Informace k zájezdu
Zážitkové Filipíny

Úvodní stránka zájezdu Zážitkové Filipíny ( Filipíny, Daleké cesty, Turistika nenáročná, Letecké zájezdy )

CHARAKTERISTIKA A NÁROČNOST 2


Aktivní zájezd je zaměřený na pestré zážitky pro každého, i průměrně zdatného cestovatele, ať už začínajícího či zkušeného. Vychutnáme si nenáročné pěší túry, pustíme se do malého jeskynního dobrodružství, vyzkoušíme si kajaking mezi tropickými ostrovy, uchvátí nás šnorchlování s velrybími žraloky, i začátečníci se mohou s instruktorem potápět k vrakům lodí. Prostor bude i pro relaxaci na kouzelných plážích. Na pěších túrách a při aktivitách strávíme denně 4-8 hodin, převýšení pěších túr je většinou do 400 m nahoru a totéž dolů. Pěší túry jsou po stezkách, cestách i rýžových terasách a vždy je vede náš zkušený průvodce znalý destinace. Průchod jeskyněmi v Sagadě je navíc s místním průvodcem, který je k dispozici i při túře na Mt. Pinatubo, při lodních tour a v rezervaci nártounů na Boholu.

LETENKY

Termín zájezdu může být po dohodě s účastníky mírně pozměněn (o 1-2 dny) s ohledem na nejlevnější a nejvýhodnější nabídku letenek. Obecně platí - čím dříve se přihlásíte, tím levnější letenky pro vás budou. Uvedená cena je orientační. Odlétáme z Prahy. V případě vašeho zájmu letět z jiného letiště nám to prosím sdělte, ne vždy je však jiné odletové místo možné. Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.
Více informací o koupi letenek a placení zájezdu.

POJIŠTĚNÍ

V ceně zájezdů není zahrnuto cestovní pojištění ani pojištění storna zájezdu. Účastníkům zájezdů CK Alpina nabízíme možnost zprostředkování zahraničního cestovního pojištění i pojištění storna zájezdu od pojišťovny Generali, a.s. Ti, co cestují častěji, si mohou sjednat členství v alpském spolku Alpenverein, jehož pojištění pokrývá téměř všechny rizikové sportovní aktivity a platí jeden kalendářní rok.

POČASÍ

Aktuální předpověď počasí můžete sledovat třeba zde:
https://www.pagasa.dost.gov.ph (Filipínský úřad pro atmosférické, geofyzikální a astronomické služby)
https://www.accuweather.com/en/ph/manila/264885/weather-forecast/264885 (Manila, 5 m) https://www.accuweather.com/en/ph/banaue/263371/weather-forecast/263371 (Banaue, Luzon, 1280 m)
https://www.accuweather.com/en/ph/el-nido/265237/weather-forecast/265237 (El Nido, Palawan, 5 m)

Filipínské klima je tropické, teploty ale záleží na nadmořské výšce. V horách při turistice vysoké tropické teploty nehrozí, ty nám naopak budou vyhovovat při mořských aktivitách. Období sucha, ve kterém na Filipíny pojedeme, je od prosince do dubna. Od června do listopadu je období dešťů a tajfunů, kdy spadne až 500 mm srážek měsíčně a vlhkost vzduchu často dosahuje až 100 %. Teploty jsou v nížinách vysoké po celý rok, denní teploty kolísají v průběhu roku jen v rozmezí několika málo °C. Na přelomu března a února jsou v nižších polohách denní teploty přes 30 °C, noci jsou také tropické s teplotami neklesajícími pod 22 °C. Ve vyšších polohách na rýžových terasách na Luzonu odpovídají teploty našemu příjemnému létu.

MĚNA A KAPESNÉ

Bankomaty a výměna peněz: Nejlepší je mít s sebou mezinárodní embosovanou (s vystouplými čísly) platební kartu Visa (rozšířenější) či MasterCard a určitou část peněz v hotovosti. Kartu využijete pro výběry místní měny z bankomatů, na které často ve městech narazíme. K přímým platba lze kartu využít jen omezeně (větší obchody, dražší restaurace, …). Jako hotovost si vezměte USD (rozšířenější) či EUR, obě měny vyměníte po příletu na filipínské peso. U dolarů berte jen nové bankovky (nejstarší série 2006). Filipínské peso určitě neseženete v ČR.

Ceny: V rámci JV Asie se nejedná o nejlevnější destinaci, ceny jsou ale pro nás stále velmi příznivé. Hlavní výdaje budete mít za stravu a pití. Ceny za stravu záleží na místě, kde se stravujete. V levných jídelnách se najíte za 100 pesos, turistické restaurace jsou dražší, ale mají ceny stále nižší než u nás. Kromě stravy můžete mít výdaje navíc ještě za možné půjčení kajaku v Twin lagoon (300 pesos za kajak pro 2) a za šnorchlování s velrybími žraloky (cca 1000 pesos), fakultativně za potápění (cca 3800 pesos). Výdaje za suvenýry, alkohol atd. jsou individuální, stejně jako vaše celkově výdaje na místě. Celkově můžete utratit na místě cca 300 - 600 USD.

MAPY A LITERATURA

Zájemcům doporučujeme tyto originální mapy:
Philippinen 1:900 000, Freytag a Berndt

Knižní průvodci v češtině:
Filipíny, Lonely Planet, vydání 2018
V současnosti existuje pro vaše „chytré“ mobily spousta kvalitních offline GPS map, které nevyžadují použití dat v zahraničí.
Aplikace Mapy.cz od Seznamu umožňuje nyní stáhnout i zahraniční OpenStreet mapy (po spuštění vpravo nahoře kliknete na tři tečky - Offline mapy - Mapy ke stažení).
Pro pokročilou mobilní aplikaci Locus Maps a další si můžete mapy stáhnout zdarma zde:
http://www.openandromaps.org/en/downloads/asia-middle-east
Návod na instalaci mapy pro Locus (Android) najdete zde: http://www.alpina.cz/t/gps-locus-zaklad
Mapy doporučujeme stahovat ještě před odjezdem na zájezd přes wifi.

MOŽNOSTI NABÍJENÍ, MOBILNÍ SÍŤ, INTERNET

S výjimkou jednoduchého ubytování ve vsi Batad je ve všech hotelech možnost nabíjení baterií a elektrických zařízení.
Na Filipíny je potřeba adaptér - kromě univerzálních zásuvek, kam lze vsunout 2 kulaté kolíky narazíte i na „americké“ zásuvky na 2 ploché kolíky, někdy i se zemnícím kulatým kolíkem:
http://zasuvky.hw.cz/index.php?kod_zeme=PH
Filipíny spadají u všech českých operátorů do nejdražší roamingové zóny, volání stojí okolo 65-70 Kč / min, SMS cca 12 - 14 Kč.
Na internet je možné se připojit přes Wi-fi na většině ubytování.

DOPORUČENÉ VYBAVENÍ

Neberte si s sebou věci, které nutně nepotřebujete. Jedete do tropů, kde je potřeba jen málo věcí. Čím menší zavazadlo budete mít, tím jednodušeji se budete na místě pohybovat.

Batohy a zavazadla:
• Jako hlavní zavazadlo můžete mít středně velký batoh (objem do 50 l) nebo středně velký kufr na kolečkách (je nutné počítat s tím, že svá zavazadla ponesete do vyšších nadzemních pater). Sportovní taška do ruky nebo kufr do ruky vhodné nejsou. Charakter akce umožňuje omezit velikost a váhu zavazadla.
• Dále budete potřebovat malý, lehký, skladný batůžek o objemu cca 20 l na všechny jednodenní túry a výlety a na palubu do letadla.
• Velmi vhodný je i malý vodácký vak (do 20 l) „drybag“ s rolovacím uzávěrem - využijete na plavbách okolo Palawanu. Tento vak lze lehce koupit i po příletu na Palawan.
• Ohledně sbalení zavazadel do letadla si přečtěte také kapitolu zavazadla do letadla.
Nezbytné vybavení: Cestovní pas (platný ještě alespoň 6 měsíců po skončení cesty), adekvátní množství cizí měny a nejlépe platební karta na výběry z bankomatů, české koruny jen na výdaje do Prahy a zpět, kartička pojištění léčebných výloh, vytištěná letenka, vytištěné tyto pokyny.
Co určitě nebereme!!!: Stan, karimatku, spacák, žádný ešus ani věci na vaření, žádné jídlo, žádné zbytečné zásoby čehokoli, žádné těžké pohory. Neberte si potápěčské brýle ani šnorchl - půjčení na místě je v ceně zájezdu.
Doporučené vybavení: sluneční brýle s UV filtrem, krém na opalování (ochranný faktor nejlépe 50), sunblock na rty s vyšším ochranným faktorem, repelent proti hmyzu (obsahující látku DEET - Predator max 50 % nebo Predator forte 25%), čelovka, deštník/pláštěnka.
Dále špunty do uší, hygienické potřeby, toaletní papír, ručník, chytrý mobil s GPS a nabíječka, mapy, tělová ledvinka nebo kapsička na krk na peníze a doklady.
Oblečení: Často budete hlavně v kraťasech a tričku. Vhodné jsou vzdušné lehké letní kalhoty. V horách na Luzonu je však určitě nezbytně potřeba teplejší oblečení - dlouhé kalhoty, mikina a lehčí bunda. Dále s sebou: plavky, pokrývka hlavy proti slunci, něco na noc na ubytování, …
Boty: Základní obuv do tropů jsou sandály (páskáče), ve kterých se dá dobře chodit (ne nazouváky). K nim jsou třeba zejména do hor lehké nízké trekové boty.
Strava: Není třeba brát nic, maximálně třeba pár tyčinek, ale i ty lze lehce koupit na místě.
Osobní lékárnička: Léky, které běžně užíváte, dezinfekce, náplast, obinadlo, něco na bolesti, na kašel a nachlazení, na sražení teploty, na průjem, (rum či slivovice jako dezinfekce a anestetikum). V každém případě vsaďte raději na prevenci nežli na to, že vás někdo stejně ošetří.
Je nutné dodržet přijatelnou váhu zavazadla a snažte se o maximální skladnost.

FOTOGALERIE Z MINULÝCH ZÁJEZDŮ

Marcel Telín - Filipíny 2020.