Fagaraš

Větrné hory - nejvyšší v Rumunsku

Fagaraš (Făgăraş) - Větrné hory ...na severu mlha, na jihu travnaté a skalnaté srázy, mezi nimi ostrá hranice... vlny, vichry a déšť na pustém, skalami vroubeném urlejském jezeru... nekonečné dny pochodu nahoru a dolů. Mnoho křížů zmrzlých a zbloudilých na fagarašském hřebeni...
(Miroslav Nevrlý: Karpatské hry)

Fagaraš - největší a nejvyšší pohoří Rumunska s nejvyšší rumunskou horou Moldoveanu (2544 m). Jeho divoce skalnatý i příjemně travnatý hřeben je přes 70 km dlouhý (vzdušnou čarou) a v délce 60 km neklesne pod 2000 metrů. Pro své utváření a svérázný reliéf ledovcového původu patří Fagaraš mezi pohoří nejzajímavější a turisticky nejnavštěvovanější. Přesto jsou hory dotčeny civilizací jen velmi málo a mohou nám poskytnout vše, co od treku ve velehorách můžeme čekat: kouzlo drsné, ale i romantické přírody, hluboké lesy i daleké rozhledy, směle vedené turistické cesty, pohledy na impozantní ledovcové kary i modravá horská plesa s průzračně čistou vodou.

Jedná se o nejobtížnější přechod v rumunských Karpatech. Čeká nás náročná hřebenovka s ostrým nástupem a krásnou panoramatickou cestou nahoru a dolů po vrcholcích hřebene. Díky několika exponovaným a vzdušným úsekům je zájezd nevhodný pro lidi se závratí nebo strachem z výšek. Denní etapy jsou variabilní, na túrách strávíme 4-9 hodin včetně pauz s průměrným denním převýšením 700-900 m nahoru a totéž dolů. Spát budeme na horských tábořištích ve vlastních stanech. V polovině zájezdu budeme moci doplnit zásoby z autobusu a dokoupit většinu potravin. Ve skupině bývá obvykle kolem 15 osob. Pokud dáváte přednost lehčímu batohu a spaní v postýlce, můžete si vybrat zájezd Fagaraš a Piatra Craiului - přechod po chatách.

Aktuálně - vstup do Rumunska: vstup je povolen všem bez jakýchkoli dokladů o testech či očkování (mzv.cz). Návrat do ČR: návrat odkudkoli je pro všechny bez jakýchkoli podmínek, tak jak tomu bylo před Covidem.

Program zájezdu

  • 1. den: Odjezd kolem 16 hod z Brna (u termínu 322 i z Olomouce) přes Bratislavu, noční přejezd Maďarska.
  • 2. den: Z vesničky Breaza (680 m) nástup na hřeben k bývalé chatě Urlea (1536 m, aktuálně opuštěná), nocleh. (4 hod, ↑ 950 m, ↓ 100 m)
  • 3. den: Výstup na hřeben, cesta na západ přes několik vrcholů s výškou kolem 2400 m. Nocleh v oblasti jezera Valea Rea. (9 hod, ↑ 1350 m, ↓ 750 m)
  • 4. den: Nejvyšší vrchol Rumunska Moldoveanu (2544 m) a přes několik dalších vrcholů přechod k chatě a jezeru Podragu (2136 m). (7 hod, ↑ 750 m, ↓ 850 m)
  • 5. den: Přes vrchol Arpaşul Mare (2468 m) a ostrý hřebínek přesun k jezeru Capra. (7 hod, ↑ 850 m, ↓ 700 m)
  • 6. den: Kolem turistického komplexu Bâlea (setkání s autobusem - vyzvednutí zásob, nákup, občerstvení) a tzv. Ceauşescova tunelu protínajícího hřeben Fagaraše od severu k jihu k jezeru Căltun (2147 m). (5 hod, ↑ 700 m, ↓ 700 m)
  • 7. den: Nejkrásnější partie hor: rokle Strunga Doamnei, vrcholy Negoiu (2535 m), Şerbota (2331 m) a Vf. Scara (2306 m) a jezero Avrig (2011 m). (8 hod, ↑ 1050 m, ↓ 1200 m)
  • 8. den: Přes vrchol Budislavul (2345 m) a sedlo Suru sestup k chatě Suru (1450 m). (4 hod, ↑ 400 m, ↓ 950 m)
  • 9. den: Sestup do vesnice Sebeşu de Sus (450 m), setkání s autobusem (4 hod, ↓ 1000 m). Návštěva historického města Sibiu, nákupy. Noční přejezd Maďarska.
  • 10. den: Příjezd na stejná místa jako při odjezdu (Brno kolem 8 hod).

Nocování

V horách ve vlastních stanech. Horská tábořiště jsou osvědčená, v blízkosti je voda (asi 5x spíme u horského jezera). Rozdělávání ohně (kromě první a poslední noci) není kvůli nadmořské výšce možné (není dřevo).

Stravování

Z vlastních dovezených zásob, vlastní vaření. Během přechodu narazíme na hřebeni na 3 funkční horské chaty (Podragu, Bâlea Lac, Suru), kde je možné dát si pivo nebo ochutnat rumunské speciality. Dokoupit nějaké zásoby (místní klobásky, uzené, různé sýry, pálenku, sladkosti, většinou i chléb a zeleninu) je možné u turistického komplexu Bâlea Lac, kam je třeba z hřebene trochu sestoupit - zde se také 6. den potkáme s naším autobusem, ze kterého si vyzvedneme zásoby na další pochod. Ceny za potraviny a v restauracích jsou v Rumunsku podobné jako v ČR. Na Fagaraši je ovšem třeba počítat s „horskou přirážkou“, na horských chatách zaplatíte za jídlo o něco více než u nás na horách.

Fagaraš