumunska nejlépe EUR (pouze papírové bankovky), případně USD (pouze nové bankovky, tedy od roku 2006). Hned na hranicích s Rumunskem bude možnost vyměnit valuty za rumunské lei. Výběr hotovosti z bankomatu nebude možný, jedině na zpáteční cestě v Sibiu. Platba kartou je možná pouze při cestě tam a zpět na benzínkách, příp. při posledních nákupech v Sibiu.

MAPY A LITERATURA

Seženete v každém větším knihkupectví nebo na internetu
(doporučujeme: http://www.pruvodcenakopce.cz ).
Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Dimap: Muntii Fagarasului 1 : 60 000.

Knižní průvodci:
Michal Bulička - Rumunské Karpaty (nakl. Mirago, edice v kroužkové vazbě),
Rumunské hory (nakl. Sky)

V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete OpenStreet mapy stáhnout zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/europe
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

Mapa k zájezdu Fagaraš:

Zobrazit mapu zájezdu Fagaraš na větší mapě maps.google.cz

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Jelikož si všechny potřebné věci ponesete po celou dobu přechodu hor na zádech, snažte se maximálně ušetřit na váze, neberte žádné zbytečnosti. Některé věci je ideální vzít do dvojice (trojice) - stan, věci na vaření, lékárnička. Všechny potřebné věci by se vám měly vejít do batohu o objemu 60-70 l.
Nezbytné vybavení: Platný cestovní doklad, adekvátní množství eur, české koruny na útratu v autobuse, kartička zahraničního cestovního pojištění, evropský průkaz zdravotního pojištění, stan (samonosný, nepromokavý, dvouplášťový, stabilní i v silném větru, kopulovitého nebo hybridního tvaru, lehký; do hor jsou zcela nevhodné levné nekvalitní stany), izolační podložka (karimatka nebo nafukovací karimatka, která je skladnější a má lepší izolační vlastnosti), spacák přiměřeného tepelného komfortu (počítejte raději s chladnými nočními teplotami, teplota může k ránu klesnout i k 0 °C), čelovka.
Doporučené vybavení: Teleskopické hole, sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor min. 30), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, hygienické potřeby v minimalistické verzi, malý ručník, mapa (viz kap. mapy a literatura), batůžek na palubu busu (malý, skladný), GPS, mobil, ledvinka nebo kapsička na krk na doklady a peníze.
Oblečení: Pohodlné a praktické, do chladnějšího i teplejšího, slunečného i deštivého či větrného počasí. Oblečení volte tak, aby se dalo vrstvit podle povětrnostních podmínek: 1. vrstva termoprádlo (funkční prádlo), tričko; 2. (a 3.) vrstva teplejší - fleecová bunda, polartec, windstopper, kalhoty do hor, ...; 4. vrstva svrchní - membránové oblečení (gore-tex, gelanots, ...), "šusťák". Svrchní vrstva je nepromokavá, můžete volit membránové oblečení a pláštěnku na batoh nebo pláštěnku typu ponča, která zakryje vás i batoh. Moderní materiály nejsou samozřejmě podmínkou, ale zajistí vám větší komfort. Dále trekové ponožky, kraťasy, pokrývku hlavy (proti slunci i chladu), rukavice, návleky, oblečení na noc do stanu. Boty: kvalitní trekové boty do hor, do náročnějšího terénu, rozchozené, na které jste zvyklí, co nejméně promokavé. Boty je vhodné před odjezdem naimpregnovat. Je dobré si vzít i sandály - páskáče (na přezutí po túře, do busu).
Strava: Jedná se o přechod hor natěžko, čemuž je nutné přizpůsobit složení stravy - také viz kap. Stravování. Věci na vaření - ešus, vařič, plynová bomba (doporučujeme vzít jednu větší bombu 425 g do dvojice, záleží na intenzitě vaření), k vařiči je dobré také závětří, dále lžíce, nůž, otvírák, zapalovač nebo zápalky. Na vaření s sebou vezměte pouze lehké potraviny s kratší dobou vaření - polévky ze sáčku, jídlo ze sáčku typu „Travellunch“, „Dobrý hostinec“ nebo „Rychlá večeře“, bramborové kaše, sladké kaše, pudink atd. Těžké konzervy neberte! Dále sůl, koření, čaj, cukr, ... Přes den na túře se nevaří, takže s sebou studené jídlo: chleba a něco na něj - ideální je kus štangle suchého salámu, tvrdé a měkké sýry, slanina, paštiky, džem (ne ve skle!); ideální je strava dodávající dostatek energie a přitom lehká, dehydratovaná - müsli, ovesné vločky, čokolády, cereální tyčinky, oplatky, bonbony (lipa, hroznový cukr, ...), sušené ovoce, oříšky a další lehké a vysokoenergetické potraviny, ... Pití - s sebou vezměte láhve o objemu cca 2,5-3 l na osobu, dle vaší osobní spotřeby. Vodu budeme postupně doplňovat. Zásobu vody na úvodní túru do hor si vezměte již k odjezdu nebo si vodu můžete koupit cestou na benzince. Vhodné je mít pro případy nouze prostředek na dezinfekci pitné vody - doporučujeme filtr na vodu typu Sawyer, UV filtr nebo kapky Sanosil (koupíte v lékárnách nebo ve zdravotních ústavech). Doporučujeme také práškové nápoje a šumivé vitamíny do vody.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum), ... V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.

Více informací o doporučeném vybavení naleznete na: http://www.alpina.cz/t/vybaveni-na-zajezdy

POJIŠTĚNÍ:

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Rosťa Navrátil - Fagaraš 2012, , Vít Ditrich - Fagaraš 2010.

Video ze zájezdu Fagaraš 2012: